Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 21:04

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Astazi la 20:51

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
CAdi (11932)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
virgil_48 (11206)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
curiosul (6652)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Razvan (6162)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
eugen (3786)
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Pacalici
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
CAdi
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
curiosul
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Razvan
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
meteor
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
gafiteanu
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
scanteitudorel
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
curiosul
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
virgil_48
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Forever_Man
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
eugen
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Bordan
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Forever_Man
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
virgil_48
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 
eugen
Laborator-sa construim impreuna Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna Voting_barLaborator-sa construim impreuna Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 1 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Laborator-sa construim impreuna

+5
scanteitudorel
gafiteanu
mm
virgil_48
eugen
9 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Lun 05 Aug 2019, 23:12

Tubul vidat deschis

Din linkurile din ultima mea postare reiese ca Tesla stia sa transmita fascicule subtiri de unde longitudinale. Inventase un tub emitator, cu vacuum, un fel de ”sticla fara dop”, in care vidul se mentinea -daca am inteles bine-cu o dioda hidrodinamica...Emisia energetica putea iesi din acel tub, fara sa fie atenuata de scrinul/ ” dopul” tubului...
Putand regla de exemplu dintr-un  circuit rezonant frecventa de rezonanta, putea regla lungimea de unda sau fractiune din lungimea de unda din parametrii circuitului.
Iar lungimea de unda o putea alege egala sau fractie din distanta pana la tinta...
Pentru o tinta miscatoare, ventrul ( maximul) emisiei undei putea ” alerga” dupa tinta...cu un reglaj dinamic al lungimii de unda...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 07 Sept 2019, 07:43

Eugen, spune-mi daca ai intalnit, stii sa existe ca subansamblu,
sau se poate realiza, o piesa care eu presupun ca ar face primul
pas catre antigravitatie. Nu stiu daca pot face eu asa ceva.   Laughing
Este vorba de un corp de rotatie, disc, con, tor...care sa realizeze
deasupra lui un camp magnetic rotitor de ultra inalta frecventa.
In priceperea mea redusa din domeniul electrotehnicii, notiunea
aceasta de camp magnetic rotitor, ar putea sa determine acul unei
busole plasate deasupra lui, sa se invarteasca uniform, odata cu el.
Bineinteles ca numai la turatii mici.
Acesta ar fi campul care ar putea devia lateral prin centrifugare, fluxul
de particule(FOIP) care impinge discul spre sol. Astfel ar produce
reducerea greutatii  lui.
Este posibil ca pe YouTube, ideea sa fie deja dezvoltata.
Asezand discul pe un cantar, apoi il alimentandu-l cu energie electrica,
care sa produca acel CMR, ar trebui sa se observe, presupun eu, un
oarecare efect de reducere a greutatii.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11206
Puncte : 43940
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 08 Sept 2019, 23:30

https://cercetare.forumgratuit.ro/t1480p30-masini-zburatoare-neconventionale?highlight=masini+neconventionale

Urmareste pe topicul de mai sus postarea:"Otis Carr , colaborator al lui Tesla, evocat de Ralph Ring-
Fenomene combinate:mecanice, , electromagnetice, antigravitationale la un proiect de farfurie zburatoare antigravitationala."

Din lipsa de timp nu pot face acum ceva traducere.
Sper sa pot reveni . In principiu inteleg ca tot de pe la Tesla pleaca metoda...
O combinatie de efecte de rotatie mecanica, electrice si magnetice , etc.

Un cuvant cheie in material:motorul "Utron".

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de mm Mier 16 Oct 2019, 14:04

eugen, ai spus:
Din linkurile din ultima mea postare reiese ca Tesla stia sa transmita fascicule subtiri de unde longitudinale. Inventase un tub emitator, cu vacuum, un fel de ”sticla fara dop”, in care vidul se mentinea -daca am inteles bine-cu o dioda hidrodinamica...Emisia energetica putea iesi din acel tub, fara sa fie atenuata de scrinul/ ” dopul” tubului...

.  Unii, mai doxati, afirma ca tubul vidat al lui Teslea putea produce particule ce nu plecau din tub, parcurgand distante pana la tinta, ci se materializau la tinta. Ceea ce e cu totul altceva decat ne gandim noi imaginandu-ne cum se propaga undele (radio) emise (de o subanteleasa anterna de emisie EM). Il citez (pe autorul care il citeaza pe V.A., un [alt] prof., sarb, cred):
"By means of his vacuum tube Tesla got protons, electrons and neutrons directly from aether and reproduced them at any distance. Instead of giving a possibility to the bundle of protons to move through space to some place, he created conditions for momentary appearance of arbitrary quantity of particles in the given place."
.  Nu stiu daca "momentary" inseamna si instantaneu ori ba.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue5 / 105 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23625
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 27 Oct 2019, 13:14

 Coloana de descarcare rotitoare, in lampa cu mercur

Dn Crivoi,
La postarea dvs din 14 octombrie ati scris, citez partial:
"...Observati in figura de mai sus circuitele/panza continuua cilindrica fluidoelectrica protonica  , e+/3a,...
Astfel, apare o tensiune electromotoare intre curentii de sens contrar ( circuitul e+, respective e-) care genereaza momentul de rotatie
, Mr (al circuitului e-/6a, respectiv, al panzei protonice, ...e=/3a)".

In urma unor experimente de laborator, am obtinut o descarcare tip coloana intr-o lampa cu mercur, excitata in frecventa cam pe la 70 kiloherti, tensiune cateva sute volti intre capetele incandescente vizibile in foto, curent de ordin zeci miliamperi.
In timp ce cautam o zona de rezonanta pentru a obtine descarcare maxima pe tub, la o anumita tensiune /frecventa de excitatie, coloana luminoasa de descarcare a capatat o miscare rotitoare asemanatoare unei coarde rotite intre punctele fixe de culoare rosie (electrozii de wolfram din tub).
Pe moment nu reusesc sa postez filmuletul cu miscarea coloanei, doar o poza cu aspectul usor curbat al coloanei de descarcare.

Am incercat sa-mi explic acest fenomen de rotire si am dat pe topicul dvs de citatul de mai sus dintr-o postare a dvs.
Desigur ca in cazul descris de dvs cu panza vortexiala rotitoare in mediul Soare/ Pamant, altele sunt conditiile decat in lampa cu mercur.
Totusi mi-a atras atentia exprimarea dvs ca un camp electric intre ax si patura exterioara protonica , poate crea moment de rotatie a intregii coloane .

In lampa exista un mediu ionic de provenienta mercur, argon sau alte substante emitatoare puternic in spectrul vizibil.
Banuiesc ca ia nastere o coloana cilindrica vortexiala in genul celei descrise de dvs.
aceasta coloana luminoasa din lampa de mercur posibil ca se roteste :
-simetric in jurul axei care uneste cei doi electrozi de wolfram, avand forma cilindrica; rotatia fiind invizibila cu ochiul liber;
-se roteste ca o coarda, arc de cerc, etc cu punctele fixe in cei doi electrozi;rotatia fiind evident vizibila, deoarece turatia este cateva ture
/secunda, ajustabile din tensiune/frecventa circuitului electric.
Ma intreb ce determina aceasta din urma comportare.

Laborator-sa construim impreuna 20191010

Am folosit atat frecventa la amplitudine constanta cat si impulsuri de genul celor din imagine, fenomenul apare in ambele cazuri si este puternic influientat de tensiunea dintre electrozi.
La un anumit potential coloana este dreapta, la alt potential se curbeaza si se roteste…

Laborator-sa construim impreuna 20191011


https://en.wikipedia.org/wiki/Gas-filled_tube
https://en.wikipedia.org/wiki/Mercury-vapor_lamp

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 05 Ian 2020, 19:47

Plasma pe electrozi de wolfram

Salut tuturor !La multi ani !

In poze aspectul unei descarcari electrice intre doi electrozi de wolfram, in aer.
Prima , descarcare la 50 khz, a doua la 140 khz.
Plasma se manifesta stabil in lipsa perturbatiilor. Daca se sufla peste , se stinge prin dezamorsare.
Forma curbata arata o presiune de aer rece pe la partea inferioara.
La partea superioara este o temperatura considerabila. La capetele de wolfram se observa inrosire.

O astfel de coloana de plasma poate purifica mediul in care se manifesta, constituind o eventuala aplicatie practica.
Circulatia de aer din zona fierbinte aduce umezeala din aer in flama.
Se stie de la termodinamica, in zonele fierbinti creste umiditatea aerului .
Flama este practic termostatata prin convectie de aceasta umiditate si la descarcari consistente, poate constitui o sursa de caldura cu aplicatii diverse.


Laborator-sa construim impreuna 20200110
Laborator-sa construim impreuna Screen10

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 06 Ian 2020, 00:09

eugen, te rog repeta imediat esperenta cu electrozii in jos, sa vedem cum se mai curbeaza plasma.  Poate chiar se spiraleaza.
Foloseste si o frecventa extra-joasa, de 0,5 Hz.
Pune pe acolo si un ventilator ce face vortexuri.
Pune in plasma diferite corpuri izolatoare de diferite forme..
Incearca sa stochezi-conservi plasma, eventual in fulgere globulare. Vezi cum e controlata de diferite campuri magnetice. Unii au obtinut spirale-vortexuri. Studiaza mghd magneto-hidro-dinamica plasmei, care separa sarcinile si eventual le poate extrage separat.
Poate reusesti sa faci din plasma o gaura neagra.  Asa cum a reusit Constantin Bursuc, separand plasma. (dar sa nu-i divulgi nimic lui Abel, ca ai incurcat-o. Si nu merita nimic sa stie.)
Te rog explica-ne ce este plasma rece si daca poate chiar sa fie blocata si inghetata.
Traiasca plasmuitorul.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 06 Ian 2020, 07:06

Am uitat sa adaug o foarte importanta proprietate a plasmei modificate din ajutajul de reactie cu fanta inelara, care a fost descoperit de savantul Constantin Bursuc de la Iasi, specialist in termodinamica si magneto-hidro-dinamica.
El a reusit sa formeze acolo in ajutaj un fulger globular special sau o gaura neagra cu proprietati uluitoare antigravitationale si propulsive.  El a afirmat ca racheta militara romaneasca s-a pierdut in spatiu. Ingrozit a distrus toate documentele si nici colaboratorii lui de la armata nu au mai putut reproduce.  Aceste informatii exista in cartea publicata de dumnealui la editura Miracol in 1999.
Eu v-as putea povesti cum a facut si sa dau explicatia fenomenului, dar daca afla cine nu trebuie ?

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 06 Ian 2020, 11:23

eugen a scris:Plasma pe electrozi de wolfram

Salut tuturor !La multi ani !

In poze aspectul unei descarcari electrice intre doi electrozi de wolfram, in aer.
Prima , descarcare la 50 khz, a doua la 140 khz.
Plasma se manifesta stabil in lipsa perturbatiilor. Daca se sufla peste , se stinge prin dezamorsare.
Forma curbata arata o presiune de aer rece pe la partea inferioara.
La partea superioara este o temperatura considerabila. La capetele de wolfram se observa inrosire.
Te contrasalutam ! Numai bine ! N.Tesla sa-ti calauzeasca pasii !
Ia legatura cu Razvan. Isi duce lipsa:
https://cercetare.forumgratuit.ro/t2993-ce-este-cu-moderatorul#97215
https://cercetare.forumgratuit.ro/t2993-ce-este-cu-moderatorul#97220
A inaugurat chiar si un topic de cautare.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11206
Puncte : 43940
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de mm Lun 06 Ian 2020, 18:20

El a reusit sa formeze acolo in ajutaj un fulger globular special sau o gaura neagra cu proprietati uluitoare antigravitationale si propulsive.  

.  Plasma si plasmuirile sunt inrudite etimologic, dupa cum se vede si din citat, in sublinierea de tip gafiteanu. Bursucii /oricum/ sunt f. priceputi, chiar si la fotbal.
.  Firisoarele de plasama sunt formate din particule astrale, si, pentru ca sunt de calitate astrala, mai curata, probabil produc si efecte sanogene. Descarcarile "electrice" nu sunt descarcari de electroni, ca idee.


[Adaugire retrotemporala ] la citatul:
Efectul de purificare a aerului cu plasme, ma gandesc ca poate fi influientat de umiditatea din  aer,  care contine o concentratie mai mare de potentiali virusi, microbi  
.  O posibila explicatie este si producerea de ozon, care e recunoscut ca si bactericid dar nu numai. Nu numai, in sensul ca toate aceste fenomene -eterice in fond- poseda tot felul de proprietati inca nestudiate.


Ultima editare efectuata de catre mm in Mar 07 Ian 2020, 00:15, editata de 1 ori
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue5 / 105 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23625
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Lun 06 Ian 2020, 21:31

Plasma rece incerc sa o inteleg si eu.

La descarcarile bruste de pe un condensator, electrozii eclatorului ( bujie, electrozi titan, wolfram, etc) raman practic reci, dupa incetarea experimentului , se poate tine de exemplu degetul pe electrod, fara arsura…
Daca se obtine o secventa sacadata de descarcari bruste cu plasma apropape continua, si se sufla puternic jet de aer, plasma nu se stinge, ca in exemplul cu plasma in frecventa, din postarea mea de mai sus.
Este un argument ca plasma rece are de a face cu vidul...desi se aude totodata o detonare puternica, ceea ce arata o unda sonica de putere considerabila in raport cu energia electrica descarcata.

Nu cunosc indeaproape fenomenologia Bursuc a plasmei inelare propulsive. Banuiesc ca are de a face cu o secventa de descarcari bruste, cu efect sonic dirijat, posibila premiza de propulsie.

Sa ne gandim la un fulger, in anumite situatii, detonarea lui despica lemnul copacilor cand se scurge in pamant, echivalent cu o explozie locala sau o unda sonica puternica.

Efectul de purificare a aerului cu plasme, ma gandesc ca poate fi influientat de umiditatea din  aer,  care contine o concentratie mai mare de potentiali virusi, microbi decat aerul propriuzis.
Prin convectie, umiditatea este "tratata" termic si electric la cateva mii de grade Celsius sau mii de volti ; nu stiu ce virus sau microb mai rezista in astfel de conditii.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Lun 06 Ian 2020, 22:26

Descarcari bruste intre doi electrozi de wolfram

Se observa durata impulsului de descarcare de pe condensator de aproximativ 25 microsecunde.
Plasma este discontinua, temperatura pe electrozi mult mai mica decat la plasma continua, in frecventa sinusoidala.


Laborator-sa construim impreuna 20200115
Laborator-sa construim impreuna 20200114
Laborator-sa construim impreuna 20200113

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 10 Ian 2020, 16:54

eugen a scris: La descarcarile bruste de pe un condensator, electrozii eclatorului ( bujie, electrozi titan, wolfram, etc) raman practic reci, dupa incetarea experimentului , se poate tine de exemplu degetul pe electrod, fara arsura…
Diferenta  de  potential  mare ,  dar    curentul   extraordinar  de  mic  .   8  microamperi   am   masurat   la  brichetele  piezoelectrice  si  efectul  este   destul  de  puternic  fata   de  organismul  uman ,  dar nu  din  punct  de  vedere   termic .    Din  acest  motiv  am scris  ;  curentul  extraordinar  de  mic . Asa  se  explica  fenomenul descarcarilor  la  rece  .  Daca ma  dezbrac  de un  pluover /  camasa etc .  dintr-un    material  sintetic ,  obtin  acelasi  fenomen  .  Arcul  electric dintre   degetul  aratator  si  materialul  respectiv ,  se  intinde  pana  la  distanta   de  6-8  cm .  Se  aud  pocnituri   la  descarcarea   electrica ,   iar  dupa descarcare   ,   forta   campului  electric  inca  mai persista   , dar  nu este  suficient  de  puternica  pentru a mai  deplasa  electronii  prin  aer. Doar  materialul  se  deplaseaza  catre  deget .
 In  concluzie  :  Intensitatea   curentului  electric   determina   modul  de descarcare  si  temperatura   plasmei .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Sam 11 Ian 2020, 15:56

Descarcare in impulsuri, pe lampa cu mercur

Ca raspuns indirect la cele scrise de tine,
redau mai jos un experiment prin care de pe un condensator in jur de 2 nanofarazi, incarcat pe la 1000 volti , se produce descarcare in impulsuri separate, diagnosticate ca cele din poza din postarea mea anterioara.
Descarcarea se face pe o lampa cu mercur, inseriata cu un bec auto 12 v/ 21 w, pentru vizualizare nivel curent de descarcare.
Se observa un curent consistent pe bec, 1-2 amperi.
Cele doua armaturi dreptunghiulare sunt radiatoare din aluminiu, cu rolul de a mentine electrozii de wolfram la temperatura cat mai joasa.
In astfel de conditii de:
- descarcare in impulsuri discrete;
- durata descarcarii / impuls cat mai redusa ( zeci de microsecunde);
- electrozi reci,
se produce descarcare de curent relativ mare.
Situatia prezentata de tine este cu curent mic.
In experimentul meu , daca electrozii se incalzesc, eventual pana la rosu, fenomenul de descarcare "rece" basculeaza in descarcare fierbinte, cu plasma de impedanta mare/ curent mic, etc.
Descarcarea in impulsuri are plasma rece intre electrozii eclatorului si impedanta plasmei relativ mica/ curent relativ mare.
Asadar sunt doua fenomene diferite.

In textele originale Tesla, el explica despre fenomenologia descarcarilor in impulsuri fata de descarcarile in sinusoidal constant, etc.
Laborator-sa construim impreuna Screen11
Laborator-sa construim impreuna Screen12
Laborator-sa construim impreuna 20200116

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 18 Ian 2020, 19:34

Eugen, ...
Nu stiu  ce urmaresti  in  experimentele  pe  care  le  efectuezi ,  ...  Succes !  


Urmaresc  de exemplu obtinerea unui comutator la inalta tensiune , ne-electronic, de tip intrerupator, rol pe care sa-l joace descarcarea  plasma "rece", descarcarea la inalta tensiune intre doi electrozi...

(eugen: aceasta postare are erorile mele facute din greseala la redactarea raspunsului. Am sters din greseala textul initial al lui Tudorel, a ramas un mic fragment si postarea a aparut eronat pe postarea lui Tudorel. Am inteles ca nu se mai poate recupera textul initial al lui Tudorel. Decat printr-o eventuala
repostare a lui daca si-a salvat textul. Mii de scuze.)
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 31 Mar 2020, 14:13

Coronavirusul poate sa fie distrus de un camp magnetic puternic. Un savant australian a avut asta idee traznita. Daca in caile respiratorii exista camp magnetic, virusii sunt distrusi. Pesemne se dezorienteaza, se polarizeaza si magnetizeaza, sunt apoi atrasi si retinuti pe magneti, unde mor in scurt timp.  Virusii au un mic ADN sau ARN.  Incercati si dumneavoastra un astfel de bio-filtru magnetic.
In etapa doi puteti experimenta in propriile nari si un filtru electric, asa cum sunt filtrele electrice de praf, ce folosesc inalta tensiune. Sau chiar o mini-bobina Tesla de inalta frecventa si tensiune, care incape in nari.
https://www.hotnews.ro/stiri-international-23762846-australian-magneti-blocati-nas-izolare-coronavirus.htm

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Mar 31 Mar 2020, 19:17

Stiam de pulsuri magnetice ca metoda recomandata de Dr Beck, pentru dizlocarea unor tumori.
De admirat intuitia tinarului cercetator de 27 de ani privind o posibila legatura intre biologic si magnetism.
O alta cale de a dezintegra virusi ar fi impulsuri electrice aplicate pe electrozi amonte /aval fixati pe o artera de la antebrat ( acelasi Beck descrie metoda.)
Am folosit-o mai demult, ca si Sadang de altfel.

Tot pe acest topic am prezentat aspectul unui impulsor electric pentru electrificarea sangelui, pe care l-am construit dupa indicatiile Beck.
Un parametru este ca frecventa impulsurilor sa fie corelata cu frecventa Schumann, in jur de 8 hz.
Inainte de aceasta inventie datorata lui Beck, predecesorii lui foloseau pentru devirusarea sangelui o metoda de filtrare exterioara corpului a sangelui extras din corp si reinjectat dupa filtrarea virusilor.
Beck a avut ideea sa aplice impulsuri electrice ascutite, de amplitudine maxima in jur de 25 volti, curenti sub 1 miliamper, prin electrozi aplicati in doua puncte apropiate pe piele, deasupra unei portiuni de artera. Tensiunea electrica este suficienta   pentru a crea un stres electric in urma caruia dipolul virus se dezintegreaza. Undeva pe youtube se prezinta la microscop dezintegrarea virusilor sub impulsuri electrice si fragmentarea lor.
Beck explica de asemenea cum se aplica metoda astfel incat sa fie selectiva pentru distrugerea virusilor si nu a unor entitati bio benefice in sange.

Alta metoda impotriva virusilor ar fi consumul de argint coloidal ( argint atomic pur in suspensie in apa distilata). Argintul coloidal devine un catalizator pentru sistemul imunitar care lupta mai eficient impotriva virusilor, se elimina din corp si nu se depune, cu conditia sa fie argint atomic , nu clusteri .
Am inteles ca in al doilea razboi mondial ranile soldatilor erau dezinfectate cu argint coloidal.
Apoi a fost scos de pe piata si inlocuit cu mii de surogate  alternative...

O alta metoda ar fi consum de ozon prin ozonarea apei.
Am gasit un articol in care se mentioneaza peste 17 studii asupra efectului curativ al ozonului impotriva coronavirus.
Ozonul poate fi folosit si la ozonarea camerelor de locuit, drept dezinfectant.
De asemeni se foloseste la extragerea aditivilor din alimente.
Daca va aduceti aminte, am postat mai demult aspectul de spuma alba gelatinoasa extrasa la ozonarea carnii.

Aceste metode probate ar trebui prezentate de sistemul medical oficial .
Dar vedem clar ca nu se doreste vindecarea ci agonia.
Din contra, metodele eficiente sunt discreditate si se tot idolatrizeaza vaccinul ,  bio-kalasnikovul modern.

Apropo de Tesla, intr-una din lucrarile inginerului Eric Dollard, se afirma ca in apropierea statiilor de emisie radio pe sistemul vechi Tesla-Alexandersson, s-au constatat efecte medicale benefice .

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 31 Mar 2020, 21:25

Cum se poate obtine argint coloidal in apa ? Se tine cateva zile in apa un corp mare de argint pur, de exemplu o tabla sau o sarma lunga spiralata..Pot sa fie din cupru dar argintat chimic cat mai gros.   Preferabil ar fi si un pahar de cupru, argintat chimic cu un strat de Ag cat mai gros.
Alte metode mai rapide sunt prin electroliza apei intre doi electrozi de grafit si argint, tensiunea aplicata cam 1-2 V.
https://www.salutifer.ro/articol/cum-se-fabrica-argintul-coloidal/
https://evz.ro/ce-este-argintul-coloidal-si-ce-efecte-are-el-asupra-sanatatii-umane.html
https://dozadesanatate.ro/argintul-coloidal-un-antibiotic-puternic/

Savantii recomanda sa aveti in casa toate obiectele argintate, nu din aur ca pana acum.  Clante, robineti, cratite si oale, pahare si tacamuri.  Telefoanele si piesele de calculator pe care le atingeti deasemeni sa prezinte suprafetele argintate, chiar daca se inegresc prin sulfatarea din aer in timp. Dupa galvanizare pentru a nu se inegri, se practica o pasivizare chimica, dar nu este recomandata, daca vrem sa fie biocid. (bio-ucid)..
Spre deosebire de alte metale, inox, aluminiu, etc.. unde virusii supravietuiesc f. mult, pe argint mor. Posibil ca si pe cupru, dar acesta a cam toxic..
Inca un sfat, nu va mai punetii dintii de aur ca tiganii, preferati argintul.
V-am dat sfaturi ... de argint, mai valoros ca aurul.
!!! Prea mult argint in corpul omului provoaca moartea, nu exagerati. !!! Un american s-a facut albastru si a murit de la prea multa bautura cu argint coloidal.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 08 Apr 2020, 07:33

https://zyp.ro/collections/casa-%C8%99i-gradina/products/lampa-ultraviolete-uv-38-w?fbclid=IwAR3XgrC0vj_VX51fkXbqaFZhzLPn32ny-Y-8Hct23Zui6vNJpcRz-584NKU
E prea scumpa, puteti folosi una de la Dedeman pt electrocutat tantarii, moliile si mustele, care costa mai putin.
https://www.dedeman.ro/ro/dispozitive-antiinsecte/c/1021
Sau luati de la Prunariu, ca a ramas baiatu fara bani, nu-i mai ajung pensiile speciale si salariu si nici onorariile din mass-media:
https://www.imunocube-romania.ro/?fbclid=IwAR1CG6XHQv8xa3AyarNJth1A0PfZ_sMq8WBqxRSdbTpyrGSqE74MqVpmC0I#box-3b-w

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Mier 08 Apr 2020, 09:43

Mersi de participare. Eu folosesc un ozonator, ozonez uneori apa de baut, carnea,  camerele de locuit.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 12 Apr 2020, 11:11

Bilant energetic la alimentarea in impulsuri a unei bobine

In incercarea de a scurta timpul de incarcare energetica a unei bucle LC, de la un oscilator comandat,  am obtinut urmatorul tip de anvelope, pe osciloscop:
Laborator-sa construim impreuna 20200410
Laborator-sa construim impreuna 20200412
Laborator-sa construim impreuna 20200411


Cu galben curentul, cu albastru impulsul dreptunghiular , ca timp arata cat  timp alimenteaza oscilatorul.
Se observa doua faze:
1- prima faza de crestere a curentului de la zero, pe creasta ascendenta, pana la maxim. In acest timp oscilatorul debiteaza energie. Bucla LC este pasiva, este in regim de incarcare.
2-a doua faza, de la curent maxim , pe creasta descrescatoare , pana la zero, oscilatorul este pasiv, bucla LC este activa, devine generatoare reversibila  de energie inmagazinata.

Rolul condensatorului este de a permite alegerea unui punct de rezonanta LC, la o anumita frecventa , energia magnetica pe bobina sau pe condensator sunt maxime si potentate reciproc.

Se stie de la legea lui Ohm ca o energie se poate exprima ca multiplicand impedanta pe care se calculeaza energia electromagnetica cu patratul curentului si timpul cat dureaza curentul.
Cele doua faze au arii sub anvelopa de curent, diferite, sugerand energii diferite , adica energia injectata diferita de energia obtinuta.
Poate fi energia obtinuta  mai mare  ca energia injectata, cum ar sugera aspectul asimetric al anvelopei de curent ?
Pentru a raspunde la intrebare putem apela si la matematica:
Punand conditia ca  energia magnetica sa fie mai mare ca energia injectata injectata intr-o bucla LC, se poate obtine dupa simplificari ale patratelor de curenti din formule:

L/2Z mai mare ca t1,
( semnul "mai mare" sau "mai mic" sau "egal" intre  cei doi membri rezulta din parametrii circuitului).

Unde L este inductanta bobinei, Z este impedanata circuitului LC ( datorata rezistentei bobinei reale sau altor pierderi), t1 timpul din faza 1, oscilator activ-bucla pasiva.
Cu alte cuvinte, cu cat timpul de amorsare ( incarcare energetica al bobinei )este mai scurt, cu atat energia magnetica se obtine mai economic.
De aici intrebarea de mai sus: poate bascula energia magnetica sa ajunga mai mare ca cea injectata, la anumiti parametri ?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 17 Mai 2020, 11:12

Alura traiectoriei, instrument de cercetare

Abel a scris :

"Mai mult, în lumina acestor considerații, se poate spune că, așa cum există condensatoare electrice care pot îngloba cât mai multă energie electrică într-o anumită formă, tot astfel, elicea însăși este și ea un „condensator” de energie care „înghite” mai multă energie atunci când curbura este mai apropiată de torsiune în valoare absolută. Astfel, corpurile în care s-a pompat energie și care au fost obligate să conțină cât mai multă energie, vor face cumva să se miște pe o elice având raza cât mai apropiată de pas. Dacă vom micșora raza elicei, energia corpului va fi din ce în ce mai mare, dar numai dacă nu micșorăm prea mult raza elicei. Căci dacă micșorăm raza mai mult decât pasul, atunci curbura începe să scadă, iar capacitatea energetică a elicei scade și ea."

Conform principiului de mai sus, rezulta ca incarcatura energetica primita de corp sau cedata de corp modifica alura traiectoriei.
Daca s-ar putea vizualiza , calcula, memora, etc traiectoria, alura dinamica a traiectoriei ar deveni un indiciu al dinamicii energetice a corpului.

Acest instrument -alura traiectoriei in functie de incarcatura energetica- sugereaza intrebarea: se poate aplica acest principiu si la campuri electromagnetice, in particular de exemplu la plasmele filiforme elicoidale in anumite tuburi cu descarcare ?

https://youtu.be/vze8f3K00Gc
[url=https://servimg.com/view/19620909/431]Laborator-sa construim impreuna Screen32[/url

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 17 Mai 2020, 13:39

eugen a scris:Alura traiectoriei, instrument de cercetare

Abel a scris :

Astfel, corpurile în care s-a pompat energie și care au fost obligate să conțină cât mai multă energie, vor face cumva să se miște pe o elice având raza cât mai apropiată de pas. Dacă vom micșora raza elicei, energia corpului va fi din ce în ce mai mare, dar numai dacă nu micșorăm prea mult raza elicei. Căci dacă micșorăm raza mai mult decât pasul, atunci curbura începe să scadă, iar capacitatea energetică a elicei scade și ea."

Conform principiului de mai sus, rezulta ca incarcatura energetica primita de corp sau cedata de corp modifica alura traiectoriei.
Daca s-ar putea vizualiza , calcula, memora, etc traiectoria, alura dinamica a traiectoriei ar deveni un indiciu al dinamicii energetice a corpului.
Ce am subliniat mai sus face parte din ansamblul de erori si confuzii
pus in slujba fizicii elicoidale.
Energia corpului in miscare, este energia cinetica proprie, care este
functie de viteza momentana la puterea 2(m v2/2).
Pentru miscarea pe o elicoida repetitiva, viteza si enegia corpului sunt
egale permanent. Nu intra in aceasta discutie energia  termica,
chimica sau atomica, numai cea mecanica.
Energia care "va fi din ce in ce mai mare", este energia pe care o consuma
o sursa exterioara, daca impinge corpul  pe alta traiectorie si ii schimba viteza.
Mai jos exista si o recunoastere, tot subliniata, a acestui fapt. O traiectorie
se modifica numai sub influenta unui factor exterior.
Dece odata este vorba de energia(proprie a) corpului si alta data de cea
primita(din exterior), in acelasi context? Ar trebui sa constituie o problema.


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Dum 17 Mai 2020, 22:57, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11206
Puncte : 43940
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 17 Mai 2020, 20:22

eugen a scris:se poate aplica acest principiu si la campuri electromagnetice, in particular de exemplu la plasmele filiforme elicoidale in anumite tuburi cu descarcare ?
Orice corp, indiferent că este sau nu încărcat electric, va avea energie mai mare dacă merge elicoidal decât dacă ar merge rectiliniu. Energia maximă pe care o poate absorbi este la momentul în care tangenta la curbă (deci și vectorul viteză) face un unghi constant de 45 de grade cu o dreaptă fixă în spațiu. Dacă energia impusă crește și mai mult, apare un salt care, conform teoremei lui Bilinski (teorema de recurență a formulelor lui Frenet) determină „apariția” unui triedru al lui Frenet de ordin superior, cu o unitate mai mare. Altfel spus, dacă dorim să pompăm și mai multă energie în corp, în timp ce viteza acestuia nu mai poate să crească în modul din varii motive (frecare cu mediul, atingerea vitezei finale), atunci corpul începe să își modifice chiar și acea dreaptă care inițial era fixă în spațiu, deci trece de la o elice la o curbă de precesie constantă, adică la o elice de ordinul doi. Procesul se repetă de fiecare dată de câte ori crește energia și astfel se explică „salturile cuantice” prin care corpul „absoarbe” energia suplimentară primită și o pune în masa lui proprie, precum pun obezii grăsimea în celulele adipoase.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 17 Mai 2020, 22:11

In cazul experimentului din poza de mai sus, intr-un tub cu xenon se produce descarcare in inalta tensiune sub forma de plasma filiforma.
Gazul xenon ionizat , este acelerat ion cu ion.
Daca admitem ca se ionizeaza negativ de la electrodul cu negru in poza, atunci in mod logic ionii sunt acelerati spre electrodul cu rosu , pozitiv.
Accelerarea se face sub actiunea fortelor electrice datorate campului electric dintre electrodul negativ si cel pozitiv.
Adica de la stanga ( electrodul negativ ) spre dreapta (electrodul pozitiv).
In timpul accelerarii se transmite energie din camp electric asupra ionilor.
De asemeni se transmite energie suplimentara datorata fortelor magnetice ale campului magnetic al magnetului.
Ionii sunt fortati prin incarcatura energetica progresiva la o traiectorie progresiva.
Este evidenta conexiunea dintre energia primita de ioni si dinamica elicoidala a traiectoriei ionilor intre electrozi.
In absenta campului magnetic, o zoomare marita cu tehnici fotografice speciale ar putea pune in evidenta dinamica traiectoriei plasmei sub actiunea numai a campului electric.
Care la campuri din ce in ce mai mari ar forta plasma la o traiectorie elicoidala de ordin 2, cu precesie, daca am inteles bine principiul exprimat de Abel.

In experimentele proprii, chiar caut ipostaze ale densitatilor mari de energie electromagnetica in tuburi cu descarcare si un model fizic adecvat. Care sa explice de exemplu impedanta mica la descarcari bruste, de genul celebrelor experimente Tesla.
Caz in care  imi explic de exemplu  reducerea turbulentelor din plasma cand aceasta curge elicoidal… efectul final fiind o impedanta intre electrozi mica.

De aceea gasesc foarte stimulatoare principiile enuntate de Abel cu dinamica traiectoriei functie de nivelul energetic .

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 17 Mai 2020, 23:25

eugen a scris:In cazul experimentului din poza de mai sus, intr-un tub cu xenon se produce descarcare in inalta tensiune sub forma de plasma filiforma.
Gazul xenon ionizat , este acelerat ion cu ion.
Daca admitem ca se ionizeaza negativ de la electrodul cu negru in poza, atunci in mod logic ionii sunt acelerati spre electrodul cu rosu , pozitiv.
Accelerarea se face sub actiunea fortelor electrice datorate campului electric dintre electrodul negativ si cel pozitiv.
Adica de la stanga ( electrodul negativ ) spre dreapta (electrodul pozitiv).
In timpul accelerarii se transmite energie din camp electric asupra ionilor.
De asemeni se transmite energie suplimentara datorata fortelor magnetice ale campului magnetic al magnetului.
Ionii sunt fortati prin incarcatura energetica progresiva la o traiectorie progresiva.
. . . . .
Si constatarile acestea din domeniul electrotehnicii si al gazelor,
constituie o sustinere pentru miscarea si inertia elicoidala a corpului
liber ?
Fiindca desi nu este afirmat explicit, dupa aprecierea de care se bucura
raspunsul tau, asta pare ca s-a desprins din el.
Trecerea la miscarea corpului liber si la mecanica, se face pe neobservate:
Orice corp, indiferent că este sau nu încărcat electric, va avea energie
mai mare dacă merge elicoidal decât dacă ar merge rectiliniu.
Ionii sau alte particule in gaze, le putem considera corpuri libere ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11206
Puncte : 43940
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Lun 18 Mai 2020, 09:06

Nu mi-am propus sa fac polemici infinite despre corp liber/ neliber ,  inertie/ neinertie elicoidala, etc.
Pe acest topic caut sa observ natura.
Daca limbajul meu pare uneori imprumutat sau neadecvat, tocmai ca sa nu ne ratacim in vorbe aduc exemple de fenomene  care vorbesc mai mult decat noi.
Nu fac pe avocatul disperat cautand exemple care sa sustina pe un coleg sau altul, in cazul de fata pe Abel.
Am propria intelegere a fenomenelor, faptul ca la un moment dat vad lucrurile ca altcineva, nu inseamna ca lingusesc
persoana sau stiinta oficiala.

Am descris plasma elicoidala asa cum o inteleg eu, in exemplul de mai sus, nu dupa dictare.
Si mi se pare foarte logic ca intr-un regim energetic dinamic sa avem traiectorie dinamica, fie corp, fie gaz, fie camp.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 18 Mai 2020, 10:17

Abel Cavaşi a scris:. . . . .
Orice corp, indiferent că este sau nu încărcat electric, va avea energie mai mare dacă merge elicoidal decât dacă ar merge rectiliniu. Energia maximă pe care o poate absorbi este la momentul în care tangenta la curbă (deci și vectorul viteză) face un unghi constant de 45 de grade cu o dreaptă fixă în spațiu. Dacă energia impusă crește și mai mult, apare un salt care, conform teoremei lui Bilinski (teorema de recurență a formulelor lui Frenet) determină „apariția” unui triedru al lui Frenet de ordin superior, cu o unitate mai mare. Altfel spus, dacă dorim să pompăm și mai multă energie în corp, în timp ce viteza acestuia nu mai poate să crească în modul din varii motive (frecare cu mediul, atingerea vitezei finale), atunci corpul începe să își modifice chiar și acea dreaptă care inițial era fixă în spațiu, deci trece de la o elice la o curbă de precesie constantă, adică la o elice de ordinul doi. Procesul se repetă de fiecare dată de câte ori crește energia și astfel se explică „salturile cuantice” prin care corpul „absoarbe” energia suplimentară primită și o pune în masa lui proprie, precum pun obezii grăsimea în celulele adipoase.
Este clar ca poluarea acestui topic cu concluzii despre mecanica
elicoidala, pro sau contra, a fost o eroare.
Propun ca raspunsurile acestea sa fie incadrate Off topic.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11206
Puncte : 43940
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 20 Mai 2020, 13:40

eugen a scris:In cazul experimentului din poza de mai sus, intr-un tub cu xenon se produce descarcare in inalta tensiune sub forma de plasma filiforma.
Gazul xenon ionizat , este acelerat ion cu ion.
Daca admitem ca se ionizeaza negativ de la electrodul cu negru in poza, atunci in mod logic ionii sunt acelerati spre electrodul cu rosu , pozitiv.
Accelerarea se face sub actiunea fortelor electrice datorate campului electric dintre electrodul negativ si cel pozitiv.
Adica de la stanga ( electrodul negativ ) spre dreapta (electrodul pozitiv).
Corect .
In timpul accelerarii se transmite energie din camp electric asupra ionilor.
Logic.
De asemeni se transmite energie suplimentara datorata fortelor magnetice ale campului magnetic al magnetului.
Nu vad  pozitia   magnetului ,  astfel  incat  sa  ma  exprim   daca  campul  acestuia  accelereaza   sau   incetineste   deplasarea   ionilor  .
Ionii sunt fortati prin incarcatura energetica progresiva la o traiectorie progresiva.
Este evidenta conexiunea dintre energia primita de ioni si dinamica elicoidala a traiectoriei ionilor intre electrozi.
Logic .
In absenta campului magnetic, o zoomare marita cu tehnici fotografice speciale ar putea pune in evidenta dinamica traiectoriei plasmei sub actiunea numai a campului electric.
Mai  greu de  realizat ,  dar   am sa-ti  prezint  un  fenomen  fizic  de  felul  celui  prezentat  de   tine .  La   viata  mea  am schimbat  multe   tuburi  de  Neon si  am  observat un  fenomen  fizic mai  deosebit . Un  numar   extrem  de  mic  din  tuburile  inlocuite   se  comporta   anormal .
Explic :  Dupa  montare   si  cuplare  la  sursa  de curent ,  in interiorul  lor  se vedea  foarte  clar  o  elicoida ,   mai puternic   luminata   care   se   rotea   pe   toata  lungimea   tubului in  jurul   unei  axe  longitudinale  .  Efectul  dura   timp de  20-30  de  secunde  ,  dupa care  disparea ,iar   tubul  putea   fi  aruncat  la  gunoi.
In cazul  acesta  nu exista   un  camp magnetic  .  
Sarcinile  elctrice   in  campul magnetic   terestru  au aceeasi  deplasare elicoidala ,  iar  inductia  campului   magnetic  terestru  este  foarte  mica , de  4-5  Gausi.  
 

Care la campuri din ce in ce mai mari ar forta plasma la o traiectorie elicoidala de ordin 2, cu precesie, daca am inteles bine principiul exprimat de Abel.
Si  mai  sus  am precesie .

In experimentele proprii, chiar caut ipostaze ale densitatilor mari de energie electromagnetica in tuburi cu descarcare si un model fizic adecvat. Care sa explice de exemplu impedanta mica la descarcari bruste, de genul celebrelor experimente Tesla.
Cine  determina descarcarile   bruste  ?  Nu  impedanta  mica ?
Caz in care  imi explic de exemplu  reducerea turbulentelor din plasma cand aceasta curge elicoidal… efectul final fiind o impedanta intre electrozi mica.
Aici  nu   am inteles .  Contrazice ce ai spus  mai sus .  Ma  asteptam sa  ai  o impedanta  mare .

De aceea gasesc foarte stimulatoare principiile enuntate de Abel cu dinamica traiectoriei functie de nivelul energetic .
Logic .  Cu  cat  intinzi  mai  mult   de  un  arc  mecanic  elicoidal  cu  atat  depui  mai mult   efort ,  prin  urmare  creste   pasul.  Un  exemplu  cat  se  poate  de  simplu.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Joi 21 Mai 2020, 11:29

Mersi de participare.
Ca deobicei esti la obiect, detaliat.

Mai jos , dintr-o postare din octombrie 2019, aspectul unei coloane rotitoare la o descarcare in tub cu mercur :

Laborator-sa construim impreuna 20191010

Am incercat in acea postare o explicatie prin mecanismele de electroconvergenta descrise de dn. Crivoi.

In ce priveste impedanta mica intre electrozi, la descarcari bruste, intuiesc o turbulenta electrica redusa in coloana de descarcare, cu conditia ca impulsul sa fie puternic descrescator, ca in vizualizarea pe care am facut-o pe osciloscop.
Posibil så intervina si efectul de curgere elicoidala a plasmei, ceea ce reduce turbulentele si in final contribuie la o impedanta redusa.

url=https://servimg.com/view/19620909/404]Laborator-sa construim impreuna 20200115[/url]
Ideal este ca impulsul sa fie unisens,  nu dute-vino ca la sinusoidala. In lipsa acestui caz ideal am folosit impulsuri puternic atenuate, cu primul varf de maxim mai mare decat restul  oscilatiilor atenuate. Plasand un condensator in apropierea experimentului am constatat incarcarea usoara a condensatorului , ceea ce arata prezenta unei componente unisens in campul electric la descarcare.

Un exemplu sugestiv: sa ne gandim la impedanta unei bobine in curent continuu ( nula) si in curent alternativ ( proportionala cu frecventa).
Banuiesc efecte asemanatoare la descarcari in impulsuri unisens , versus descarcari vibratorii in alternativ.


Ultima editare efectuata de catre eugen in Dum 19 Iul 2020, 21:08, editata de 1 ori

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum