Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Despre elicele complementare
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Scrierea dacilor
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Daci nemuritori
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi (11780)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen (3757)
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
meteor
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Bordan
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 
Bordan
Inventatori romani - Pagina 7 Vote_lcapInventatori romani - Pagina 7 Voting_barInventatori romani - Pagina 7 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 24 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 23 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Inventatori romani

+8
curiosul
virgil
scanteitudorel
Pacalici
virgil_48
gafiteanu
sadang
eugen
12 participanți

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Inventatori romani

Mesaj Scris de eugen Sam 30 Iul 2011, 20:14

Rezumarea primului mesaj :

Motto:

"Ce noroc ar avea omenirea, daca ar exista multe natii care sa-i fi adus-fata de numarul de locuitori-atat cat i-a adus natia romana in ultimii 120 de ani!" (Henri Coanda)

M-am gandit la acest topic si am mentionat aceasta mai demult pe forum. Pentru ca pe topicul "Laborator..." s-a deschis subiectul propulsiei vacuumatice prin CORNILI, merita inceput cu COANDA.
Exista o carte aparuta in 1983, "Savanti Romani-Henri Coanda", autori Ion Iacovachi si Ion Cojocaru.
Pentru edificare si repere pentru cei interesati, reproduc din carte de la pag 118:
"Progresul aviatiei nu rezolva pana astazi-macar in linii mari- problema zborului la punct fix, pe care Coanda incearca sa o solutioneze prin crearea Aerodinei lenticulare, menita a raspunde la dezideratul mentionat. De altfel savantul, inca in 1932 (brevet Franta nr 762688), iar apoi in 1933 se ocupase de farfuria zburatoare, pe care el o inregistrase in Franta sub nr. 796843/15.01-1935, precum si la 14.01-1936 ca inventie in Romania prin brevetul sau nr. 24690 sub titlul "Perfectionari aduse propulsoarelor". Acest ultim brevet cuprinde, ca exemplu de realizare , de asemenea:"Motor rotativ" si un "Vehicul automobil".

De asemeni, la pag 119, Coanda apare intr-o fotografie cu macheta unei farfurii zburatoare probate in 1932 in Paris, in laboratorul lui personal.
La paginile 126-128 desene in sectiune si detalii, explicatii despre farfuria zburatoare.


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos


Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 15 Iul 2016, 17:50

eugen a scris:Caractere inalte, realizari inalte

Doru,
Trebuia sa-ti cer acceptul ca sa postez sau nu despre activitatea ta de inventica.
Interventiile au degenerat intr-un registru larg, cu note  evidente de bascalie , mergand pana la dispret.
Nu intamplator am banat pentru motivul dispret, eu  considerand dispretul sistematic atac la persoana, emanat din caractere mediocre cu care sa nu pleci niciodata la drum.
Am mai scris despre expresia " Nu da perlele la ..."

Eu te felicit pentru eforturile tale si fii sigur ca si alti colegi tacuti te apreciaza.
Ai adus un plus de vitalitate forumului, care nu poate fi cu nimic inlocuit de gargara unora.
Despre efectul tau in societate, oamenii potriviti vor cerceta/ valorfica brevetele sau propunerile tale de brevete si sunt sigur ca acestea vor amplifica si stimula idei noi, cu efect si aplicatii foarte utile, intr-un final benefic Romaniei.
Barfitorii ar trebui sa traiasca din munca lor de barfitori si sa manance din ea, riscand sa moara de foame...

Mai este o lege pe care putini o inteleg.
O lege pe care Tesla a aplicat-o.
Cu cat ai teluri mai inalte, mai nobile, pentru a darui spre societate, cu atat vei primi de la divinitate chei ale intelegerii spre realizari mai inalte.
Aceste chei nu vor fi date oricui, care nu are caracter.
Am mai scris: caracterul deosebit si activitatea prolifica , utila ,merg mana in mana.
( cel mai bun exemplu, tot Tesla).

Vom mai aborda despre inventii, fii sigur.
Ma gandeam sa inchid temporar topicul.
Sa fac curatenie, sa rad postarile aiurea.
Daca-mi sugerezi si tu asa, cu atat mai bine.

Nu  eugen , nu este   bine  . De  frica   ciorilor  nu  mai  plantam  seminte  .  Eu  astazi  sunt  mai liber dupa   aproape  o luna  de  zile   cand  i-am si   scris  lui   Pacalici  ca  am   treaba  de  nu-mi  vad   capul .   Altfel  as   fi  raspuns   fiecaruia  dupa  atitudinea  pe  care   a  manifestat-o . Mai  am  putin  si termin  prototipul  inventiei .  Au   aparut  pe  parcurs   probleme   de  magnetism  care  mi-au   rotit   rezultatele  bilantului  energetic   cu  180 de   grade   fata   de   scopul   propus  . Problema  a  fost   rezolvata  si stiu clar ca aceasta inventie are un mare secret.  Rezultatul   este   asteptat   cu  mare  interes  de  catre un   Institut   de   Cercetare  din  Ocident.  Doar   atat  sa   stie   cei  care  fac   discutii  inutile.

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 15 Iul 2016, 18:17

Pai daca problema a fost rezolvata, nu mai are nici un mare secret pt tine ScanteiTudorel..  Iar daca mai are un mare secret magnetic, care ti-a rotit bilantul energetic cu 180 grade, inseamna ca nu a fost rezolvata (sau s-a rezolvat=dar nu se poate).
Eu cred ca intreg Occidentul este acum cu sufletul la gura, gata sa si-l dea afara, daca-ti reuseste inventia. A inventa perpetuum mobile=free energy este moarte curata.  O sa arda Pamantul ca si Soarele. Sigur cineva pe Soare mult in trecut asta a inventat.
Institutul ala   de  Cercetare  din  Ocident este cumva de psihiatrie ? Doar atata vreau sa stiu.
Fii cuminte Tudorele.


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Vin 15 Iul 2016, 18:32, editata de 2 ori

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 7617
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de eugen Vin 15 Iul 2016, 18:21

Doru,
Inteleg. Topicul este deschis. L-am speriat pe Gafiteanu...
Succes. Tine-ma la curent in doua vorbe, cand doresti, pe PM , etc , despre
spargerea zidului...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 15 Iul 2016, 19:50

eugen a scris:Doru,
Inteleg. Topicul este deschis. L-am speriat pe Gafiteanu...Eu nu  ma mai obosesc  sa-i  scriu .  Nu are   sens.
Succes. Tine-ma la curent in doua vorbe, cand doresti, pe PM , etc , despre  
spargerea zidului...
OK.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 15 Iul 2016, 20:40

Nu te obosi cu scrisul, mai bine oboseste-te cu ruperea liniilor magnetice. Sau taie-le cu flexul, cu discul diamantat, cu flacara, etc. Daca reusesti, a ta e lumea.
Magnetismul, bata-l vina de magnetism, el e vinovat ca tine totul in loc. El se opune modificarii curentului, nici sa creasca si nici sa descreasca..
Pai Tudorele, magnetismul e chiar sursa curentului !!!  Trebuie sa bagi magnetism curat, ca sa ai curent in plus. Deci trebuie sa apuci liniile magnetice de un capat liber si sa le bagi in generator, de unde vor iesi transformare in curent cu tensiune TEM, in energie adica.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Sam 16 Iul 2016, 13:02

Imi aduc aminte cu drag de domnul ioan sabau...Iata citarea eforturilor inumane ale unui inventator roman (toata stima pentru astfel de luptatori cu "organele oficiale":

ioan sabau a scris:Catre: Administratia Prezidentiala, Guvernul Romaniei, Academie si OSIM

In fiecare an din 1994 pana in prezent (15.08.2011) am solicitat ca si acum acelasi lucru, daca nu se rezolva voi solicita acelasi probleme si in anul viitor.

Citez raspunsul consilierului de Stat Gabriel-Cristian Piscociu:

“Petitia nr.25687
Data: 06-10
Domnule Ioan Sabau,
Referitor la solicitarea dumneavoastra potrivit careia "se impune o solicitare catre Guvernul României sa realizeze de urgenta o ancheta la OSIM si Academia Româna", va comunicam faptul ca între Administratia Prezidentiala, pe de o parte si OSIM, respectiv Academia Româna, pe de alta parte, nu exista o relatie de autoritate ierarhica sau functionala. În consecinta, reclamatia sau observatiile dumneavoastra le puteti trimite autoritatii publice ierarhic superioare OSIM-ului, respectiv Ministerului Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri si Academiei Române care este o institutie de interes public national, autonoma.

Va multumim. Cu stima, Consilier de Stat Gabriel-Cristian Piscociu”

In acest an am inceput difuzarea petitiei din 15.08.2011. Am primit raspuns la petitie de la Administratia Prezidentiala si Guvernul Romaniei, prin prezenta solicit raspuns de la OSIM si in special de la ACADEMIA ROMANA.

Conform celor mentionate mai sus readresez petitia celor abilitati s-o rezolve. Au trecut circa 19 ani si pana-n prezent 19.10.2011 solicitarea (petitia) inventatorului n-a fost rezolvata.

OSIM trebuie sa dovedeasca ceea ce afirma in hotarari (de circa 19 ani)
Ultimul raspuns primit de la OSIM. Din scrisoarea inregistrata la OSIM cu ”nr. 210938 din 12.08.2008” am copiat fragmentele mai importante.

Citez din scrisoare:
”Stimate Domnule Sabau. Referitor la scrisoarea transmisa Secretariatului General al Guvernului nr. 15D/7935/24.07.2008, va comunicam: cererea dvs. de brevet nr. 99-00670/11.06.1999 si anume: procedeu de utilizare a forţei de gravitaţie pentru producerea energiei mecanice folosită la producerea energiei electrice, a fost respinsa pe motiv ca solutia prezentata este un perpetuum mobile de speta I, care incalca legea conservarii energiei”
Art. 48 din Regulamentul de aplicare a Legii 64/1991, republicata, intitulat:”aplicabilitatea industriala a inventiei” in paragraful 2 precizeaza ca: ”nu este susceptibila de aplicare industriala inventia revendicata – avand ca obiect un dispozitiv sau un procedeu, a carui functionare, respectiv utilizare, este in mod evident contrara legii fizicii, asa cum este cazul mecanismelor de tip perpetuum mobile”
Afirmatie falsa. Inventia nu-i perpetuum mobile.
OSIM TREBUIE SA DOVEDEASCA CE AFIRMA

1 – sa dovedeasca prin calcule pierderile sustinute in hotararile date la inventiile respinse.
2 – sa retracteze ( sa se dezica) de afirmatia mincinoasa, repetata in aproape toate hatararile, contestatiile si petitiile trimise in fiecare an de inventator.

Citez din hotararea nr. 181 din 07.02.2008, care mentine hotararea nr. 4/989 din 17.04.2007: ”... Problema tehnica abordata de contestatar, conform principiilor fizicii, este irezolvabila, ea neavand decat asa zise solutii de tip Perpetuum-Mobile”

Afirmatie falsa. Inventia nu este perpetuum mobile, este *Perpetuum mobile autoalimentat* care produce curent electric GRATUIT, deoarece turbina grav. se autoalimenteaza cu curent electric in tot timpul functionarii din productia proprie.

Castigul continuu gratuit este deoarece materia prima este gratuita (forta de gravitatie), si cheltuielile pentru fabricarea turbinei gravitationale, intretinerea ei si de personal sunt minore.

3 – nu se dezice de vorbele mincinoase folosite in hotarari, din cauza ca *OSIM* intentionat analizeaza inventia cu legi ale fizicii care sunt contrare legi parghiei.

Dau un singur exemplu, citez din hotararea nr. 181, inregistrata in 07.02.2008:
’’Nu s-a ţinut cont, pentru o judecată corectă a bilanţului energetic, nici de principiul lui Le Chatelier (Şt. I. G. din Dicţionarul de Mecanică, ed. Ştiinţifică şi enciclopedică, Buc. 1980, autori Acad. Caius Iacob şi colectiv), ce enunţă faptul că atunci când valoarea unei mărimi de stare a unui sistem în echilibru variază, datorată unei acţiuni exterioare, celelalte mărimi de stare variază pentru a micşora variaţia acelei mărimi de stare.

Raspunsul inventatorului:
Conform invenţie, centru de greutate în sistem e-n permanenţă numai în cadranele 1 şi 4 în sens trigonometric datorită celor 8 pârghii.

Deci sistemul, conform invenţie, nu-i nici o clipă in echilibru.

OSIM trebuie sa-si sustina vorbele goale (afirmatiile infantile) inclusiv cu calcule, infirmand calculele inventatorului din descrierea inventiei.

ACADEMIA ROMANA
De circa 9 ani nu poate sa infirme sau sa ATESTE structura de rezistenta a inventiei mileniului III.

Solicit si prin prezenta un raspuns OFICIAL la petitia inregistrata la ACADEMIE in 19.04.2007.

Citez din ANALIZA ACADEMIEI DIN ROMANIA, care se poate accesa pe site-ul redactat la finalul scrisorii.

”… 4 – Ultima petitie înregistrată la Academia Romana este din data de 19.04.2007, directionata (indrumata) la Academie, de Administratia Prezidentiala. Pana in prezent nu am primit raspuns oficial la lucrarea stiintifica ”Lucru mecanic multiplu”.

Raspunsul oficial de la Academia Romana trebuie sa fie, strict, numai la: Lucru mecanic multiplu; Legea excentricitatii permanente si Legea parghiei de ordin 0.

Toate cele trei lucrari stiintifice mentionate mai sus sunt structura de rezistenta a inventiei mileniului III. Caci numai impreuna cele trei lucrari stiintifice poate realiza lucru mecanic multiplu.

Ultimul raspuns oficial de la Academia Romana un raspuns pueril, (inselator). In scrisoare se analiza un *GENERATOR* care nu avea nimic comum cu inventia sau cu lucrarea stiintifica lucru mecanic multiplu. Din anul 2002 pana in prezent inventatorul a primit doar e-mailuri, in care n-a fost redactat nimic referitor la structura de rezistenta a inventiei mileniului III”

Raspunsul inventatorului, citez din ANALIZA ACADEMIEI DIN ROMANIA:
“… Faptul că după circa 10 luni de analiză dr. Doru Delion a redactat un răspuns înşelător, dovedeşte: complicitate cu OSIM, neglijenţă sau incompetenţă.”

Postez de la Academia Romaniei scrisoarea originala mai jos, complet:

R.Academie

Dimensiunile turbinei gravitationale cu masa proprie de 50 tone are diametrul de circa 8m conform fig. 1 si este amplasata pe fundatia continua circulara cu radier conf. fig. 6, si asamblata in locasul prevazut pentru turbine in fundatie conf. fig. 2. Astfel inaltimea turbinei de la sol are circa 4m. figurile mentionate mai sus se pot accesa pe link-ul http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/imagini.html

Oricine vrea sa verifice calculele inventatorului, o poate face daca citeste prefata lucrarii cu titlu turbina gravitationala mixta care se poate accesa pe link-ul http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/turb%20gravitationala%20mixta.html

Oricine vrea sa verifice teoria inventiei mileniului III si a structurii de rezistenta a inventiei le poate accesa pe link-urile:
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/demonstratie%20grafica.html /
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/pirghie%20.0..html
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/legile%20excentricitatii%20permanente.html
http://gravitationalturbines-lucrumecanicmultiplu.com/lucru%20mecanic%20multiplu.html

Deoarece excentricitatea permanenta in interiorul unui cerc este dovedita in descrierea inventiei si in calculele redactate mai jos, care se poate accesa si pe site mentionat mai sus.

Pare de neinteles faptul ca CONDUCEREA Academiei Romane nu a publicat pana acum cele 3 lucrari stiintifice, mentionate mai sus, caci popularizarea noutatilor (autohtone si nu numai) absolut noi in fizica (si-n orice alt domeniu) este sarcina lor principala …

Legile lui Kepler, din anul 1618, pentru excentricitatea din afara cercului (la elipse) este realizata folosind un fenomen natural.

Ioan Sabau, fara licenta cu ajutorul lui Dumnezeu, autodidact, a creat inventia mileniului III care artificial realizeaza excentricitatea permanenta in interiorul unui cerc, dupa circa 400 de ani.

Excentricitatea permanenta se poate realiza in interiorul unui cerc numai cu parghii de ordin 0 si lucru mecanic multiplu, alte doua notiuni absolut noi in fizica, conf. inventie si fig. 1.

Cele trei lucrari stiintifice: pârghii de ordin 0, lucru mecanic multiplu si excentricitatea permanenta precum si teoria care dovedeste realizarea lor se poate accesa pe site mentionat mai sus.

Academia Romana ar trebuii sa popularizeze cele 3 lucrari stiintifice, dupa circa 10 ani de solicitari ale autorului, si nici intr-un caz sa-i de-a inventatorului raspunsul citat mai jos:

ACADEMIA ROMÂNĂ
Secţia de Stiinţe Tehnice
Domnului
Ioan Sabau
Stimate Domnule
In legatura cu mesajul Dvs. prin care solicitati validarea sau invalidarea de catre Academia Romana a celor trei legi propuse de Dvs: Lucrul mecanic multiplu, Legea excentricitatii permanente si respectiv Legea parghiei de ordinul 0 (cu referire la o pagina de Internet in care aceste legi sunt descrise), va comunicam : Dumneavoastra citati pe acea pagina de internet un raspuns al domnului presedinte al Academiei Romane, Acad. Ionel Haiduc, la o solicitare a Dvs cu continut asemanator, ajunsa la Academie in anii anteriori: "Orice descoperire stiintifica se valideaza prin publicare intr-o revista stiintifica de specialitate, prin care comunitatea stiintifica adopta noile idei. O inventie este acceptata numai daca se bazeaza pe teorii stiintifice recunoscute de comunitatea specialistilor. Teoria Dvs. a lucrului mecanic multiplu nu poate fi scutita de acesta procedura" Situatia nu s-a modificat intre timp. Modalitatea de validare a unor legitati noi este acceasi: publicarea in reviste stiintifice de specialitate. Ca urmare, va recomandam publicarea rezultatelor Dvs. intr-o revista stiintifica de specialitate.
23.01.2012
Preşedintele secţiei,
Acad.Gleb DRĂGAN

Inventia dovedeste realizarea celor 3 lucrari stiintifice, absolut noi in fizica, utilizand un grup de 8 parghii de ordin 0, care produce lucru mecanic multiplu si ambele impreuna realizeaza excentricitatea permanenta.

Citez din petitie si brosuri editie: 2004; 2006 si 2008:

”… Guvernul Romaniei si Academia Romana sustin HOTARARILE OSIM.
Daca nu le-ar sustine, Guvernul ar face ancheta la OSIM, si Academia Romana ar examina: ”Lucru mecanic multiplu”, legea excentricitatii permanente si legea parghiei de ordin 0

Guvernul nu se implica intentionat. Totusi OSIM si Academia Romana trebuie sa dovedeasca ce afirma…“

De circa 9 ani ACADEMIA ROMANA nu a infirmat si nici nu a ATESTAT structura de rezistenta a inventiei.

Inventatorul a realizat structura de rezistenta a inventiei in circa 22 de ani.

ACADEMIA ROMANA probabil are nevoie pentru infirmare sau atestare cu mult mai mult de 22 de ani, pentru ca de circa 9 ani nu a dat nici un raspuns *OFICIAL* priviind lucrarile stiintifice: Legea excentricitatii permanente; Legea parghiei de ordin *0* si “Lucru mecanic multiplu”.

Inventia mileniului III utilizeaza conform fig. 1. un grup de parghii de ordin *0* care produc “lucru mecanic multiplu”.

Lucru mecanic multiplu produce “excentricitatea permanenta” si toate trei impreuna rotesc din interior sau din exterior turbinele, dispozitivele, ansamblele, mecanismele de orice fel fabricate dintr-un grup de chesoane sudate intre ele sau din tamburi.

Structura de rezistenta are trei notiuni (absolut) complet noi în fizică:

1 – legea I.SABAU pentru *excentricitatea permanenta*.

2 – legea I.SABAU pentru *N* grupuri cu parghii de ordin *0*

3 - lucru mecanic multiplu

………………………………

Raspunsuri tolerate de Guvernul Romaniei

Doar cateva fragmente din raspunsurile primite de la institutiile atestate ale Statului Roman si-a inventatorului din anul 1993 pana-n prezent:

Citez din răspunsul nr. 117/DRPMMPCRPP din 16.11.2007, semnat de Director Iuliana Dumitru:

’’Dvs. aţi mai adresat memorii cu conţinut identic atât Guvernului cât şi Preşedintelui României, acest lucru a determinat analizarea , celor semnalate, cu atenţie dar concluziile desprinse rămân aceleaşi şi v-au fost comunicate de OSIM cu nr. 1032659/07.11.2002’’

Faptul că nu s-a făcut anchetă, cum solicita inventatorul, dovedeşte complicitatea cu examinatorii OSIM.

Acest raspuns dovedeste faptul ca inventatorul a trimes continuu petitii la Guvernul Romaniei, la Presedintele Romaniei, la OSIM si la Academia Romana etc.

Citez din e-mail trimis de OSIM in data de 10.10.2008:

Stimate Domnule Sabău,

Referitor la e-mailul dvs. adresat la OSIM şi inregistrat la nr. 213255/07.10.2008, vă informam ca ne mentinem punctul de vedere pe care l-am prezentat in adresa cu nr. 210938/12.08.2008, pe care v-am trimis-o.

Director General OSIM
Gabor Varga

Raspunsul inventatorului:
Afirmatiile OSIM sunt periculoase caci imbina, adevarul cu minciuna.

Citez raspunsul inventatorului:
”Art. 48 mentionat in raspunsul dvs. este corect numai pentru dispozitivele, mecanismele etc. descoperite pana-n prezent pentru faptul ca:

1 – nici un dispozitiv, mecanism etc. descoperit pana-n prezent nu a fost actionat de parghii de ordin *0*. Parghii de ordin *0* care-n timpul functionarii sa consume doar energie conventionala. Parghia in aceasta lume (si-n univers) produce mai multa energie decat consuma si nu ”contrazice principiile fizice actuale”.

2 – nici un dispozitiv, mecanism etc. descoperit pana-n prezent nu a fost actionat de parghii de ordin *0*, astfel incat în timpul funcţionării centrul lor de greutate sa fie numai în cadranele 1 şi 4 în sens trigonometric.

Cu respect va rog sa-mi transmiteti daca dispozitivele, macanismele etc. mentionate de dvs. au fost actionate de parghii de ordin *0*, conform inventie, respinsa cu hotararile: nr. 4 / 268 din 26.09.2002 la CBI nr. 00670 din 11.06.1999; nr. 4/989 din 17.04.2007 la CBI nr. 00167 din 19.02.2002 şi nr. 181, înregistrată-n 07.02.2008 la CBI nr. 00167 din 19.02.2002, reexaminată. Toate hotărârile sunt pentru aceeaşi invenţie.

Pana in prezent nu am primit nici un raspuns de la OSIM daca sau descoperit sau nu mecanisme, dispozitive etc. actionate de parghii de ordin *0* conf. inventie deoarece: nici un dispozitiv, mecanism etc. descoperit pana-n prezent nu a fost actionat de parghii de ordin *0*. Parghii de ordin *0* care-n timpul functionarii sa consume doar energie conventionala, astfel incat în timpul funcţionării centrul lor de greutate sa fie numai în cadranele 1 şi 4 în sens trigonometric.

RASPUNS DE LA PARLAMENTUL ROMANIEI:

Citez din răspunsul Camerei Deputaţilor nr. 34/12835 din 26.sept.2007, semnat de Tudor Mohora:
’’…vă veţi putea solicita drepturile – în continuare – în faţa instituţiilor competente a soluţiona pe fond aspectele sesizate,cu recomandarea de a consulta un advocat’’

Rezultă că nici unul din membri comisiei n-a citit petiţia. Dacă ar fi analizat petiţia ar fi constatat abuzul OSIM. Din cele redactate rezultă că poporul român plăteşte degeaba şi această comisie.

Directia Nationala Anticoruptie

Citez din sesizarea către DNA şi SRI, e-mail din 08.02.2008, fila 1/3:

Pentru a începe procedura dvs. pentru deschiderea dosarelor penale este nevoie probabil de o expertiză pentru a evalua ’’ Prejudiciul produs României de cel puţin 20 miliarde de EURO’’ probabil n-o să luaţi specialiştii de la OSIM. Prejudiciul estimat de inventator se bazează pe cele redactate prin e-mail din 08.02.2008’’

Citez din e-mail trimis la DNA, SRI etc. (in data de 08.02.2008): Revin la sesizarea redactata in data de 04.02.2008.

Odata cu aceasta revenire motivez afirmatia subevaluarii prejudiciului de zeci de miliarde de dolari contra intereselor publice prin intarzierea brevetarii CBI nr. 00670 din 11.06.1999 si CBI nr. 00167 din 19.02.2002, redactand doar cateva din prejudiciile mai importante:
– Anularea datoriilor din sistemul energetic, de la bugetul de stat, desi se cunostea la toate nivelele posibilitatea de-a renunta treptat la sistemul energetic actual.

– Finantarea sistemului energetic actual peste necesarul, strict, de intretinere avand in vedere din anul 1993 posibilitatea de implementare a inventiei din petitii.
– Finantarea unor noi centrale nuclearoelectrice, desi se cunostea la toate nivelele posibilitatea de-a renunta treptat la ele din anul 1993. Prin implementarea inventiei.
– Finantarea centralelor termoelectrice si hidraulice, peste necesarul intretineri lor, desi se cunostea la toate nivelele posibilitatea de-a renunta treptat la ele.

– Finantarea minelor de carbune, desi se cunostea la toate nivelele posibilitatea de-a renunta treptat la ele înca din anul 1993. Prin implementarea inventiei.
– Finantarea la CFR peste necesarul de intretinere, la vagoanele de marfa, avand in vedere reducerea cu peste 25% din transportul de marfa, caci se reduce transportul la: pacura, carbune, lemn, gaz etc. fiindca se utilizeaza curentul electric si pentru a genera caldura, conform inventiei care rezolva energia-n viitor.

– Finantarea, peste necesarul strict de intretinere, si-a altor sectoare de activitate afectate in viitor prin implementarea inventiei.

Daca se implementa inventia, se diminua treptat utilizarea materialelor prime (pacura, carbune, gaz, lemn etc)...

Pentru a clarifica cel mai mare prejudiciu dupa anul 1989 contra intereselor publice prin blocarea brevetarii CBI nr. 00670 din 11.06.1999 ”DNA” ar trebuii sa ancheteze cazul.

DNA nu a raspuns pozitiv la sesizarea inventatorului…

Citez din brosuri si petitii difuzate la Guvern, Academie, SRI, PRESĂ etc. citez:

’’ – Toate cele trei faze se pot realiza până in anul 2006 (sau 2006 – 2010) deoarece turbinele gravitaţionale sunt simple şi uşor de executat, numai dacă statele puternice, din lume, doresc şi impun invenţia.

– Prima fază. Turbinele gravitaţionale se fabrică-n cele mai dezvoltate state şi se vor ansambla în zonele centralelor hidraulice, termoelectrice şi nuclearoelectrice pentru a utiliza toate anexele centralelor hidraulice, termoelectrice şi nuclearoelectrice etc. în vederea colectării energiei electrice de la bornele generatoarelor pentru a ajunge în reţeaua de consum.

Generatoarele electrice folosite la centralele hidraulice, termoelectrice şi nuclearoelectrice, etc. vor fi utilizate toate la multiplicatoarele de turaţie proiectate special pentru acest scop.

– Tot în prima fază. Paralel cu implementarea invenţiei se reduce preţul curentului electric utilizat casnic care poate fi stabilit imediat la nivelul cheltuielilor de producţie.

Preţul curentului electric, conform invenţie este estimat de inventator la circa 5% din cheltuielile de producţie la centralele nuclearoelectrice. (proporţia de 5% trebuie negociată)

Tot în prima fază. Se va utiliza curentul electric în locul gazului pentru uzul casnic.
Începând cu prima fază nivelul de trai al tuturor popoarelor din lume creşte, imediat, cu mult peste 20%, dau un exemplu din România.

Preţul curentului electric este estimat de inventator la mai puţin de 5% din cheltuielile de producţie ale centralelor nuclearoelectrice.

Dacă se implementează invenţia, respectându-se cele circa trei faze, începând din prima fază la peste 60% din populaţia României, va creşte nivelul de trai cu mult peste 30%, fără să fie mărite veniturile actuale …………………… ………

Toţi cei care nu cred cele redactate de inventator să verifice calculele din invenţie, înainte de-a nega cu vorbe goale, nefondate, ca OSIM.

– A doua fază. Se implementează invenţia în fiecare ţară de pe planetă fără a reduce preţul la curentul electric la consumul industrial până se adună o taxă de circa 25% din producţia de energie electrică produsă în anul 2007. Într-un fond unic, în fiecare ţară la nivel naţional, paralel cu implementarea invenţiei. (Proporţia de 25% trebuie negociată)

– A treia fază. Se reduce preţul la curentul electric, la consumul industrial deodată, la toate ţările din lume cu 75%, din preţul negociat cu cele 4 STATE, din cheltuielile de producţie ale centralelor nuclearoelectrice. Diferenţa de circa 70% (75% – 5%) rămâne la fiecare ţară pentru a despăgubi toate persoanele fizice şi firmele afectate de invenţie.

Tot la a treia fază se adună taxa de 25%.

Această taxă de 25% din anul 2005 (sau 2006 – 2009) cumulează toate cheltuielile care sunt necesare pentru a realiza producţia de energie electrică, inclusiv materiile prime care sunt utilizate pentru a genera căldură şi sunt înlocuite cu curentul electric (ex. gazul, păcura, cărbunele, lemnul, etc.)

Taxa de 25% se adună din toate ţările într-un fond unic care este la dispoziţia celor patru STATE (maxim 10 STATE) pentru următoarele cheltuieli:

– Circa 1% din fondul total pentru personalul angajat să supravegheze reducerea treptată a preţului la curentul electric pentru consum industrial, la toate ţările, deodată, conform negocierilor cu cele 4 STATE.

90% din personalul necesar este autohton, şi este susţinut financiar de fiecare ţară monitorizată, din veniturile proprii paralel cu implementarea invenţiei.

Acest personal monitorizează şi dezactivarea centralelor nuclearoelectrice după implementarea invenţiei.

– Circa 4% din fondul total pentru familia Sabău, care vor fi depuşi la băncile naţionale ale statelor care impun invenţia.

Dobânda rezultată se va împărţi în felul următor:

– 1,4%, (din cei circa 4%) pentru Biserica autohtona, şi in vederea cunoaşterii credinţei creştine în ţările în care este mai puţin cunoscută.

– 1,3%, (din cei circa 4%) pentru cutremure, inundaţii, spitale, şcoli, burse, orfelinate, azile.
Numai pentru ţările sărace.

– 1,3%, (din cei circa 4%) pentru inventator şi familia lui.

– Circa 20% din fondul total este şi pentru ţările la care pierderile sunt mai mari decât câştigul după implementarea invenţiei.

Propunerile redactate sunt preliminare şi facultative

– Ce rămâne din fondul total se împarte la cele 4 state, unele ţări primesc mai puţin decât cotizează.

Dacă nu se ţine cont de propunerile preliminare, facultative, se va crea ’’HAOS’’ etc.

Nu se v-a putea despăgubi toate persoanele fizice, firmele şi ţările păgubite de invenţie etc.’’

Acum în anul 2008 pare să fie mai bine pentru România să se alieze pentru implementarea invenţiei cu cele mai puternice 10 state din lume.

În prezenta broşură sunt incluse fragmente din invenţie şi din broşurile publicate în anul 2004 şi anul 2006.

Care nu cred cele redactate de inventator să verifice calculele citate din invenţie. Mai înainte de-a nega cu vorbe goale, nefondate, ca examinatorii de la OSIM”

Citez din brosura editie 2004, pagina 10:

”Din anul 1970 a început creerea invenţiei cu pârghii şi altele, din care au fost brevetate două tehnologii:

– Brevet de invenţie nr. 103644 ’’Îmbinare prin jontare a grinzilor’’

publicat la data de 22.09.1993.

– Brevet de invenţie nr. 104221 ’’Procedeu de fixare a unui ansamblu de lagăr, în construcţii metalice’’ publicat la data de 22.11.1993.

Am menţionat cele două invenţii brevetate pentru a dovedi că inventatorul ştie să facă o descriere corectă, conform Legii 64/1991.”

Tot in anul 1993, trebuia sa fie brevetata si inventia mileniului III, deoarece au fost platite taxele pentru a fi examinata de urgenta. Au trecut circa 19 ani si inca se amana brevetarea inventiei, pana cand?... si de ce?...

Daca se implementa inventia mileniului III, in anul 1993 n-ar mai fi fost criza economica in lume.

Petitia a fost completata continuu din anul 2002 pana in present (aproape in fiecare an) cu raspunsuri si motivatii de respingere mai importante.

Cu voia şi puterea lui Dumnezeu,
inventatorul turbinelor gravitaţionale.
e-mail: sabauioan1@yahoo.com
cu stimă, Ioan Sabău.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Sam 16 Iul 2016, 13:19

Mi-a facut o deosebita placere vizionarismul moderatorului nostru, care bazat pe asimetri a intuit valoarea inventiei domnului sabau.

eugen a scris:Ioan,

Am postat pe Tesla...  si Free-energy , ceva legat de demersurile tale.
Probabil stii de acele fenomene.


In electromagnetism am intalnit asimetrii de genul anularii campului de reactie invers, premiza pt free-energy.
Campurile magnetice asimetrice ascund forte asimetrice care nu se supun principiului actiunii si reactiunii.
Din punctul meu de vedere, asimetriile mecanice sau electromagnetice pot produce free-energy.

https://cercetare.forumgratuit.ro/t1475p30-turbina-gravitationala#48079

Ma bucur ca si motorul magnetic al domnului tudorel se bazeaza pe ceea ce asimetria poate produce, conform argumentelor domnului moderator eugen. (este vorba , evident de asimetria dintre forta magnetica de atractie si cea de respingere in acest caz- lucru deja demonstrat cu grafice din carti si simulari). Sper din tot sufletul sa aflam numai lucruri bune despre colaborarea domnului tudorel cu institutul acela din strainatate.
Succes! Asteptam si noi sa vedem prototiptilul.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Razvan Sam 16 Iul 2016, 14:07

Am o nelămurire: de ce inițiatorul subiectului l-a intitulat "Inventatori romani", iar în mesaje este vorba despre "Inventatori români"?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Sam 16 Iul 2016, 14:19

Razvan, diacriticele imi lipsesc si mie.Stiu ca pot instala.Problema mea, de exemplu, folosirea dificila a claviaturii (qwerty acum la mine iar in Franta a fost azerty).Te saturi, atunci cand doresti sa editezi rapid in doua trei limbi...
Eu cred ca asta a fost explicatia lipsei lui "â".Pe mine care nu folosesc diacritice, as putea sa fiu astfel de lipsa de patriotism in unele cercuri - Bordan , de exemplu, nu ma deranjeaza.
Sunt de acord ca poate crea confuzie, dar stim cu totii ca romanii au inventat cimentul folosit si la celebrul pod ce traversa Dunarea si nu "românii". Cool
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 16 Iul 2016, 14:35

Pacalici a scris: Asteptam si noi sa vedem prototiptilul.
Tu  ai  sa   vezi  doar prototiptilul   cel  mare pentru  alti utilizatori prototipul  inventiei .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Sam 16 Iul 2016, 14:38

scanteitudorel a scris:Tu ai sa vezi doar prototiptilul cel mare pentru alti utilizatori prototipul inventiei .

Maestre, sa te auda Dzeu!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 16 Iul 2016, 14:40

Pacalici a scris:
scanteitudorel a scris:Tu  ai  sa   vezi  doar prototiptilul   cel  mare pentru  alti utilizatori prototipul  inventiei .

Maestre, sa te auda Dzeu!
Bine maestro.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Razvan Sam 16 Iul 2016, 15:04

Pacalici a scris:Razvan, diacriticele imi lipsesc si mie.Stiu ca pot instala.Problema mea, de exemplu, folosirea dificila a claviaturii (qwerty acum la mine iar in Franta a fost azerty).Te saturi, atunci cand doresti sa editezi rapid in doua trei limbi...
Eu cred ca asta a fost explicatia lipsei lui "â".Pe mine care nu folosesc diacritice, as putea sa fiu astfel de lipsa de patriotism in unele cercuri - Bordan , de exemplu, nu ma deranjeaza.
Sunt de acord ca poate crea confuzie, dar stim cu totii ca romanii au inventat cimentul folosit si la celebrul pod ce traversa Dunarea si nu "românii".  Cool
De acord. Dar oricât de dificil ar părea să scrii cu diacritice, măcar într-un amărât de tilu de topic, indexat de google, nu-mi pare un efort prea mare, mai ales când există şansa unei induceri în eroare în ceea ce priveşte conţinutul.
Şi asta, cu atât mai mult cu cât provine de la un moderator, care ar trebui să fie un exemplu de conduită şi ţinând cont că în primul punct al regulamentului se precizează clar:
1 - Este necesară folosirea corectă a limbii române, fără expresii şi prescurtări tip messenger. Citatele într-o altă limbă este indicat să fie urmate de traducere.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de negativ Sam 16 Iul 2016, 15:53

eugen a scris:Cu cat ai teluri mai inalte, mai nobile, pentru a darui spre societate, cu atat vei primi de la divinitate chei ale intelegerii spre realizari mai inalte.
Daca telul pe care il ai este sa te sui pe un musuroi de furnici, ce poti spune despre cei ce vor sa se urce pe Chomolungma (सगरमाथा sau  Sagarmāthā pentru cei ce nu stiu bine româneste) ? Crezi ca i-ai intelege ?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de negativ Sam 16 Iul 2016, 16:06

xx
De ce nu mai apare iconul de stergere a mesajului ?


Ultima editare efectuata de catre negativ in Sam 16 Iul 2016, 16:11, editata de 2 ori
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de negativ Sam 16 Iul 2016, 16:09

Pacalici a scris:Razvan, diacriticele imi lipsesc si mie.Stiu ca pot instala.Problema mea, de exemplu, folosirea dificila a claviaturii (qwerty acum la mine iar in Franta a fost azerty).Te saturi, atunci cand doresti sa editezi rapid in doua trei limbi...
Eu cred ca asta a fost explicatia lipsei lui "â".Pe mine care nu folosesc diacritice, as putea sa fiu astfel de lipsa de patriotism in unele cercuri - Bordan , de exemplu, nu ma deranjeaza.
Pentru oricare tastaturi :
ă - Alt+0227
â - Alt+0226
î - Alt+0238
Î - Alt+0206
Astea sunt recunoscute de UTF-8 . Pentru ş şi ţ, nu cred ca sunt recunoscute, sau depinde de limba in care folosesti tastatura. Eu unul le folosesc mai mult pentru a scrie cuvintele din familia "român", sau acolo unde sensul se poate denatura. În test, mi-e cam lene.
Pacalici a scris:Sunt de acord ca poate crea confuzie, dar stim cu totii ca romanii au inventat cimentul folosit si la celebrul pod ce traversa Dunarea si nu "românii".  Cool
Pentru a fi putin lamurit cu privire la asta iti sugerez si tie sa consulti link-ul de aici

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Sam 16 Iul 2016, 16:26

@ negativ: Nu vad legatura cimentului cu "romani language" dar daca este vorba de extinderea confuziei, sunt de acord.

https://en.wikipedia.org/wiki/Romani_language

Referitor la adevarul exprimat in fisierul respectiv, nu sunt specialist in ceea ce tine de tiganie sau tiganime, dar nu dau credit unei singure surse fara bibliografie atasata.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Sam 16 Iul 2016, 16:30

La mine Alt+0226 nu functioneaza. Ia incearca la tine.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de negativ Sam 16 Iul 2016, 17:03

Pacalici a scris:@ negativ: Nu vad legatura cimentului cu "romani language" dar daca este vorba de extinderea confuziei, sunt de acord.
https://en.wikipedia.org/wiki/Romani_language
Referitor la adevarul exprimat in fisierul respectiv, nu sunt specialist in ceea ce tine de tiganie sau tiganime, dar nu dau credit unei singure surse fara bibliografie atasata.
Nu era vorba neaparat de limba romani sau cum i-o mai spune acum, ci de legenda lupoaicei, care spune cine au fost romanii.
Fisierul e scris de curând de mine si nu are referintele biblografice, pentru ca e doar o ciorna (îmi pare rau, lucrez singur si nu prea am timp de toate.) Evident, trebuie dezvoltat subiectul, dar, ma preocupa mai mult subiectele de "Noaptea mintii" cum impropriu le-ai denumit pe cele emise de mine. Mi se întâmpla totusi rar sa emit idei insuficient justificate, pe care in acest caz eu le numesc ipoteze.
Oricum poate ma ajuti   aici .

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de negativ Sam 16 Iul 2016, 17:05

Pacalici a scris:La mine Alt+0226 nu functioneaza. Ia incearca la tine.
â - uite ca merge !
Eu am tastatura setata pe engleza, nu folosesc combinatiile de taste pentru RO

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Dum 17 Iul 2016, 06:42

â- merge pe OS Windows, pe OS Chrome activeaza e-mail-ul. Cum am mai multe posibilitati de accesare a internet-ului (n-am incercat pe Android), si folosesc acasa des OS Chrome, nu puteam sa il generez. Deci confirm ca merge, dar in anumite conditii  Laughing
Multumesc de informatie.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de negativ Dum 17 Iul 2016, 07:31

Pacalici a scris:â- merge pe OS Windows, pe OS Chrome activeaza e-mail-ul. Cum am mai multe posibilitati de accesare a internet-ului (n-am incercat pe Android), si folosesc acasa des OS Chrome, nu puteam sa il generez. Deci confirm ca merge, dar in anumite conditii  Laughing
Multumesc de informatie.
Daca nu-ti trebuie shortcut-ul in OS Chrome, il poti dezactiva si îl poti folosi pentru generarea lui ă. Pâna la urma e o problema de obisnuinta si poti face cum vrei, ideea e ca de-aia e "personal computer", ca sa-l folosesti dupa propriile necesitati si chiar obiceiuri.
P.S. Vad ca nu m-ai ajutat cu traducerea teoremelor de incompletitudine ale lui Godel, desi de la tine asteptam o opinie, mai mult decat de la altii.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Dum 17 Iul 2016, 07:54

negativ a scris:P.S. Vad ca nu m-ai ajutat cu traducerea teoremelor de incompletitudine ale lui Godel, desi de la tine asteptam o opinie, mai mult decat de la altii.

Regret sa te fi dezamagit, dar, nu sunt profesor de limba engleza. Engleza mea, se rezuma la strictul necesar unui fizician batran aflat intr-un mediu high-tech.Chiar si in aceasta situatie, uneori, anumite finetzuri imi lipsesc. Iti recomand insa cu caldura sa faci apel la domnul Abel Cavasi care am vazut ca se ocupa de traduceri(cel putin asa rezulta la o cautare internet).
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de negativ Dum 17 Iul 2016, 08:51

Pacalici a scris:Regret sa te fi dezamagit, dar, nu sunt profesor de limba engleza. Engleza mea, se rezuma la strictul necesar unui fizician batran aflat intr-un mediu high-tech.Chiar si in aceasta situatie, uneori, anumite finetzuri imi lipsesc. Iti recomand insa cu caldura sa faci apel la domnul Abel Cavasi care am vazut ca se ocupa de traduceri(cel putin  asa rezulta la o cautare internet).
Si eu ma ocup de diverse lucruri, cum ar fi istoria (dar numai in pauze) si nu sunt capabil de fineturi in materie daca nu exersez profesia de istoric, sau macar profesor de istorie la cursurile primare. Ma rog ... nu mai insist, ca e pierdere de timp.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de eugen Dum 17 Iul 2016, 09:21

Pacalici&negativ
Aveti ceva de spus constructiv strict la acest topic?
Rog incetati off- topicele.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 20 Iul 2016, 19:25

Pacalici a scris:Ma bucur ca si motorul magnetic al domnului tudorel se bazeaza pe ceea ce asimetria poate produce, conform argumentelor domnului moderator eugen. (este vorba , evident de asimetria dintre forta magnetica de atractie si cea de respingere in acest caz- lucru deja demonstrat cu grafice din carti si simulari). Sper din tot sufletul sa aflam numai lucruri bune despre colaborarea domnului tudorel cu institutul acela din strainatate.
Succes! Asteptam si noi sa vedem prototiptilul.
Am  finalizat  masuratorile   efectuate  direct   pe    prototip,  dar   modificat  pentru  alta   varianta     constructiva .  Rezultatul  este   clar .  39,6 % din   valorile  energetice    reprezinta   energie   generata  .  Lucrul   mecanic   de  frecare   este   apropiat   de   valoarea   zero  cu  toate   ca  magnetii  atrag   placile  cu  forte  care  pot  atinge   valori cuprinse  intr-e  2-3 KN  in   cazul   magnetilor  din  Neodim. Prin  urmare   nu  am  sa apelez  la  un   Institut  de  Pshiatrie  asa  cum  mi-a   recomandat   gafiteanu  ci  la  unul   axat  pe    fizica   fenomenelor  magnetice  .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Mier 20 Iul 2016, 20:30

Pacalici a scris:Asteptam si noi sa vedem prototiptilul

Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 20 Iul 2016, 20:46

,,prototiptilul" ???  Asteapta mult si bine.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Pacalici Mier 20 Iul 2016, 20:59

Maestre tudorel, cand afirmi in public ca:
scanteitudorel a scris: Rezultatul  este   clar .  39,6 % din   valorile  energetice    reprezinta   energie   generata  .
trebuie sa si demonstrezi intr-un fel ca, asa este. Adica , prezinti aparatul, principiul de functionare, metoda utilizata pentru masuratori, un filmulet, ceva.
Altfel...vorbim vorbe. Si isabau produce energie, da el, vorbeste ca sa nu adoarma...

P.S. 39.6% , da cu zecimale. Asta indica o masuratoare foarte precisa. Cum a fost realizata cu atata precizie?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 20 Iul 2016, 21:27

39,6 era temperatura lui Tudorel, cand avea febra si lelira. Liru-liru-crocodilu, doar asa se produce energia supraunitara la peste 37 grade C.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 20 Iul 2016, 22:26

Pacalici a scris:trebuie sa si demonstrezi intr-un fel ca, asa este.
Pot  sa  demonstrez , pot   sa  prezint  prototipul,   dar  nu  este   bine  sa  fac  acest   lucru  acum .  OSIM-ul  imi  asigura   protectia  inventiei  doar  pe  teritoriul   Romaniei .  Am nevoie  de  un  PC. Adica  de  protectie  internationala .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 20 Iul 2016, 22:28

gafiteanu a scris:39,6 era temperatura lui Tudorel, cand avea febra si lelira. Liru-liru-crocodilu, doar asa se produce energia supraunitara la peste 37 grade C.
Ca de obicei, mistocareala de doi lei.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Inventatori romani - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inventatori romani - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Inventatori romani - Pagina 7 Empty Re: Inventatori romani

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum