Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Concluzii asupra relativității
Scris de CAdi Ieri la 23:38

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 23:28

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Ieri la 23:21

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Ieri la 10:58

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la Forever_Man în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este constiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12196)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
CAdi (11941)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil_48 (11217)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen (3794)
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Pacalici
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
CAdi
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Razvan
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
meteor
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
gafiteanu
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
scanteitudorel
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil_48
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
CAdi
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Forever_Man
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil_48
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_lcapFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Voting_barFenomene Electromagnetice - Pagina 5 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Fenomene Electromagnetice

+16
Obislaveanul
virgil_48
v0id
curiosul
gafiteanu
WoodyCAD
mm
Razvan
Bordan
CAdi
Abel Cavaşi
omuldinluna
cris
sadang
virgil
eugen
20 participanți

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Sam 17 Dec 2011, 18:06

Rezumarea primului mesaj :

Un topic pentru postarea unor fenomene electromagnetice (electrostatice, electrodinamice, magnetice, magnetodinamice, electro-magnetice, sau altele derivate), intalnite de cercetatori, experimentatori, inventatori, amatori, etc.

Pentru inceput, o enumerare a catorva fenomene comune in experimente gen Tesla, Newman, Hendershot, etc:

-rezonanta electromagnetica.
-suprapunerea in faza a fluxului magnetic inductor cu cel indus.
-polarizarea energiei magnetice latente preexistente la nivel microscopic (Newman).
-discontinuitati ale densitatii energiei magnetice la suprafata de separare a doua medii diferite.
-bobinarea unui solenoid direct pe magnet permanent.
-ruperea unei linii de camp magnetic terestru (Hendershot).
-unda electrodinamica (TESLA).

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32402
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos


Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de virgil Mier 17 Iul 2013, 11:49

Nu te contrazic, dar nu inteleg ce cauta acolo viteza luminii, mc, si mc^2. Eu daca calculez un caz concret cu relatia mea, chiar obtin dimensiunile unei energii.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12196
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de virgil Mier 17 Iul 2013, 12:03

CAdi a scris:Daca d.p.d.v. electric , sarcinile se atrag (electronul sarcina negativa ,protonul pozitiva)  
campul magnetic este cel care asigura echilibru si tine electronii pe orbita.
Eu am o viziune aparte, daca prin campul electric inteleg sa il asociez cu energia cinetica, atunci campul magnetic reprezinta energia potentiala. Balansul acesta intre energia cinetica si energia potentiala pastreaza echilibrul electronului pe orbita. Mai fac o asociere care imi sugereaza acelasi lucru, atunci cand avem un transformator prin care circula curent electric (deci electroni in miscare), prin infasurare avem un camp electric ce se inchide prin sursa. La orice variatie a campului electric, prin miezul transformatorului se inchide un circuit magnetic care reprezinta energia potentiala, care apoi se transforma din nou in energie cinetica in spirele secundarului, stabilind un camp electric care se inchide prin consumator. Acelasi lucru se regaseste la orice unda electromagnetica in care ecuatiile lui Maxwell, exprima trecerea dintr-o forma de energie in alta;

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12196
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de CAdi Mier 17 Iul 2013, 12:18

virgil a scris:
CAdi a scris:Daca d.p.d.v. electric , sarcinile se atrag (electronul sarcina negativa ,protonul pozitiva)  
campul magnetic este cel care asigura echilibru si tine electronii pe orbita.
Eu am o viziune aparte, daca prin campul electric inteleg sa il asociez cu energia cinetica, atunci campul magnetic reprezinta energia potentiala. Balansul acesta intre energia cinetica si energia potentiala pastreaza echilibrul electronului pe orbita. Mai fac o asociere care imi sugereaza acelasi lucru, atunci cand avem un transformator prin care circula curent electric (deci electroni in miscare), prin infasurare avem un camp electric ce se inchide prin sursa. La orice variatie a campului electric, prin miezul transformatorului se inchide un circuit magnetic care reprezinta energia potentiala, care apoi se transforma din nou in energie cinetica in spirele secundarului, stabilind un camp electric care se inchide prin consumator. Acelasi lucru se regaseste la orice unda electromagnetica in care ecuatiile lui Maxwell, exprima trecerea dintr-o forma de energie in alta;

Eu ma refer la rolul ambelor campuri (electric si magnetic) in miscarea electronului pe orbita .
Poti sa le dai campurilor si caracteristicile pomenite de tine ,respectiv incarcate cu energie potentiala
si cinetica si nu este gresit avand in vedere bipolaritatea ambelor campuri (N-S si + cu -)
Nu am analizat din acest punct de vedere Ecuatiile de camp ale lui Maxwell dar daca spui ca reiese
asa ceva cu atat mai bine.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11941
Puncte : 57160
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 17 Iul 2013, 14:07

E corect ce ai calculat, dar cred că ai interpretat fizic greșit, virgil.

virgil a scris:De data aceasta campul central este dat de campul magnetic conform fortei Lorentz. F=e*v*B; F=m*(v^2)/r; Din aceste relatii, egalandu-le obtinem ca energia cinetica
(m*v^2) este egala cu energia potentiala (e*v*B*r);
m*v^2 =e*v*B*r; sau; Ep=e*v*B*r; Acest mod de abordare nu cred ca este in fizica, asa ca trebuie interpretat cu atentie.

Interacția dintre o sarcină electrică și un câmp magnetic static nu e centrală, deoarece problema este invariantă numai la rotații în jurul direcției câmpului. Mai mult, potențialul de interacție nu depinde numai de poziția particulei, ci și de viteza acesteia, după cum ai văzut în formula ea. Tu ai identificat corect în această problemă forța centripetă ca fiind forța Lorentz, și ai găsit că dublul energiei cinetice are acea expresie. Dacă simplifici prin viteză, obții formula binecunoscută a razei ciclotronului

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Mimetex, deci nu e nimic nou.

În formula mea factorii de c apar datorită faptului că am lucrat în unități gauss. Este un sistem de unități mai comod în calcule teoretice. Scuze pentru confuzii, dar mi-a luat puțin să-mi dau seama ce ai găsit, și ce credeai că ai găsit de fapt. Deci nu-i greșit ca socoteală, dar nu l-ai interpretat fizic bine.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30095
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de virgil Mier 17 Iul 2013, 14:46

Multumesc pentru raspuns. O interpretare noua as vrea sa dau formelor de miscare. Exista doua feluri de miscari distincte, miscarea rectilinie si miscarea circulara. Pentru miscarea rectilinie, corespunde miscarea uniform accelerata, iar pentru miscarea circulara corespunde acceleratia centrifuga. Fiecare din cele doua acceleratii trebuie sa le corespunda un camp natural care sa le produca. Miscarea rectilinie accelerata este data de un camp (electric, sau gravitational), iar miscarea circulara generatoare de acceleratie centrifuga, este produsa de un alt set de campuri (magnetic, si sau/ poate giroscopic?). Pentru miscarea rectilinie putem defini energia cinetica, energia care are la baza schimbarea pozitiei centrului de greutate a particulei, iar pentru miscarea circulara, miscarea care nu modifica pozitia centrului de greutate, corespunde energia potentiala. De exemplu pendulul lui Maxwell exemplifica foarte bine trecerea de la o forma de energie la alta, si efectele cinematice asupra corpului. Din aceasta expunere vreau sa subliniez faptul ca mai exista un camp corespunzator fortei centrifuge, camp care nu a fost descoperit pana acum.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12196
Puncte : 55628
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 17 Iul 2013, 16:45

Iar faci o confuzie mică. Accelerația centrifugală este produsă de o ”pseudoforță”, asta-i o chestie care îți apare în sisteme de referință neinerțiale, în care legile dinamicii nu mai sunt valabile. Nu e un fenomen fizic nou, ci o anomalie datorată înseși accelerației reperului ales. Uite aici o explicație foarte bună. Dacă ai probleme cu traducere, zi-mi că ți-o fac eu.

Accelerația centripetă e cea care menține un corp pe o traiectorie circulară. În problema noastră e dată chiar de forța Lorentz, pentru că dacă ai închide brusc câmpul magnetic, electronul ar zbura ca din praștie pe tangenta la cerc în punctul în care s-a nimerit să fie când câmpul a fost oprit.

E adevărat că energia potențială asociată câmpului magnetic are o formă mai dubioasă, tocmai pentru că sarcina electrică cuplează și prin viteză la câmp, nu numai prin poziție. De pendulul lui Maxwell îmi amintesc vag de tot, dar a trecut ceva timp. Smile
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30095
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de virgil Mier 17 Iul 2013, 21:15

Iar faci o confuzie mică. Accelerația centrifugală este produsă de o ”pseudoforță”, asta-i o chestie care îți apare în sisteme de referință neinerțiale, în care legile dinamicii nu mai sunt valabile. Nu e un fenomen fizic nou, ci o anomalie datorată înseși accelerației reperului ales.
De acord cu tine, dar nu asta este problema ridicata de mine. Avem de a face cu doua tipuri de forte si fiecare cu acceleratia ei, care se manifesta diferit. La fel avem de a face cu doua tipuri de miscari, miscarea rectilinie a unui corp care presupune inmagazinarea energiei cinetice care oricand se poate transfera prin ciocnire altui corp, si miscarea circulara a corpului in jurul centrului de masa a acestuia, care desi inmagazineaza o energie de rotatie, acest tip de energie, nu se poate transfera altor corpuri in mod natural (adica prin ciocnire). Acest fel de energie din moment ce nu poate parasi corpul, am indraznit s-o numesc "energie potentiala", desigur nu in sensul energiei de pozitie intr-un camp central de forte. (nu ma refer numai la particule).

Accelerația centripetă e cea care menține un corp pe o traiectorie circulară.
In cazul cand nu exista un camp central, nu poate fi vorba de o forta centripeta, mecanismul care se produce intre campul magnetic uniform si electronul in miscare, este gresit inteles. Mult mai sugestiv este exemplu cilindrului cu circulatie din hidraulica. Electronul asa cum s-a dovedit se deplaseaza cu spinul orientat invers directiei de miscare, dar electronul trebuie privit ca fiind infasurat de magnetonul Bohr, ale carui linii de forta inchise sunt in plane perpendiculare pe directia spinului (ca un mosor de ata). Pe de alta parte, campul magnetic extern si uniform are liniile de forta orientate perpendicular pe directia spinului, ceia ce face sa intalneasca liniile de camp circulare ale magnetonului Bohr, avand actiuni diferite. Astfel pe partea exterioara a traiectoriei liniile de forta ale campului cu liniile de forta ale electronului se resping avand sensuri diferite, creand o oarecare presiune, in timp ce liniile de forta aflate de partea opusa a electronului se atrag avand acelasi sens cu liniile de camp extern creandu-se astfel o depresiune. Rezultanta celor doua actiuni duce la urmarea unei traiectorii curbe.
Daca inchizi brusc campul magnetic, cele doua actiuni complementare de presiune-depresiune, dispar, electronul urmandu-si traiectoria rectilinie, fara nici o interventie a unei forte centrifuge.
E adevărat că energia potențială asociată câmpului magnetic are o formă mai dubioasă, tocmai pentru că sarcina electrică cuplează și prin viteză la câmp, nu numai prin poziție
Eu asociez energia potentiala campului magnetic, care produce rotirea, imprimand o energie care nu se poate transfera prin ciocnire altei particule, si energia cinetica o asociez campului electric deoarece imprima o energie care prin ciocnire se poate transfera altei particule.
Energia cinetica si energia potentiala sunt doua forme de existenta a energiei, care prin trecerea dintr-o forma in alta, ajuta la consevarea si chiar transmiterea ei.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12196
Puncte : 55628
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Dum 21 Iul 2013, 15:52

 SECRETELE TESLA ŞI ARMELE SOVIETICE TESLA ˆ 
T. E.   Bearden 1981
(Fragment)

... Nikola Tesla a descoperit şi a folosit un nou tip de undă electrică.   Tesla a declarat în mod repetat despre valurile  non-Hertziane, şi  transmisia lui fără fir nu respecta legea descresterii cu pătratul distanţei.   Descoperirea a fost aparent atât de fundamentala (şi intenţia sa de a oferi gratuit energie pentru toata omenirea a fost atat de clara) că a cauzat  retragerea  sprijinului  financiar, izolarea lui deliberată şi eliminarea treptată a numelui său din cărţile de istorie.  
          De  prin 1914 Tesla a fost cu succes izolat şi era deja aproape un "nonpersona ". După aceea Tesla a trăit în izolare aproape totală, ocazional era sarbatorita ziua lui de nastere, unde membri ai presei erau invitati pentru a anunţa descoperirea unei surse noi enorme de energie liberă, perfecţiunea transmisiei wireless de energie fără pierderi, mingea de foc ca arma pentru a distruge armatele întreg şi mii de avioane la sute de km distanţă şi o armă ("Tesla scut")  care ar putea oferi o apărare impenetrabilă şi astfel ar face războaiele învechite.  
               În căutarea mea dupa secretele Tesla ,  treptat a devenit evident pentru mine că prezenta  teorie electromagnetică ortodoxa e serios  eronată în unele privinţe fundamentale.   Una dintre acestea este în definirea şi utilizarea lui φ, potenţialul electrostatic scalar.   Este aceasta  eroare ascunsa care a impiedicat unificarea teoriei câmpului elecromagnetic  de  catre teoreticieni . 
          În teoria  scalara, potenţialul electrostatic(SEP),    SEP nu este un câmp vectorial, dar este un câmp scalar.   Într-adevăr, potenţialul  scalar nu poate în sine efectua munca pe o masă încărcată; în cazul în care ea ar putea face acest lucru, apoi forţa extraordinară ar exista pe fiecare masa din cauza SEP extrem de mare...  Numai o diferenta de SEP între două puncte spaţiale pot produce forta sau realiza munca.   (Riguros, un diferenţial de potențialul scalar între două puncte spaţiale constituie un vector.   Numai un vector poate produce forţă şi lucru. ), De asemenea,  lucru poate fi realizat numai pe o masă.   Mai mult, este nevoie de timp * pentru a muta un electron sau alta masa încărcată între două puncte spaţiale, şi deci lucrul efectuat de un diferenţial spaţial al câmpului φ necesită timp.   Riguros, delta SEP este tensiunea, nu SEP în sine, şi este direct legată de domeniul E.     Conceptul de tensiune depinde de lucrul efectuat în mişcare o masă...   Ideea de "tensiune" întotdeauna presupune existenţa unui echilibru diferenţial de φ între două puncte spaţiale pentru o durată finită de timp, şi, de asemenea, presupune ca preluarea unui flux de masa reală a avut loc.   SEP, pe de o parte, este întotdeauna o funcţie intr- un singur punct; pe de altă parte, diferenţa de potenţial (i. e. V) este întotdeauna o funcţie de două puncte, ca  orice vector.  
          Încă multi absolventi de fizica si electromagnetism , in lucrări şi texte, în mod eronat confunda φ şi V în cazul static! O astfel de interpretare este, desigur, destul de incorecta.

 

Bibliografie:
Barden website.
Imi cer scuze daca traducerea nu este tocmai coerenta.
Sper sa mai revin.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32402
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de CAdi Mar 23 Iul 2013, 12:49

omuldinluna a scris:

Încă odată, locurile ”libere” din atomi (ioni, cum vrei să le spui) sunt cele care deja pătrund în banda de conducție,
deci nu pot lega electroni la ele.

Din moment ce in stare libera electronii de valenta la un moment dat intalnesc un ion si stau o perioada pe o
orbita in jurul ionului respectiv (care devine atom neutru) e de presupus ca la aparitia curentului electric
pentru o perioada de timp f.f. scurta electronii chiar daca capata o miscare dirijata, sunt franati de ioni
si din aceasta cauza avem timpul de transport de 68 de secunde pe un cm de conductor.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11941
Puncte : 57160
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Iul 2013, 16:00

Un extras interesant , cu explicatii asupra curentului electric in viziune eterica


The Double Helix Theory of the Magnetic Field
Frederick David Tombe
Belfast, Northern Ireland, United Kingdom
sirius184@hotmail.com

15th February 2006, Philippine Islands 


 
Electric Current
IX. The aether has very important implications for electric current. When electric current is understood in terms of a flow of aether, it then becomes clear that a wire loop that is rotating in a magnetic field is actually screwing aether out of the positrons of the electric sea. Aether will be pumped outwards from the generator and into the circuit during both halves of the AC cycle. The thing that changes during each half of the cycle is the direction of the circulation of the aethereal current. Electric current is a circulation of aether which begins at a source and ends in sinks that are dotted all along its path. If the input pressure is greater than the outflow tension, then the electric current circuit will inflate. This inflation often expands outwards between two wires, with a connecting bridge of current at the step. This joining current causes a linear polarization of the electron-positron dipoles in the electric sea, and this linear stretching in turn causes impedance. The aethereal current will therefore advance laterally in order to circumvent this impedance. When Maxwell first conceived the idea of displacement current, he hinted at a rotatory effect, but the concept later became associated with linear polarization. At any rate, if the linear polarization effect at the advancing step is what Maxwell eventually had in mind for displacement current, it certainly isn‟t the same thing as the „angular displacement current‟ that can be used in the derivation of the electromagnetic wave equation. When the aethereal electric current has totally expanded within a conducting circuit, the aether pressure will then flow entirely within the conducting wire, and it will push any free positive electric particles along with it. Free negative particles will eat their way towards the positive source, and hence the negative and positive particles will screw their way past each other in opposite directions in a double helix fashion. [7]
The existing particle model of electric current as is taught in the textbooks does not work, because it implies that alternating current is a backwards and forwards unidirectional motion of particles of one kind. Such a situation fails to address the net input of energy that arises with alternating current. Although alternating current reverses direction cyclically, there is still a net input of aether into the circuit in each cycle, and it was Tesla who worked out how to siphon off this energy into the AC motor. Without the aether, this fundamental reality cannot be adequately explained. The aether is in fact the original vitreous electric fluid of Charles du Fay, Benjamin Franklin, and William Watson, and electrical terms such as voltage, charge, and current are merely alternative words for the hydrodynamical quantities of pressure and flow. Modern electromagnetism has become aether hydrodynamics with the aether hidden from view, and electric current is another casualty of the abandonment of the aether. 


Curentul electric 

 Eterul are implicaţii foarte importante pentru curentul electric. Când curentul electric este înţeles în termeni de un flux de eter, apoi devine clar că o buclă de sârmă, care se roteşte într-un câmp magnetic este înşurubarea eterului dintre pozitronii mării electrice. Eterul va fi pompat spre exterior ...Lucru care se schimbă în fiecare jumătate a ciclului este direcţia de circulaţie a curentului etereal. Curentul electric este o circulaţie a eterului care incepe de la o sursă şi se termină în absorbtie, care sunt presărate de-a lungul caii sale. În cazul în care presiunea de intrare este mai mare decât tensiunea de ieşire, apoi vor umfla circuitul de curent electric. Aceastat inflaţie adesea se extinde spre exterior între două fire, cu o punte de legătură de curent... Acest curent ...provoacă o polarizare liniară de electroni-pozitroni dipoli în marea electrica şi acest liniar stretching la rândul său cauzeaza Impedanta. Curentul etereal de aceea va avansa lateral pentru a ocoli aceasta Impedanta. Când Maxwell în primul rând a conceput ideea de curent de deplasare, el a facut aluzie la un efect de rotație, dar conceptul mai târziu a devenit asociat cu Polarizarea liniară. În orice caz, dacă efectul de polarizare liniară avansează prin pas,  este ceea ce Maxwell în cele din urmă avea în minte pentru deplasare curent, aceasta cu siguranţă e  acelaşi llucru ca "deplasare unghiulară de curent‟ care poate fi utilizata în ecuația undei electromagnetice. Când curentul electric...s-a extins într-un circuit... presiunea de eter va curge apoi în întregime în sârmă şi se va împinge orice  particula electrica pozitiva cu ea.  Particule negative vor urma drumul lor spre sursa pozitiva, şi, prin urmare, particulele negative şi pozitive vor descrie ca  şurub modul lor de trecut reciproc în direcţii opuse într-o manieră de dublu helix. [7 Modelul existent despre curentul  electric, aşa cum este predat în manualele nu funcţionează, pentru că implică faptul că curentul alternativ este o mişcare unidirecţionale înainte şi înapoi de particule de un fel. O astfel de situaţie nu reuşeşte să abordeze ... energie care apare cu curent alternativ. Deşi curent alternativ inversează direcţia ciclic, există încă o intrare netă a eterului în circuit în fiecare ciclu, şi a fost Tesla care a folosit aceasta ca pentru un sifon de energie în AC motor. Fără eter , această realitate fundamentală nu poate fi explicată în mod adecvat. Aether este de fapt lichidul electric descris de Charles du Fay, Benjamin Franklin, şi William Watson și termenii electrici precum tensiune,curent ,sunt cuvinte doar alternative pentru cantitățile hidrodinamice de presiune şi de debit. Electromagnetismul modern a devenit al hidrodinamicii eterului cu eterul ascuns de vedere, şi curentul electric este un alt accident de abandon al eterului.


 

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32402
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de virgil Sam 10 Aug 2013, 20:02


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12196
Puncte : 55628
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Lun 12 Aug 2013, 12:43

Foarte interesant , didactic si detaliat experimentul.
Jnaudin face si un avertisment de care trebuie tinut seama la experimente:

Warning : Don't forget that the Plasmoid generates ozone (O3) and nitrogen oxydes ( NO and NO2), so you need to do this experiment in an open and well ventiled area. If you do it the risk of any results is just yours. I take no responsibility of anything that might happen.

Nu uitati ca plasmoidul genereaza ozon si oxizi de azot...arie ventilata...etc.


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32402
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de virgil Lun 12 Aug 2013, 18:28

Da, foarte interesant, apare o entitate care-si pastreaza forma si volumul in timp, care reproduce aproximativ modelul aparitiei particulelor.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12196
Puncte : 55628
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Dum 08 Dec 2013, 19:49


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32402
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de WoodyCAD Dum 08 Dec 2013, 22:17

Foarte frumos aritcolul de mai sus, SADANG(traducere)... singurul care poate mai mult decat oricine de aici de pe forum, sa se apropie de GEOMETRODINAMICA ELICOIDALA!
Un fapt amuzant ptr mine...atinge si recursivitatea...matematicii lui MAXWELL, recursivitatea trivectorului fundamental(teorie unificata)
Elicoida in elicoida, principiile inductiei generalizate TC(tor cilindru) si inca cateva lucruri sunt vazute ca...inexplicabile!
Cu alte cuvinte, secvența de același tip de geometrii toroidale complică configurarea câmpurilor electromagnetice generate de acestea, și formează un fel de recursivitate matematică,
îndicând legătura aparentă a ecuațiilor lui Maxwell cu geometria pură.
Legatura nu este aparenta...este FUNDAMENTALA!
...merci Eugen!
PS....la fel de amuzant este ca ...personal am facut si eu aceste ...experimente, insa folosind teoria unificata!


Ultima editare efectuata de catre WoodyCAD in Dum 08 Dec 2013, 22:22, editata de 2 ori (Motiv : uitasem de PS...)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22523
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de cris Lun 09 Dec 2013, 08:37

Nu e exclus sa fie un simbure de adevar in asta si eu banuiesc fulgerul globular ca fiind o macroparticula a carui formare ne-ar putea clarifica procesul de impachetare a undelor EM , proces ce sta la baza materiei.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19409
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de CAdi Lun 09 Dec 2013, 09:31

WoodyCAD a scris:Foarte frumos aritcolul de mai sus, SADANG(traducere)... singurul care poate mai mult decat oricine de aici de pe forum, sa se apropie de GEOMETRODINAMICA ELICOIDALA!
Un fapt amuzant ptr mine...atinge si recursivitatea...matematicii lui MAXWELL, recursivitatea trivectorului fundamental(teorie unificata)
Elicoida in elicoida, principiile inductiei generalizate TC(tor cilindru) si inca cateva lucruri sunt vazute ca...inexplicabile!
Cu alte cuvinte, secvența de același tip de geometrii toroidale complică configurarea câmpurilor electromagnetice generate de acestea, și formează un fel de recursivitate matematică,
îndicând legătura aparentă a ecuațiilor lui Maxwell cu geometria pură.
Legatura nu este aparenta...este FUNDAMENTALA!
...merci Eugen!
PS....la fel de amuzant este ca ...personal am facut si eu aceste ...experimente, insa folosind teoria unificata!
De ce nu reiei(daca ai posibilitatea) intocmai experienta rusilor publicata de Sadang
sa ne confirmi ,,Fantoma'' .
Ar fi interesant daca s-ar confirma si printr-o experienta independenta.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11941
Puncte : 57160
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 09 Dec 2013, 12:07

Am sa incerc insa exista mai multe suspiciuni, pe langa empirismul situatiei prezentate, nu am acel senzor asa de fin...!
Osciloscopul meu (dublu canal) da rateuri sub 60Hz si in plus fenomenele de desprindere (prin inductie TC) sunt mult mai evidente in domeniul microundelor, conform teoriei unificate!
Am generator de semnal, in diverse forme, nu am explorat frecvente joase...ptr ca fenomenul de prindere a fantomei se bazeaza tot pe inductia TC. Cu cat frecventa scade ...scade si soriciul fantomei...si nu o mai vad! Dar...daca nu o vede aparatul...nu inseamna ca n-ar exista!...
Ma indoiesc de calitatea celor spuse acolo, daca chiar avea dubii....autorul putea sa reproduca imediat acel fenomen!
LOGIC...nu dau crezare celor scrise insa...conform teoriei mele...ar fi posibil! Ma refer la fenomenul impregnarii prin clusteri, persistenta "fenomenologiei" in mediul in care a fost generata! Culmea...similar cu "fatoma" care bantuie castelul....Mecanismul de generare este identic, emotie exacerbata(ex moarte/trauma violenta) prin emise puternica de "camp" si reorganizarea materiei invecinate, in straturile ei "cele mai superficiale". Mecanism identic inscriptionarii unui DVD sau ...a unui card bancar! Chiar si imaginile TV cu ...EINSTEIN..sunt tot...FANTOME....TOATE ACESTE.."fantome" se fac deja...!
TEORETIC...."fantoma" se poate genera!....FENOMENOLOGIA CAMPURILOR(momentan maimuta nestiind ce-i ala) poate face asta!

ACESTA ESTE AVANTAJUL UNEI TEORII UNIFICATE, VEDE TOTUL....CA UN INTREG UNITAR! din pacate niciunul din voi nu poate face asta, mecanismul gandirii voastre fiind total decalibrat, functionand DOAR in parametrii stiintei actuale! SADANG...vede mai mult decat voi toti...la un loc!...o poate face simplu, DOAR iesind din schemele "LOGICII DE RAMA" ....ale fizicii cunoscute!
....
Incerc...in seara asta!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22523
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 09 Dec 2013, 13:12

Pentru gandirea non-maimutista...paginile 139/140, ar clarifica fenomenul de transport!
http://www.thefundamentaluniverse.ro/files/downloads/FUNDAMENTUL_____UNIVERSULUI_2013.pdf
un fel de mic rezumat pentru cei ce pot mai mult, nedigerabil insa ptr. maimuta...si "LOGICA DE RAMA" a acesteia!
(sunt sanse de a intelege DOAR... citind TOT, insa nu garantez decat ca maimuta va ramane ...maimuta! )
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22523
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de cris Lun 09 Dec 2013, 13:31

o sa incerc si eu cu elicoida +3 si cu un impuls cit mai puternic.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19409
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 09 Dec 2013, 14:04

Maistrul are intotdeauna dreptate.. Noi toti suntem un pachet de unde EM minuscule si multiplu imbarligate, si totodata un pachet de nervi.  Dar suntem diferiti, in unii dintre noi apar fenomene mai ciudate, vedem fantome, chiar ne bantuie fantomele.
Maistrul le simte, le traieste, le prinde, dar osciloscopul lui ba sub 60 Hz. Maistrul ""VEDE TOTUL....CA UN INTREG UNITAR! ""
Maistre, iti imprumut un osciloscop cu memorie digitala, merge si sub 1 Hz. Imi prinzi fantoma ?

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35515
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 09 Dec 2013, 17:10

Suntem perfect la subiect, dar daca mai este un topic potrivit cu ce va urma eu sa scriu, nu stiu.
Un fenomen EM este si transmutatia elementelor, fiecare element fiind un astfel de fenomen.  
Puneti pe google"" Thomas Moray, transmutations gold "".
Multi ulterior au aflat taina facerii tuturor elementelor din natura, facere care are loc si in prezent pe ici pe colo. Ganditi-va la filoanele de aur si argint, etc..la forma lor.  La bucatelele de aur ce se gasesc in albiile raurilor, unde e si mult aur fin (nisipuri aurifere). Si ca o adaugire, aceasta taina trebuie blocata prin orice mijloace, altfel va disparea nisipul de pe Pamant iar pretul aurului ar deveni zero:
https://www.google.ro/search?q=Karl+Malchus&oq=Karl+Malchus&aqs=chrome..69i57j0.2898j0j8&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=93&ie=UTF-8
http://www.cotidianul.ro/nazistii-au-vrut-sa-transforme-nisipul-in-aur-120203/
http://www.descopera.ro/dnews/6649536-nazistii-au-incercat-sa-transforme-nisipul-in-aur
Au reusit si nemtii sa faca petrol - benzina din carbune, dar si aur, etc., Erau insa supravegheati si sabotati,  si rolul lor era doar sa duca lupta impotriva comunistilor si muncitorilor, sa scada populatia globului.
Mai face cineva azi benzina ? Sau aur ? NU E VOIE.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35515
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de CAdi Lun 09 Dec 2013, 23:12

WoodyCAD a scris:Am sa incerc insa exista mai multe suspiciuni, pe langa empirismul situatiei prezentate, nu am acel senzor asa de fin...!
Osciloscopul meu (dublu canal) da rateuri sub 60Hz si in plus fenomenele de desprindere (prin inductie TC) sunt mult mai evidente in domeniul microundelor, conform teoriei unificate!
Am generator de semnal, in diverse forme, nu am explorat frecvente joase...ptr ca fenomenul de prindere a fantomei se bazeaza tot pe inductia TC. Cu cat frecventa scade ...scade si soriciul fantomei...si nu o mai vad! Dar...daca nu o vede aparatul...nu inseamna ca n-ar exista!...
.....
ACESTA ESTE AVANTAJUL UNEI TEORII UNIFICATE, VEDE TOTUL....CA UN INTREG UNITAR! din pacate niciunul din voi nu poate face asta, mecanismul gandirii voastre fiind total decalibrat, functionand DOAR in parametrii stiintei actuale! SADANG...vede mai mult decat voi toti...la un loc!...o poate face simplu, DOAR iesind din schemele "LOGICII DE RAMA" ....ale fizicii cunoscute!
....
Incerc...in seara asta!

Nu inteleg de ce WoodyCAD nu ti-a cerut osciloscopul cu memorie digitala ,care merge sub 1 Hz , gafiteanu ?
Sau s-o fi pus pe lucru, din seara asta ?  Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11941
Puncte : 57160
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Fantome Electromagnetice

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 10 Dec 2013, 01:07

Din cauza ca de fapt dorea unul de ultra-inalta frecventa de 100.000 GHz, cu memorie pe 64 canale, sa fie ultra-sensibil si inteligent ca o maimutza savanta. Singur sa se conecteze si sa faca totul, apoi sa ne ofere rezultatele la care nici nu ne-am gandit. In final sa declanseze un dispozitiv de holograme in 3D si sa ne arate fantoma electrizata si electrizanta a lui Lenin, luminatorul popoarelor.
Nimic nu e imposibil, in viitorul apropiat omenirea va putea sa cloneze fantome si din acestea ulterior chiar sa reinvie personajele reale, sa le sintetizeze folosind o matrice electromagnetica obtinuta din codul lor genetic analizat cuantic electromagnetic.
Savantul nostru WoodyCAD la aceasta ora tarzie de noapte nu doarme si lucreaza la acest ambitios proiect de reinviere a spiritelor trecutului. Daca va reusi va fi groaznic, deoarece isi va reinvia stramosii, care stiti cum aratau la vremea lor de glorie, niste gorile.  "HIBERNATUS" socrul lui Louis de Funes.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35515
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 10 Dec 2013, 15:16

Nu am simtit inca...nici o fantoma...sau vreun falfait!!
Precizez ca nu am urmat intocmai instructiunile de...acordaj intre dimensiunea emitatorului si frecventa, sensul meu de cautare fiind diferit....din mai multe motive!(nu mi-e frica de fantome...fie ele chiar...dumnezeiesti)
N-1, N, N+1 & fenomenologia recursivitatii elicoidale ar insemna ...constructia geometrica de "fractali electromagnetici", veritabile constructii "fantomatice"...
TEHNIC sunt perfect posibile....putem genera o tornada in mijlocul oceanului...sa plecam 1 zi....si revenind....tornada sa mai existe, (INEPTIA ELICOIDALA...a lui Abel)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22523
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 10 Dec 2013, 15:23

De "entitati" vizibile ca niste fantome ai auzit ? Sunt de tot felul, electromagnetice, biologice, etc.
In noptile din dec 1989 deasupra tarii noastre au fost folosite in scopuri militare, semanau cu helicopterele si ai nostri au tras cu tunul si rachetele alea scumpe in ele, dar s-ar refacut imediat. Erau un fel de holograme semiluminoase, insa aveau si propietati la radar, reflectau la 10 GHz..
WoodyCAD a scris: (nu mi-e frica de fantome...fie ele chiar...dumnezeiesti)
Dar de ""Nu mi-e frica de beau-beau."" ?
https://www.google.ro/search?q=Nu+mi-e+frica+de+beau-beau.&oq=nu+mi-e+frica+de+beau-beau&aqs=chrome.0.69i59j69i57j0l4.10530j0j8&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=93&ie=UTF-8

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35515
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 10 Dec 2013, 15:49


_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35515
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Sam 05 Apr 2014, 18:24


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32402
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de Moise Sam 05 Apr 2014, 18:35

Ia spune tu in cuvintele tale ce ai inteles din acel articol.  Laughing

Moise
Vizitator


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de alcibiade Sam 05 Apr 2014, 22:47

n-a inteles nimic lucru dar titlul suna bine.

alcibiade
Vizitator


Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de curiosul Mar 22 Apr 2014, 09:50

Acest mesaj îți este adresat ție eugen, în mare măsură, pentru că dai de înțeles că studiezi, chiar și experimental, fenomenele elctromagnetice.
Scriu aici cumva și vis-a-vis de ce ai afirmat în topicul cu eterul câmp electromagnetic/eteric.

Să presupunem că există o echivalență între cele două, iar pe undeva, câmpul electromagnetic ar fi câmpul eteric sau invers.
Continuând logica prin care considerăm ipotetic că eterul este de fapt vidul, spațiul, ar însemna că dacă acest câmp eteric este câmpul electromagnetic și în același timp spațiul, vidul, atunci...
câmpul electromagnetic ar trebui să mai conțină încă un câmp.

Afirmația pleacă de la linia logică prin care spațiul are trei dimensiuni, are trei direcții, spațiul este câmpul electromagnetic prin echivalența câmp eteric=câmp electromagnetic, iar câmpurile cunoscute ale câmpului electromagnetic sunt câmpul electric și magnetic dispuse perpendicular.

Dacă spațiul este câmpul electromagnetic și are trei dimensiuni perpendiculare cumva, ar însemna că acest câmp electromagnetic ar trebui să mai aibă încă un câmp perpendicular pe câmpul electric și magnetic.

Asta dacă spațiul este câmp electromagnetic.
Care să fie cel de-al treilea câmp al acestui câmp electromagnetic ?
Ar fi posibilă această echivalență sau este doar rezultatul unei imaginații bogate de care dispun ?

Dacă să presupunem totuși că acest câmp electromagnetic este compus cumva din trei câmpuri perpendiculare unele pe altele, atunci care să fie cel de-al treilea câmp ?
Ar fi absurd să vorbim de un al treilea câmp ca fiind câmpul gravitațional ?

Deși este SF curat, explicația ar avea totuși un anumit suport logic, plecând de la faptul că toată materia este doar energie, aceeași energie care determină un câmp electro-magnetic-gravitațional.
În felul acesta s-ar uni toate forțele, pentru că cele tari, slabe sau mai știu eu de care, ar rezulta doar din acest câmp.

Desigur, SF curat, rezultat în urma unor raționamente bolnave.
Dar tu ce crezi, ar fi posibil ?
Ideea asta mi-a venit în momentul în care ai afirmat câmp electromagnetic/eteric, în celălalt topic cu eterul.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40656
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de curiosul Mar 22 Apr 2014, 10:16

Cumva, gravitația de la nivel macro este echivalentul de la nivel micro al forței care păstrează electronii pe orbite.

Dacă ținem cont și de ceea ce afirma poetul nostru Bordan, cum că timpul este spațiul în dinamică, sau ceva de genul, atunci spațiul este un câmp electro-magnetic-gravitațional, cu cele trei dimensiuni ale sale, iar timpul ar fi dinamica acestor trei câmpuri.

Doamne ce imaginație bolnavă am !  Very Happy 
Dar în mintea mea rămân pentru totdeauna anumite informații cheie pe care le asimilez, din punctul meu de vedere, care la un moment dat se adună în mintea mea pe principii logice, într-o oarecare măsură.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40656
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Fenomene Electromagnetice - Pagina 5 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum