Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 21:04

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Astazi la 20:51

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
CAdi (11932)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
virgil_48 (11206)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
curiosul (6652)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Razvan (6162)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
eugen (3786)
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Pacalici
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
CAdi
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
curiosul
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Dacu
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Razvan
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
virgil
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
meteor
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
gafiteanu
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
scanteitudorel
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
curiosul
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
virgil_48
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
virgil
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Forever_Man
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
eugen
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Dacu
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Bordan
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Forever_Man
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
virgil
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
virgil_48
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
Dacu
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 
eugen
Paradoxul luminii Vote_lcapParadoxul luminii Voting_barParadoxul luminii Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 13 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori

Abel Cavaşi

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Paradoxul luminii

+5
CAdi
Abel Cavaşi
Razvan
Syntax
curiosul
9 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Paradoxul luminii Empty Paradoxul luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Iun 2013, 15:57

Salut Abel !
Vreau să-ți dau o idee pe care dacă o dezvolți cum trebuie s-ar putea să-ți susțină teoria elicoidală.
Eu nu știu cum să interpretez aceste concluzii și le las la aprecierea celor care stăpânesc mult mai bine ca mine principiile fizice ale mișcării.
Ideea mi-a venit citind paradoxul lui Ahile, de la care am putea dezvolta și demonstra ... paradoxul luminii.
Logica acestui paradox este următoarea :

Dacă viteza luminii este absolută și nu poate fi depășită, sursa de lumină trebuie să aibă viteză zero, altfel prin compunerea vitezelor, lumina propriu-zisă depășește valoarea absolută pe care o poate atinge ea însăși.
Dacă totuși viteza luminii este și rămâne absolută, atât timp cât sursa de lumină are o viteză nenulă, prin compunerea vitezelor astfel încât să nu se depășească viteza luminii, lumina însăși trebuie să aibă o viteză mai mică decât viteza luminii.
Carevasăzică, apare un paradox prin care, din punct de vedere logic, lumina fie nu poate fi depășită dar nu este constantă, fie este constantă dar nu este absolută, maximă.
Interesant, nu.
Desigur, s-ar putea să-mi scape ceva ce nu știu, iar acest paradox să nu poată fi considerat o demonstrație a faptului că viteza luminii nu este constantă și absolută.

Oricum, considerând faptul că viteza luminii este constantă și absolută în orice condiții, iar ea nu poate fi depășită de nimic, nici măcar de particulele care o generează (fotonii, să spunem), dacă paradoxul de mai sus este valid, atunci este foarte probabil ca traiectoria mișcării, în ansamblul ei, să urmeze o traiectorie elicoidală, altfel s-ar depăși viteza luminii.
Cu cât prin compunerea vitezelor se ajunge la o valoare mai mare ca cea a luminii, cu atât lancrețianul și darbuzianul elicei descrisă de traiectoria mișcării au o valoare mai mare.
Firește, eu nu prea știu ce spun aici, dar las la aprecierea ta interpretarea situației, pentru că așa cum eu poate înțeleg și știu cum să interpretez mai bine numerele ca tine, tu știi să interpretezi mai bine traiectoria elicoidală.

Oricum, mi se pare interesant acest paradox, ca și cel al lui ahile de altfel, pentru că prin teoria relativității, la viteze relativiste, prin compunerea vitezei luminii și a sursei de lumină, s-ar ajunge la viteze suficient de mari astfel încât, spațiul aproape că nu mai există, este comprimat foarte mult, iar timpul aproape că nu se scurge, nu mai există nici timp, dacă viteza luminii este constantă.

Dacă paradoxul este valid, atunci E=mc^2, nu este tocmai o formulă corectă și bine fundamentată, pentru că c nu este constant, dacă c nu poate fi depășit .

Tu ce părere ai ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Syntax Joi 06 Iun 2013, 16:52

Paradoxul lui Ahile...simplificat!
Alergi cu spatele la soare si umbra in fata ta.
Oricat de tare fugi nu poti calca pe umbra, n-o poti intrece.
Am ridicat si eu problema asta in alt context: poate o particula sa se auto-depaseasca?(in topicul S=v*t)


_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13588
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Razvan Joi 06 Iun 2013, 16:53

Viteza luminii este constantă şi faţă de un observator extern şi faţă de sursa care o produce, indiferent de viteza sursei faţă de observator.
Timpul este cel care se modifică, cu factorul Lorentz binecunoscut. Şi cum viteza este Paradoxul luminii Dt}... e clar de ce rămâne constantă faţă de orice sistem de referinţă.


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Iun 2013, 16:58

Deci viteza luminii este constantă, Răzvan.
Asta înseamnă că nu este corect acest paradox, sau tu aduci doar un argument în plus că viteza luminii este constantă, caz în care prin paradoxul respectiv ar rezultă că ea poate fi depășită.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Syntax Joi 06 Iun 2013, 17:00

Razvan a scris:
Viteza luminii este constantă şi faţă de un observator extern şi faţă de sursa care o produce, indiferent de viteza sursei faţă de observator.
De ce este valabil acest lucru numai pentru viteza luminii si pentru celelalte viteze nu?


_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13588
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 06 Iun 2013, 17:16

curiosul a scris:Dacă viteza luminii este absolută și nu poate fi depășită, sursa de lumină trebuie să aibă viteză zero, altfel prin compunerea vitezelor, lumina propriu-zisă depășește valoarea absolută pe care o poate atinge ea însăși.
Din păcate, această afirmaţie (şi, evident, apoi consecventele ei) este greşită. Compunerea relativistă a vitezelor te contrazice. Vitezele nu se adună pur şi simplu, ci se compun. După cum vei vedea acolo, legea de compunere a vitezelor este

Paradoxul luminii C^2}} .

Aşadar, tot raţionamentul tău cade. Dar, îţi mulţumesc nespus că te gândeşti la Fizica elicoidală.


Syntax a scris:
Razvan a scris:
Viteza luminii este constantă şi faţă de un observator extern şi faţă de sursa care o produce, indiferent de viteza sursei faţă de observator.
De ce este valabil acest lucru numai pentru viteza luminii si pentru celelalte viteze nu?

Pentru că numai lumina se deplasează şi în vid.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 06 Iun 2013, 17:19, editata de 1 ori (Motiv : Am adăugat răspunsul pentru Syntax.)
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Razvan Joi 06 Iun 2013, 17:45

curiosul a scris:Asta înseamnă că nu este corect acest paradox, sau tu aduci doar un argument în plus că viteza luminii este constantă, caz în care prin paradoxul respectiv ar rezultă că ea poate fi depășită.
Înseamnă că problema este pusă greşit; după cum spunea şi Abel, vitezele se compun după expresia relativistă de mai sus.
Pentru viteze mici, relaţia Paradoxul luminii Mimetex este doar o aproximare a formei sale relativiste.
Şi după cum am spus, pentru ca viteza luminii să rămână constantă faţă de orice referenţial, este necesar ca timpul să se modifice. Este tocmai ideea genială a lui Einstein.



_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Iun 2013, 17:56

Razvan a scris:Viteza luminii este constantă şi faţă de un observator extern şi faţă de sursa care o produce, indiferent de viteza sursei faţă de observator.
[/justify]

Aici parcă am o nelămurire mică.
Dacă eu dau o tură prin cosmos cu o navă super puternică ce prinde viteza luminii și dacă merg cu "farurile de ceață" aprinse, dacă viteza luminii este constantă față de sursă, atunci înseamnă că eu în fața mea ar trebui să văd razele luminii farurilor de ceață. Dacă le văd, atunci viteza luminii este mai mare ca cea cu care mă deplasez eu, nu. Dar eu mă deplasez deja cu viteza luminii. Deci ce viteză are lumina farurilor ?
Aici nu prea vă înțeleg.
Dar s-ar putea să mă înșel și realitatea să fie de fapt alta.
Ca în cazul paradoxului lui Ahile.
Deși pare logic, iar sportivul nu poate întrece broasca așa cum reiese din paradox, în realitate se dovedește că totuși o poate întrece.

Dacă aveți dreptate, prin depășirea vitezei luminii cu farurile aprinse, s-ar crea un ..."boom luminic" ca în cazul sunetului prin depășirea vitezei sunetului de un obiect ce produce un zgomot.

Nu vreau să par obraznic, dar parcă nu sunt de acord cu ce spuneți și cu ce se spune.
Poate totuși pentru că lipsește ceva logic din raționamentul pe care-l văd eu acum.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 06 Iun 2013, 17:59

curiosul a scris:Dacă eu dau o tură prin cosmos cu o navă super puternică ce prinde viteza luminii și dacă merg cu "farurile de ceață" aprinse, dacă viteza luminii este constantă față de sursă, atunci înseamnă că eu în fața mea ar trebui să văd razele luminii farurilor de ceață. Dacă le văd, atunci viteza luminii este mai mare ca cea cu care mă deplasez eu, nu. Dar eu mă deplasez deja cu viteza luminii. Deci ce viteză are lumina farurilor ?
Este tocmai problema care-l preocupa pe Einstein în adolescenţă. Iar această problemă a dat naştere teoriei relativităţii. Nu merită să pierzi vremea refăcând aceste raţionamente. Mai bine citeşti despre cum a fost rezolvată problema deja de către umanitate.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Iun 2013, 18:03

Ok. Ai vreun linck de unde crezi că aș putea să înțeleg mai bine ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 06 Iun 2013, 18:22

Pentru început, Wikipedia dă destule detalii. Restul depinde de capacitatea ta de asimilare, de imaginaţia ta, de cât de multe informaţii îţi mai trebuie pe lângă pentru a înţelege sau pentru a cerceta.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de CAdi Joi 06 Iun 2013, 18:34

Abel Cavaşi a scris:
curiosul a scris:Dacă eu dau o tură prin cosmos cu o navă super puternică ce prinde viteza luminii și dacă merg cu "farurile de ceață" aprinse, dacă viteza luminii este constantă față de sursă, atunci înseamnă că eu în fața mea ar trebui să văd razele luminii farurilor de ceață. Dacă le văd, atunci viteza luminii este mai mare ca cea cu care mă deplasez eu, nu. Dar eu mă deplasez deja cu viteza luminii. Deci ce viteză are lumina farurilor ?
Este tocmai problema care-l preocupa pe Einstein în adolescenţă. Iar această problemă a dat naştere teoriei relativităţii. Nu merită să pierzi vremea refăcând aceste raţionamente. Mai bine citeşti despre cum a fost rezolvată problema deja de către umanitate.
Iti raspund eu :
(ar fi fost mai bine daca as avea linkul pentru translatii formule matematice,dar l-am pierdut !
Ma ajuta cineva ?)

Aplici tot formula relativitatii cu factorul Lorentz (dar de data aceasta aduni vitezele ):

W=(w+c)/1+[(wc)/c^2] avem w=c (viteza navei) si v=c (viteza luminii farurilor) !

atunci : W= (c+c)/1+[(cc)/c^2] = 2c/(1+1)=2c/2=c deci viteza sistemului ramane constanta W=c




CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11932
Puncte : 57083
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Iun 2013, 18:52

Este prea sumar ce-i acolo în Wiki și nu explică de ce este așa, rămâne doar la aprecierea cititorului să creadă sau nu ce scrie acolo.

Vă ridic altă întrebare.

Doi călători își vorbesc unul altuia în timp ce se deplasează cu un tren.
La un moment dat trenul depășește viteza sunetului.
Apare întrebarea:
Se mai aud cei doi călători între ei ?
Dar fiecare dintre ei, se aude pe sine însuși ?

Bun.
În același mod presupunem că Ion și Vasile sunt unul în fața celuilalt și fiecare dintre ei se deplasează cu aceeași viteză, dar această viteză este mai mare ca a luminii.
Apare întrebarea:
Îl vede Ion pe Vasile, sau Vasile pe Ion ?

După care, în funcție de răspunsurile voastre continuăm.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Iun 2013, 19:22

Indiferent de răspunsul la întrebările de mai sus, apare iminent o altă întrebare.

Eu sunt pe suprafața Pământului. Am aceeași viteză pe care o are și Pământul în mișcarea de rotație, pe care o are în mișcarea de revoluție, pe care o are sistemul solar în galaxie, galaxia în univers etc, etc, etc.

Luăm Pământul.
Viteza lui la ecuator este muuult mai mare ca a sunetului. Dar două persoane de la ecuator se aud între ele, deși viteza lor este mai mare ca a sunetului. De asemenea, cu orice altă viteză mai mare ca cea de rotație a Pământului s-ar mișca ei tot se aud, deși se mișcă cu o viteză mai mare ca a sunetului.

Care să fie explicația ?

Este aceeași logică prin care am presupune că toate corpurile se mișcă cu viteza luminii. Nu ar însemna oare că nu ar trebui să vedem nimic în jurul nostru ?
Deși vedem.

Și în acest caz, explicația ar trebui să fie aceeași ca și în cazul vitezei sunetului.
Oare care să fie explicația ?
Gravitația ?

Dacă nu, care, iluzia ?

Mai aștept ceva răspunsuri de-ale voastre după care mai continuăm un pic subiectul.
Pentru că nu se rezumă numai la asta.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de CAdi Joi 06 Iun 2013, 19:25

Curiosu,
Nu este sumar de loc, ci dimpotriva ,dupa ce a descoperit-o Einstein si a aplicat factorul Lorentz ni se pare banal !
Daca era asa sumar ,de ce ai tratat problema ca un paradox ? Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11932
Puncte : 57083
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Iun 2013, 19:29

Da, scuze Cadi, am redeschis lincul și am văzut că am citit doar partea de început, nu am văzut și dezvoltarea ulterioară a subiectului, care pare că e interesantă.
O citesc acum complet. Să vedem ce înțeleg.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de CAdi Joi 06 Iun 2013, 19:34

curiosul a scris:Este prea sumar ce-i acolo în Wiki și nu explică de ce este așa, rămâne doar la aprecierea cititorului să creadă sau nu ce scrie acolo.

Vă ridic altă întrebare.

1.Doi călători își vorbesc unul altuia în timp ce se deplasează cu un tren.
La un moment dat trenul depășește viteza sunetului.
Apare întrebarea:
Se mai aud cei doi călători între ei ?
Dar fiecare dintre ei, se aude pe sine însuși ?

Bun.
2.În același mod presupunem că Ion și Vasile sunt unul în fața celuilalt și fiecare dintre ei se deplasează cu aceeași viteză, dar această viteză este mai mare ca a luminii.
Apare întrebarea:
Îl vede Ion pe Vasile, sau Vasile pe Ion ?

După care, în funcție de răspunsurile voastre continuăm.

1. Se aud unul pe altul pentru ca se afla in acelasi sistem de referinta .Nu conteaza ca trenul
depaseste viteza sunetului .
2. Se vad unul pe altul pentru ca de fapt ar fi unul fata de altul in repaos ,ambii depasandu-se cu aceeasi viteza.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11932
Puncte : 57083
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de CAdi Joi 06 Iun 2013, 19:39

Nu pot sa reeditez mesajul ? (sa ma corectez la ortografie ?)
Dati - mi un link pentru transcrieri formule matematice va rog!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11932
Puncte : 57083
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de negativ Joi 06 Iun 2013, 19:47

CAdi a scris:1. Se aud unul pe altul pentru ca se afla in acelasi sistem de referinta .Nu conteaza ca trenul
depaseste viteza sunetului .
2. Se vad unul pe altul pentru ca de fapt ar fi unul fata de altul in repaos ,ambii depasandu-se cu aceeasi viteza.
Shocked
Se aud unul pe altul pentru cã mediul prin care se deplaseazã sunetul se deplaseazã odatã cu trenul. Dacã pui cãlãtorii pe platformã, nu se mai aud unul pe altul.
Asa e si cu viteza luminii. Mediul prin care se deplaseazã e fix si are viteza constantã. Dacã apar diferente de vitezã, de vinã e schimbarea proprietãtilor mediului.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue5 / 105 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20527
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de CAdi Joi 06 Iun 2013, 19:59

Corect, Negativ .(ce curios suna)
Iata si un exemplu :
Pasagerii dintr-un aviona Concorde se aud intre ei desi acesta
zboara cu viteze supersonice ...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11932
Puncte : 57083
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de virgil Joi 06 Iun 2013, 19:59

1.Doi călători își vorbesc unul altuia în timp ce se deplasează cu un tren.
La un moment dat trenul depășește viteza sunetului.
Apare întrebarea:
Se mai aud cei doi călători între ei ?
Dar fiecare dintre ei, se aude pe sine însuși ?
Daca trenul se deplaseaza cu viteza sunetului, precis merge cu geamurile inchise, deci ori in tren, ori in avion, situatia este aceiasi, cei doi pot vorbi normal. Este mai rau cand cei doi sar cu parasuta la viteza sunetului, in acest caz numai cel dinspre coada il aude pe cel din fata, invers nu.
2.În același mod presupunem că Ion și Vasile sunt unul în fața celuilalt și fiecare dintre ei se deplasează cu aceeași viteză, dar această viteză este mai mare ca a luminii.
Apare întrebarea:
Îl vede Ion pe Vasile, sau Vasile pe Ion ?
Aici problema este mai complicata, pentru ca nu exista viteza mai mare decat viteza luminii. Daca cei doi se deplaseaza cu o viteza apropiata de viteza luminii, iar sursa de lumina se deplaseaza odata cu ei, deci sursa este in repaus fata de cei doi, aceasta presupune ca cei doi se pot vedea reciproc, insa in culori diferite, in functie de pozitia pe care o ocupa cei doi fata de directia de deplasare si fata de directia de propagare a luminii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de virgil Joi 06 Iun 2013, 20:00

Question

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Iun 2013, 20:09

Da CAdi (și Abel și Ceilalți), începe să se mai clarifice câte ceva .
E interesant oricum.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de CAdi Joi 06 Iun 2013, 20:11

CAdi a scris:Corect, Negativ .(ce curios suna)
Iata si un exemplu :
Pasagerii dintr-un avion Concorde se aud intre ei desi acesta
zboara cu viteze supersonice ...

Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11932
Puncte : 57083
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Razvan Joi 06 Iun 2013, 20:23

curiosul a scris:Dacă eu dau o tură prin cosmos cu o navă super puternică ce prinde viteza luminii și dacă merg cu "farurile de ceață" aprinse, dacă viteza luminii este constantă față de sursă, atunci înseamnă că eu în fața mea ar trebui să văd razele luminii farurilor de ceață. Dacă le văd, atunci viteza luminii este mai mare ca cea cu care mă deplasez eu, nu. Dar eu mă deplasez deja cu viteza luminii. Deci ce viteză are lumina farurilor ?
Pentru început, hai să stabilim că nava nu se deplasează cu viteza luminii, ci cu foarte, foarte puţin mai mică decât aceasta (vom vedea mai încolo de ce).
- faţă de navă, lumina farurilor are viteza Paradoxul luminii Mimetex;
- faţă de un observator extern, aflat în repaus relativ, aceaşi lumină a farurilor navei, are valoarea tot Paradoxul luminii Mimetex.
- viteza navei, faţă de un observator extern ce se deplasează cu viteza Paradoxul luminii Mimetex, se calculează cu formula de compunere relativistă a vitezelor.
Faptul că viteza luminii are aceaşi valoare faţă de orice sistem de referinţă este unul din postulatele de la care s-a dezvoltat teoria relativităţii.
Tocmai din acest fapt am spus că nava nu se poate deplasa chiar cu viteza luminii, deoarece ar trebui să luăm ca referenţial chiar viteza luminii pentru a măsura viteza luminii emise de faruri. Ori, ştim că un referenţial are viteza relativă zero. Însă lumina se depalsează întotdeauna cu aceeaşi viteză, constantă, indiferent de referenţial. Luând lumina ca sistem de referinţă ar însemna ca ea să aibă simultan şi viteza Paradoxul luminii Mimetex şi viteza 0, în acelaşi referenţial - deci contradicţie.


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Razvan Joi 06 Iun 2013, 20:25

CAdi a scris:Dati - mi un link pentru transcrieri formule matematice va rog!
Vezi aici!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de negativ Joi 06 Iun 2013, 20:29

Razvan a scris: Luând lumina ca sistem de referinţă ar însemna ca ea să aibă simultan şi viteza Paradoxul luminii Mimetex şi viteza 0, în acelaşi referenţial - deci contradicţie
Dacã e o contradictie înseamnã cã ceva nu este în regulã, deci postulatul nu e corect.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue5 / 105 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20527
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Razvan Joi 06 Iun 2013, 20:35

curiosul a scris:Da CAdi (și Abel și Ceilalți), începe să se mai clarifice câte ceva .
E interesant oricum.
Am pus mai demult pe forum un link către teoria relativităţii restrânse, în forma originală, tradusă în română, în caz că te interesează. E mult mai bine să pleci cu studiul direct de la sursă.



Ultima editare efectuata de catre Razvan in Joi 06 Iun 2013, 20:55, editata de 1 ori

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Razvan Joi 06 Iun 2013, 20:39

negativ a scris:Dacã e o contradictie înseamnã cã ceva nu este în regulã, deci postulatul nu e corect.
De ce n-ar fi corect? Înseamnă doar că este greşit să ataşăm sistem de referinţă unui foton.
Incorect ar fi dacă s-ar putea face asta: ar însemna că postulatul să nu fie valabil, viteza luminii putând avea şi valoarea zero.


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de CAdi Joi 06 Iun 2013, 22:35

Razvan a scris:
Vezi aici!

Mutumesc Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paradoxul luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paradoxul luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11932
Puncte : 57083
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paradoxul luminii Empty Re: Paradoxul luminii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum