Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 00:02

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 21:57

» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil_48 Ieri la 11:30

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în How Self-Reference Builds the World - articol nou
( 1 )


» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la Forever_Man în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este constiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12194)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi (11936)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48 (11216)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen (3793)
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
meteor
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 6 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 6 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 18 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce fel de popor suntem

+23
Scriabin
omuldinluna
Pacalici
v0id
curiosul
virgil_48
Traian Ioan
negativ
gafiteanu
Dacu
mm
Bordan
WoodyCAD
AMOT
TOMA
meteor
nic
Razvan
Abel Cavaşi
eugen
sadang
CAdi
virgil
27 participanți

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Mai 2011, 09:32

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Nu este nici o problema ca suntem un popor format dupa razboaiele daco-romane, cu multiple influiente exterioare, si ca acum numaram 2000 de ani. Si americanii sunt un popor nou in curs de formare, si iata ca au ajuns cel mai puternic stat. Popoarele sunt intr-o continua evolutie, si se influienteaza reciproc, cu atat mai mult cu cat schimburile economice si sistemul informational este mai evoluat. La ce serveste conservarea excesiva a trecutului, ia priviti catre talibani, sau catre tigani, care tin cu dintii de obiceiurile lor. Sunt o rusine a lumii civilizate. Trecutul unui popor, traditiile, trebuiesc pastrate in amintire, prin muzee, istorie, lucrari artistice, poezie, proza, dar toate acestea nu trebuie sa incorseteze evolutia spre civilizatie. Nu uitati ca romanii au fost unul din cele mai importante popoare civilizatoare din lume, si nu avem de ce sa ne rusinam cu trecutul nostru. Avem mult mai multe motive sa ne rusinam de prezent.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 07 Mai 2011, 10:17, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12194
Puncte : 55617
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


negativ nu apreciază acest mesaj

Sus In jos


Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 26 Apr 2012, 05:44

Ce fel de popor suntem?

Eu am crezut ca inaintand in varsta iti vine mintea la cap. Sa nu fie asa, oare? Am crezut, si mai cred, ca un om care ajunge pensionar la varsta pensionarii e mai copt la minte, e mai intelept. Imi place sa cred ca la pensionarea mea sa fiu un exemplu de urmat, sa fiu un model pentru cei tineri, sa fiu ales in "Sfatul batranilor" la mine in sat, care sper ca pana atunci sa revina in drepturi, sa conteze "intelepciunea" mea. Nu pot sa cred ca inaintand in varsta voi fi mai "indecent" ca acum, mai dement.

Ai vorbit de decenta, CAdi, decenta acestui forum, ce model crezi c-ar fi bine sa urmeze un tanar nehotarat care deschide si acceseaza "Forum de cercetare"? Au puncte de sprijin, au repere morale de ce sa se agate, fiindca ei cauta? Si se sprijina de ce gasesc. Nu crezi c-ar trebui sa lasam numai copacii drepti si sanatosi la "cap", sa curatim "uscaturile"? Sau cum vezi tu Legile lui Zamolxe? Sfatul batranilor? Cu ce fel de batrani?

N-am vrut sa scriu dar, nu m-am "haptinut".

Un stejar, e adevarat, nu vorbeste, dar asta nu inseamna ca nu gandeste.

"Si mult iubea când tara striga: "La lupta, Dane!"
Sa vânture ca pleava ostirile dusmane.
Atunci a lui mânie ca trasnetul era,
În patru mari hotare tuna si fulgera."

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2219
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 26 Apr 2012, 08:52

Bordan ,ai dreptate!
Dar se pare ca unii, desi au ajuns la varsta pensionarii in loc sa fie un exemplu....mai au lipsuri !??
Iar credinta este doar de fatada pentru ca doar propovaduiesc nu si respecta acele invataturi de care Biblia (Noul Testament) e plina...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11936
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 09:35

CAdi a scris:Bordan ,ai dreptate!
Dar se pare ca unii, desi au ajuns la varsta pensionarii in loc sa fie un exemplu....mai au lipsuri !??
Iar credinta este doar de fatada pentru ca doar propovaduiesc nu si respecta acele invataturi de care Biblia (Noul Testament) e plina...
[Mesaj fără legătură cu subiectul]

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17907
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 26 Apr 2012, 10:45

Sa dea Dumnezeu sa mai traiesti 100 de ani Amot !



CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 13:06

CAdi a scris:Sa dea Dumnezeu sa mai traiesti 100 de ani Amot !
Multumesc!Eu iti doresc sa traiesti pana la 120 de ani!Pe 20 iulie implinesc 66 de ani si oricum Dumnezeu Tatal Ceresc a limitat varsta omului la 120 de ani....... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17907
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 26 Apr 2012, 20:57

"Fraţi români din lumea întreagă
Tresăriţi în gând de dor
Şi cântaţi un imn de slava
Pentru craiul munţilor
O, Criostoase ne fereşte
De duşmani şi de pagâni
Şi presară a Ta pace
Mult dorită de români

Potoleşte, tu, furtuna
Stinge focul dintr-e fraţi,
Şi fă sensuri din iubirea
Cei ce suntem adunaţi.

Noi am fost creştini pă vremuri
Când păgâni migrau prin lumi
Şi avem martiri ai legii,
Şi avem martiri români
Te rugâm Cristoase Doamne
Să Ne ierţi că te-am uitat
Pentru că păgâni lumii
De Tine ne-au depărtat."



Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21201
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Mar 01 Mai 2012, 16:05

...In Romania, indiferenta politicienilor a desavarsit ceea ce a stricat ideologia fostului regim...Eu cred ca exista o criza a culturii-si nu numai la noi ci si in lume...Noi, ca popor suntem intr-o situatie cu atat mai grava cu cat avem povara unei jumatati de secol in care cultura noastra a fost stricata, in care logica noastra a fost stalcita. Or, iertati-ma, si psihologia noastra si logica noastra fac parte din cultura...
O tara isi poate pierde identitatea in doua feluri: dezintegrandu-se teritorial si dezintegrandu-se spiritual.
Dezintegrarea spirituala, din nefericire nu se vede, in timp ce dezintegrarea teritoriala se vede cand se intampla.
S-a facut la noi multa demagogie in ultimii ani pe riscul
dezmembrarii Romaniei, in timp ce dezintegrarea noastra spirituala a continuat si continua din nefericire zilnic...
Exista in momentul de fata o mitologie a economicului in Romania...in timp ce se practica atata demagogie nationalista...

...Apararea culturii e la fel de importanta ca apararea teritoriului national.

(Octavian Paler, citate preluate din Literatura aservita ideologiei Comuniste, in capitolul Cultura in perioada tranzitiei postcomuniste, scribd.com)

================
Imi place sa cred ca pe acest forum construim o celula sanatoasa in organismul culturii neamului nostru. O celula cu metabolismul normal, plin de viata. Si ca eventualele excese personale trebuie autocenzurate si postarile sa slujeasca unui efort constructiv, larg, la care sa consimtim dintr-o constiinta libera.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3793
Puncte : 32395
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Vin 04 Mai 2012, 11:49

eugen a scris:...... ================
Imi place sa cred ca pe acest forum construim o celula sanatoasa in organismul culturii neamului nostru. O celula cu metabolismul normal, plin de viata. Si ca eventualele excese personale trebuie autocenzurate si postarile sa slujeasca unui efort constructiv, larg, la care sa consimtim dintr-o constiinta libera.


Eugen,
Si eu cred ca mai presus de culoarea politica a fiecaruia,
indiferent daca apartinem sau nu unui anumit partid,
este mai important mesajul nostru, al fiecaruia,
in revitalizarea constiintei nationale postdecembriste.
Politicienii care s-au perindat pana acum la putere ,
au facut mai mult rau decat bine acestui popor,
care asa cum este el la ora actuala ,si cu bune si cu rele,
merita o soarta mai buna decat cea pe care o are acum!
Spun acest lucru nu numai din prisma istoriei si culturii
noastre dar si prin faptul ca avem fii ai acestui popor,
care au adus numeroase medalii de aur de la olimpiadele internationale ,invata pe la universitati de renume mondial,
(Princeton,Cambridge,Stanford,Oxford,Bremen,Sorbona etc)
si care chiar daca unii dintre ei raman prin tari straine ,
departe de noi ,din interviuri (Irina Pacurariu -Romania Desteapta-)se deduce ca idee generala disponibilitatea
acestora de a face tot ceea ce le sta in putinta pentru binele patriei.
In ceea ce priveste excesele, este bine de stiut ca poate unii dintre noi ,sub impresia momentului,am fost poate foarte
asprii si exigenti in critica situatiei actuale din tara ,
dar sper totusi, ca a fost o critica constructiva ,chiar daca
pe alocuri a fost extrem de dura ,din partea unuia sau
altuia dintre colegi si chiar si a mea!
Acest lucru poate este necesar uneori ,pentru ca alesii natiei
sa se trezeasca,caci dupa cum bine stim cu totii:
,,somnul natiunii naste monstrii''

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Dum 27 Mai 2012, 17:41

Daca-mi aduc bine aminte, intr-o polemica a lui Mircea Eliade, in scrierile lui din tinerete dintr-o carte careia nu-mi amintesc acum titlul, acesta argumenta pe langa afirmatia lui Titu Maiorescu : Atat poate celula romaneasca.
Maiorescu vroia sa spuna ca romanul, cand ajunge la anumite inaltimi spirituale sau realizari diverse, il apuca ameteala, frica si nu mai urca.
Sa nu uitam ca Maiorescu a fost complice la zborul frant al lui Eminescu la 39 de ani- asa cum mai tarziu, niste nesabuiti au sabotat avionul lui Vlaicu, prabusit din inaltimi.
Coanda, Vlaicu, Eminescu, l-au contrazis pe teoreticianul Maiorescu:
Celula romaneasca poate infinit mai mult.


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3793
Puncte : 32395
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Dum 27 Mai 2012, 20:08


“Mă doare rădăcina
Şi ramul, şi tulpina,
Mă doare că se pierde
Copacul cândva verde,
Şi-arbuştii împrăştiaţi,
Uscaţi şi defrişaţi.
Mă doare, că din tot
Poate rămâne-un ciot
Pe-ntinsul nostru lot”.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21201
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de sadang Lun 04 Iun 2012, 08:59


sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24091
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Lun 04 Iun 2012, 10:45

virgil a scris:[size=18]

......... Nu uitati ca romanii au fost unul din cele mai importante popoare civilizatoare din lume, si nu avem de ce sa ne rusinam cu trecutul nostru. Avem mult mai multe motive sa ne rusinam de prezent.



CAdi a scris:Romanii au fost un popor de cuceritori si de distrugatori de civilizatii si traditii...
Trebuie sa militam pentru pastrarea spiritului hiperboreean,trac ,dac...
Bineinteles ca trebuie sa avem o concordie cu progresul, sa nu stagnam ,dar trebuie sa pastram natura intriseca, ariana , a poporului nostru ....traind pe acest teritoriu noi suntem intr-un fel mai mult urmasii lui Decebal decat ai lui Traian !

Aceste aspecte legate de trecutul poporului nostru nu ma surprind deloc Sadang.
Noi nu aveam cum sa preluam in ~150 de ani de dominatie romana in Dacia intreaga cultura si limba poporului cuceritor.
Ca limba noastra are o latinitate evidenta asta se datoreste si
asemanarilor lingvistice ale vechii limbi vorbite pe teritoriul nostru inca de pe vremea lui Dromichaites (un alt mare conducator al poporului nostru despre care Istoria pomeneste prea putin) cu limba latina. Subliniez cuvantul asemanari nu identitati.
Pentru ca limba noastra este mai complicata si mai bogata in expresii si semnificatii decat limba latina.
Cultura noastra ancestrala se vede la asezarile din Tara Oasului si
Maramures si Nordul Bucovinei unde au trait Dacii Liberi si se observa o asemanare cu traditiile culturale pastrate in satele de munte rasfirate pe culmile Carpatilor Orientali (Tara Vrancei),Meridionali (Tara Barsei,Tara Fagarasului) si Apuseni (Tara Motilor).
In rest imi pastrez punctul de vedere din raspunsul pe care l-am dat la inceputul acestui topic lui Virgil!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Dum 17 Iun 2012, 19:20

Dan Puric este omul care se incapataneaza sa incurajeze fiintarea neamului romanesc. Acestui neam, individual si in ansamblu, adesea i s-au taiat aripile, ca sa ramana o gaina de curte, in loc sa devina un vultur maiestuos.
Dan Puric ataca cu toata artileria de care dispune un artist si cuvantator liber, mentalitatea celor care sustin mediocrizarea poporului roman.
Este omul care incurajeaza, care sapa in mina de aur a sufletului national, pentru a gasi si conserva valori autentice.
Desi pare un arlechin, un aiurit, omul acesta spune lucruri cu o sinceritate necesara pentru a nu uita cine suntem. Pentru a ne salva prin spirit.
Mai jos poate fi accesata una din cartile lui, Despre Omul Frumos.

Un fragment de la pagina 146:

Realul, in numele luciditatii, raneste fiinta...
Se obisnuieste sa se vorbeasca despre delirul dragostei...Dar nimeni nu vorbeste despre delirul mediocritatii, acea betie a lucrurilor meschine, care-si cer dreptul la suveranitatea fiintei tale...sabotand in permanenta visul de a fi om...
Frumosul ranit de sabia realului...numai asa, ranit...infrumuseteaza.

www.scribd.com/doc/30683315/Dan-Puric-Despre-OMUL-FRUMOS

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3793
Puncte : 32395
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de sadang Joi 12 Iul 2012, 15:59


sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24091
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 12 Iul 2012, 18:50

Nu este nicio vanzare .
Asa trebuia procedat pentru a accede la masa bogatiilor.
Problema noastra nu este in aplicarea politicilor economice ci in faptul ca se fura prea mult si ca a ajuns coruptia la nivelul cel mai inalt, la toti , toti cei care detin fraiele puterii.
Nu se mai tine cont de interesul national,ci doar de cel propriu. Nu mai exista nici constiinta si nicio rusine pentru cei aflati in functii de raspundere.
Mugur Isarescu este printre putinii oameni care mai asigura o stabilitate in tara asta.(Pentru cei care il contesta cititii biografia si cartile . Eu le-am citit )
(Se incearca destabilitatea ultimilor piloni ai tarii astia caci dupa aceea chiar ca vom fi usor de subjugat... Aduceti-va aminte ca BNR-alias Mugur Isaarescu de-a lungul timpului a dejucat multe atacuri neloiale la adresa ewconomiei romanesti si a,,leului'' si din partea bancilor austriece si din partea celor maghiare... Chiar Consilul Economic European se mira de stabilitatea monetara a Romaniei in conditiile in care economia noastra nu este grozava , si poate ajunge oricand Grecia din urma...)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de sadang Joi 12 Iul 2012, 20:34

Daca tu iti mai imaginezi, ca la datoria financiara colosala actuala, pe care o vor plati urmasii, urmasilor, urmasilor nostri, Romania mai este un stat suveran si independent, dincolo de formalismul cuvintelor... si ingaduinta marilor bancheri, care au tot interesul sa ne indatoreze si mai mult, cu cat mai mult cu atat mai bine... consider ca inca iti mai place sa te amagesti singur!

Cand caii trag sleiti la carul plin, tu ce faci? Le dai drumul liberi pe campie, si sa nu mai ajungi acolo ti-ai propus, sau le slabesti putin haturile, si eventual faci o scurta pauza sa le dai o mana de fan? Alternativa exista, insa nu in paradigma stiintifico-socio-financiaro-economico actuala! Think deep about!
---
- Confesiunile unui asasin economic
- Pareri pro si contra - e bine de aprofundat!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24091
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 12 Iul 2012, 21:15

Si imprumuturile astea cine le-a facut ?
Mugur Isarescu sau guvernele corupte care s-au perindat pana acum pe la putere ?


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Joi 12 Iul 2012, 22:39, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 12 Iul 2012, 21:31

Cum cine? Poporul român, că doar el i-a votat pe "aleşi"!
Stai să vezi surpriză şi acum, la referendum!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33207
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 12 Iul 2012, 21:42

Nu cred ca taranul care ara si isi munceste pamantul,sau un muncitor,
un vatman, un otelar, sau un pantor au facut imprumutul ...
In orice caz nu oamenii simplii . Cu cine au votat ?
Au votat si ei in cine au crezut :
Ba cu unii, ba cu altii si cred ca acum s-au convins ...
Ai vazut cum -au tratat oamenii pe toti politicienii si ce au dorit acei oameni care au stat toata iarna in Piata Universitatii ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 12 Iul 2012, 21:59

Da... şi după ce s-a topit zăpada le-a trecut!
Cine sunt votanţii? O masă de manevră imbecilizată de OTV, manele, telenovele şi show-uri TV cu neveste de fotbalişti, piţipoance analfabete şi alte "VIP-uri" autohtone. Asta caracterizează majoritatea populaţiei poporului român. Pe asta mizează şi politicienii: pe un popor gata să creadă, din nou şi din nou, aceleaşi şi aceleaşi minciuni. Pe un popor ce nu mai e în stare să gândească. Aşa că, ceea ce are, merită cu prisosinţă; ba, încă i-ar trebui şi mai mult!
Partea proastă este că alături de această majoritate suntem nevoiţi să suferim şi alţii, care încă mai putem gândi.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33207
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 12 Iul 2012, 22:14

Ei aici ai mare dreptate !
Dar cine reprezinta raul/ si cine ofera raul ?
Cei ce sunt acum la putere !
Mai tii minte ce i-a spus Basescu lui Adrian Nastase cand se luptau
amandoi pentru Presedentie ?

-Nici tu ,nici eu nu ar trebui sa fim aici . Pentru ca amandoi am facut parte din vechea nomenclatura !
Cred ca daca s-ar fi votat in parlament punctul 8 din Proclamatia de la Timisoara nu s-ar fi ajuns aici .
Dar cine sa voteze? cand in Parlament erau tot ei ,vechii nomenclaturisti .
Atunci a fost un moment de cotitura...
Dar nu-i nimic undeva in munti Lupul Alb vegheaza.... Smile
Si daca ei il manevreaza acum pe bietul muncitor si pe bietul taran care nu au prea multa cultura si poate intr-un fel si pe noi ceilalti ,vor plati pentru asta ,poate nu acum ...dar sigur mai tarziu, ei si urmasii lor.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de sadang Joi 12 Iul 2012, 22:39

Nu cautati raul in afara voastra! Tot ce este in afara este ca si tot ce este inauntru. Acolo trebuie curatat prima data, si la fiecare. Si asta nu o pot face eu pentru tine, si nici tu pentru mine, fiecare pentru el insusi sa o faca trebuie. Si asta nu doar prin prisma unei singure emisfere a creierului, fie ea cea stanga sau cea dreapta, ci musai, musai doar cu ambele.

Iar Lupul Alb, CAdi, vegheaza pentru ca stramosii nostri i-au dat aceasta putere. Ei stiau! Dar noi ce-i dam? Noi cu ce ajutam, cand nici macar nu stim ce-i cu noi pe aici, prin asta lume, daramite sa mai si ajutam!

Oare cum e mai bine, sa coboram mintea in inima, sa urcam inima in minte, sau sa le contopim pe amandoua in propriul eu, in propria vointa? Anahata sa fie centrul manifestarii, a exteriorizarii eului, aici si acum? Sau ar trebui sa fie doar limita de jos?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24091
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 12 Iul 2012, 22:40

Anahata si Ajna ... Totul vine din inima ,dar mintea conduce .
Daca s-a stricat sufletul ,mintea te conduce la rau...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 12 Iul 2012, 22:48


Lupul Alb? O himeră!
Cei ce sunt acum la putere, cei ce au fost şi cei ce vor fi, fac parte tot din poporul român, alături de cei care-i votează.

Poporul ăsta, român, merită încă şi mai multe: reducerea salariul minim la jumătate, obligativitatea de a munci câte cel puţin 10 ore zilnic, câte 6 zile pe săptămână, lăsând la latitudinea patronului acordarea zilei de repaus săptămânal, cu plata doar a câte 8 ore din cele, cel puţin, 10 lucrate.
Să vezi atunci cum oamenii nu-şi vor mai putea plăti impozitele şi întreţinerea, iar băncile vor pune mâna pe locuinţele cetăţenilor. Dar nu va fi bai, căci aceleaşi bănci le vor permite românilor să rămână, mai departe, în casele lor, bineînţeles contra unei chirii.
Astfel, românul de rând îşi va privi patronul ca pe o zeitate, ce prin imensa-i bunătate îi permite să-l slujească, aruncându-i şi lui, acolo, câte o îmbucătură, suficient cât să poată rămâne în viaţă, spre a-l sluji, cu umilinţă, mai departe.
Iar despre pensie, sau asistenţă socială? Să fim serioşi! Exterminarea va fi soluţia. Vor exista adăposturi pentru potăile europenizate, că aşa vrea UE, iar pe cei ce nu-şi vor mai putea sluji patronul nu-i aşteaptă decât moartea.
Iar asta este iar un lucru bun: popii vor avea de lucru, mult şi bine, căci fiecare român, credincios din fire, se va simţi obligat să facă cele trebuincioase răposatului, spre a se bucura, în sfârşit, de pace, linişte şi fericire pe lumea cealaltă, dacă pe asta n-a fost în stare! Iar prosteala bisericească va prospera, contribuind din plin la convingerea binecredincioşilor de a-şi accepta soarta, de a se lăsa conduşi şi manipulaţi de cei îmbuibaţi, căci cu siguranţă, a lor va fi împărăţia cerurilor. Adică vor schimba stăpânul rău de pe lumea asta cu alt stăpân, dar bun, de pe lumea cealaltă. Atât de bun încât permite toate nedreptăţile din astă lume, pedepsind, în schimb, fără discernământ, pe câte unul sau altul, la întâmplare, chiar şi pe fiu-său, cu toate că era fără de păcat!
Ei bine, când toate astea se vor fi împlinit, abia atunci se va putea striga în gura mare:
IATĂ - ACESTA ESTE POPORUL ROMÂN!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33207
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 12 Iul 2012, 22:52

Razvan a scris:[justify]
Lupul Alb? O himeră!

Nu este o himera .Daca vei merge in munti il vei vedea.... Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 12 Iul 2012, 23:06

CAdi a scris:Nu este o himera .Daca vei merge in munti il vei vedea.... Smile
Am fost în munţi; din păcate, am văzut din ce în ce mai mulţi "pantofari", grătărişti, manelişti, aceaşi populaţie; ici, colo căte un turist adevărat, rămas din cei vechi, sau străini.
Orice urmă a "Lupului Alb" a fost demult ştearsă. Acum sunt vremurile "Şobolanului Cenuşiu"! Neutral

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33207
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 12 Iul 2012, 23:13

Nu te-ai uitat unde trebuie...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 12 Iul 2012, 23:27

Ba, m-am uitat peste tot în jurul meu: acelaşi popor pe care l-am descris mai sus. Ştiu că am fost cinic, dar asta-i realitatea, ăsta e poporul!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33207
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de mm Vin 13 Iul 2012, 08:40

. Se pot spune multe despre poporul roman; si de bune si de rele. Tot asa precum se pot spune si despre alte popoare. Pe undeva, a spune aceste lucruri este cam inutil, conform regulei generale ca a spune fara a face e egal cu zero.

. Am studiat si eu, tot asa cum vad ca au facut-o si altii, incercand sa ma dumiresc ce este poporul roman. Sau, mai exact, cum este? As avea foarte multe de spus. Si de bine si de rau. Daca le spun pe alea "de bine", e rau caci nu se mai vad cele rele. Daca le spun pe alea "de rau", e de rau caci "nu se face" sa-ti vorbesti neamul de rau.

. Iesirea din aceasta dilema unisens se poate face prin legarea spuselor de practica. Astfel, dupa parerea mea, il poti vorbi de rau pe "poporul roman" -punctual- daca vii si cu niste propuneri viabile de rezolvare. Dar nu sunt suficiente propunerile ci trebuie sa te si afli deja, personal, "in cursul" aplicarii lor. Si nu oriunde sa-l vorbesti de rau ci doar in cadru organizat - de ex. o organizatie obsteasca de promovare a binelui obstesc.
. Cred in aceasta idee mai ales pentru ca eu mi-as dori ca sa existe in lumea asta o lege, a responsabilitatii, conform careia sa poti spune orice dar dupa aceea sa poti fi pedepsit corespunzator. Adica, sa spunem ca esti politician si faci o afirmatie; se constata ulterior ca ai mintit. In mod automat nu vei mai avea dreptul sa fii, vreodata, politician. (De ex., te poti face frizer.)
. La fel, daca spui ceva (de rau) la adresa cuiva si se adevereste ca e asa, "cuiva" e pedepsit. Daca se dovedeste ca numai l-ai vorbit "de rau" dar nu e adevarat, platesti tu, acela care ai facut acuzatia/afirmatia...
. Recunosc aici ca sunt partizanul unei legi a responsabilitatii nu numai pentru faptele personale ci si pentru "spusele personale", in special cele "difuzate".

. Pentru vorbirea de rau a poporului roman, in afara exceptiei pomenite mai sus, eu mi-as dori sa existe o lege care sa stipuleze "vorbirea de rau a poporului roman" dar cu conditia ca acela care si-a permis acest lucru sa fie dat afara din Romania si sa nu i se mai permita niciodata sa interactioneze cu poporul roman.
. Mi-as dori si o generalizare a acestei legi, adica sa se aplice la fel si acelora care vorbesc de rau cultura romaneasca, faptele romanilor, pe romani, tara in general si cam pe toti aceia care au obiceiul sa "vorbeasca de rau" pur-si-simplu.

. Desigur, sunt convins ca nu mi se vor lua "in nume de rau" cele spuse aici deoarece am zis numai niste idei lipsite de sanse de aplicare.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23664
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Vin 13 Iul 2012, 08:58

mm a scris:. Adica, sa spunem ca esti politician si faci o afirmatie; se constata ulterior ca ai mintit. In mod automat nu vei mai avea dreptul sa fii, vreodata, politician. (De ex., te poti face frizer.)
Şi reciproca trebuie să fie valabilă: dacă eşti frizer şi eşti prins cu minciuna, te poţi face politician!
...sa existe o lege care sa stipuleze "vorbirea de rau a poporului roman" dar cu conditia ca acela care si-a permis acest lucru sa fie dat afara din Romania...
Abia aştept o astfel de lege. Very Happy

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33207
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Vin 13 Iul 2012, 10:18

Zbuciumul societatii romanesti de azi e strigatul de lebada al materiei in incercarea de-a se salva din mocirla in care se scufunda! Suntem in avangarda transformarilor si convulsiilor societatii “moderne”. Dominatia materiei asupra spiritului se apropie de sfarsit! Dominatia hotiei si-a prostiei in fata cinstei si-a intelepciunii. Profetiile despre sfarsitul lumii se refera la sfarsitul lumii materiale si intoarcerea la valorile si intelepciunea stramosilor nostrii, intoarcerea la valorile spirituale. Salvarea, cum zice Sadang, se afla doar in noi. Important e intelegerea adevarului, intelegerea acestui ciclu natural al periodicitatii si succesiunii proceselor din univers.

Ai de ales intre hoti si prosti. Ce alegi? Cinstiti si inteleptii se abtin. Deocamdata!

Sa nu uitam ca suntem singurul popor european care traieste acolo unde s-a nascut!

“Caci acelorasi mijloace
Se supun câte exista,
Si de mii de ani încoace
Lumea-i vesela si trista;
Alte masti, aceeasi piesa,
Alte guri, aceeasi gama,
Amagit atât de-adese
Nu spera si nu ai teama.

Nu spera când vezi miseii
La izbânda facând punte,
Te-or întrece nataraii,
De ai fi cu stea în frunte;
Teama n-ai, cata-vor iarasi
Între dânsii sa se plece,
Nu te prinde lor tovaras:
Ce e val, ca valul trece.

Cu un cântec de sirena,
Lumea-ntinde lucii mreje;
Ca sa schimbe-actorii-n scena,
Te momeste în vârteje;
Tu pe-alaturi te strecoara,
Nu baga nici chiar de seama,
Din cararea ta afara
De te-ndeamna, de te cheama.”

Cele bune!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21201
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Vin 13 Iul 2012, 11:53

Nu te-ai uitat bine Razvan ...
Uita-te prin satele de munte de razasi (Vrancea), de moti, de oseni, de maramureseni,
sau cele din nordul Bucovinei ,unde am fost anul trecut.
De asemenea mai sunt si cele din vaile Carpatilor Meridionali ...
La acest aspect sunt de acord si cu cele spuse de ,,mm''. Nu trebuie sa cadem in extrema cealalata si
sa-i criticam prea mult bagandu-i in aceeasi oala pe toti !
Caci alfel pun intrebarea :in tine mai exista spiritul ancenstral ,, spiritul Lupului Alb'' ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 6 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum