Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la Bordan în Matematica și fizica
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11780)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3757)
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Logica si importanta ei - Pagina 3 Vote_lcapLogica si importanta ei - Pagina 3 Voting_barLogica si importanta ei - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 20 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 20 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Logica si importanta ei

+6
virgil
Dacu
totedati
CAdi
Bordan
curiosul
10 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Sept 2012, 16:28

Rezumarea primului mesaj :

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:33, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Dum 16 Sept 2012, 12:25

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:41, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6509
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de CAdi Dum 16 Sept 2012, 13:45

Sensul intrebarii era de cine sta in spatele realitatii ? Daca realitatea poate fi descrisa logic de noi ,
dupa cum am convenit amandoi,inseamna ca si realitatea (universul) a fost construita logic .
Deci si in spatele Universului(realitatii) a stat si sta o logica pe care a pus-o in practica cineva .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11780
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Dum 16 Sept 2012, 16:12

Tare greu merge treaba, ce-a fost foarte clar ieri acum e în ceață...ceață deasă...mintea asta-mi joacă feste...

În mod obişnuit cele doua aspecte ale mentalului sunt numite: mentalul obiectiv şi mentalul subiectiv, „robotul” și Omul (cum le-am zis dincolo), adică mentalul conştient şi cel subconştient, spiritul treaz şi cel care doarme, eul de suprafaţă şi eul profund, mentalul ce supraveghează acţiunile voluntare şi cel ce supraveghează acţiunile involuntare, masculinul și femininul, inteligența și înțelepciunea... Pentru a desemna acest caracter dual al minţii voi folosi în continuare termenii: conştient şi subconştient.

Mentalul conştient, care raţionează, are posibilitatea de a alege. Alegerea ta are aceeaşi valoare ca şi alegerea mea. Ai văzut, totedati, dac-ai ales fericirea, o ai? Dacă alegeai trenul de Oradea, probabil, ne întâlneam și te ajutam să fii mai fericit!

De exemplu, noi putem alege cărţile care ne plac, casa cea mai confortabilă, iubitul sau iubita de o viaţă. Pe de alta parte, inima bate, sistemul digestiv funcţionează, la fel şi cel respirator, fără nici o alegere sau imprimare conştientă din partea noastră, fiind controlate în mod direct de către subconştient. Un hipnotizator priceput poate sugera orice şi oricui, fiecare din aceştia va reacţiona conform sugestiei ce i-a fost imprimată, total insensibil la ceea ce se petrece în jur.

Mentalul obiectiv are conştiinţa lumii obiective, a materiei, pe care o percepe cu ajutorul celor cinci simţuri. El nu recunoaște altă realitate decăt realitatea lui. „Logicii și rațiunii nu-i plac paradoxurile, știința logica și rațiunea le respinge, nu sunt valabile în argumentația logică și rațională”, cum bine zice, totedati. Știinţa nu a lăsat nici un loc liber pentru existenţa altor aspecte aflate dincolo de limitele sale, inclusiv acele realităţi care sunt ascunse percepţiei noastre. Principala îndatorire a mentalului obiectiv este aceea de a raţiona, omul devine tot ceea ce gândeşte.

V-ați propus vreodată să vă treziți la trei dimineața și acest lucru să se întâmple? Cine a pus ceasul să sune?

Tot ceea ce ni se întâmplă este rezultatul gândirilor imprimate în subconştient. Subconştientul poartă înţelepciunea necesară şi cunoaşte răspunsul la orice întrebare. El nu contestă nimic şi nu ne contrazice, el ne inspiră, ne dirijează acţiunile, ne ajută să rememorăm diferite fapte, nume sau locuri...de asemenea, controlează bătăile inimii, circulaţia sângelui, reglează digestia, asimilarea substanţelor nutritive şi eliminarea rezidurilor. Subconştientul se află permanent în legătură cu inteligenţa și înţelepciunea fără limite a Universului.

În natură se manifesta legea acţiunii şi reacţiunii, care este o lege universală. Aceasta e regulă în Univers, nu pedeapsa din iad sau răsplata din rai.

Orice problemă pe care o aveţi sau cu care vă confruntaţi este de fapt a mentalului conştient şi nu a subconştientului.

Pentru a gândi corect, trebuie să cunoaştem Adevărul. A cunoaşte Adevărul înseamnă a fi în armonie cu inteligenţa nelimitată şi cu puterea ce sălăşluieşte în subconştient. El ne vorbeşte prin intermediul intuiţilor, al impulsurilor, al presentimentelor şi al ideilor; ne îndeamnă fără încetare să ne elevăm, să ne depăşim condiţia actuală, să credem, să progresam, să îndrăznim, să atingem cele mai înalte vârfuri...dorinţa de a iubi, de a salva viaţa altora provine din profunzimile subconştientului.

Cele mai profunde convingeri nu le puteţi expune în mod raţional, pentru că nu ţin de sfera conştientă, ci vin din subconştient. Marele secret al tuturor geniilor din toate epocile este capacitatea extraordinară de a intra în contact cu puterile subconştientului lor şi de a le folosi corespunzător.

Mai mult de 90% din activitatea mentală este subconştientă.

Suntem sclavii propriei minti...am zis eu, dar n-am ajuns nici tura asta la ea, dar e în cuptor,... și… “… trebuie să te învingi pe tine însuți, să îți zdrobești propria voință, propria putere…”, a zis, totedati, ... heeei!! Totedati!! Unde-ți stă capul? Sau n-a zis el?

Vezi, totedati, că nu mai nu mai amestec logica cu rațiunea, să nu trebuiască să le disociezi… lasă-le așa cum îs…punctu-acela-n nemișcare mă încurcă puțin și pe mine, cred că l-am văzut azi noapte mișcându-se…

Curiosule, am crezut ca în dumnezeu în prietenia ta, dar,…tu… mi-ai înșelat simțămintele…în ce m-ai băgat…unde-s poeziile mele? Pentru treaba asta mai scot un țăran…care face-un salt mortal…de la …c7-c5

1000 de ani!

Sper să iasă tura viitoare ceva pui…de mi-a veni mintea acasă…
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Dum 16 Sept 2012, 22:28

Acum, se pare ca alunec spre convingerea ca logica este cea fundamentala in descrierea realitatii.
Cu siguranta nu o sa pot demonstra asta vreo data, iar atunci, maine de ce altceva o sa mai fiu convins ?
Poate de faptul ca am nevoie de o convingere, indiferent de valoarea ei de adevar?
Logic, nu ?

hehe! ai văzut ce simplu e?

indiferent de valoarea ei de adevar

aici e clenciul, nodul, lucifer, michiduță, drăcușorul cel mare, care a reușit să îți înoade mintea! nod mare! no. 1! capul de serie al tuturor minciunilor purtate pe umeri de restul drăcușorilor supuși șefului lor

mai pe scurt e nici mai mult nici mai puțin decît paradoxul lui russell, mai bătrîn decît vremea, vezi mihaisarbu.wordpress.com - poate crea dumnezeu o piatra atat de mare incat sa nu o poata ridica dar formulat în mod clar, în termenii stricți și riguroși ai logicii matematice de acesta wikipedia.org - Paradoxul lui Russell

ce spune acest paradox? că afirmația există o mulțime a tuturor mulțimilor e un paradox matematic! ei bine acest paradox matematic implică în mod strict, fără vrăjeli și abureli, că nu există dumnezeu!

că e, așa cum singur ai spus, indiferent de valoarea ei de adevar!

adică, așa cum am înțeles eu din cearta lor, A și ¬A sunt egal posibile, echivalente, mulțimi la fel de mari și separate peste care nu e nici o altă mulțime mai mare ... adică dumnezeu nu există!

alegerea, puterea, îmi aparține pe care din ele o cred A sau ¬A, dar cum ești sincer cu tine însuți îți dai seama de problemă și refuzi să crezi că poți crede orice, că toată puterea îți aparține, pentru că încă n-ai cedat complet! lupta dintre adevăr și minciună încă se mai dă înlăuntrul tău, nodul există dar nu e nici desfăcut nici nedesfăcut, e nedeterminat încă, la fel ca o cuantă ... de aceea te ții strîns de logică și vrei să definești logica bănuind că direcția e cea bună, că acolo se află adevărul ... da, așa e! direcția e bună! și, cînd vei desface nodul, vei putea despărți logica de rațiune, vei înțelege diferența dintre ele ...

e, eu sunt la etapa asta, diferența dintre logică și rațiune, ce e una ce e cealaltă ... parcă am nimerit ceva! dar mai analizez! logic și rațional ... o să anunț cînd foi fi sigur de rezultatul final

acest nod gordian, inversiune logică, cel mai bine e să să îl tai singur ... după ce îl vei desface pe acesta celelalte vor fi mai ușor de desfăcut pentru că toate au ca bază, cap de serie, acest nod mental, albul e negru, binele e rău șamd, adică echivalente, au aceeași natură ultimă și sunt egale ca putere, adunate dau 2X nu 0, adică îți crește puterea ...

și nu sunt povești! e o chestie veche pe care n-au rezolvat-o șiruri luungi de tot de filozofi! ce mă nedumerește pe mine e că biserica oficioasă nici nu atacă frontal problema cu aceleași arme ca adversarii ei, folosind logica și rațiunea! în linkul dat de mine nu e folosit aparatul formal logico-matematic deși nu e imposibil!

pe wikipedia creștinismul e pus la religii dualiste! adică lupta dintre bine și rău se dă de pe poziții egale! moniștii, de la spinoza cu dragoste, au transpirat serios și sincer încercînd să upgradeze filozofia și religia sfîrșind în ... paradoxul lui russel! că din monism ni se trage, din faptul că realitatea e tot ceea ce există și tot ceea ce există e real! știința modernă e 100% monistă!

dar mă opresc aici cu detaliile că nu e bine să îți dau totul mură în gură, acest nod|paradox ar fi bine să îl desfaci singur că altfel mi te vei împotrivi, nu vei crede cu adevărat

dacă nu poți, și nu mai ai răbdare să cercetezi singur, cere și ți se va da, întreabă și ți se va răspunde!

eu l-am tăiat!

Incertitudinea Cadi!
iar incertitudinea e certă care e incertă care e certă șamd .... ca o stare cuantică ... ca să înțepi cuanta care vibrează trebuie să alegi|crezi una din cele două variante ... în acel moment se produce minunea, se creează o realitate pe care aparatele de măsură o pot detecta și măsura

clar, principiul incertitudinii mare și lat cît stan și bran la un loc!

așa de departe a ajuns michiduță pe drumul înnodării cu fundiță a minții tuturor oamenilor! și ce oameni! toți dottore! cu diplome! premii nobel, doctorate și facultăți! și dacă ar fi doar astea n-ar fi mare lucru dar piramida știintifică și aparatul logico-matematic și conceptual care se ridică pe această bază are deja proporții monumentale!

cu dovezi și rezultate practice, concrete, nu povești! toate datorate acceptării paradoxului ca adevărat și ocolirii lui în triumfalul marș spre viitorul luminos al întregii omeniri! descris cu lux de amănunte în 1984, brazil, o bravă lume nouă, ferma animalelor, ideologia comunistă sau nazistă șamd ...


Ultima editare efectuata de catre totedati in Lun 17 Sept 2012, 03:22, editata de 1 ori
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 16 Sept 2012, 22:42

Mulţimea M a tuturor mulţimilor există, doar că ea este variabilă. Ori despre o mulţime variabilă nu putem face afirmaţii cu privire la conţinutul său în sensul de a spune că „A aparţine lui M”, aşa cum nu putem stabili valoarea de adevăr a propoziţiei „x>5”.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Lun 17 Sept 2012, 02:26

variabilă în ce sens? că e doar una sau mai multe?

dacă e doar una cum de e variabilă? mai e încă una?!
dacă sunt mai multe cum le deosebim de celelalte, prin ce atribute?

de ce dacă o mulțime poate avea oricîți membri, fără limită, nu poate avea toate mulțimile ca submulțimi?

dacă există o limită care e ea?
5? există și cu 6!
100? pot avea și 101!
infinit de multe? avem mulțimea numerelor reale! doar e mulțime, nu!? sau nu e?

de ce să nu admitem că pot exista, simultan, ambele variante dar de manifestat se manifestă doar una

adică (există|nu există) în același timp o mulțime a tuturor mulțimilor care conține toate celelalte mulțimi să fie o afirmație adevărată

(0⇌1)

hopa! cei asta?! o cuantă! ba e, ba nu e! flip-flop!

ca la cuantele neobservate încă!
bounce

bingo! uite de unde le-a venit ideea! de la paradoxul mulțimii tuturor mulțimilor!

nu putem stabili valoarea de adevăr a propoziţiei „x>5”
decît atunci cînd știm cît este x!

sta o logica pe care a pus-o in practica cineva
probema nu e existența ci cine a creat-o! creatura sau creatorul? suntem creatorii propriei realități, orice realitate indiferent de proprietățile ei, sau sunt limite, iar dincolo de ce nu putem crea în mintea noastră ca realitate cunoaștem prin simțuri ca fiind adevărat și real?
în timp ce universul interior e adevărat dar ireal?
cine are puterea să pună limite dacă în realitate nu sunt limite doar că nu știm încă asta?
nu religiile mincinoase? că sunt religii mincinoase ȘTIM! E O CERTITUDINE! ... doar una singură e adevărată! dar care din ele!?
cea pe care o alegem!? păi dacă e să fie ce vrem noi putem alege orice!
și dacă stai să te gîndești mai bine exact asta se și întîmplă, în definitiv fiecare face și alege ca sistem de axiome absolute, pe care le crede fără dovezi, zi de zi și ceas de ceas! fiecare alege ce crede doar că adevărul nu e pentru cine se nimerește ci pentru cine se potrivește!
și ne întoarcem de unde am plecat vizavi de adevăr, logică și rațiune e vorba de ceva obiectiv pe care n-ul pot schimba cum vrea mușchiul meu sau de ceva variabil, supus voinței și puterii mele de a fi, a face și a crede

dacă ați ști la ce concluzii logice am ajuns separînd existența de realitate ați rămîne cu gura căscată! dacă e să fie adevărat, ceea ce n-am putut demonstra încă pentru că totul e doar la început și apar scurtcircuite similare paradoxului mulțimii tuturor mulțimilor, forța gravitațională n-ar fi nimic altceva decît manifestarea existenței pure în univers ca materie!

necreată!

DERVENT.ro - Sfânta Scriptură: Versiunea Anania - Facerea Cap. 1
2 Dar pământul era nedesluşit şi ne'mplinit; şi întuneric era deasupra genunii; şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.

ioi! alien

ceea ce implică dpdv logic că a căuta adevărul și a cunoaște și înțelege astfel realitatea, asimilînd ca parte din mintea ta adevărul, înseamnă nici mai mult nici mai puțin decît de a deveni mai ... materiali ... mai denși ... mai puternici ...

whoa!

deodată lucrurile capătă un alt sens!

energia potențială stocată în structuri materiale altceva! energia cinetică și mișcarea încep să arate altfel! puterea de a crea cunoscînd adevărul devine putere reală nu doar de a crea idei imateriale și fantezii în mintea ta, fantezii care nu-ți folosesc la nimic pînă cînd nu devin ... reale!

aaaaadeeeevăăăraaaaaateeeeeee!

dar e doar o teorie! însă multe lucruri aparent ilogice care apar prin diferite religii, basme de spus copiilor la gura sobei, pot fi decodificate altfel cu această matrice! înțelese altfel!

totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Lun 17 Sept 2012, 04:33

mentalul obiectiv
păi nu e ăsta trupul, corpul tău material? din moment ce ești și trup, îți aparține, și da, chiar dacă e exprimat cu alte cuvinte, ideea e similară, compatibilă, cu felul cum gîndesc eu ...

Omul doar conștient? ca un fel de soft? dar atunci inconștientul nu e tot un soft? dacă ambele sunt softuri într-un hard cum le deosebim!?

spiritul treaz şi cel care doarme
inconștientul somnoros? e pe naiba! ăla, ca soft, avînd în grija sa miliarde de celule, sute de țesuturi, zeci de glande și organe numai somnoros nu e! ăla lucrează nonstop! mai mult decît conștientul!

Un hipnotizator priceput poate sugera orice şi oricui
să îl văd eu pă' ăla care mă face să merg în patru labe în fața auditoriului! păi dacă vrei să fii hipnotizat garantat că vei fii! ce naiba!

uită-te numa' la bahmuțeanca și prigoană! trebe' umplută visteria familionului după campania electorală? pac divorțul! după ce se umple pac împăcarea! zăvoranca ba o bagă pă' măsa la zdup și o lasă în curu' gol ba e singura ei prietenă adevărată! totul pe bani!

măcar atît am priceput și eu! așa e și cu puterea hinozei, dacă vrei poți! și să mergi în patru labe și să latri ham-ham! că dacă banul pică care e problema!?

Alegerea ta are aceeaşi valoare ca şi alegerea mea
în sinea noastră da ... dar doar acolo! și doar pentru că nu știu cu adevărat care e a ta, decît aproximativ nu în mod absolut, cu cît o cunosc mai bine valoarea se schimbă! cel puțin pentru mine!

devin egale și echivalente doar dacă sunt ambele adevărate!

Pe de alta parte, inima bate, sistemul digestiv funcţionează
gura vorbește

de exemplu acu' stau în fața oglinzii și îmi trag palme! conștient sau inconștient? spiritul treaz sau cel adormit?
ce este voluntar și ce e involuntar? că unii merg noaptea prin casă dpdv extern, măsurabil, fizic, la fel ... doar apelînd la logică și rațiune putem spune că dacă e 7 dimineața și aleargă grăbit spre servici gigel e conștient și dacă aleargă la 3 noaptea are un episod de somnambulism ...

Mentalul obiectiv are conştiinţa lumii obiective
o percepe cu ajutorul celor cinci simţuri
El nu recunoaște altă realitate decăt realitatea lui
și atunci cum rămîne? sunt al meu sau al lui? și|și? deci sunt real?

Știinţa nu a lăsat nici un loc liber
ba a lăsat! și a spus, modest, că deocamdată e peste puterile ei de a cuprinde, înțelege și explica totul!

știința a devenit știință doar atunci cînd și-a restrîns domeniul de aplicare, aria de cuprindere și înțelegere, universul de discurs ... a decis să se ocupe doar de explicarea formelor de manifestare și existență ale materiei restul a pasat altor forme de cunoaștere

dar în ultimul timp și-a cam urcat purceaua în copac și de printre ramuri pohtește iar la cam prea multe care nu sunt de nasul ei! groh-groh!

vino-n-coa' la cuțit! că de cînd l-am pregătit!

în ciuda a ce visează stephen hawking și filozofia și religia și metafizica sau ontologia sunt bine mersi și își văd de treabă ... atîta doar că valoarea lor de adevăr a cam scăzut în ochii multor dottore ... acum avem tot mai mulți dottore de genul lui victoraș ponta, pică banul, a crescut valoarea, nu pică banul scade!
pe stephen hawking îl înțeleg ... el are un motiv întemeiat pentru care nu mai dă doi bani pe filozofie și religie, ontologie și metafizică ... s-a cam plictisit tot așteptînduL să îL ia de mînă și să se plimbe împreună pe stradă ...

Principala îndatorire a mentalului obiectiv este aceea de a raţiona
aici sunt de acord doar că o aplic omului, adică mentalului subiectiv, în cuvintele tale ... păi dacă robotul face toată treaba ce rol mai are omul!? doar de a fi!?

rațiunea e o proprietate, un atribut, organ, mădular, al minții cu care omul cunoaște adevărul, trăgînd-ul înlăuntrul său și astfel apropiinduse de adevărul absolut, centrul universului, punctul nemișcat care trage totul spre el cu puterea adevărului

adevărul e logic pentru că e obiectiv nesupus capriciilor minții umane veșnic schimbătoare
real, adică exterior minții mele, și material implică obiectiv
universul material nu poate fi decît logic și real
universul mental poate fi logic dacă e adevărat sau ilogic dacă ceea ce îmi apartine mie n-are echivalent extern în realitate, nu e adevărat
pot exista adevăruri comune mai multor minți distincte cît timp imaginea aceluiași adevăr e în toate ca adevăr

întrebarea esențială e însă dacă acest tip de adevăr e musai sa fie și extern tuturor minților, adică obiectiv, sau pot exista și adevăruri subiective, prezumat subiective, supuse capriciilor minții deci posibil ilogice cît timp n-au corespondent în realitate?

ceea ce nu poate fi decît într-o minte, deci fără corespondent real, material, obiectiv, indiferent care sau ce pentru că capacitatea omului de a crea e nelimitată cît timp totul este doar în mintea lui, dacă e în mintea mea poate fi și în mintea ta? și dacă e cum dovedim asta logic și rațional!?

cum dovedim, logic și rațional, că roșul meu e roșul tău cînd vorbim despre roșu cît timp culoarea roșie e doar imaginea mentală a senzației de roșu și nu ființa, esența roșului, care este prin sine și deaia e numai materie, nimic altceva?

furnicile văd și ele culoarea roșie? cum dovedim asta?
dar bacteriile?
dar virușii? sunt ființe vii, au organe de simț, percep ceva, orice, sau sunt doar automate celulare?

dacă omul are suflet pentru că e o ființă vie, o creatură, cîinii au?
în biblie nu spune că n-au ci doar că oamenii au! deși unii așa au dedus cercetînd biblia!

rezultatul gândirilor imprimate în subconştient
de către cine? de mine? de tine? de cine? de moș crăciun?

nu pedeapsa din iad sau răsplata din rai
depinde ce înțelegi prin rai și iad ... sunt multe variante!
unele producție proprie de stă mîța în coadă!

Orice problemă pe care o aveţi sau cu care vă confruntaţi este de fapt a mentalului conştient şi nu a subconştientului.
deaia cînd îmi scoate măseaua dentistul mă doare capul! nu dentistul e de vină! nici mintea somnoroasă care doarme nonstop de cîtă treabă are care s-a trezit din somn!

a, a uitat anestezicul! bagă seringa, a zburat durerea ...

no acum am o problemă de percepție, pe cine a adormit ,doctorul nu eu, pe somnoros care deja dormea pe el deatîta treaba sau pe omul vioi ca un pisoi proaspăt trezit din somn, care oricum taie frunze la cîini și nu face nimic niciodată?

Pentru a gândi corect, trebuie să cunoaştem Adevărul
care din ele să sunt legiuni! uite acu' a mai vărsat michiduță un sac de adevăruri! așa multe de nu mai știu care sunt și care nu sunt adevărate! hai să le alegem împreună!

a intra în contact cu puterile subconştientului
cum, dacă sunt fiinte distincte?! cum comunic cu mine însumi!? cu celălalt eu!? nu tot logic și rațional la fel cum vorbesc cu voi aici pe forum!?

Mai mult de 90% din activitatea mentală este subconştientă.
clar!

Suntem sclavii propriei minti
să îți zdrobești propria voință
Totedati!! Unde-ți stă capul?
aha! acum înțeleg ... dar tu întelegi de ce nu e un paradox cînd sclavul e și stăpînul? de ce nu e un lucru rău? ci unul bun? că, din cum ai pus tu problema, așa am înțeles eu, că nu e ceva bun ci ceva rău, de evitat?

de ce a fi sclavul tău e bine pentru ca ești și stăpîn?

însă lovitura e corectă ... pune punctul pe i ... o altă variantă a paradoxului lui russell!
felicitări! o să o pun la sertar ...
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 17 Sept 2012, 05:44

totedati a scris:variabilă în ce sens? că e doar una sau mai multe?
Că e doar una doar că are un conţinut variabil. Aşa cum am vorbit de variabila x şi nu de variabilele x şi y.
dacă e doar una cum de e variabilă? mai e încă una?!
E doar una şi e variabilă în sensul că nu ştim cât de mare e. Aşa cum e variabilă şi variabila x care e doar una.
de ce dacă o mulțime poate avea oricîți membri, fără limită, nu poate avea toate mulțimile ca submulțimi?
Le poate conţine pe toate cele care nu sunt variabile. Despre celelalte nu putem face afirmaţii, aşa cum nu putem spune nimic despre inegalitatea „x < y” până când nu putem concretiza variabilele cu precizie.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Lun 17 Sept 2012, 07:12

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:42, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Lun 17 Sept 2012, 09:32

vizavi de problema pusă de X>5 am înțeles

consider că e bine să punem la dosar încă o variantă, ca să n-o mai descoperim o dată:

pe lîngă X>5 cu variabila X care va avea o valoare cînd vom termina de calculat ami sunt și variantele ca să putem spune că X ar putea avea o valoare dar nu știm cînd se termină de calculat valoarea lui X și varianta cînd am demonstrat că X nu poate avea nici o valoare!

că nu e număr!

și atunci afirmația logică X>5 nu are sens .... nu are nici un fel de valoare, comparăm mere cu pere ...

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Lun 17 Sept 2012, 20:03

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:42, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Lun 17 Sept 2012, 21:23

dacă poți răspunde la acea întrebare și poți înțelege de ce răspunsul tău e adevărat ai depășit|tăiat paradoxul lui russell

ai desfăcut nodul cuantic (0⇌1), care înainte avea o stare nedefinită, adevărul era egal minciunii, albul negru, nici laie nici bălaie șamd în adevăr și minciună

e, cînd amîndoi desfacem același nod în același fel în mintea noastră, despărțind adevărul de minciună la fel adevărul meu e adevărul tău și ambele sunt logic adevărate, comunicarea dintre noi poate fi rațională pentru că gîndim la fel, folosind același univers mental, cu aceeași structură, aceleași noduri desfăcute și noduri bine înodate posibil identice sau diferite, că încă sunt nedesfăcute

nu înseamnă că ceea ce spunem, adevărul nostru e cel adevărat! doar că ne putem înțelege! roșul meu e roșul tău dar roșul încă e nedefinit pentru ceilalți!

ca să desfacem și nodul roșu de pe nivelul următor trebuie ca toate nodurile din mintea ta să fie desfăcute, la fel toate cele din mintea mea, și roșul meu să fie roșul tău

acum ține-te bine e încă o inversiune logică:

e suficient ca într-o singură minte cu nici un nod înodat,
roșul din acea minte să fie roșul din toate celelalte minți, indiferent de cîte noduri nedesfăcute au pentru ca roșul să fie roșu la modul absolut și în mințile mai încete, cu mai multe noduri să nu poată fi adevărat în sens absolut decît un singur fel de roșu indiferent de cum se grupează cîte doi, trei sau mai mulți ca să comunice între ei ... chiar dacă acea minte cu acel roșu nu participă la discuție, comunicarea dintre ei e logică și rațională în sens absolut doar dacă au același roșu desfăcut la fel ca mintea absentă dar fără nici un nod

altfel spus toți trebuie sa deznoade roșul la fel ca cel care s-a desfăcut pe sine cu totul, eliminînd toate nodurile, pentru ca roșul să fie roșu și adevărat

altfel n-avem decît adevăruri relative, particulare, împărțite între mine și tine cu puterea de adevăr dată suma nodurilor desfăcute împreună pînă acum, încă nedefinite cuantic în tot universul pe care alți oameni s-ar putea să nu le înțeleagă ...

și, dacă adevărul e unic și absolut nu relativ, identic cu sine și neschimbat și acum și în viitor și în trecut e nevoie de această desfacere nu numai a nodurilor mentale ci și a sinelui ca nod pentru ca roșul să devină adevărat și pentru noi, să îl putem vedea și înțelege ...

evident, barosanul șef n-are noduri mentale ... pentru el toate sunt desfăcute, deci există culoarea roșie dacă dumnezeu există ...

însă pentru a reuși asta trebuie să desparți ceea ce există de ceeea ce e real

în lume, și ce lume! nodul cuantic (existență⇌realitate) e nedesfăcut

ce lume în sensul că paradoxul ăla nu e trivial, practic toată știința modernă se sprijină pe el ca nod nedesfăcut și nedefinit

știința ca filozofie și metafizică e monistă și pleacă de la afirmația că tot ceea ce există e real și tot ceea ce e real există

inversînd într-un anume fel cuanta logică putem spune că ceea ce e real nu e tot ceea ce există și ceea ce există nu e tot ceea ce e real

astfel l-am despărțit pe dumnezeu de lume, creatorul de creație ...

și, o dată ce am făcut asta, paradoxul lui russell nu mai e un paradox ...

însă, evident, întrebarea care se pune e ... am desfăcut nodul cum trebuie? sau trebuia sucit invers?

e adevărat sau fals?

nu poți fi decît ceea ce crezi! nu poți gîndi logic fără a crede că gîndești logic!

adevărul e o decizie, un act de credință, un organ al minții umane!

ca să cunoști adevărul trebuie să desfaci nodul SINGUR!
învîrtind cheia în sensul corect în broasca încuietorii care ține ascunsă împărăția cerurilor privindu-te pe tine!

dacă nu o sucești în direcția potrivită comoara pe care o vei găsi în seif în loc să vină din rai vine din iad, nu de la barosanul șef ci de la michiduță!

și nimeni nu îți poate spune care e direcția de sucire corectă, adevărată, decît tu însuți:

Evanghelia după Matei - Cap. 18:
10 Luaţi seama să nu dispreţuiţi pe vreunul din aceştia mici; că vă spun Eu vouă că îngerii lor din ceruri pururea văd faţa Tatălui Meu Care este în ceruri;

dacă ești sincer cu tine însuți și nu te mai minți pe tine vei vedea fața îngerului tău

îngerul tău ești tu atunci cînd și așa cum te-ai născut
îngerii sunt toți în împărăția cerurilor și n-au vîrstă!

cînd nu te crezi cînd îți spui adevărul, doar tu împreună cu tine certîndu-te cu tine însuți, e totuna cu a nu te vedea pe tine, a avea fața întoarsă spre lume nu spre dumnezeu

da, există o logică a paradoxurilor:
trebuie să le desfaci singur ca să găsești adevărul

paradoxurile sunt cuante logice ... din 4 stări egal posibile 1 e adevărată restul de trei false

trăim într-o lume cuantică inclusiv la nivelul spiritual nu doar fizic, material!

mintea umană e practic o uriașă dar finită pînză|ocean de cuante logice

cuplarea corectă a acestor noduri, cuante, cu realitatea externă ne permite să percepem realitatea așa cum e ea, cea adevărată și materială, neschimbătoare dpdv al atomului eteric care doar există ...

faptul că biblia vorbește despre împărăția cerurilor în acești termeni, cuantici, mă face să cred cu tot mai mare putere că e adevărată

însă doar un act de credință poate face asta! un nod mental cuantic trebuie desfăcut prin forțe proprii! ceea ce e prin natura sa un ... alt paradox al logicii formale!

dacă te încordezi și strîngi din buci destul de tare, cum a făcut bertrand russell, prin forța spiritului, prin propria voința, poți păstra nodul nedesfăcut și albul negru oricît de mult!

te poți îndepărta de adevăr, punctul alfa, și apropia de minciună, punctul beta, pe o cale infinit de lungă!

și, din aceste două puncte, alfa și omega, poți începe definirea metafizică și nu numai a universului, a geometriei sale

punct
linie
plan
sfera

definite cuantic! plecînd de la împărăția cerurilor descrisă în biblie!

și mă opresc deocamdată aici că aș putea abera astfel la infinit ....

că deja mă doare capul ... e pur și simplu incredibil totul se schimbă rămînînd identic cu sine însuși!

biblia e aceeași cărămidă de hîrtie! dar nu mai e aceeași! sa schimbat!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de CAdi Lun 17 Sept 2012, 22:25

Totedati a scris ,
......și mă opresc deocamdată aici că aș putea abera astfel la infinit ....
că deja mă doare capul ... e pur și simplu incredibil totul se schimbă rămînînd identic cu sine însuși!
biblia e aceeași cărămidă de hîrtie! dar nu mai e aceeași! sa schimbat!

Totedati iti dau un sfat :
10 randuri scrise cu cap fac mai mult decat doua pagini de batut campii !
Pleci de la o ideie si apoi dezvolti mai multe (e drept interesante), incat crede-ma ne doare capul si pe noi
nu numai pe tine ( caci ne sucesti si ne invarti incat nu mai stim de unde am plecat) ... cheers
Mi-a placut mult ideea asta :
. ....e pur și simplu incredibil , totul se schimbă rămînînd identic cu sine însuși!
Cred ca ar trebui dezvoltata ... Ce ai vrut sa zici?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Mar 18 Sept 2012, 05:08

Daca cuvintele tale n-au mai mare valoare ca tacerea ta, atunci, taci!

Nici “scrofolelile” tale nu m-au coborat, nici felicitarile tale nu m-au ridicat, am ramas tot cel care sunt, totedati.
V-am mai spus ca cuvintele n-au rolul sa explice, ci rolul sa indice.
Sa indice calea de urmat si sa cazi…ingandurat. Daca prima data te-ai grabit, sa dai cu paru’, acelasi lucru l-ai facut si a doua oara. Ti-am zis ca n-am ajuns, inca, la treaba aia si nu ajung nici acum…

Nu stiu cum sa transmit informatia care vreau sa ajunga cat mai aproape de ce doresc eu sa transmit, fiindca concluzia care ajunge de la voi inapoi la mine, ajunge exact pe dos. Nu ca ar fi asa de grav, pana la urma pe dos o sa trebuiasca intoarse toate, dar nu acum…

Ce fel de lume a creat intelectul, asa zis, logic care a preluat controlul asupra a tot ce misca?
Foamete, razboi, agresiunea media, competitie exacerbate, distrugerea planetei... da, poate ca oamenii traiesc mai mult ca acum 100 de ani, dar, s-a gandit cineva ca acum zeci de mii de ani o viata umana putea atinge multe sute de ani? Stiinta anunta periodic mari descoperiri dar, dupa un timp, se constata in mare parte din cazuri efectele adverse, de multe ori la scara planetara... Desigur, in ciuda acestor fenomene, intelectul are un orgoliu nemasurat, laudandu-se cu realizarile sale. Oare e “logic”? Logica nu poate rezolva problemele pe care singura si le-a creat, a intrat intr-o fundatura, pe care nici n-o poate recunoaste din cauza orgoliului si arogantei ei…

Am cunoscut si mai cunosc, multi oameni, simpli, de la tara, din locuri izolate de lume si civilizatie, oameni care n-au vazut un doctor in viata lor, care in mod frecvent ating 100 de ani, si care pana in momentul mortii nu “zac” deloc. Care n-au nici o pregatire, n-au avut curent electric toata viata, au cate un radio cu baterii, care nici ala nu merge numai cand vrea el, care nu “coboara” nici la biserica fiindca n-au popa, care au in vocabularul lor numai cuvinte de dragoste, iubire, natura…, cuvinte simple, dar pline de incarcatura spirituala si emotionala, care nu vorbesc ne-intrebati, iar cand vorbesc ai vrea sa nu se mai opreasca, dar…se opresc… care, cum am mai spus, cand vorbesc ei tace…universul. Daca i-ati cunoaste, sunt convins, ca v-ar schimba complet credintele si “logica” voastra, care in cateva cuvinte, “traduc” zborul pasarilor, adierea vantului, latratul cainilor, trilul privighetorii…simfonia universului… care au cunostinte despre lume si viata pe care nu le gasiti nicaieri scrise sau spuse si toate intr-o “logica perfecta”, care te lasa mut. Si pe care, cum am spus, ai vrea sa-i asculti toata viata…dar tac…si-n tacerea lor spun mult mai mult…si de al unul dintre astia am auzit…”nepoate, sa nu-i crezi pe aia care vorbesc mult fiindca nu stiu ce vorbesc…acel ce vorbeste nu stie, acel ce stie nu vorbeste…”
Acestia sunt DACII mei dragi, care cu toata truda de ai "civiliza" au ramas aceeasi...
La unul dintre astia ma duc azi, sa-i semnez “foaia de drum”…lasa locul pe acest pamant pentru altul…fratre cu mama…

Tu, Curiosule,
“Ascultă, priveşte şi taci!...
Ascultă, să-nveţi să vorbeşti,
Priveşte, să-nveţi să clădeşti.
Şi taci, să-nţelegi ce să faci...”
…ca bine faci…ti-l dau pe Murgu…sa nu zici ca-s rau…ia calul meu...cal f6-d5 ...

1000 de ani!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mar 18 Sept 2012, 11:06

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:43, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 18 Sept 2012, 12:39

curiosul a scris:[Offtopic]{Abel, forumul tau este orasul geniilor, unde tu esti primarul}[/Offtopic]
[Offtopic]{Da, frumoasă comparaţia. M-am gândit şi eu la ea. Încercăm, încercăm, facem tot ce putem...}[/Offtopic]
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mar 18 Sept 2012, 14:38

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:43, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de CAdi Mar 18 Sept 2012, 19:12

[Offtopic]{Sa fie oare doar baricentru? Ce anume determina aparitia unui baricentru ?
Nu ar trebui sa apara la toate corpurile cosmice ?}[/Offtopic]

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mar 18 Sept 2012, 19:20

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:43, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de CAdi Mar 18 Sept 2012, 19:29

[Offtopic]{Ai dreptate le-am inversat ! Poti sa faci ceva ?}[Offtopic]

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mar 18 Sept 2012, 19:40

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:43, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de CAdi Mar 18 Sept 2012, 19:49

[Offtopic]{Cu decupare si paste ! Fiind moderator tu poti sa intri in editarea mea de pe fiecare topic si sa modifici textul !}[/Offtopic]

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mar 18 Sept 2012, 19:59

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:44, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de CAdi Mar 18 Sept 2012, 20:42

Dar cum credeai ? Nu este prima oara . S-a mai procedat asa .
Se inverseaza textele Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Mier 19 Sept 2012, 03:18

Cadi a scris:Pleci de la o ideie si apoi dezvolti mai multe
îmi recunosc greșeala și sper să mă iertați și întelegeți ... practic ceea ce fac cînd scriu e ca și cum m-aș juca cu propria minte, explorînd acele noduri logice cuantice despre care am vorbit, pe care la fel ca un copil mic de 1 an, care se joacă cu obiectele din jurul lui, se apucă să le pipăie, să le bage în gură, să le tragă, să le desfacă, să le rupă, să le strice ...

pe toate! tot ce ochii lui văd și tot ce mîinile lui pot prinde și atinge! aceeași metodă de cunoaștere a lumii doar că de data asta lumea explorată e propria minte și obiectele ei noduri logice cuantice desfăcute sau nedesfăcute, corect sau incorect!

evident astfel pornind dintr-un loc și de la un mesaj de pe forum ajungi departe! de la o idee începi să vezi sute! și cînd le vezi ești așa de bucuros că le arăți tuturor! vrei ca toți ceilalți oameni să se joace cu jucăriile tale împreună cu tine!

evident asta dă dureri de cap oamenilor mari de pe acest forum care au depășit de mult vîrsta copilăriei! phun intended!

Cadi a scris:caci ne sucesti si ne invarti incat nu mai stim de unde am plecat
ăsta e paradoxul de care vorbește bertrand russell, paradoxul mulțimii tuturor mulțimilor! încercînd să îl depășească toți inteligenții planetei au dat în mintea copiilor, vezi numai ce a ieșit din toate variantele de al ocoli lăsîndu-l nedesfăcut! phun intended again!

eu l-am desfăcut sau nu? asta e întrebarea esențială! eu cred că da! dar ce cred eu nu e în mod necesar și absolut un adevăr! tot o variantă a aceluiași paradox!

da, sunt conștient de implicații! multe! profunde! valabile și vizavi de aria de aplicare a logicii și rațiunii, a știintelor exacte, și de domeniul credinței, religiei, filozofiei!

Cadi a scris:e pur și simplu incredibil , totul se schimbă rămînînd identic cu sine însuși!
Cred ca ar trebui dezvoltata ... Ce ai vrut sa zici?
recomand
wikipedia.org - Henri Bergson
în henri bergson - gîndirea și mișcarea, cartea pe care am citit-o acum mulți ani, cred că mai mult de 10, pe care o am în bibliotecă, vorbește despre așa numita mișcare retrogradă a adevărului ... m-a intrigat enorm, mi-a plăcut, am pus-o deoparte ca zestre și am scos-o și folosit-o de fiecare dată cînd mi sa părut relevantă pentru cunoașterea adevărului adevărat, după care am uitat-o iar, pînă am înțeles despre ce era vorba, le ce se gîndea el cînd a scris cartea

e vorba mai condensat și mai pe scurt de faptul că atunci cînd mintea ta se dezvoltă jucînduse cu nodurile mentale cuantice, setînd în poziția corectă tot mai multe, lumea se schimbă deși rămîne aceeași!

exemplul bibliei e relevant pentru mine!
citită acum 10 ani, că am citit-o pe toată, tot cărțoiul, toată cărămida de am văzut stele verzi și s-a lăsat cu dureri de cap, am înțeles ceva ... sau setat corect sau incorect cîteva noduri mentale ... DAR PE VREMEA AIA ÎN MINTEA MEA NICI NU EXISTAU ACESTE NODURI MENTALE CUANTICE! ... deabia acum le văd! deși în mod absolut, în ciuda paradoxului mulțimii tuturor mulțimilor existau și atunci!

e acum sunt în mintea mea! acum dacă citesc biblia ochii mei văd altceva decît acum 10 ani! dar realitatea în sens absolut, de adevăr adevărat, de mulțime a tuturor mulțimilor, nu s-a schimbat!

ce sa întîmplat în realitate!? cum se poate explica asta în mod rațional și logic!? pare absurd!

nu e! viitorul a schimbat trecutul! TRECUTUL DIN MINTEA MEA! acum ce e era adevărat sau fals în mod absolut acum 10 ani nu mai e același set de noduri mentale cuantice ca acum 10 ani!

cum se poate asta? e simplu! barosanul șef e în afara timpului și spațiului e atemporal! el e și în trecut și în prezent și în viitor! iar setul celor doua teoreme ale incompletitudinii ale lui gödel ne explică cum viitorul poate cauza schimbarea trecutului din mințile noastre rămînînd totusi identic cu sine și atemporal pur și simplu dezvăluind la momentul potrivit care față de prezentul meu se poate afla oriunde în viitor, un adevăr, obiect fizic, fenomen nou, nod mental cuantic, care poate oricînd schimba nu numai felul cum văd și înțeleg eu realitatea ci, zice gödel, chiar și paradigma știintifică cea mai avansată! nimic nu se poate blinda și nu poate rezista puterii viitorului de a schimba trecutul! de a fi un agent cauzal!

pentru că trecutul prezentul și viitorul sunt în lume, în univers, în mințile noastre, și în afara universului, timpului și spațiului, cel ce este, barosanul șef, e pur și simplu!

și astfel adevărul adevărat se mișcă deandoaselea din viitor spre trecut! fără să se schimbe! rămînînd identic cu sine însusi dar diferit în fiecare din mintile noastre! pentru că paradoxul multimii tuturor multimilor e un paradox matematic, nici adevărat nici fals! nedefinit în lume pînă cînd într-o minte se sucește cum trebuie ...

acea minte nu e musai dpdv logic să se fi născut deja!

dacă avem pe barosanul șef v2.0 în persoana lui isus mai poate apărea unul în viitor, barosanul șef v3.0! cu o dedicație, scrisoare de felicitare, în buzunar de la gödel! iar pe vremea lui avraam acționa barosanul șef v1.0!

Bordan a scris:Daca cuvintele tale n-au mai mare valoare ca tacerea ta, atunci, taci!
și mă opresc aici că am urechile roșii de la cît m-a urecheat Cadi

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Mier 19 Sept 2012, 04:54

Nu poti demonstra o teorie din interiorul teoriei!

Probabil, Curiosule, c-o spun mai cu convingere, mai apasat decat voi, fiindca-s mai suparat si mai convins, si cred ca n-am incalcat nici o lege si nu-i musai sa credeti si voi…e doar parerea si convingerea mea…si alegerea voastra...dar nu mai am mult…si tac…am vorbit prea mult si ma doare gura…

Nu genele ci credintele noastre sunt cele care ne controleaza viata!

Noile cercetari in biologie moleculara indica faptul ca viata unei celule este controlata de mediul fizic si energetic si nu de genele celulei respective...genele fiind doar niste schite moleculare, dupa care se construiesc celulele, tesuturile si organele…mediul serveste drept "constructorul" care citeste si lucreaza pe baza acelor schite genetice si care, in cele din urma, raspunde de caracterul vietii unei celule.

Daca celulele individuale sunt controlate de constienta lor in privinta mediului, atunci si caracterul vietilor noastre este determinat nu de genele noastre ci de credintele noastre.

"Daca crezi ca poti, sau daca crezi ca nu poti... ai dreptate".

Exista o singura lege careia trebuie sa i te supui, in universul asta, legea actiunii si reactiunii si ai la dispozitie doua puteri nelimitate, puterea de a alege, si…puterea credintei. Ea reprezinta un gand intretinut cu perseverenta, prin care noi devenim creatorul unei anumite realitati…fiecare Fiinta este un punct focal al constiintei si fiecare astfel de punct focal isi creeaza propria lume, desi toate lumile sunt conectate.

“De poti crede, toate sunt cu putinta celui care crede!”(Marcu:9,23).

“De ce va rugati pentru ceva? Sa credeti ca este deja al vostru si asa va fi!” (Marcu 11).

Atata timp cat subconstientul nostru e bombardat cu ganduri legate de materie, el ne reflecta exact gandurile pe care le intretinem in mod permanent...suntem sclavii materiei…ai banilor, masinilor, vilelor, bijuteriilor, tehnologiei…elodiei…ai propriei minti…deci, nu e lucru bun, totedati…ca te bantuie fantomele lui Russell...fiindca nu respecti legea actiunii si reactiunii si te v-a tine sclavul ei pana ti-a veni mintea la cap…cu judecata propriei minti nu te joci…ai grija…”e acum sunt în mintea mea!”…ai vazut?...ca sa te elibereze trebuie sa-ti modifici alegerile, sa alegi numai binele, undele armoniei, sanatatii, calmului launtric, prin contemplarea dragostei si a splendorii naturii…

CALEA, ADEVARUL SI VIATA! Abia atunci faci pasul din trecut in prezent, de la static la dinamic, de la poza la film, de la robot la OM, abia atunci incetezi sa actionezi si incepi sa faci, abia de acum incepi sa fii viu, pana acum doar ai trait…

Eternitatea nu inseamna un timp nesfarsit, ci absenta timpului…“barosanul șef e în afara timpului și spațiului e atemporal! el e și în trecut și în prezent și în viitor!”

“De s-ar opri timpul in loc…si marea de s-ar face foc…si muntii de ar disparea…am sa respir iubirea ta...si soarele de mi-ar sopti…caldura lui de mi-ar vorbi…mi-ar spune cerul 'Tu esti tot, Tu esti si apa, esti si foc”.

Cu cat vom creste in aspiratie spre puritate si curatenie sufleteasca, Intuitia si Logica se vor uni intr-o Minte Dinamica Divina iar Creierul nostru va fi profund modificat…si vom deveni proprii stapani…

"Credintele tale devin gandurile tale …gandurile tale devin cuvintele tale…cuvintele tale devin actiunile tale…actiunile tale devin obiceiurile tale…obiceiurile tale devin valorile tale…valorile tale devin destinul tau”.

Ti-am mai trimis un dram de fericire, totedati, ai grija ce faci cu ea…dar s-ar parea ca vorbim aceeasi limba…poate ca a mea-i intoarsa…”lumea se schimbă deși rămîne aceeași!”…mai ai un pas…sa recunosti ca nu poti demonstra adevarul de care esti convins…il poti doar trai…fiindca ii “dincolo” de noi…

Dar cred c-ar fi cazul sa mai tac…ca vorbesc singur…is cam imprastiat, greu de strans…o sa incerc sa trag o linie…sa adun…logic…

Curiosule, mortoaga ta se duce la italieni, dar sa nu-ti para rau dupa ea c-o sa te mai intalnesti cu ea…intr-un salam gustos…italian…romanesc…natural 100%...N e7-h4

1000 de ani!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Mier 19 Sept 2012, 10:09

Curiosul a scris:Si logica are cursul ei normal, fara sa fie nevoie de paradoxuri, iar ea poate fi dezvoltata si fundamentata complet si corect
dar doar dacă încetăm sa ne mințim pe noi înșine, să ne facem iluzii, că acolo putem ajunge prin forțe proprii, propria bîtă, folosind în mod exclusiv logica și rațiunea! că asta sunt logica și rațiunea fără credință! bîta mea! a minții mele de cimpanzeu! glasul duhului lumii care îmi vorbește la ureche! legiunile de drăcușori, că sunt grămadă, toți în jurul meu, urcați pe umerii mei pînă sus unde le e moț michiduță, uitîndu-se în jur și scuipînd împotriva dușmanilor MEI semințele adevărului MEU! ( hehe ... ce fundiță frumoasă mi-ai pus, zise michiduță)

fără puterea credinței de a tăia nodul gordian al paradoxului în mod corect e imposibil!

logica adevărată are nevoie de aceste paradoxuri! pentru că au un sens și un rost în lume, acela de a fi tăiate cu puterea credinței în mintea noastră! un alt fel de mesaj secret din partea barosanului șef, atenție! exist! mă vezi? nu încă? nu-i bai, timp e destul!

fără credință în adevărul adevărat, adevărul simplu, adevărul duhului lumii, va fi incomplet și relativ! nu va cuprinde niciodată întreaga lume, realitate, întregul univers! deja demonstrat logic și rațional de bertrand russell! și completat, parafat și ștampilat, pentru o mai bună înțelegere a paradoxului mulțimii tuturor mulțimilor, de gödel cu cele două teoreme ale incompletitudinii

cum cei doi drăcusori ne ajută să apărăm rolul esențial al credinței adevărate în adevărul adevărat care nu poate fi cunoscut decît prin credință e o mare știință care nu poate fi cunoscută și înteleasă decît de cei care taie motul logicii si rațiunii umane și o smeresc, o scad în ochii lor, la mărimea și locul adevărat pe care îl au în univers, parte a credinței și sub barosanul șef, nu locul pe care duhul lumii, mintea animalică, de cimpanzeu, vrea să o ridice, cea în care bîta mea e mai mare ca bîta ta e singurul adevăr universal valabil

univers fals și mincinos în care nu există scăderi și adunări decît în lume nu și în afara ei! e, uite că există! împărăția cerurilor nu e în această lume! acolo se scade și se adună și doar ce rămîne acolo e adevăr adevărat!

asta ne spune prin cuvinte simple, pilde și parabole ușor de înțeles de oricine isus hristos!

Bordan a scris:Nici “scrofolelile” tale nu m-au coborat, nici felicitarile tale nu m-au ridicat
pentru mine e ok, nu e nici o problemă! bîta mea, adevărul meu, nu e mai mare ca bîta ta, adevărul tău! n-are cum fi adevărat vreodată în această lume din moment ce e un adevăr mai mare peste amîndoi! care nu aparține acestei lumi! ne-a spus, clar ca tuciul, drăcușorul bertrand russell! că, atunci cînd barosanul șef îi dă voie, și el o mai comite, mai spune adevărul, din greșeală și cu totul neintenționat! că nu face ce vrea mușchiul lui ci ce vrea barosanul șef! orice naș își are nașul! peștele mai mare îl înghite pe cel mic!

Bordan a scris:am ramas tot cel care sunt, totedati.
nici n-are cum fi altfel! de schimbat te schimbi singur, eu n-am nici o putere ADEVĂRATĂ decît să mă schimb pe mine însumi! și eu sunt tot eu, cel adevărat acum 10 ani! doar ce n-a fost adevărat s-a pierdut nu ce nu se schimbă și nu se pierde, nu se strică și hoții nu pot fura! sa luat ce trebuia să moară, în duhul acestei lumi, dar n-am pierdut nimic!

Bordan a scris:Logica nu poate rezolva problemele pe care singura si le-a creat
100% de acord, asta zic și eu dar cu alte cuvinte, că suntem ființe diferite nu clone siameze, rațiunea fără cîrja credinței creează o lume logică strîmbă și mincinoasă care a fost demonstrat cît de poate de logic de doi drăcușori care au spus adevărul pe la 1900 că nu poate cuprinde și înțelege în mod logic și rațional toată lumea!

Curiosul a scris:Este "capabil" principiul Y sa defineasca si sa explice principiul X ?
nu, cît timp e doar logic și rațional

Bordan a scris:Nu poti demonstra o teorie din interiorul teoriei!
domnul fie lăudat că ai puterea să spui adevărul! să ne rugăm să înțeleagă și să creadă toți asta! măcar de pe forumul ăsta, de pe firul ăsta de discuție, vizavi de ce e logica și rațiunea și la fel le putem folosi, la ce sunt bune ele

Bordan a scris:Nu genele ci credintele noastre sunt cele care ne controleaza viata!

mintea cimpanzeului caută o bîtă mai mare decît a sa pe care să o folosească împotriva celorlalți cimpanzei, care între timp a observat că sunt la fel ca el, cu bîte la fel de mari!

a mai observat că adevărul are putere, că nu-l poate doborî oricît s-ar lupta cu el decît respectîndu-i legile! adevărate!
și atunci vrea o bîtă mai mare, cea mai mare bîtă posibilă, adevărul care să guverneze numai prin puterea rațiunii minții sale de cimpanzeu tot universul ca astfel să aibe cea mai mare bîtă posibilă! cu care să se poată impune împotriva tuturor cimpanzeilor din univers! n-are cum fi alta mai mare, nu există nimic în afara universului n-așa? clar!

deaia tot strîngem din buci căutînd adevărul logic și rațional! ca să ne dea power maximus!
exclusiv logic și rațional! de ce? pentru că rațiunea minții noastre de cimpanzeu e în puterea noastră, strînsă puternic de o voință teribilă de viață, un instinct cu o formidabilă putere de supraviețuire și pentru că pe lîngă ce e sub puterea noastră mai e ce e sub puterea realității externe și obiective care poate fi evident supusă rațiunii ... verificat de atîtea ori folosind propria bîtă!

dacă le avem pe ambele, puterea bîtelor tuturor celorlalți cimpanzei, 7 miliarde, strîns unite în jurul unui singur scop comun ca împreună să fie o bîtă mai mare ca a mea, nu mai contează, a mea e mai mare! biceps maximus! deci, în mod logic și rațional, eu sunt șeful cetei! am bifat la sucesuri o problemă vitală pentru mintea oricărui cimpanzeu, supraviețuirea cu orice preț! de ce? deaia! că a mea e mai mare!

acea minte a cimpanzeului din noi e duhul lumii de care tot face vorbire biblia ... șeful lor, al cimpanzeilor, e michiduță ... strașnic șef! cu o poftă de viață teribilă! cum mai dă el paharele pe gît la petreceri! cum mai dansează pe scenă! cum mai sparge el păsăricile! și e în fiecare dintre noi! nu se dă scos din lume|minte nici mort și pus pe năsălie! învie cu repetiție cînd te aștepți mai puțin! zici că l-ai dovedit, că ai scăpat de el, și pac, piciorul frumos! chip angelic cum m-ai fermecat! porumbelul pieptului cum se mai zbuciumă! păcat că nu pot pune mîna pe el! și cînd îți revii michiduță treaz pe umărul tău șoptindu-ți dulce în ureche cu poftă și plin de viață!

însă nu doar noi, eu, tu știm să batem! ci și barosanul șef! și cum mai bate barosanul! aoleo ce braț are! cum se simte pînă în măruntaie cînd dă el! și uite așa, încet încet, cu iubire, ne explică ca un tată iubitor dar aspru cam ce-ai spus tu Bordane ... că bîta lui e cea mai mare!

deaia credințele noastre sunt cele care ne controlează viața cît timp sunt adevărate, adică nu ale noastre ci ale barosanului șef, care n-are altă limbă decît această lume materială! logică, externă minții noastre, materială! că de spațiu și timp nu ne e frică, materia ne bate peste gură cînd vrem ce nu se cuvine! de ea ne lovim cînd vrem să dăm cu capul!

dacă ar fi doar credințele noastre și atît am cădea iar în ciclul nesfîrșit bîta mea e mai mare, ba a mea e mai mare! corpul îl controlăm cu puterea minți raționale dar în mod eficient doar cît nu ne batem joc de el, de legile lui de funcționare!

Marcu 9:23 + Marcu 11

man! ai înțeles exact pe dos! celui care crede adevărul,care e doar unul logic și real, nu sieși! că de crezut putem crede orice, și că zburăm și că avem aripi! da' de făcut mai greu! ia vezi de poți merge pe apă ca isus! n-ai cum dacă n-ai înțeles de ce a murit el pe cruce pentru noi! el sa sacrificat pentru ca nimeni sa nu mai poată spune vreodată că bîta lui e cea mai mare!

« la început te ignoră, după aceea rîd de tine, după aia se luptă cu tine, după aceea ai cîștigat »
și a cîștigat! l-au omorît dar a pierdut doar o bîtă mică, egală celorlalte bîte, și a rămas cu aia mare! oops!

suntem sclavii materiei cît timp ne încrucișăm bîtele în luptă dreaptă! legea acțiunii și reacțiunii e valabilă cît timp crezi că poți face ce vrea mușchiul tău cu trupul tău care e evident o celulă vie într-un corp mai mare ... a mătii, ba pe-a mătii! zbang! acțiune - reacțiune! cînd însă pricepi că e bine așa cum e deja bine nu cum vrei tu lucrurile se schimbă, legea acțiunii și reacțiunii se schimbă în legea iubirii pentru că trupul cel viu își iubește fiecare celulă vie din care e făcut!

te poți juca doar cît te lasă părinții tăi! cînd schimbă foaia, trebuie să îi asculți! altfel iei bătaie! din iubire nu ură și răutate așa că n-are de ce să îți fie frică de materie! nu e rea! nu te urăște! te iubește! ești copilul ei cel mult iubit! trebuie să fii doar atent la ce îți spune părintele tău și cînd te ceartă și cînd te răsfață, că o face pentru binele tău!

că din pămînt te-ai născut și în pămînt te vei duce cînd vei muri!

Bordan a scris:sa recunosti ca nu poti demonstra adevarul de care esti convins
corect, de acord, ce am expus mai sus e ce cred și nu impun nimic din acestea nimănui ... le spun și altora pentru că mie mi se par adevărate ... n-am nici o putere și nici nu îmi doresc asta pentru că dacă aș avea o astfel de putere, să schimb eu mintea și convingerile altora, ar fi ceva de genul bîta mea e mai mare și am și dovedit asta ... isus ne-a lămurit definitiv a cui e mai mare, ăsta a fost jobul lui pe pămînt ...
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de CAdi Mier 19 Sept 2012, 13:56

Totedati , mi-a placut explicatia , de la afirmatia ta :

...e pur și simplu incredibil , totul se schimbă rămînînd identic cu sine însuși!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Mier 19 Sept 2012, 17:08

mulțumesc ... e rezultatul a mai mult de 10 ani de muncă și, ca să ajung la el, m-ați ajutat și voi!
bounce

că e mare lucru să îl tragi de barbă de isus să se uite cruciș la tine și să zîmbească!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mier 19 Sept 2012, 20:59

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:44, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Joi 20 Sept 2012, 03:25

Sa astept sa ma indrept catre eternitate sau sa vad cata dreptate aveti ?
pentru a vedea tot chipul tău, al îngerului de lumină care e împreună cu tine de cînd ai apărut ca fruct în pîntecul mamei, nu e nevoie de o eternitate! dreptatea noastră trebuie să fie dreptatea lui, că el vorbește în fiecare clipă cu tine! cu fiecare celulă a corpului tău FIZIC ȘI MATERIAL! să îl vezi și să îi dai ascultare la fel ca ele dacă vrei să fii viu și să nu mori!

Demonstrati adevarul si va cred !
ochii tăi cauta degeaba bîta aia mai mare, logică și rațională, care să te reseteze pe poziția corectă în mod forțat!
logica și rațiunea duhului lumii n-au putere în fața credinței!

legea acțiunii și reacțiunii nu se ocolește se împlinește în fiecare clipă! singura demonstrație lucrătoare și eficientă e atunci cînd te vei crede pe tine însuți, îngerul tău luminos care îți vorbește, că adevărul nu vorbește cu gura lumii prin puterea lumească a creaturilor sale ci prin gura lui dumnezeu care nu e spirit, noțiune, adevăr abstract, cum greșit crede pavel coruț ci materie!

în pildele sale isus n-a vorbit cu de la sine putere ci a a vorbit cu gura tatălui, materială nu spiritual-abstractă, mișcată de duh sfînt!

dacă vorbea cu de la sine putere ar fi fugit de cruce!

cînd aștepți ca bîta mai mare ca a ta să te convingă că așa e bine cum zice ea, e o putere lumească cea în care crezi, adică faptul că e suficientă logica și rațiunea pentru a crede și te supune fără răzvrătire adevărului adevărat

adică rațiunea supune credința nu credința rațiunea ... dar deja avem demonstrat matematic că nu există o astfel de bîtă în lume! că ceilalți au bîte cel mult egale cu a ta! singura bîtă lucrătoare și eficientă pe propria ta piele e bîta ta, a îngerului tău! doar aia poate reseta corect toate cuantele logice sucite greșit nimic altceva!

n-ai cum pasa alegerea pe umerii celorlalți, liberul arbitru e o lege care se aplică peste tot nu doar prin unele zone ... în minciuna asta, că poți alege cînd și unde să aplici legile barosanului șef, crede doar michiduță care nu crede că dumnezeu e dumnezeu!

ar trebui sa vedeti cum e cand renunti la o convingere si accepti o alta
păi cum să fie? plîngi! sufletul tău plînge! ești ca un bebe mic supărat pe părinții care l-au bătut cînd n-a fost cuminte!

Se poate macar demonstra ca nu se poate demonstra ?
nu ... paradoxurile sunt într-o stare logică nedeterminată ... ca o cuantă nepipăită și nedesfăcută încă
ca un bebe mic care explorează lumea trebuie să apeși singur pe toate butoanele ca să verifici cu ochii tăi care e poziția corectă!

apropo de butoane! care aveți copii mici? eu îl am pe viermișorul sorei mele! whoa! i-ați văzut la lucru prin casă? ați văzut cum apasă pe toate butoanele!?!?!?

cum pipăie și pun mîna pe tot ce găsesc? cum bagă în gură tot ce prind? cum desfac și strică? cred că e o chestie profundă în felul acesta de comportare! ei de fapt prin aceste activităti de explorare nu fac nimic altceva decît sa tot seteze și reseteze cuante logice! își programează propria minte explorînd lumea din jur ca să fie 100% siguri că alegerea făcută e cea corectă, cea bună ... și apăsatul buotanelor fiind cea mai simplă analogie a unei asftel de cuante e cel mai simplu de testat și explorat! copii mici simt că e ceva ce trebuie neapărat să asimileze ceva esențial la un nivel foarte profund vizavi de butoanele telecomenzii sau ale telefonului mobil! și cînd prind obiecte cu butoane, cît mai multe cu atît mai bine nu se mai despart de ele pînă nu le-au butonat de le-au stricat!

ce jucării nenea, n-are nevoie de nici o jucărie! nici nu se uită la ele le scoate, încearcă să le strice după care le aruncă! n-au destule butoane! majoritatea deloc! care au cîteva deja e clar ce fac, neinteresant ... dar telecomanda e cu totul altceva! că doar a observat cum stă părintele tot timpul cu telecomanda în mînă! ce-o fi domle' la telecoamnda aia cu multe butoane? da' la telefonul mobil?

De ce as crede in acea lume ?
pentru că dacă dai cu capul de perete ăla nu e abstract ci concret!
și, convingerea mea cea mai puternică e în faptul că materia e necreeată în esența ei cea mai profundă, atomul antic și eteric, trup divin manifestat dar necreeat, în lumea fizică și materială ... la faza asta cred că woodycad face bine că se chinuie să meargă pînă la capăt cu teoria, apăsînd pe toate butoanele minții, deși ușor nu e deloc!

exact pe dos față de cum cred cei de pe forum, toți spirituali

convinși de puterea adevărului abstract, creat de mintea și în mintea omului, nu concret, material ... cum tot spune pavel coruț în mod greșit, că dumnezeu e spiritual și undeva sus ... nu e sus, e jos! e la baza fiecărui lucru!

eu sunt setat invers ... eu cred că barosanul șef bate ... că bătaia e ruptă din rai ...

cînd doi cimpanzei fiecare cu bîta lui în mînă își dau în cap unul celuilalt cu bîtele lor ca să stabilească adevărul și locul în ierarhie, este că bîta cîștigă totdeauna? zbang! pleosc! puff! hîc! și dăi și luptă pînă ambele țeste sunt sparte, combatanții nu mai mișcă pe cîmpul de argumentație, în schimb bîtele și corpurile moarte ale celor doi sunt bine mersi neînvinse!
materia are totdeauna dreptate!
n-o învingi în luptă cu puterea voinței tale niciodată!
o învingi doar dacă te supui legilor sale de functionare
ca în bancurile cu proști, cine pe cine bate? cele două bîte pe ambii cimpanzei sau cimpanzeii unul pe celălalt!?
păi bate ăla care are bîta mai mare! cel care cîștigă 100% totdeauna garantat, logic demonstrat, lupta! adică bîta! materia!

mie mi se pare logic! și simplu! nus bou ca un cimpanzeu să cred că am cîștigat ceva în plus față de bîtă punînd mîna pe ea și acționînd-o! fac ce zice ea nu ce vreau eu!

cum bine a subliniat Bordan, trupul, privit ca materie, are un rol decisiv în formarea minții și setarea ei corectă nu invers! adecvarea la realitate contează nu impunerea propriei voințe lumii! aia duce la distrugere si moarte!

și e sutăn-mie evoluție! nu cum urlă toți că nu trebuie să evoluăm că barosanul șef ne-a creeat perfecți! înțelegem totul exact pe dos, că evolutia conform definiției din dicționar nu e entropică e anti-entropică!

doar din cauza unui cimpanzeu ca darwin, sau mai bine spus a cimpanzeilor care au înțeles pe dos ce-a zis el adevărat, că și el plecînd de la teorie a spus o grămadă de prostii, creștinii luptă împotriva lui darwin deși isus ne-a cerut să evoluăm! să devenim mai buni! să acceptăm și să ne supunem de bună voie barosanului șef! că el nu vrea mare lucru doar să nu îi mai încălcăm poruncile ca să nu murim!

și noi batman, batman! nu și nu, e bine cum vrei noi nu cum vrea El! pai treabă-i asta? ne dăm deștepți și creștini refuzînd să evoluăm:


EVOLÚȚIE s. 1. devenire, dezvoltare, modificare, prefacere, schimbare, transformare.
EVOLÚȚIE ~i f. 1) la sing. Modificare treptată a calității spre un nivel superior; dezvoltare.

cît de aiurea pare totul să te dai credincios și să refuzi adevărul
isus zice să te schimbi că te-ai setat greșit, tu nu, că barosanul șef te-a creat perfect!

apropo de cuvinte doar eu am impresia că acest cuvînt a fost setat greșit în limba românilor!?

cum mama măsii de e atît de aiurea de pronunțat și gîndit în toate formele sale gramaticale!? nu vi se pare că e ciudat!? cine la băgat în forma asta în limbă!? nu putea fi decit un bubul, ca să își bată joc de noi! să ne înoade în mod greșit mintea și limba la toti, ca popor!

ar trebui să îl întrebam și pe pavel coruț!

din cauza asta nu gîndim în termeni de creație și acțiune creatoare! ci pe dos, dezorganizat! entropic nu anti-entropic!
l-aș schimba ieri dacă aș putea!

crrrrearrrrea ... crrrr sună ca ca ca*****'
și-a bătut cineva joc de noi cînd ne-am format ca națiune modernă, cînd s-a stabilizat limba și gramatica « corectă » între ghilimele, prin sec XIX, anii 1860 spre 1900 ... care o fi fost drăcușorul care a rîs atunci de noi știe careva?

sau doar eu am probleme să îl gîndesc|pronunț în minte?

Pentru mine nu-i suficient !
Mai incercati !

clar ca tuciul! dar dacă aștepți să te vrăjim dansînd în jurul tău dansul pinguinului ca să te impresionam astepți degeaba!

adevărurile adevărate sunt simple nu compuse! cuante logice setate corect în pași infinitezimali dar totuși cuantici, nu piramidele egiptene al intelectului uman de genul monumentalei wikipedia.org - Principia Mathematica a drăcușorului Bertrand Russell! o fi mai mare ca everestul da' ca sumă totală de adevăruri e mititică! că în împărăția cerurilor se adună altfel nu cum vrei tu! cu semnul corect nu ăla setat greșit!

vrei să îți arătăm pe post de bîtă, cea mai mare bîtă posibilă, o pisică intelectuală care face miau și fuge cînd vede șoricelul atomic!

cînd o zbura porcu'! astepți degeaba!

în zona asta e valabilă legea dacă nu vrei poți! o altă formă a legii acțiunii și reacțiunii upgradată la varianta legii inerției ... să dai cu bîta ta, care e cea mai mare, doar aia contează!

mulțumesc, știu, e timpul să mă opresc și retrag ... încă nu sa împlinit și n-au intrat toate zilele în sac! trebuie să mai așteptăm, nici o problemă, da' ai grijă că barosanul șef bate! bate bine! știe să dea, are antrenament! dă ca plutonierul la instrucție! te lovește unde te doare mai tare și unde te aștepți mai puțin! la lingurică!

deloc imaginar, concret 100%!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Joi 20 Sept 2012, 05:03

Totedati, ascunde-l pe barosanul tau ca-l atac…pe al meu l-am rezolvat, nu stiu pe unde se ascunde…ca din cauza barosanului tau ma screm acum…

SUNTEM SUFLETE MATERIALIZATE!, nu materie insufletita.

Inainte de a fi materie, suntem o amestecatura de particule cuantice, care intra si ies din existenta, cu tendinta de-a se condensa la vibratiile materiei, dar inainte de asta, oare ce suntem? Materie nu mai putem fi, dar daca acceptam formula lui Einstein ca E=mc^2, nu trebuie sa facem multe calcule ca sa ne dam seama ca suntem energii…energii care, “coborand” tot mai jos, se purifica, se “cupleaza” contrariile, ramanand in stand by, ca un ocean universal…omnipotent, omnistient si omniprezent…spatiul, timpul se destrama, trecutul, prezentul si viitorul sunt continute in acelasi “chip”…pana la o noua chemare, pana la o noua deranjare a acestui Camp… care deseneaza geometria vietii… aproape ca barosanul sef, dar el e mic copil…

La nivel cuantic suntem toti in aceeasi supa, suntem toti unul si unul toti, tot universul, cu catel si cu vitel! Electronii mei sunt si ai tai, fara aprobarea ta, si sunt ai tuturor, ai intregului univers. Aceasta legatura cuantica ramane si se manifesta la toate nivelele existentiale…eu sunt tu si tu esti eu…daca-ti fac rau tie, inclusiv cu gandul, imi fac mie…

Daca ne-am orienta vizorul prin care privim lumea, daca l-am putea intoarce si sa ne mutam atentia de la agitatie, lipsuri, ghinioane, durere si suferinta, am realiza ca insasi acea atentie a noastra este cea care modeleaza campul cuantic si care efectiv creaza realitatea noastra.

“Voi toti sunteti Dumnezei. Scriputurile voastre o spun!”Pentru afirmatia asta a lui Isus, au vrut sa-l arunce de pe stanci pentru blasfemie. Oare acesti “credinciosi” discipoli ai lui Iisus de azi, discipoli declarati, realizeaza cat de radical a fost Iisus? Au vrut sa-l omoare pentru o afirmatie!! Si cand a zis: “Toate minunile pe care eu le fac, si voi le puteti face si mai mari decat acestea.”? Auzim oare asta din gura popilor? Nu, sigur nu! Auzim doar: “Esti un pacatos mizerabil pentru ca Iisus a suferit si a murit pentru pacatele tale.”…ceea ce, nu-i adevarat... nimeni nu poate suferi si muri pentru pacatele tale, chiar daca le-ai avea...e ceva absolut personal. Ne aflam într-o iluzie de saracie si de lipsa, în timp ce traim într-un Univers al abundentei.

Nu exista saracie, lipsa, neajutorare, victimizare în campul cuantic al Universului.

Starea fundamentala a Universului este abundenta. Niciodata nu s-a inregistrat vreo lipsa in “campul cuantic”. Asa ca odata ce intelegem ca noi cream propria realitate din campul cuantic, putem avea tot ce ne dorim. Singurele care se opun acestei intelegeri sunt propriile noastre credinte limitative despre nesigurante, lipsuri, neajutorare…propria noastra logica…

Nu dumnezeu m-a facut pe mine, ci eu l-am facut pe el…nu putem conserva nimic, putem sau crea sau distruge…nu suntem materie insufletita, ci suntem suflete materializate…si atata timp cat exista materie inteligenta, nu este nici un motiv de a exista energii inteligente…

Totedati, ai crezut ca tu scapi asa usor cu barosanul tau?

Curiosule, am crezut ca pot trage linie si aduna tura asta, dar vad ca n-am reusit…nu mi-e usor nici mie sa ma explic…dar concluzia la care voi ajunge si-n care cred este ca cheia rezolvarii problemelor noastre este… INTELIGENTA OCCIDENTULUI+INTELEPCIUNEA ORIENTULUI…eu vreau sa vad proportia intre una si alta…si proportia asta e net in defavoarea uneia…asa ca, Curiosule, de divinitate tot nu scapi, dar divinitatea esti tu…probabil mai trebuie sa ma explic mai bine, dar esenta e asta…cal d7-f6Logic?


1000 de ani!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si importanta ei - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si importanta ei - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si importanta ei - Pagina 3 Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum