Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de CAdi Astazi la 08:35

» Gravitonul
Scris de curiosul Astazi la 07:50

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Ieri la 19:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Mier 17 Apr 2024, 20:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Fenomene Electromagnetice
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi (11871)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul (6598)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen (3775)
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
meteor
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Bordan
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Forever_Man
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Forever_Man
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
Adevar adevarat - Pagina 4 Vote_lcapAdevar adevarat - Pagina 4 Voting_barAdevar adevarat - Pagina 4 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 26 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 1 Invizibil și 24 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Adevar adevarat

+5
CAdi
eugen
gafiteanu
virgil
mm
9 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Mar 30 Oct 2018, 18:51

Rezumarea primului mesaj :

.  Evident, exprimarea din titlu ne trimite cu gandul la lingvistica sau la domenii legate de gramatica exprimarii, de psihologie, de logica sau altele. Aceasta tendinta subiectiva m-a determinat sa aleg locatia "Altfel de subiecte" pentru acest topic.

.  Formularea din titlul topicului îi apartine lui Iisus, poate fi intalnita in Biblie si mie mi-a provocat o oarecare nedumerire legata de logica exprimarii. Totusi, nu despre religie intentionez sa discut in acest topic ci despre Adevar si Realitate. in cadrul tehnic, evident, caci este domeniul in care am activat.

.  Astfel, o simpla meditatie asupra cuvantului Adevar ne conduce la constatarea ca Adevarul este doar o abstractiune si reprezinta in fapt parerea noastra asupra (unei) ralitati(i). Prin urmare, cati observatori ai unei realitati (unice) tot atatea adevaruri posibile. [Fara a mai spune ca un observator poate avea mai multe pareri asupra acelei realitati.] Personal, sunt de parerea ca Adevarul de care vorbim, tocmai pentru evitarea confuziilor (si pentru a ne putea intelege intre noi - observatorii), trebuie sa fie unul cuantificabil, nasurabil.
.  Destul de deconcertanta constatarea ca adevarul meu - asupra unei aceleiasi realitati - (in mod normal) nu coincide cu adevarul altui observator ! Dar acest lucru e cat se poate de normal, chiar daca educatia ce am primit-o mai degraba spune ca noi toti trebuie sa fim de acord asupra realitatilor ce le traim.

.  Pana aici am incercat o introducere. De fapt, cam de aici incepe analiza expresiei adevar adevarat. Stiinta "Tolerantze", care a aparut chiar datorita necesitatii de a ordona nenumaratele adevaruri ale unei aceleiasi realitati (dimensiunea, de ex.) ne confirma ca toate-s relative in aceasta lume creata si ne prilejuieste siguranta afirmarii ca un acelasi adevar (masurat, cuantificat) poate exista in ipostaze mai mult sau mai putin ... adevarate! Am spus deja ca noi suntem incredintati inca din copilarie ca adevarul e unul singur. El exista undeva, in spatiul mental ca un fel de etalon.

.  Deci, in prima varianta, un adevar este o aproximare a realitatii. Cu cat adevarul e mai aproape de realitate, cu atat mai adevarat este el. Si aici se incadreaza o multime de situatii; ca exemplu subliniez situatia (f. frecventa in discursurile publice) cand un adevar secundar este opus unui adevar principal. Ambele apartinand aceluiasi fenomen (sistem). Acest exemplu ne permite incadrarea problemei intr-un sistem (piramidal, ca la turatiile unei cutii de viteze), unde exista mai multe ranguri sau nivele decizionale si unde este un nonsens sa opui un adevar legat de un rang inferior unui alt adevar legat de rangul superior. Cu alte cuvinte, adevarul rangului mai inalt "bate" adevarul rangului mai mic (mai evident acest lucru in relatia sef-subordonat), fiind un adevar mai adevarat.
.  In varianta doi, Adevarul Adevarat, al lui Iisus, este - probabil - adevarul absolut. In lumea noastra -creata- adevarurile absolute nu sunt posibile. Intr-o lume adevarata insa, in care timpul sta pe loc (cum am mai afirmat cu alte ocazii), adevarurile pot fi adevaruri adevarate, adica absolute. Noi ne multumim cu adevaruri mai mult sau mai putin adevarate, aflate pe o exponentiala ce tinde spre absolut -dar nu ajunge niciodata lael- .

.  Multe din discutiile noastre despre stiinta oficiala, care este mai mult sau mai putin adevarata, si despre stinta neoficiala (adevarata si ea tot asa) se subsumeaza problemei din topic. Parerea mea, evident.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de virgil Vin 25 Ian 2019, 19:36

negativ a scris:
Ce este bine pentru mine, poate fi rau pentru altul. Daca ma situez de partea binelui din perspectiva mea, nu ar trebui sa lupt împotriva binelui pe care ti-l imaginezi tu, care din punctul meu de vedere este rau ? Dihotomiile astea nu prea au sens, deci le lipseste ceva, asa cum lipseste si fizicii. Si daca lumina e buna, iar întunericul rau, daca nu am mai avea întuneric, cum am mai putea deosebi formele ? Evident prin nuante de culori, dar albul si negrul sunt contraste, dar si ele pot fi folosite pentru deosebirea formelor prin nuante de gri, deci adevarul e undeva la mijloc. Este evident ca se fac în acest caz comparatii între elemente ale gândirii incompatibile reciproc.
O societate este compusa din indivizi, care sunt in continua competitie. Important pentru societate nu este binele unui individ in detrimentul altuia, ci binele tuturor in limita  nivelului de dezvoltare. Insa cand indivizi singulari adunati in gasca saboteaza stabilitatea sociala devin un pericol social, si trebuiesc constransi sau anihilati de catre societate.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12149
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 25 Ian 2019, 20:42

virgil a scris:. . . . .  Insa cand indivizi singulari adunati in gasca saboteaza stabilitatea sociala devin un pericol social, ei trebuiesc constransi sau anihilati de catre societate.
Eu caut sa aflu cum s-ar putea indeplini asta. O sa citesc
Constitutia !                                    Laughing Laughing Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11183
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Vin 25 Ian 2019, 21:07

Ce este bine pentru mine, poate fi rau pentru altul. ......
, deci adevarul e undeva la mijloc. Este evident ca se fac în acest caz comparatii între elemente ale gândirii incompatibile reciproc.

.  1) Cuvantul comunitate tocmai asta inseamna - un bine comun. A sesizat si virgil.
Prin urmare, este logic si in sensul normalitatii ca binele tau sa nu fie raul altuia.

. 2)  Este evident un singur lucru: Adevarul se afla la mijlocul campului de toleranta. Am sustinut -si demonstrat- deja acest lucru. Iar zicala populara exact la asta se refera: adevarul de la mijloc= mijlocul campului de toleranta (al Adevarului).

.  Ref. la raportul Societate/Infractori, exact Sistemul Imunitar al societatii - adica Legea si Justitia - trebuie sa actioneze in apararea/protejarea comunitatii. Problema este daca sistemul imunitar ii detecteaza sau nu pe "raii de virusi".
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Sam 26 Ian 2019, 14:53

virgil a scris:O societate este compusa din indivizi, care sunt in continua competitie. Important pentru societate nu este binele unui individ in detrimentul altuia, ci binele tuturor in limita  nivelului de dezvoltare. Insa cand indivizi singulari adunati in gasca saboteaza stabilitatea sociala devin un pericol social, si trebuiesc constransi sau anihilati de catre societate.
Stabilitatea sociala inseamna stagnare, lipsa de progres. Ideea e de competitie onesta, dar asta e mai complicat. Aici vorbeam de esenta problemei, nu de manifestarile ei cele mai complexe. Ce se încearca aici poate fi ilustrat prin proverbul românesc "ce are sula cu prefectura ?". Adica nu incerci sa gasesti raspunsuri la probleme complicate prin simplificare, sau invers.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de CAdi Sam 26 Ian 2019, 15:20

negativ a scris:
virgil a scris:O societate este compusa din indivizi, care sunt in continua competitie. Important pentru societate nu este binele unui individ in detrimentul altuia, ci binele tuturor in limita  nivelului de dezvoltare. Insa cand indivizi singulari adunati in gasca saboteaza stabilitatea sociala devin un pericol social, si trebuiesc constransi sau anihilati de catre societate.
Stabilitatea sociala inseamna stagnare, lipsa de progres. Ideea e de competitie onesta, dar asta e mai complicat. Aici vorbeam de esenta problemei, nu de manifestarile ei cele mai complexe. Ce se încearca aici poate fi ilustrat prin proverbul românesc "ce are sula cu prefectura ?". Adica nu incerci sa gasesti raspunsuri la probleme complicate prin simplificare, sau invers.

Ce spune Virgil este important.
Stabilitate sociala inseamna sa poti sa cercetezi, sa poti sa prosperi si sa creezi.
Asa cum vedem ca se intampla in multe tari stabile economic din afara.
Nu sa provoci diversiuni politice, sa mentii o stare de nesiguranta, sa promovezi
haos social, sa nu te intereseze societatea , sa nu promovezi dezvoltari economice,
stiintifice si culturale iar investitiile sa fie complet suprimate.
Sunt destule cozi de topor si mi-e frica ca in ritmul acesta vom reusi  sa ocupam
locul Albaniei ... affraid

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11871
Puncte : 56818
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 26 Ian 2019, 17:35

CAdi a scris:. . . . .

Ce spune Virgil este important.
Stabilitate sociala inseamna sa poti sa cercetezi, sa poti sa prosperi si sa creezi.
Asa cum vedem ca se intampla in multe tari stabile economic din afara.
Nu sa provoci diversiuni politice, sa mentii o stare de nesiguranta, sa promovezi
haos social, sa nu te intereseze societatea , sa nu promovezi dezvoltari economice,
stiintifice si culturale iar investitiile sa fie complet suprimate.
Sunt destule cozi de topor si mi-e frica ca in ritmul acesta vom reusi  sa ocupam
locul Albaniei ... affraid
Ce vorbesti mai nene? Nu ai nici o jena? Am ocupat deja locul
unu din coada la toate probele ! Auzi la el, ii este frica. Ai grija
ca denigrezi tarisoara lui...Mihai Viteazu.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11183
Puncte : 43842
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de CAdi Sam 26 Ian 2019, 19:35

Nu am inteles. Vezi cum te exprimi...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11871
Puncte : 56818
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Sam 26 Ian 2019, 22:38

.  Merg pe ideea ca ne aflam pe un forum de cercetare, stiinta, tehnica si ca atare ma straduiesc sa privesc, studiez, abordez toate lucrurile din pdv tehnic. Nu imi dau seama cum s-a ajuns, in discutia din topic, la politica. Cred ca am mai spus acest lucru, politica nu exista, politica e un cuvant tinta-falsa. Daca doriti, e un Adevar Tinta-Falsa - ca sa fiu in topic.
.  Reactionez insa la afirmatia "stabilitatea e stagnare" pentru a spune ca exista si stabilitate dinamica. Prin urmare, a nu se confunda stabilitatea cu stagnarea.

.  In ceea ce priveste Adevarul si Morala, se pare ca exista o legatura stransa intre ele si, in functionarea comunitatii, societatii, ocupa un loc similar Softului la un Calculator. Daca softul e gresit, stim ce se intampla. Tot asa putem sti ce se intampla cu Comunitatea daca "softul" ei, adica Morala, este "virusat". Parerea mea este ca Morala e atunci cand se respecta Adevarul Adevarat. Imorala e atunci cand nu se. Nu e cazul sa mai insist deoarece personalitati de seama din societate au subliniat in diverse feluri ca Morala e sufletul Societatii.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de CAdi Sam 26 Ian 2019, 23:01

De acord cu afirmatia ta ,,Morala e sufletul Societatii''.
Imi pun mari semne de intrebare ce  se intampla cu morala, acum,
in societatea romaneasca.
,,Adevarul si Morala, se pare ca exista o legatura stransa intre ele,,
Cam departe este adevarul la ora actuala... Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11871
Puncte : 56818
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Dum 27 Ian 2019, 07:17

mm a scris:  Reactionez insa la afirmatia "stabilitatea e stagnare" pentru a spune ca exista si stabilitate dinamica. Prin urmare, a nu se confunda stabilitatea cu stagnarea.
Am formulat astfel pentru ca asa era contextul, iar stabilitatea dinamica în cazul structurilor sociale înseamna modificarea permanenta a limitelor legilor astfel încât sa se pastreze dinamica evolutiva. În general fenomenul se numeste retroactiune, dar pentru a aplica principiul trebuie sa ai o organizare socialea de baza cu invarianti interdependenti (valori morale fixe care sa se autoorganizeze), fara a lasa vreunul pe dinafara, altfel apar probleme în dinamica sociala (în speta revolutiile - de orice fel) care pot fi asemanate cu niste cutremure. Se acumuleaza tensiuni care se elibereaza brusc.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Dum 27 Ian 2019, 18:53

.  Ce se intampla cu Morala? Cred ca e ... la pamant. Dar poate ca ma insel. Si nu cred ca are importanta. Dupa cum am mai zis, totul este tehnica, in lumea asta. In ce investesti, aia creste, se dezvolta, se produce, etc. Si tot aia culegi (tehnica agricola, poate de aici expresia la pamant). Am aratat pe alt topic ca exista o lege a cresterii - matematica pura!.

.  Am descoperit anterior ca Morala este o atitudine, necesara unei colectivitati/ societati, aflate in crestere/ dezvoltare. Pe scurt, e atitudinea de a nu face rau altuia, resp. societatii si nici tie personal, ba chiar de a face binele tie insuti, altuia si in genere, societatii (din care faci parte - sistemul biologic populational de care apartii).
.  Cum se realizeaza asa ceva (morala in societate)? F. simplu: Cineva a demonstrat faptic cum se face - prin atitudinea de iubire. E inutil sa insist, toata lumea cunoaste banalitatea aceasta (daca o respecta sau nu, e alta discutie). Se poate spune ca daca Morala este Sufletul (curat) al societatii, Iubirea este emanatia acestui Suflet, Sentimentul sau Unda Radiata.
.  Probabil exista mai multe feluri de Imorala/ Imoralitate, amintesc doar una - Tradarea. Cum se face tradarea? Simplu, iti vezi de interesul tau, chiar daca, in detrimentul altuia si/sau al societatii.

.  Fara nici o premeditare, a aparut traseul: Adevarul Adevarat → Morala → Iubire. Ceea ce ma surprinde si pe mine deoarece nu stiam de aceasta ligatura succesiva. Cineva intreba anterior cum face societatea sa promoveze propriul ei bine? Raspunsul este rasscunoscut: Selectia. Si e o metoda la indemana societatii de milenii. Deci e accesibila si azi si noua. Prin urmare, daca societatea selecteaza AA, Morala si Iubirea, si-a asigurat o stabilitate pozitiva. Dar inca nu s-a pomenit un minister al Adevarului Adevarat sau un minister al Moralei/ Moralitatii sau - ar fi culmra - un minister al Iubirii de oameni. Exista insa ministere punitive cate vrei.
.  Eu nu zic aici ca e bine sau e rau, ce face societatea. Nu, din contra: e perfect ceea ce avem deoarece culegem ce semanam. Lumea asta e perfecta! Nu mai vorbesc de selectia factorilor decizionali din societate. Daca un individ obisnuit din societate nu are putere decizionala in societate, are insa decizia personala, pe care o poate folosi constructiv sau distructiv (nu stiu de ce-i spune liber arbitru).
.  Filozofia veche hinduista recunoaste - prin Trimurti - existenta a trei principii, din care unul e constructiv si altul distructiv. Kali e distrugatorul si trebuie sa intelegem ca distrugerea face parte din aceasta lume (tehnica, am zis), nu e nevoie sa ne ocupam personal cu demolarile. Caci, ne spune aceeasi filozofie, ne aflam (noi, omenirea) in Epoca De Fier= Kali. Tine vreo 5.000 de ani. Deci, lumea noastra se afla pe trend coborator oricum. Pe curba de-s-cresterii, daca e sa parafrazez.
.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Dum 27 Ian 2019, 20:23

mm a scris:....  Filozofia veche hinduista recunoaste - prin Trimurti - existenta a trei principii, din care unul e constructiv si altul distructiv.
Cu alte cuvinte, "cei patru evanghelisti au fost trei : Luca si Matei" (am auzit-o în tinerete de la cineva întelept... Nu credeam ca voi vedea pe viu asa ceva ....)

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Lun 28 Ian 2019, 00:35

.  Desi nu ar trebui sa fac scolarizarea cu Trimurti - exista informarea de pe Net pentru fiecare doritor - voi aduce o rectificare: Matei e de fapt Shiva. Usor de confundat cu Kali pentru un septuagenar.
.  Trimurti se compune din Brahma (Puterea) si cele doua entitati ce purced din Brahma: Vishnu (Constructorul) si Shiva (Distrugatorul) [Luca si Matei].
.  Personal, inclin sa cred ca exista o corespondenta si cu filozofia chineza, astfel incat se poate face o paralela (tripla): Brahman= Tao; Vishnu= Yang; Shiva= Yin.
.  Spre deosebire de alte filozofii, in cea vedica entitatile au perechi. Astfel, Brahman o are pereche pe Sarasvati (Armonia); Vishnu o are pereche pe Lakshmi (Noroc); Shiva o are pereche pe Durga si [?] Parvati. Distrugatorul isi indeplineste menirea pentru a face loc Noului. In acelasi timp Shiva e legat de cunoastere. Intreaga ramura a Cunoasterii (ce porneste de la zeita Shakti - mama Durgai) este insotita de Kali (Durere, Suferinta). Kali purcede si ea de la Shakti.

.  Toate datele de mai sus le-am extras din niste notite de-ale mele, cine stie de pe unde adunate si, evident, nu pot garanta pentru exactitatea lor. Dar internetul ii poate ajuta pe curiosi. Prin urmare, Luca si Matei nu sunt trei ci o multime de entitati/zeitati.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Lun 28 Ian 2019, 07:13

Pentru mm : am criticat doar forma expunerii.
Pentru unul ca mine (aproape sexagenar, nu septuagenar) toate astea sunt mai clare decât îti sunt tie. Eu am studiat lucrurile astea la scoala, sub forma socialismului stiintific comparat.
Spui ca "Brahman o are pereche pe Sarasvati (Armonia); Vishnu o are pereche pe Lakshmi (Noroc); Shiva o are pereche pe Durga si [?] Parvati. " Stii de ce Shiva are o a doua pereche ? Precis nu, altfel nu foloseai semnul întrebarii. Oricum, pentru mine notiunile astea au un corespondent teoretic, pe când tu le vezi doar ca personificari : "Matei e de fapt Shiva. Usor de confundat cu Kali ". Nu ti se pare suspect ca "mate" Este radacina a cuvântului matei (fara litera mare, caci este un concept atributiv, exprimat prin articolul posesiv genitival , nu un nume) dar si a cuvântului matematica ? Nu ma convingi de contrariu decât daca reusesti sa echivalezi corect fiecare nume cu o abstractie teoretica din limbajul modern.
Nu tin aici lectii de limba româna, desi cred ca ar trebui...

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Lun 28 Ian 2019, 12:39

Pentru mm : am criticat doar forma expunerii.
Pentru unul ca mine (aproape sexagenar, nu septuagenar) toate astea sunt mai clare decât îti sunt tie.

.  Rau ai facut, negativ! Daca stiai lucrurile astea, atunci de ce nu participi la dialog in mod constructiv? Ba inca practici atacul la persoana mea, critica (fara rost) fiind un atac.
.  Faptul ca nu te preocupa esenta subiectului si pui in evidenta aspecte superficiale te defineste si eu sunt vinovat ca te-am sustinut. Revenind la oile noastre (care sunt -si la propriu- pe cale de disparitie) trebuie sa-mi continui ideea cu societatea.
1) Pentru cei care considera drept buna situatia in care se afla societatea/ comunitatea -am mai spus- e perfect. Lumea este perfecta. Nu exista vinovati.
2)  Pentru aceia care isi fac griji in ce priveste mersul societatii raspunsul meu e urmatorul: Se intampla ceea ce trebuie sa se intample cu societatea, drept rezultat sau rezultanta, al/a actiunilor individuale ale membrilor sai. Pe scurt, obtii ceea ce faci. Si faci ceea ce gandesti. Faptele negative ale membrilor societatii produc efecte negative exact in karma societatii. Gandirea negativa (a unora sau) a membrilor societatii produce si ea insasi karma negativa a societatii (pe alt topic am aratat ca societatea este un sistem biologic viu care functioneaza dupa aceleasi legi ca o persoana.) Prin urmare, in acest al doilea caz, exista vinovati. Tu esti unul dintre vinovati datorita negativismului de gandire, pe care il promovezi.  

.  Negarea A devarului de catre (unii) membri ai Societatii produce Karma Negativa a Intregii Societatii.
.  Faptele negative (atacuri. de ex.) ale membtilor Societatii (ale unora, ale unei minoritati, ale unei majoritati sau chiar a tuturor) produc Karma Negativa a Societatii.
.  Chiar si Gandurile Negative ale membrilor Societatii produc Karma Negativa la Societate. Exemple banale, atacul la persoana sau la comunitate, respectiv critica (fara rost), barfa (ucigatoare), ba chiar si vorbitul fara continut. Dar aici lista e interminabila.
.  Evident, Gandirea Pozitiva, Faptele Pozitive (constructive) si practicarea Adevarului Adevarat produc Karma Pozitiva a Societatii.
.  Mama Natura, am invatat la (blamatul acum) Socialism Stiintific, are grija ca efectele sa se produca conform cauzelor (bune sau rele, le denumim noi) si in acest sens, Lumea e Perfecta!
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Mar 05 Feb 2019, 14:30

.  Schema masurarii
Adevar adevarat - Pagina 4 Adevar10
. Am vorbit despre tolerarea cuvintelor, respectiv a Adevarurilor dar notiunile de toleranta, de camp de toleranta sunt cunoscute doar lucratorilor din constructia de masini. Pentru ca lucrurile sa fie pe intelesul tuturor am atasat schema de masurare de mai sus, specifica pentru Lungime dar pe care o propun si pentru definirea si masurarea Adevarului.

.  Din aceasta schema se vede ca Adevarul Adevarat, AA, care este totuna cu Realitatea R, se apreciaza/masoara [ca fiind segmentul cuprins] intre capatul din stanga (CS) si capatul din dreapta (CD) - un punct aflat undeva in campul de toleranta (nu putem sti niciodata, cu mijloacele accesibile noua, unde se afla exact acest punct CD - caracterul relativ al lumii noastre). Campul de toleranta se alege in asa fel incat Realitatea (capatul ei, CD) sa cada undeva, oriunde, in campul de toleranta T. De aici rezulta o serie de formule matematice, utilizate in practica, gen:
T= AM - Am;

.  Dupa cum se vede din schema, Minciuna poate fi oricat de mare, ea fiind restul dreptei pe care se afla segmentul Adevar. In acelasi timp, rezulta de aici ca Minciuna nu exista aevea (fiind totusi o perpetua tinta-falsa pentru mintea indivizilor), ea putand fi definita ca Lipsa Adevarului. Revin cu aceasta ocazie la niste spuse anterioare, despre Inteligente si Prostie, cu observatia ca definitia de dictionar pentru prostie e mult mai lunga decat definitia pentru inteligenta, spunand acelasi lucru: Prostia ca atare nu exista ci ea este Lipsa Inteligentei. [Inteligenta se defineste ca existenta studiilor, a experientei profesionale, a capacitatii de rezolvare a problemelor, etc.]

.  In concluzie, fiecare cuvant (identic= cu Adevar, cuvant fiind un nume dat unei rea;itati anume) poate fi masurat/ apreciat cantitativ/ caci de aceea se numeste lume materiala, si definit ca o dimensiune oarecare, cu toleranta inclusa. Astfel se poate diferentia Minciuna de Adevar spre folosul societatii si al fiecarui individ in parte.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 05 Feb 2019, 18:20

Deci adevarul si minciuna se pot masura cu rigla.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35449
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Mar 05 Feb 2019, 19:09

"Curat murdar ! "

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Mier 06 Feb 2019, 15:00

Deci adevarul si minciuna se pot masura cu rigla.

.  "Cu sublerul", mai exact. In cazul in speta, da, lungimea asa se si masoara. Lungimea fiind un Adevar, da, adevarul numit lungime se masoara cu rigla, compasul, sublerul, cotul (si piscotul, era sa zic). Ideea principala este masura, masurare. Fiecare Adevar-Cuvant, sau categorie se masoara -dupa caz- cu instrumentarul specific, potrivit. De ex. curentul electric se masoara cu Ampermetrul, Voltmetrul, Watmetrul, ca sa dau doar trei ipostaze ale fenomenului numit curent electric. Ziceam anterior ca Prostia nu se poate masura deoarece ea exista doar ca Lipsa de Inteligenta. Inteligenta se masoara si ea dar nu cu un aparat, rigla, etc., ci se apreciaza (echivalent= masoara) cu testul IQ. [Ca paranteza, gafiteanu, Minciuna nu se poate masura (nici macar cu rigla, precum ai propus), ea nu exista, numai Adevarul se poate masura. Minciuna este Lipsa Adevarului.]

.  Pot sa dau un exemplu din Controlul Calitatii (standarde occidentale): Aprecierea este "instrumentul de masura" si metoda de masurare pentru calitatile (citeste adevarurile) carora inca nu li s-a inventat un instrument si metoda de masurare (standardizate).

.  Voi face o paranteza necesara aici: Aprecierea este o metoda pragmatica de masurare si e folosita pe scara larga in Occident. ["Aparatul" care masoara/apreciaza este Inteligenta insasi.] Aprecierea poate fi folosita pentru a masura cam orice. Dau un exemplu banal: aspectul vizual. Al unei piese, unui ansamblu, unui obiect oarecare. Este o sintagma ce se masoara in felul urmator: se alcatuieste un tabel cu poze -in diferite ipostaze, aspecte- ale obiectului cu pricina, in dreptul fiecarei poze se specifica admis, respins, discutabil, permis cu acceptul clientului, etc., dupa caz. Aceste "tabele" practic constituie de fapt definitii ale cuvintelor, sintagmelor, categoriilor vizate. Pe vremuri alcatuiam NI (Norme de Intreprindere sau Norme Interne), sau NR (Norme de Ramura), ce indeplineau acelasi rol.
.  In mod similar, categorii scrise in Lege, sintagme sau calitati (definite doar de dictionar si) estimate/apreciate de judecatori pot fi definite in acest fel (tabelar). Am facut candva referire la Justitie. Astfel de "tabele" de apreciere le-ar putea fi f. utile specialistilor respectivi. Justitia chiar asta inseamna, in traducere, corectitudine, onestitate, cinste, dreptate si toate-s legate de Adevar.
. Cu rigla, e o rautate neconstructiva. Parerea mea.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Dum 10 Feb 2019, 12:57

.  Foarte interesant imi pare observatia ca Minciuna, care este Lipsa Adevarului (pentru ca ea nu exista si nu exista pentru ca nu se poate masura), poate juca rolul de Dusman al Adevarului. Nu-mi este clar cum se intampla acest lucru dar faptul/observatia aceasta a fost facuta de alti oameni (doar am citat de la altii). Aceasta (non)calitate ii permite Minciunii sa devina un proiectil (verbal, evident). Practic, Lipsa de Adevar este proiectilul. Cred ca e ceva similar unui sorb energetic (de care vorbeam mai inainte, la Anu dextrogir). Prin asociere, Minciuna (in moscare) poate fi considerata dextrogira iar Adevarul (in miscare/evolutie) poate fi considerat levogir, adica aducator de viata. Interesant, nu-i asa?
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de CAdi Dum 10 Feb 2019, 13:25

Minciuna este opusa adevarului, este un neadevar.
Deci o poti considera ,,Dusmanul Adevarului''.
In timp ce adevarul se bazeaza pe realitate, minciuna este o iluzie, o amagire.
Acum exista din ce imi aduc eu aminte de la cursul de filozofie mai multe
genuri de adevar ;
Adevarul Absolut, Adevarul Relativ, Adevarul Obiectiv si adevarul Subiectiv.
Ar insemna ca avem si acelasi grad de apreciere al minciunilor :
Minciuna Absoluta, Minciuna Relativa, Minciuna Obiectiva si
Minciuna Subiectiva.

Te incumeti sa le analizezi rand pe rand ,,mm'' ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11871
Puncte : 56818
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de CAdi Dum 10 Feb 2019, 15:31

mm a scris:.  
Prostia ca atare nu exista ci ea este Lipsa Inteligentei.
[Inteligenta se defineste ca existenta studiilor, a experientei profesionale,
a capacitatii de rezolvare a problemelor, etc.]


In filozofia hindusa (indiana) nu exista prostie.Exista doar ignoranta.
Tradus inseamna ca un individ are un bagaj de cunostiinte si un grad de constiinta mai mare ca altul,
in baza caruia poate sa rezolve mai bine problemele.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11871
Puncte : 56818
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Dum 10 Feb 2019, 18:17

CAdi a scris:In filozofia hindusa (indiana) nu exista prostie.Exista doar ignoranta.
Tradus inseamna ca un individ are un bagaj de cunostiinte si un grad de constiinta mai mare ca altul,
in baza caruia poate sa rezolve mai bine problemele.
În limba româna populara moderna "prostie" are sensul de ignoranta, desi sensul real este altul. Antonimul lui prost este destept, care înseamna stare de vigilenta. Deci prostie e stare de neglijenta. Când spui ca "te simti prost", de fapt spui ca te simti confuz, nu stii cum sa reactionezi la o situatie data. Usor cu limba româna pe scari, va rugam !

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Dum 10 Feb 2019, 18:18

CAdi a scris:In filozofia hindusa (indiana) nu exista prostie.Exista doar ignoranta.
Tradus inseamna ca un individ are un bagaj de cunostiinte si un grad de constiinta mai mare ca altul,
in baza caruia poate sa rezolve mai bine problemele.
În limba româna populara moderna "prostie" are sensul de ignoranta, desi sensul real este altul. Antonimul lui prost este destept, care înseamna stare de vigilenta. Deci prostie e stare de neglijenta. Când spui ca "te simti prost", de fapt spui ca te simti confuz, nu stii cum sa reactionezi la o situatie data. Usor cu limba româna pe scari, va rugam !

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de CAdi Dum 10 Feb 2019, 18:48

Negativ, Aici nu este vorba de limba romana este vorba de filozofia indiana si
de faptul ca nu exista prostie asa cum se intampla sa credem, ca un semen al nostru
este ,,incet la minte'' .

Ar fi bine sa pui mana sa o citesti si sa cunosti ce inseamna pentru hindusi
a fi ignorant si apoi sa faci o comparatie.
Prostia la romani nu inseamna, asa cum afirmi, stare de neglijenta si nici confuzie,
folosesti termeni inadecvati.
Prostia la romani inseamna incapacitate mentala de a analiza lucrurile pe langa
un bagaj precar de cunostinte.

Prefer termenul hindus ignoranta in loc de prostie deoarece acesta nu ia in
considerare handicapul mental.
Pentru ei handicapul mental nu inseamna prostie este o boala cu care te nasti.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11871
Puncte : 56818
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Dum 10 Feb 2019, 19:33

E mai grav decât credeam. De unde crezi ca vine expresia "prost ca noaptea" ? Pentru ca prost înseamna ce am spus : în stare de lipsa de vigilenta. În timpul noptii aceasta stare e cea mai accentuata : dormi si nu ai cunostinta de cele ce se întâmpla în mediu. Chiar nu mai înteleg cum au reusit sa va învete numai aiureli ! De-aia au tupeu propagandistii sa afirme toate tâmpeniile în mass-media si mediile virtuale de socializare. Ce stii tu despre filosofia indiana ? Ai citit Ramayana sau Mahabharata ? Eu le-am citit o data pâna în clasa a VIII-a. Si la liceu înca de doua ori (printre multe altele). De unde stii câte asemanari exista între româna latina si sanscrita si de ce ? Ce v-au învatat pe voi profesorii la scoala ? Oricum, nu limba româna, pentru ca oricum nici ei nu o stiau, cum se vede...
Scuze, dar mi-e necaz ca voi ati început sa denaturati cea mai complexa limba din lume, învatati de niste propagandisti inculti cu pretentii de profesor. Eminescu, Cosbuc, Caragiale, Creanga si multi altii s-ar rasuci în mormânt daca ar auzi cum interpretati voi cel mai de pret avut al românilor : limba româna. Sad

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de CAdi Dum 10 Feb 2019, 19:45

E mai grav decat credeam.

Limba romana ca orice limba evolueaza, se imbogateste.
Citeste O sama de cuvinte (Ion Neculce), Ion (Liviu Rebreanu) sau  Morometii (Marin Preda)
si apoi Drumul spre Centru( Mircea Eliade), Eseuri (Cioran) sau
Proiectul de tratat (Petre Tutea) ca sa vezi cat a evoluat...

In al doilea rand iar ai interpretat gresit:

Prost ca noaptea nu inseamna lipsa de vigilenta, inseamna o comparatie grava,
ca nu judeci de loc lucrurile clar, esti intunecat la minte.
(dupa cum stii obiectele se vad mai greu noaptea )

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11871
Puncte : 56818
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Dum 10 Feb 2019, 21:37

Daca tu crezi ca asta e evolutie, te înseli. De ce crezi ca esti pe forumul asta ? Pentru ca nu întelegi ! De ce ? Pentru ca vi s-a rusizat si degradat limba, si nici macar nu va dati seama. Sau ai impresia ca nu am citit ce mi-ai recomandat mai sus ? Mi-e frica sa aflu ce ai înteles din lecturile alea. Te ajuti de dictionare ? E ultima greseala... Am discutat de curând cu unul din fostii mei profesori (de limba româna). Mi-a spus la fel : Limba evolueaza .... Când am întrebat "în ce sens ?", s-a gândit mai bine si a spus ca s-ar putea sa am dreptate, dar problema îl depaseste (din cauza vârstei).
Spui ca am interpretat eu gresit... Si cum se face ca eu am înteles si vad lumea asa cum ar trebui sa fie si am rezolvari pentru toate problemele inclusiv din fizica si matematica numai folosind limba româna, iar voi va mai zbateti pe aici cu copilarii de genul "adevar adevarat"  si nu ajungeti la o concluzie ? Si eu eram la fel pâna acum câtiva ani, dar am priceput pâna la urma.
Oricum, nu mai insist, sper sa nu va fi retinut prea mult.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de CAdi Dum 10 Feb 2019, 22:18

OK, am priceput, tu intelegi totul , fizica, matematica
pentru ca intelegi limba romana.
Noi nu o intelegem, doar o folosim.

Eu ma opresc aici pentru ca suntem out-topic.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11871
Puncte : 56818
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Dum 10 Feb 2019, 23:10

.  Interesante comentarii! Incerc unele replici dialogale:

--  Prost ca noaaptea - o sintagma de tip rautate (populara). Imposibila de altfel pentru ca noaptea nu e proasta. E consacrata deja expresia, noaptea e un sfetnic bun.  

--  Prostia nu se poate confunda cu neglijenta sau confuzia, care sunt calitati de sine statatoare. Definitia de dictionar a prostiei este destul de cuprinzatoare si o reproduc din nou (la pachet cu Adevarul sau pe care il complementeaza):

destept = 1. Care intelege, care prinde repede ceea ce este esential; ager la minte, inteligent. # siret, viclean, smecher, rafinat. 2. Trezit din letargie.
prost, proasta= 1. Lipsit de inteligenta, fara judecata, fara minte; natarau, tont. #  Expr. A da in gropi de prost= a fi foarte prost. # Care se increde lesne; naiv, credul. 2.  Neinvatat, ignorant. # Lipsit de rafinament; simplu, neevoluat. 3.  Din popor, de jos, de rand. 4.  Obisnuit, comun. # De calitate inferioara, lipsit de valoare. 5.  Care nu este asa cum trebuie; necorespunzator, nesatisfacator. # stricat, incorect. # Neplacut, nenorocit # Care lasa de dorit. # Nepriceput, nepregatit, neindemanatic intr-o profesiune, meserie. 6.  Daunator, neprielnic. 7.  Mic, neinsemnat. 8.  Ban prost.


.  Cele opt feluri de prostie inglobeaza cam toate sensurile. Mi-am asumat raspunderea pentru afirmatia ca prostia nu exista, pentru ca nu exista ca Adevar (reflectare a realitatii masurabile) ci este un complementar al Inteligentei si, in mod evident, are "continut" de gol, de vacuum, Lipsa de Inteligenta i-am zis. Si e la fel pentru toate perechile de cuvinte complementare (care sunt multe; punctez, stiinta-nestiinta, talent-netalent, existent-inexistent, etc.). In genere, complementarul e o negare (si incepe cu "ne"-). Interesant este ca o negare a unei realitati (adevar), ce poate fi exprimata prin "lipsa de", nici nu poate fi masurata, nu putem masura un vid de. Si chiar daca folosim expresia lipsa mare (sau lipsa mica) nu pe baza masurarii lipsei in sine (a volumului numit spatiu, care semnifica lipsa corpurilor, a materiei - ca tot veni vorba, ref. la ce-i acela spatiu) o folosim ci pe baza compararii cu calitatea-pereche (masurabila) ce lipseste o facem.

--  N-am stiut ca in filozofia indiana (prostia) se numeste ignoranta. E o confirmare a exprimarii mele, lipsa de, si chiar asta si inseamna ignoranta - lipsa de. Adevarul Obiectiv/Subiectiv se refera, cred, la varietatea parerilor subiectilor (care percep o aceeasi realitate) si la varianta Adevarului Masurat, numit si Obiectiv.

--  Adevarul Adevarat este Realitatea insasi, este important foarte pentru noi fiintele sage-singe. Topicul de fata nu este lb. romana ci este un studiu in care am aplicat metoda de cercetare deprinsa profesional: plecand de la dictionar am iesit binisor in afara explorand si alte aspecte decat cele banal-uzuale (re)cunoscute.
.  Critica celorlalti colegi de forum, am mai spus-o, este atac la persoana. Nerecomandabil dupa parerea mea. Forma aparte - de negare a spuselor celorlalti, tot atac la persoana este in caz ca atacatorul mizeaza pe ambiguitatea: parere personala = atac acoperit.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de negativ Lun 11 Feb 2019, 06:49

Pentru MM : Am zis eu ca dictionarele nu prea sunt de încredere...
Aici discutam niste idei, nu e vorba de un atac la persoana din partea mea. Am raspuns unor insinuari din partea lui CAdi. Si cum vine asta "negare a spuselor celorlalti, tot atac la persoana este" ? Adica nu din contradictie se naste progresul ? Am senzatia ca nu mai vedem padurea din cauza copacilor.
Adica cum, topicul de fata nu este despre limba româna ? Cât timp se încearca o definire a unei notiuni are legatura cu limba româna, structura si logica ei. Nu trebuie confundat notiune cu termen, lucru pe care lingvistii îl fac adesea, ca sa nu mai vorbim de încadrarea în nivelurile de categorii filosofice ale acestora. Explicatia ta teoretica despre prostie foloseste termeni al caror sens general acceptat nu e corect : adevar, inteligenta, vid, masura, vacuum, etc. Nu am timp sa detaliez, dar poate trebuie sa reflectezi mai mult la semantica.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de mm Lun 11 Feb 2019, 11:00

Ce stii tu despre filosofia indiana ? Ai citit Ramayana sau Mahabharata ? Eu le-am citit o data pâna în clasa a VIII-a.

.  negativ, ai sfeclit-o! Mahabharata, din cate stiu, cuprinde cateva sute (daca nu mii) de volume asa incat nu puteai sa o citesti. Afirmatia ta te autoincadreaza in clasa mincinosilor si, deci, nu esti de incredere. In rest ai adus tot felul de critici la adresa colegului nostru de forum, privitoare la scoala lui, profesorii lui, etc. Astea sunt atacuri.

.   Ma mira si superficialitatea ta. Cand spui: Si cum vine asta "negare a spuselor celorlalti, tot atac la persoana este" ? ai lasat la o parte o bucata - in caz ca atacatorul mizeaza pe ambiguitatea: parere personala = atac acoperit. Rea vointa se mai numeste daca nu superficialitate. Explicitez din nou: sub acoperirea sintagmei "parere personala" practici un atac la persoana, mizand pe confuzia/ambiguitatea dintre cele doua ipostaze.

.  Trebuie sa repet: subiectul - cum rezulta si din titlu - este Adevarul (si nu unul oarecare). Limba romana nu se confunda cu Adevarul Adevarat si nu se pot confunda pentru ca sunt calitati, categorii, entitati, notiuni, etc. diferite. Ca o definitie are legatura cu limba romana (zici), e alta mancare. Toate in lumea asta sunt legate intre ele, au legatura unele cu altele dar nu se confunda, nu sunt identice, nici macar egale - asa cum sustii! Atitudinea ta nu este corecta, nu esti controlorul nostru de calitate, al celorlalti forumisti de pe aici. Nu esti de incredere, superficializezi toate celea, ne faci sa ne pierdem timpul. Parerea mea.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Adevar adevarat - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Adevar adevarat - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23601
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Adevar adevarat - Pagina 4 Empty Re: Adevar adevarat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum