Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil_48 Astazi la 00:57

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:50

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Ieri la 19:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Gravitonul
Scris de CAdi Ieri la 15:38

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Mier 17 Apr 2024, 20:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Despre elicele complementare
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
CAdi (11869)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
curiosul (6594)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Razvan (6162)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
eugen (3775)
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Pacalici
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
CAdi
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
curiosul
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Dacu
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Razvan
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
virgil
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
meteor
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
gafiteanu
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
scanteitudorel
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
curiosul
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
virgil_48
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
virgil
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
eugen
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Bordan
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Dacu
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Forever_Man
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
CAdi
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
virgil_48
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
virgil
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Forever_Man
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
eugen
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 
Dacu
Idei despre efectele relativiste... Vote_lcapIdei despre efectele relativiste... Voting_barIdei despre efectele relativiste... Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Idei despre efectele relativiste...

4 participanți

In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de curiosul Dum 08 Iul 2018, 10:42

"Proprietățile spațiului depind de modul în care îl măsurăm.", afirma Riemann.

Adevărat sau fals?

Eu aș răspunde afirmativ.
Pentru că deși nu putem percepe și stabili în mod direct și obiectiv proprietățile fizice ale spațiului, l-am putea analiza oarecum în funcție de "efectele" pe care le produce sau din modul în care el interacționează cu materia.

Dar la nivel "newtonian" spațiul pare să nu interacționeze în niciun mod cu materia, nu influențează în niciun fel mișcarea corpurilor sau forma fizică a acestora.
Din acest punct de vedere, în afara faptului că spațiul ar fi doar "scena" în care (sau pe care) se desfășoară fenomenele naturii, nu putem să stabilim absolut nimic despre proprietățile acestuia.

Matematic, îl putem modela cum vrem, dar fizic nu avem nicio garanție că proprietățile spațiului sunt cele pe care le putem descrie matematic.

Concluzia mea este că din punct de vedere "euclidian", chiar "newtonian" dacă ne putem exprima așa, nu putem spune nimic despre proprietățile fizice ale spațiului.

Lucrurile nu mai stau la fel când interpretăm, analizăm și explicăm comportamentul materiei la nivel electromagnetic, cuantic etc. Aici spațiul pare să aibă... "ceva de zis", și ca să nu "vorbească" singur, pare că și timpul "intră în discuție".
Dar "comportamentul" lor pare să nu fie ceva absolut, ci relativ, depinzând de modul și locul în/din care le măsurăm, cam cum afirma Riemann despre spațiu, în citatul de la început.


Însă efectele relativiste precum contracția spațiului și dilatarea timpului par să fie absurde interpretate într-un mod ..."intrinsec",  să spunem, deși eu sunt de părere că se ascunde un mic adevăr în toată istoria asta, dar aș interpreta aceste efecte relativiste într-un alt mod, care să nu "zgârie chiar atât de mult timpanul".
Aș zice mai degrabă, că nimic nu se contractă sau se dilată propriu zis, ci dacă un observator A se află în stare relativă de mișcare față de un observator B, observatorul A "experimentează" un spațiu contractat și un timp dilatat față de spațiul și timpul pe care le "experimentează" observatorul B, nicidecum că s-a comprimat efectiv spațiul și/sau s-a dilatat timpul. Și nu numai.

Și cum explic eu asta, în opinia mea, desigur.

Plecând de la experimentele de tipul MM, se poate concluziona că lumina nu are un mediu propriu de deplasare față de care sursa de lumină ar fi în stare relativă de mișcare.
Totuși, lumina se deplasează prin spațiu și am putea spune că mediul prin care se deplasează lumina este chiar spațiul propriu-zis, atât timp cât considerăm că nu există un alt mediu de propagare a luminii.
O altă formă de a-mi expune părerea este că putem "măsura" lungimea spațiului cu ajutorul luminii, dacă acest spațiu îl considerăm ca fiind mediul prin care lumina se deplasează.

Un alt aspect care trebuie luat în calcul este faptul că în sistemul de referință al fiecăruia dintre observatorii A și B, viteza luminii va fi aceeași. Sunt de părere că acest aspect trebuie privit din următoarea perspectivă.

Spre exemplu, dacă presupunem că eu dintr-un sistem de referință S măsor viteza luminii ca fiind c, și mă "instalez" ulterior într-un "dispozitiv", într-un sistem de referință S', aflat în mișcare relativă față de S, repetând procedeul pe care l-am realizat în S pentru stabilirea vitezei luminii, culmea, voi obține tot viteza c în S'.
Într-un fel sau altul, concluzia este că indiferent cu ce viteză mă deplasez, lumina față de mine are aceeași valoare.
Pentru că atât lumina, cât și mișcarea mea se realizează tot prin spațiu, înseamnă că ceva se întâmplă cu spațiul ăla.

O dată, în repaus (relativ), măsor valoarea c, ulterior în mișcare, prin același procedeu, măsor tot viteza c.

Dacă vidul(sau spațiul) are o anumită "structură" care limitează viteza măsurată în repaus la valoarea c (permeabilitatea și nu mai știu ce), în momentul în care eu deja mă deplasez prin spațiu, mișcarea mea pare să nu influențeze în niciun fel factorii care "limitează" valoarea vitezei luminii la c.

Adică dacă lumina este "frânată" de ceva din "structura spațiului", limitându-i valoarea la c, și în momentul în care și eu mă mișc prin spațiu obțin aceeași valoare pentru viteza luminii, fie spațiul ăla se deplasează odată cu mine, fie, dacă este "static"...fie ceva se întâmplă cu spațiul ăla prin care mă deplasez și eu, și lumina, fie, din perspectiva mea în stare de mișcare, eu experimentez un altfel de spațiu.
Altfel ar trebui să măsor o valoare mai mică decât c, pentru că "frânarea" luminii ar trebui să fie mai pronunțată în momentul în care spațiul este unul "static" și eu mă mișc deja prin spațiul prin care se deplasează și lumina.

Eu aș lua în calcul doar varianta cu spațiul "static" față de care toate celelalte corpuri se mișcă.
Desigur, prin relativitatea mișcării, pot să consider și spațiul aflat în mișcare relativă față de corpul care se mișcă prin el, dar, la fel de bine, pot să consider spațiul ca fiind un sistem de referință absolut și la care să raportez mișcarea tuturor celorlalte corpuri, particule etc.

În acest caz, dacă în momentul în care mă consider în repaus și, ipotetic, aș stabili o unitate de măsură pentru a măsura lungimea spațiului pe o anumită direcție, în momentul în care mă aflu în mișcare pe aceea direcție, față de poziția în care mă consideram în repaus, eu voi "experimenta" aceea unitate de măsură...ca fiind mai mică, sau altfel spus, "experimentez" un spațiu contractat pe direcția mișcării.

Revenind la cuvintele lui Riemann din citatul inițial, în momentul în care eu mă aflu în mișcare prin spațiu, proprietățile acestuia, din perspectiva mea, sunt diferite de cele ale spațiului pe care îl "experimentez" în stare de repaus.
Nu știu în ce măsură se înțelege ce vreau să spun, dar...mă rog...asta este concluzia mea (părerea mea)

În momentul în care accept faptul că odată aflat în stare de mișcare eu "experimentez" un spațiu contractat pe direcția pe care mă deplasez, "măsurând" spațiul cu lumina, trebuie să țin cont și de faptul că dacă nu iau în calcul și o modificare a duratei de timp pe care "măsor spațiul", nu voi mai obține aceeași valoare c pentru lumină.
Indirect, înseamnă că dacă accept faptul că eu "experimentez" un spațiu contractat, asta duce la o modificare a modului în care percep trecerea timpului în sens invers.
Adică "experimentez" un spațiu contractat pe direcția mișcării și un timp dilatat, ce curge mai încet, corespondent acelui spațiu pe care îl "experimentez".

Totuși, dacă să presupunem că situația este analizată obiectiv și corect, lucrurile nu se rezumă numai la asta și devin ceva mai relative, mai "absurde" decât erau deja.
Pentru că, pe direcția mișcării, depinde în ce sens "măsor" spațiul.
Dacă îl "măsor" în sensul de mișcare, "experimentez" un spațiu contractat și o curgere mai lentă a timpului.

DACĂ ÎL "MĂSOR" ÎN SENS INVERS SENSULUI DE MIȘCARE, "EXPERIMENTEZ" UN SPAȚIU DILATAT ȘI O CURGERE MAI RAPIDĂ A TIMPULUI.

Total invers!
Ceva de genul efectului Doppler.

Deocamdată mă opresc aici, "efectele bizare" nu se opresc aici din punctul meu de vedere, luați în calcul că sunt doar păreri, analizați-le obiectiv, judecați ideile, nu autorul.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Idei despre efectele relativiste... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Idei despre efectele relativiste... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6594
Puncte : 40315
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Re: Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 08 Iul 2018, 15:17

curiosul a scris:DACĂ ÎL "MĂSOR" ÎN SENS INVERS SENSULUI DE MIȘCARE, "EXPERIMENTEZ" UN SPAȚIU DILATAT ȘI O CURGERE MAI RAPIDĂ A TIMPULUI.

Total invers!
Ceva de genul efectului Doppler.
Din păcate, trebuie să te contrazic. Dacă analizezi CANTITATIV modificarea spațiului și timpului, vei afla că aceasta depinde de PĂTRATUL vitezei. Asta înseamnă că ea (modificarea) nu depinde de sensul în care te deplasezi.

M-am oprit doar la acest aspect cu speranța că îți vei revizui toate celelalte cugetări legate de acesta și vei reveni cu alte ipoteze.

De asemenea, dacă tot îți place să analizezi relativitatea, ți-aș sugera să te gândești la modul în care este posibilă COMPARAȚIA dintre rezultatele observatorului aflat în repaus și ale celui aflat în mișcare.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Idei despre efectele relativiste... Left_bar_bleue9 / 109 / 10Idei despre efectele relativiste... Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Re: Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de curiosul Dum 08 Iul 2018, 17:33

OK Abel!
Am reținut.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Idei despre efectele relativiste... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Idei despre efectele relativiste... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6594
Puncte : 40315
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Re: Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de Razvan Dum 08 Iul 2018, 18:44

curiosul a scris:O dată, în repaus (relativ), măsor valoarea c, ulterior în mișcare, prin același procedeu, măsor tot viteza c.
Când spui "in repaus", te raportezi la un reper. Când spui "în stare de mişcare" te raportezi la acelaşi reper.
Dar asta e la fel cu a considera că reperul iniţial se află în mişcare faţă de tine, iar tu îţi păstrezi fixă poziţia avută şi faci măsurătoarea. E mai clar acum de ce obţii tot c?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Idei despre efectele relativiste... Left_bar_bleue9 / 109 / 10Idei despre efectele relativiste... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Re: Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de curiosul Dum 08 Iul 2018, 19:07

Salut Răzvan!
Da, cred că am înțeles ce punctezi.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Idei despre efectele relativiste... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Idei despre efectele relativiste... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6594
Puncte : 40315
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Re: Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 09 Iul 2018, 23:32


Nu este vorba numai despre rugaciuni !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Idei despre efectele relativiste... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Idei despre efectele relativiste... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11183
Puncte : 43842
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Re: Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de curiosul Mar 10 Iul 2018, 11:46

OK, virgil_48, "roger that" .
Dar încă nu-mi vine să cred că argumentele tale sunt bazate pe afirmațiile "altora", pe experimentele "călugărilor", bazate pe interpretări religioase.
Eu iau în calcul, totuși, părerea fiecăruia și încerc să analizez ce nu am luat în calcul. Aș avea de comentat ceva la răspunsurile lui Abel și Răzvan, dar le păstrez pentru mine.
În schimb, la răspunsul tău, în funcție de cum ai ales să-l formulezi, pot să-ți răspund acum:
Amin, Doamne ajută!

Edit:
Scue virgile, am văzut, inițial, doar partea de la început, cu oameni îmbrăcați în negru și cu cuvinte despre Dumnezeu și m-am gândit că m-ai pus să asist la vreo "slujbă".
După primele minute documentarul devine interesant, dar ideea de liber arbitru sunt de părere că este greșit interpretată în documentar.
La fel și cu ideea de timp, dar este o noțiune pe care trebuie să o acceptăm.

În fine...păreri...m-aș mai lungi o pagină să explic ce vreau să spun.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Idei despre efectele relativiste... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Idei despre efectele relativiste... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6594
Puncte : 40315
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Re: Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 10 Iul 2018, 14:07

In ultima parte se vorbeste despre relativitate si mecanica cuantica.
Dar mai bine incepeau cu asta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Idei despre efectele relativiste... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Idei despre efectele relativiste... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11183
Puncte : 43842
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Idei despre efectele relativiste... Empty Re: Idei despre efectele relativiste...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum