Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Trei probleme cu lichide
Scris de virgil_48 Astazi la 17:37

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Astazi la 11:25

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de curiosul Astazi la 10:35

» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 08:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Vidul o structura superioara Campului Higgs?
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
CAdi (11877)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
virgil_48 (11184)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
curiosul (6606)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Razvan (6162)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
eugen (3777)
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Pacalici
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
CAdi
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
curiosul
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Dacu
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Razvan
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
virgil
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
meteor
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
gafiteanu
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
scanteitudorel
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
curiosul
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
virgil_48
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
virgil
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
eugen
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Bordan
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Dacu
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Forever_Man
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
CAdi
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
virgil_48
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
virgil
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
eugen
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Forever_Man
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 
Dacu
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_lcapDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Voting_barDiscutii libere despre Tariel Kapanadze Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Discutii libere despre Tariel Kapanadze

+6
cris
meteor
totedati
sadang
nic
sandokhan
10 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sandokhan Mar 24 Ian 2012, 12:20

Provine din subiectul Tariel Kapanadze

Din ce in ce mai multi cercetatori incep sa descopere energia curentilor telurici, folosind diverse combinatii de condensatori si bobine (Tesla)...si pot ajunge sa produca cativa kw fara probleme...ceea ce le lipseste este teoria aether/ether, adica cum se poate ajunge in starea prakriti mult mai usor si sa produca megawati in loc de kilowati...Tariel Kapanadze


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Mier 25 Ian 2012, 11:43, editata de 1 ori (Motiv : Provine din...)
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 795
Puncte : 18927
Data de inscriere : 16/11/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de nic Mar 24 Ian 2012, 16:21

Dacă aceste generatoare se pot realiza și funcționează, de ce nu se găsesc fabrici să execute aceste dispozitive? Pentru necesitățile unei gospodarii la țară sunt suficienți 20 kw. Ar fi minunat.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue0 / 100 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19225
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Mar 24 Ian 2012, 16:28

Rabdare Nic, rabdare! Si perseverenta!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de totedati Mar 24 Ian 2012, 21:08

așa și factura la renel cât e? până nu văd zero lei sau ruble consum de curent electric de la caracatiță astfel de invenții pentru mine au valoare nulă

și apropo de măsuratul energiei electrice consumate, se măsoară în w sau kw sau mw pe oră! adică se adună în timp! deageaba am dispozitivul minune care îmi scuipă 200 w într-o secundă și după aia moare ca țiganul la mal de nu am destulă energie nici măcar pentru o cafeluță!

tesla când și-a prezentat minunile și invențiile își alimenta întreg show-ul cu energie de la propriile invenții! Kapanadze dacă vrea să fie convingător nu are decât să se decupleze de la renel, echivalentul rusesc sau georgian, când își prezintă motorul minune, inclusiv pentru becurile din sală și de pe scenă! deabia atunci putem spune că a descoperit ceva bounce


_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20868
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de nic Mar 24 Ian 2012, 23:21

Salut totedati,
Nu fi pesimist, lumea este într-o continua transformare, tehnologia la fel. Gândiți-vă la aparatura electrică de acum 40-50 de an, de cea electronică era aproape inexistenta sau într-un început. Dacă astfel de proiecte există și prototipuri, o singura explicație ar fi; Băieți deștepți care vând energie pe bani pierd acest privilegiu, devin oameni normali și nu vor... ei vor sa ne controleze viata. Nu înțeleg de ce fabrici mai mici nu încearcă să producă în serie aceste dispozitive de energie electrică având puteri de 10; 20; 40 kw. Domnilor cu 40 kw încălzești o vilă iarna.
PS. acum noi romani avem o mare problemă, sa scăpam de"Base" Nimic nu este etern în lumea noastră materială...

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue0 / 100 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19225
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de gs Mier 25 Ian 2012, 09:59

Nu înțeleg de ce fabrici mai mici nu încearcă să producă în serie aceste dispozitive de energie electrică având puteri de 10; 20; 40 kw.

Chiar dvs. ati raspuns la aceasta intrebare...Exista, asa cum ati spus niste "baieti destepti" care au propriile lor interese.
A produce astfel de dispozitive si a le comercializa nu este deloc simplu...Inregistrarea si omologarea costa enorm, iar statul baga bete-n roate oricui are astfel de initiative.
Astfel de dispozitive pot fi insa construite si utilizate in mod individual fara nici un fel de problema...Este nevoie doar de ceva bani si bineinteles de aptitudini si cunostinte tehnice peste medie.
Stiu ca in Romania se experimenteaza in momentul de fata astfel de dispozitive(individual, sau in mici grupuri de cercetare dezvoltare independente), generatorul lui Kapanadze este unul dintre acestea, si probabil ca nu va mai trece mult timp pana cand la nivel individual vor apare astfel de generatoare functionale.

gs
Vizitator


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Mier 25 Ian 2012, 12:11

Totedati daca consideri acest gen de inventii nule, atunci nu vedea niciodata 0 lei consum de curent pe factura. Iar afirmatiile pe care le faci despre Kapanadze sunt cel putin superficiale si neconforme cu realitatea. Un pic de chibzuinta in exprimare si studiu asupra subiectului nu ti-ar strica. Si decat sa dai cu piciorul, mai bine ai pune umarul!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de meteor Mier 25 Ian 2012, 12:26

In primul rind daca doresti cu cineva sa discuti (si el sa te stimeze), trebue sa te obosesti macar putin sa-l respecti, si daca iti da o intrebarea obosestete putin si dai un raspuns omenesc, nu timpenii si trimiteri la alte linkuri, sa citesca carti si sa vizioneze cine stie ce filmulete, raspunde la subiect.

Prima intrebare(a se lua in vedere ca idee nu am despre electricitate):
Daca ati postat atitea informatii despre obtinerea energiei libere (curenti telurici, bla-bla-bla...), de ce nu ati postat pina acum (si acum) un produs finit, asa un astfel de aparat care sa permita obtinerea acestei energii (si un inginer acum sa se apuce sa-l construeasca)?! Vesnic, veniti cu secrete, si alte fantezii (pina cind s-a intimpla vreodata ca vreon invatat sa si gaseasca asa ceva, iar voi veti striga in gura mare: "Eu am spus, eu am spus!..." ).

A doua observatie este: Ai spus ceva de baieti buni care cam impedica aparitia in public a astfel de inovatii (da, poate fi si asa ceva).
Dar, vreau sa te mai informez, ca FOARTE MULT mai depinde ce conducere ai in acel stat (si cine te inconjoara), ca daca sunt niste berbedei, timpiti idee nu au ce spun, atunci.... Iti dau un exemplu simplu AGEPI din RM, tu stii cit is de prosti ei?! Ce sa mai vorbim despre alte tari si si alte lucruri....?!

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue9 / 109 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25192
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Mier 25 Ian 2012, 12:52

Meteor, de polemici sterile si gargare doar de dragul discutiilor sunt satul. Insa te rog sa-mi spui tu mie ce anume este jignitor in mesajul meu, si care sunt intrebarile din postul lui totedati?

Si nu ma confunda cu sandhokan, woodycad sau mai stiu eu cu cine. Fii atent la detalii si la posturile mele. Poti aduce un comentariu constructiv bine, nu... abtine-te!

Si hai sa-ti raspund:

1. nu am postat un produs finit pentru ca nu am realizat asa ceva. Si fii sigur ca si atunci cand voi realiza nu voi da decat directii de urmat si sfaturi eventual. Si asta pentru ca in cazul dispozitivelor free energy nu vorbim despre mecanica, electricitate, termodinamica... ci de principii care definesc toate acestea la un loc si insasi viata aici si acum. Reftecteaza si extrapoleaza asupra acestui aspect!

2. nu am spus eu nimic despre baietii buni sau rai, chiar daca consider corect ce a afirmat gs in postul lui. Si da ai dreptate sunt multi prosti cum zici tu peste tot, dar de astia e nevoie mai ales la conducerea diferitelor institutii. Acestia sunt cel mai usor de manipulat de catre adevaratii baieti destepti. Dar probabil tu inca mai traiesti in povesti cu zine si feti frumosi!

Iar tu personal ar trebui sa inveti sa nu mai astepti raspunsuri de la altii ci sa pui mana si sa studiezi personal ceea ce te intereseaza. Pentru ca pe baza a ce spune unu si altul, nu vei intelege niciodata nimic. Ci doar vei avea subiect de discutie. Si ce i-am scris lui totedati e valabil si pentru tine: decat sa dai cu piciorul, mai bine pune umarul! Sau daca nu stii, nu poti sau nu vrei evita sa te implici!

Si sa nu uit, nu-mi plac formalismele de nici o culoare. Prefer respectul adevarat nu fatarnicie. Daca te deranjeaza ca vorbesc la persoana a doua cu toata lumea, fa abstractie de posturile mele.

Si finalizez: Cui foloseste ce am scris eu in acest post si tu in postul tau? Cui foloseste aceasta pierdere de timp? Nu mai bine te uitai de atunci la unul din filmele despre Tariel Kapanadze? Sau citeai ceva despre el? Ne consumam amandoi timpul care ne este dat aici si acum, pe inutilitati, si il consumam si pe al cititorilor. Asta sigur e o mare prostie si nu foloseste nimanui!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de cris Mier 25 Ian 2012, 13:07

Ca sa vezi cite sute de KW telurici trec prin noi si nu stim sa-i folosim.Mare e gradina ta Doamne...........
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19343
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de virgil Mier 25 Ian 2012, 14:04

Singurul consumator de curent teluric a fost cand am avut un aparat de radio (cu galena) acum peste 50 de ani, care functiona fara baterii, doar cu antena si impamantare. dar semnalul era foarte slab.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Mier 25 Ian 2012, 14:34

Domnii mei, bag sama ca s-a creat o confuzie. Si intervin acum pentru a nu prelungi agonia!

Primul post din acest topic provine intradevar din topicul despre Tariel Kapanadze, insa ii apartine lui sandhokan. Va rog insistent sa studiati topicul despre Tariel Kapanadze si sa faceti referire la ce se sugereaza acolo. Altfel o dam in balarii pana la sfantu asteapta!

Da virgil ai dreptate, prin experimentul cu galena a trecut fiecare electronist pasionat, la vremea pionieratului, in atelierul de electronica sau acasa. Insa nu are decat o foarte indepartata legatura cu ce si cum foloseste Kapanadze.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de totedati Mier 25 Ian 2012, 15:26

sadang a scris:Totedati daca consideri acest gen de inventii nule, atunci nu vedea niciodata 0 lei consum de curent pe factura.

nu pe factura MEA! pe factura LUI! are niște becuri în spate, pe scenă, și în sala în care își prezintă invenția! de unde se alimentează cu energie? punem pariu că nu de la motorul minune?

și atunci ce valoare are invenția dacă nu poți alimenta becurile show-ului cu ce produce dispozitivul free-energy!? tesla a pus becuri în tot new-york-ul și le-a alimentat cu energie de la cascada niagara de i-a lăsat pe toți cu gura căscată! ăla era show pe bune, stil american! pentru câteva zile au fost teleportați de la opaiț și lumânare în secolul XXI!

nu povești care nu pot ține aprins nici măcar un bec mai mult de câteva minute! pe mine încep să mă enerveze demostrațiile inutile de genul ăsta, cu becurile alea ținute aprinse, în timp ce becurile din sală sunt conectate la varianta georgiană a renelului ...

de aceea pentru mine au valoare nulă, înseamnă că nici inventatorul nu prea are încredere în eficiența dispozitivului de păstrează o rezervă, un maț legat la renel ...

prima dată faci dispozitivul, te deconectezi de la renel, vezi pe bune cât curent dă și numai după aia prezinți publicului invenția! dacă scoți frigiderul din priză consumul de curent nu e chiar așa de mare!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20868
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de meteor Mier 25 Ian 2012, 16:32

sadang a scris:Meteor, de polemici sterile si gargare doar de dragul discutiilor sunt satul. Insa te rog sa-mi spui tu mie ce anume este jignitor in mesajul meu, si care sunt intrebarile din postul lui totedati?

Si nu ma confunda cu sandhokan, woodycad sau mai stiu eu cu cine. Fii atent la detalii si la posturile mele. Poti aduce un comentariu constructiv bine, nu... abtine-te!

Si hai sa-ti raspund:

1. nu am postat un produs finit pentru ca nu am realizat asa ceva. Si fii sigur ca si atunci cand voi realiza nu voi da decat directii de urmat si sfaturi eventual. Si asta pentru ca in cazul dispozitivelor free energy nu vorbim despre mecanica, electricitate, termodinamica... ci de principii care definesc toate acestea la un loc si insasi viata aici si acum. Reftecteaza si extrapoleaza asupra acestui aspect!

2. nu am spus eu nimic despre baietii buni sau rai, chiar daca consider corect ce a afirmat gs in postul lui. Si da ai dreptate sunt multi prosti cum zici tu peste tot, dar de astia e nevoie mai ales la conducerea diferitelor institutii. Acestia sunt cel mai usor de manipulat de catre adevaratii baieti destepti. Dar probabil tu inca mai traiesti in povesti cu zine si feti frumosi!

Iar tu personal ar trebui sa inveti sa nu mai astepti raspunsuri de la altii ci sa pui mana si sa studiezi personal ceea ce te intereseaza. Pentru ca pe baza a ce spune unu si altul, nu vei intelege niciodata nimic. Ci doar vei avea subiect de discutie. Si ce i-am scris lui totedati e valabil si pentru tine: decat sa dai cu piciorul, mai bine pune umarul! Sau daca nu stii, nu poti sau nu vrei evita sa te implici!

Si sa nu uit, nu-mi plac formalismele de nici o culoare. Prefer respectul adevarat nu fatarnicie. Daca te deranjeaza ca vorbesc la persoana a doua cu toata lumea, fa abstractie de posturile mele.

Si finalizez: Cui foloseste ce am scris eu in acest post si tu in postul tau? Cui foloseste aceasta pierdere de timp? Nu mai bine te uitai de atunci la unul din filmele despre Tariel Kapanadze? Sau citeai ceva despre el? Ne consumam amandoi timpul care ne este dat aici si acum, pe inutilitati, si il consumam si pe al cititorilor. Asta sigur e o mare prostie si nu foloseste nimanui!

...Ma refeream la caz general (fara totedati), si intradevar aveam in vedere de Sandokhan.

Nimeni (pe baetii cei de la organizatii) nu-i conduce, asta e o aiureala la greu. Ce stii tu despre toate astea?! Tu stii ce se intimpla la scoli (ca de aici si se incepe...)?! 10-15% daca stiu despre ce se invata(mai peste tot), restul rod pantalonii. Boala se extinde tot mai departe...

Ca nimeni nu doreste sa pearda timpul, e normal din start sa se precizeze foarte bine si frumos despre ce e vorba (o inventie noua sau ipoteza). Tie ti-ar placea eu sati aduc o droae de informatii, si la urma sa gasesti raspunsul ca toate se finalizeaza cu o pacaleala?! Mai sunt deacestea...

Care e sensul mai Sadang?! Tu (sau Sandokhan) vii cu o informatie, o prezinti publicului, parca zici ca e 100% adevarata, dar cind te rugam detalii concrete si serioase , se incep secretele. Eu is satul de astfel de bazaconii stupide...

Ei bine, nu e corect sa te subestimam sau alceva, dar eu socot ca odata ce o prezinti trebue sa spui cei cu ea- e o ipoteza (bine nui nici o problema, din contra e minunat) sau e o realizare finita(in cazul acesta trebue sa ne restectam... si daca cineva te roaga detalii sau lamuriri e bine de prezentat)?!
Nimic nu se intelege, nici una nici alta (unul spune curenti telurici, secrete si ear secrete...).

Pun punct la toate astea.



meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue9 / 109 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25192
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de virgil Mier 25 Ian 2012, 20:21

Tare as fi curios sa stiu cand si-a platit Kapanadze ultima factura la curent. Poate este cineva care sa intrebe la Renelul lor, sa vedem mai este abonat la reteaua publica, sau este independent energetic. Eu sa detin o astfel de inventie, as renunta la curentul din reteaua publica, si mi-as face incalzirea numai cu convertori electrici.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de nic Mier 25 Ian 2012, 21:34

virgil a scris:Singurul consumator de curent teluric a fost cand am avut un aparat de radio (cu galena) acum peste 50 de ani, care functiona fara baterii, doar cu antena si impamantare. dar semnalul era foarte slab.
Salut "virgil", poate suntem de vaste apropiate... dacă vorbești de 50 de ani. Cunosc aparatele de radio cu galenă. Nu cred ca era vorba de curenți telurici, era vorba de semnalul captat de o antena imensa ce era emis de un emițător. Nu are legătură cu, curenții telurici.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue0 / 100 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19225
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de virgil Mier 25 Ian 2012, 21:50

Salut "virgil", poate suntem de vaste apropiate... dacă vorbești de 50 de ani. Cunosc aparatele de radio cu galenă. Nu cred ca era vorba de curenți telurici, era vorba de semnalul captat de o antena imensa ce era emis de un emițător. Nu are legătură cu, curenții telurici.
La cei 50 mai ai de adaugat ceva, daca ma jucam cu aparate de radio, dar asta este irelevant. Cert este ca se formeaza un curent electric intre antena si impamantare, curent ce trece prin circuitul oscilant (bobina si condensatorul variabil). Cu cata nostalgie mi-amintesc de acele timpuri. Sad

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Mier 25 Ian 2012, 23:21

virgil, daca ai detine o astfel de inventie... nu ai mai detine-o. De ce? Simplu! Daca ai inregistrat-o si patentat-o la OSIM, ori va fi declarata de interes strategic national si bagata la sertar, iar tu redus la tacere, ori va fi cumparata de un investitor bengos, cu buzunarul gros, si vei fi la fel redus din nou la tacere cel putin pe durata cat va fi cumparat patentul respectiv.

Daca nu-l omologhezi si il folosesti pentru tine exista sansa sa il poti pastra ceva vreme. Insa daca te debransezi de la RENEL, esti luat in vizor de a doua zi. Mai ales daca stai la bloc. Si nu uita de capra vecinului si mentalitatea romanului. Iar de dat altuia sa-l foloseasca si el, nu vei putea pentru ca acest gen de dispozitive nu sunt dispozitive brute asa cum este tot ceea ce s-a creat de civilizatia actuala. Sunt sisteme deschise, bazate pe anumite genuri de rezonante, care nu pot fi puse in mana oricarui neavenit. Aceste gen de dispozitive sunt cumva individualizate, personalizate. Poate cumva sesizezi ce vreau sa sugerez.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de cris Joi 26 Ian 2012, 09:23

Hai domnilor sa fim putin mai seriosi.Sunt foarte deschis la nou la studii dar trebuie sa avem o limita data de logica elementara si experienta pe care trebuie sa o avem la virsta noastra.De unde naiba curenti telurici si ce sa faca o amarita de bobina si condensatori cu cine sa rezoneze? Rad copiii astia de noi!
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19343
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de gs Joi 26 Ian 2012, 12:07

Daca nu-l omologhezi si il folosesti pentru tine exista sansa sa il poti pastra ceva vreme. Insa daca te debransezi de la RENEL, esti luat in vizor de a doua zi. Mai ales daca stai la bloc. Si nu uita de capra vecinului si mentalitatea romanului. Iar de dat altuia sa-l foloseasca si el, nu vei putea pentru ca acest gen de dispozitive nu sunt dispozitive brute asa cum este tot ceea ce s-a creat de civilizatia actuala. Sunt sisteme deschise, bazate pe anumite genuri de rezonante, care nu pot fi puse in mana oricarui neavenit. Aceste gen de dispozitive sunt cumva individualizate, personalizate. Poate cumva sesizezi ce vreau sa sugerez.

Domnule Sadang, iti dau dreptate...Daca te debransezi de la RENEL vor incepe problemele...Mai intai, vei fi acuzat ca furi curent si vor urma verificari peste verificari...Exista totusi posibilitatea de a ramane bransat si de a utiliza si un astfel de dispozitiv fara ca cineva sa poata baga de seama.
In ceea ce priveste insa personalizarea, imi permit sa nu fiu de acord cu dvs..Asemenea dispozitive pot fi produse industrial, in serie , iar utilizarea si intretinerea nu constituie o problema daca fiecare dispozitiv este insotit la livrare de un set de instructiuni precise.
Aceasta este insa o discutie ipotetica pentru ca nu cred ca, pe termen scurt si mediu, aceste dispozitive vor putea fi produse chiar in serie mica.

De unde naiba curenti telurici si ce sa faca o amarita de bobina si condensatori cu cine sa rezoneze? Rad copiii astia de noi!


Asa este...In cazul generatorului lui Kapanadze(la fel ca si in cazul multor altora) nu este vorba de curenti telurici ci de energia punctului zero care este cu totul altceva.Aceasta energie a si fost pusa in evidenta in mod stiintific ca sa zic asa.
Exista insa si dispozitive, cum ar fi bobina Stubblefield de exemplu, care capteaza curentii telurici.


gs
Vizitator


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Joi 26 Ian 2012, 12:32

Gs, vizioneaza te rog ultimul film - cel cu traducere si subtitrare - si citeste documentatia pusa la dispozitie, apoi revin-o si reitereaza afirmatia ca aceste dispozitive pot fi realizate in serie si date maselor largi de oameni, in stadiul actual de cunoastere si intelegere.

Bobina Stubblefield, exista, repreznta o realitate... insa despre modul lor de functionare... poate intr-un topic dedicat.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de gs Joi 26 Ian 2012, 13:49

Va multumesc pentru sugestie, dar cunosc binisor documentatia si am vazut si filmele.
...Si raman la parerea mea ca aceste dispozitive pot fi produse in serie cu rezervele mentionate anterior.Parerea mea este sustinuta de faptul ca eu insumi lucrez la un generator Kapanadze si pot spune ca un astfel de dispozitiv poate fi construit cu componente relativ ieftine si usor de gasit pe piata(pot da si niste costuri aproximative).Totusi, un astfel de dispozitiv nu este chiar la indemana oricui; constructia necesita cunostinte avansate de electronica si electrotehnica si in afara de componentele necesare constructiei aparatului cine s-ar apuca de asa ceva are neaparata nevoie de o serie de aparate de masura si control cum ar fi un voltmetru cu plaja de masura pana la 20-30 kV, un frecventmetru cu plaja de masura pana la frecvente de ordinul sutelor de MHz, un osciloscop dublu spot, o punte de masura pentru capacitati si inductante...Si detaliul cel mai important, sa cunoasca modul in care un astfel de aparat poate fi construit pentru ca de la a cunoaste principiile de baza si pana la a avea un astfel de aparat functional este o cale foarte lunga si trebuie sa subliniez faptul ca astfel de dispozitive nu se pot construi decat pe baza unei multitudini de teste si incercari.
Ii inteleg si pe sceptici...Este normal sa nu crezi pana nu te convingi singur; este normal sa nu crezi in filmuletele si documentatiile postate pe internet(si este foarte bine asa pentru ca mai bine de 99% dintre acestea sunt falsuri)...In acest domeniu practica este de baza.

gs
Vizitator


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Joi 26 Ian 2012, 14:30

Woow! In sfarsit cineva care nu doar teoretizeaza. Sunt convins ca sunt destui romanasi care lucreaza la reproducerea dispozitivului lui Kapanadze.

Gs, ceea ce afirmi tu in acest topic ma trimite automat la munca lui Wesley si a echipei lui. Iar tu urmaresti si experimentezi practic, probabil ce posteaza el si echipa lui pe diferite forumuri all over the world.

Eu nu sunt de acord cu calea pe care o urmeaza el de peste 1 an si ceva. Am si postat asta pe un anumit forum. Argumentul meu este unul simplu. Kapanadze este arhitect. Mai bine zis a fost arhitect. Ce cunostinte aprofundate crezi tu are el despre electronica? Convingerea mea e ca nu mai mult decat un inginer electronist sa zicem! Maxim! Si ce resurse financiare crezi ca are el in Georgia? Minime! Asta i-am zis si lui Wesley si echipei lui. Dar ei nu si nu... batman, batman! O tin inainte cu teoria electromagnetica (sau dupa ultima vizita facuta lui Tariel in georgia, o tin pe varianta rezonantei nucleare magnetice in ferita) si se-nvart in jurul cozii!

Un alt argument pe care il aduc este ca majoritatea dispozitivelor free energy sunt facute de oameni cu grade de pregatire de la medie pana la inalta, insa care nu au urmat linia teoriei electromagnetice oficiale. Si toate au in spate munca lui Tesla si articolele acestuia din perioada tarzie a vietii lui: Moray (studii inalte), Hendershot (studii primare), Hubbard (studii medii), Floyd Sweet (studii inalte), Baumann (Methernita - studii inalte), De Palma (studii inalte), Donald Smith (studii inalte) ... si altii.

Poate ma insel insa, si nu urmezi calea lui Wesley si a echipei acestuia, esti un cercetator independent, si-ti urmezi propria cale in cercetare si experimentare. Poate ca asa esti mai castigat!

Ceea ce face Kapanadze face si Donald Smith aproape identic. Doar ca Donald Smith este redus la tacere de conditiile contractuale, si poate doar sa arate asemenea dispozitive functionand, si specificand ca tehnologia pentru extragerea energiei in cantitati nelimitate din vacuum exista si este folosita de multa vreme - cu trimitere la Tesla si munca lui, pe cand Kapanadze incearca sa-si recupereze investiile personale si sa asigure o liniste familiei sale, in debandada existenta in Georgia...

Convingerea mea este ca, constructia dispozitivului lui Kapanadze nu necesita neaparat studii academice de electricitate, electronica sau electrotehnica, ci doar cunostinte liceale, un minim de aparatura de masura si control, insa cu o alta viziune asupra electricitatii si mai ales a magnetismului, si astfel se poate realiza relativ usor ca si costuri materiale un asemenea dispozitiv.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de gs Joi 26 Ian 2012, 18:42

Sunt convins ca sunt destui romanasi care lucreaza la reproducerea dispozitivului lui Kapanadze.

Domnule Sadang, imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar nu sunt atat de multi pe cat mi-as dori eu...Desi exista suficienta informatie...Din pacate insa cei mai multi doresc sa se aseze la masa intinsa; vor rezultate fara munca si asta nu se poate...Nu in acest domeniu care este unul de frontiera si in consecinta necesita multe teste, experimente, multa munca si de ce nu si destul de multi bani...Trebuie sa amintesc si acest aspect.

Argumentul meu este unul simplu. Kapanadze este arhitect. Mai bine zis a fost arhitect. Ce cunostinte aprofundate crezi tu are el despre electronica?

Tariel Kapanadze este un autodidact...Cred ca ati inteles gresit...Eu am spus ca este nevoie de cunostinte avansate de electronica; nu am afirmat ca ar fi nevoie de studii de specialitate.Omul poate sa invete si singur daca isi doreste acest lucru.

O tin inainte cu teoria electromagnetica (sau dupa ultima vizita facuta lui Tariel in georgia, o tin pe varianta rezonantei nucleare magnetice in ferita) si se-nvart in jurul cozii!

Nici eu nu sunt de acord cu aceasta varianta...Desi exista o varianta functionala a dispozitivului lui Kapanadze care foloseste o bobina cu miez de ferita, eu consider ca nu acesta este secretul.Ferita este limitata de frecventa de lucru; mai precis, daca se foloseste un miez de ferita atunci frecventa in circuit nu poate sa depaseasca 100 kHz si chiar mai putin daca ferita este de o calitate mai proasta.
De altfel, din cate stiu eu Tariel Kapanadze nu a folosit miez de ferita pentru bobina sa(care este de fapt o bobina Tesla inversa).

Ceea ce face Kapanadze face si Donald Smith aproape identic.

Nu-i chiar asa...Desi folosesc aceleasi principii dispozitivele sunt diferite din punct de vedere constructiv.

Convingerea mea este ca, constructia dispozitivului lui Kapanadze nu necesita neaparat studii academice de electricitate, electronica sau electrotehnica, ci doar cunostinte liceale, un minim de aparatura de masura si control, insa cu o alta viziune asupra electricitatii si mai ales a magnetismului, si astfel se poate realiza relativ usor ca si costuri materiale un asemenea dispozitiv.

Sunt de acord cu dvs. ...Nu-i nevoie de studii academice ci doar de cunostinte asa cum am mai spus.Dotarea minimala cu aparatura de masura si control presupune ceea ce am mentionat in postarea precedenta , iar in ceea ce priveste viziunea, nici macar aceasta nu este necesara pentru ca se poate forma pe parcurs, lucrand.
Elementul esential de care este neaparata nevoie este insa vointa...Si certitudinea ca stiinta actuala este foarte departe de a fi alfa si omega.

gs
Vizitator


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Joi 26 Ian 2012, 19:24

Ma bucur tare mult! Sincer ma bucur ca am gasit pe cineva deschis atat la discutii de genul acesta cat si la practica in acest domeniu.

Voi incerca sa continui aceasta discutie, in limita a ceea ce se poate spune aici si fara a fi prea insistent sau indiscret.

Insa inainte de toate, doresc sa renunti la formalism si limbajul "prezidential". Ma fortezi sa folosesc aceiasi nota si nu-mi face nici o placere. Deci... simplu sadang, fara atata domneala, ca ma ia cu ameteala Very Happy !

Ai dreptate in aproape tot ce ai afirmat. Majoritatea cauta solutii reale daca se poate gata alaltaieri. Numai bune de folosit, chiar daca habar nu au cum functioneaza nici macar la schema de principiu sau functionala. Societate de consum... cu consumatorii ideali! Visul oricarui patron!

Varianta functionala a lui SR, sau a lui Tiger2007, care se bazeaza pe rezonanta feromagnetica, este o alternativa reala, insa nu este ceea ce caut eu. Tesla nu vorbeste nicaieri in documentatia lui despre utilizarea feritei sau a altor compusi feromagnetici in dezvoltarea si functionarea generatorului acestuia fara combustibil.

Nu stiu daca inteleg corect sensul frazei tale "Tariel Kapanadze este un autodidact...Cred ca ati inteles gresit", insa eu fac referire la ceea ce declara el singur in filmul tradus. Adica la faptul ca este arhitect de profesie.

Insa daca faci referire la nivelul de cunostinte necesare pentru a putea realiza un asemenea dispozitiv, da ai dreptate, nu sunt necesare studii de specialitate, ci doar abnegatie si motivatie. Si bineinteles o minte deschisa pentru alternative!

Legat de Smith completez acum ca este vorba despre faptul ca amandoi folosesc conexiunea la pamant pentru a obtine putere, care nu este neaprata necesara decat in stadiul initial, sau ca o varinat ieftina, amandoi folosesc inalta tensiune si amandoi folosesc bobina tesla bifilara, ca elemente esentiale in dispozitivele lor.

Si inchei cu o deviza a celui de al 30-lea presedinte al statelor unite, pe care o aveam lipita pe vechiul monitor CRT:

Nothing in the world can take the place of Persistence. Talent will not; nothing is more common than unsuccessful men with talent. Genius will not; unrewarded genius is almost a proverb. Education will not; the world is full of educated derelicts. Persistence and determination alone are omnipotent. The slogan 'Press On' has solved and always will solve the problems of the human race.

Sa continuam!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de gs Joi 26 Ian 2012, 20:45

Ma bucur tare mult! Sincer ma bucur ca am gasit pe cineva deschis atat la discutii de genul acesta cat si la practica in acest domeniu.

Ma bucur si eu...Am constatat ca pe acest forum sunt mai mult teoreticieni care prefera sa dezbata si sa discute asupra unor metode fara a avea insa curiozitatea de a incerca sa le si aplice...Regretabil...Sa nu mi-o ia in nume de rau dl. Cavasi.

Insa inainte de toate, doresc sa renunti la formalism si limbajul "prezidential". Ma fortezi sa folosesc aceiasi nota si nu-mi face nici o placere. Deci... simplu sadang, fara atata domneala, ca ma ia cu ameteala

In regula...Am sa incerc...

Tesla nu vorbeste nicaieri in documentatia lui despre utilizarea feritei sau a altor compusi feromagnetici in dezvoltarea si functionarea generatorului acestuia fara combustibil.


Este cat se poate de normal...Pe vremea aceea nu prea existau compusi feromagnetici. Smile

Nu stiu daca inteleg corect sensul frazei tale "Tariel Kapanadze este un autodidact...Cred ca ati inteles gresit", insa eu fac referire la ceea ce declara el singur in filmul tradus. Adica la faptul ca este arhitect de profesie.

Autodidact este oricare om care studiaza si invata singur...Am spus ca Tariel Kapanadze este un autodidact in sensul ca a studiat singur atat electronica cat si toata munca lui Nicola Tesla...Faptul ca este arhitect de profesie denota cu atat mai mult vointa sa si faptul ca acest domeniu este accesibil oricui, indiferent de domeniul de pregatire.Cam laconica exprimarea, dar mai mult decat suficienta pentru a intelege.

Insa daca faci referire la nivelul de cunostinte necesare pentru a putea realiza un asemenea dispozitiv, da ai dreptate, nu sunt necesare studii de specialitate, ci doar abnegatie si motivatie. Si bineinteles o minte deschisa pentru alternative!

Da...La asta am vrut sa ma refer...De fapt, ai inteles din explicatia de mai sus.

Legat de Smith completez acum ca este vorba despre faptul ca amandoi folosesc conexiunea la pamant pentru a obtine putere, care nu este neaprata necesara decat in stadiul initial, sau ca o varinat ieftina, amandoi folosesc inalta tensiune si amandoi folosesc bobina tesla bifilara, ca elemente esentiale in dispozitivele lor.

Impamantarea nu este neaparat necesara...Se pot construi astfel de dispozitive fara impamantare, desi exista unele inconveniente, dar exista o solutie tehnica pentru a le inlatura.
Don Smith foloseste intr-adevar bobina bifilara Tesla, dar asta nu se poate spune si despre Kapanadze.Unele dintre dispozitivele sale nu folosesc bobine bifilare.Asa cum am mai spus, exista mai multe variante de dispozitive Kapanadze, spre deosebire de generatorul lui Don Smith.Exista de exemplu, o varianta de generator Kapanadze pe baza unei bobine caduceu(la care lucrez in momentul de fata) care este cea mai simpla si usor de realizat pentru ca bobina caduceu are plaja frecventei de rezonanta de la 0 la infinit(fie vorba intre noi, a nimeri frecventa de rezonanta este cel mai greu de realizat pentru ca presupune, in afara de un convertor de inalta tensiune foarte stabil in frecventa, greu de realizat, dar nu imposibil, problema fiind cea a bateriilor de condensatori care in afara de faptul ca trebuie sa lucreze la tensiuni foarte inalte, capacitatea echivalenta a bateriei trebuie sa fie de o anumita valoare fixa, greu de realizat cu ceea ce se gaseste pe piata...Don Smith a folosit intr-unul din dispozitivele sale condensatori facuti pe comanda care au costat in jur de 1500 $...la o asemenea suma ii trece omului cheful sa se mai apuce de treaba).Exista doua variante de dispozitive care folosesc bobine caduceu...
Sunt foarte multe de spus si este greu de inteles pentru cine nu s-a ocupat efectiv de asa ceva.

gs
Vizitator


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Joi 26 Ian 2012, 21:45

Da gs, stiu si inteleg cele afirmate despre bobina caduceu. Actioneaza ca un scurt-circuit pentru tot spectrul de frecvente inafara celei proprii de rezonanta, unde prezinta impendanta infinita. Plus sumedenia de efecte ciudate observate in experimentele cu acest gen de bobine. Banuiesc ca cunosti si pericolele la care te expui folosind acest gen de bobina.

As dori in masura in care esti dispus sa facem un overview asupra catorva device-uri free energy solid-state care ma intereseaza in mod special.

1 - generatorul lui Lester Hendershot
2 - generatorul lui Steven Mark

Pe acestea doua eu personal le consider cele mai avantajoase, dpdv al eficientei, silentiozitatii, si cel mai important sunt fara piese in miscare. Ideale pt home use.

Despre Lester Hendershot am deschis aici un topic separat unde am pus multe traduceri personale si documente originale, doar pt a starni curiozitatea si interesul:
- Lester Hendershot

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de gs Vin 27 Ian 2012, 09:28

Banuiesc ca cunosti si pericolele la care te expui folosind acest gen de bobina.

Da...Cunosc asa zisele pericole...de fapt sunt niste efecte secundare pentru a caror eliminare exista solutii tehnice.De altfel, eu nu am remarcat vreun efect secundar neplacut in testele pe care le-am efectuat pana acum...Dar asta nu inseamna ca aceste efecte nu ar exista.

Dispozitivul lui Handershot imi pare foarte asemanator ca design si principii cu generatorul lui Hans Coler(construit si testat cam in aceeasi perioada in Germania).
Despre generatorul lui Steven Mark nu prea am ce sa-ti spun...Informatiile de natura constructiva sunt aproape inexistente(la fel ca si in cazul generatorului Hendershot).
Daca vrei, putem discuta pe poze si link-uri video, dar asta ar insemna sa facem speculatii si este pierdere de vreme(eu nu stau prea bine la capitolul timp liber).Fara un minim de date tehnice, fara o schema electrica cat de cat, nu are rost sa abordezi problema...Asta din punctul meu de vedere.
Daca te intereseaza un dispozitiv "ideal pentru home use" asa cum ai spus, eu iti recomand sa incerci unul dintre modelele de generatoare construite de Don Smith sau de Tariel Kapanadze.
Am sa enumar cateva avantaje ale acestor dispozitive:
1)Mai multi cercetatori independenti au demonstrat ca sunt functionale;
2)Simplitate constructiva;
3)Pret scazut;
4)Posibilitate de a fi construite pentru o gama larga de puteri(desi daca discutam de dispozitive de peste 2-2,5 kW realizarea practica incepe sa fie dificila).


gs
Vizitator


Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de cris Vin 27 Ian 2012, 10:25

Blamati pe cei ce nu experimenteaza!Ok.Dar e normal sa experimentezi toate prostiile?In cazul de fata cel care a venit cu subiectul trebuia sa faca primul experimentul si sa vina aici sa spuna uite l-am facut si am obtinut 10w nu 2kw.Eu lucrez cu bobine si condensatori de 30 de ani si nu am vazut nici o rezonanta suspecta.Va recomand sa stati langa un emitator puternic si o sa mearga.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19343
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de sadang Vin 27 Ian 2012, 12:35

Ok gs. Multumesc pentru discutia purtata pana acum. As dori sa continuam sa discutam teoretic pentru aproximativ inca 2-4 saptamani, pana termin cu cateva articole de tradus pe care le mai am inca in lucru, si cu 2 experimente, daca bine retin, pe care trebuie sa le onorez aici pe forum, si apoi sper sa reusesc sa-mi fac timp si pentru a experimenta un mic device kapanadze, si sa putem discuta atunci concret cu masuratori si valori.

Doresc sa completez fraza pe care am folosit-o intr-un post anterior: "Woow. In sfarsit cineva care nu doar teoretizeaza". Cu aceasta fraza nu am dorit sa jignesc pe nimeni ci doar mi-am exprimat admiratia pentru faptul ca exista si oameni care experimenteaza in acest domeniu al free energy. Si aici pe forum sunt oameni care experimenteaza, cum sunt woodycad, eugen, george... cel putin pe acestia ii stiu eu. Inteleg si sunt constient ca teorie fara practica si viceversa sunt non-sensuri, insa sigur exacerbarea uneia dintre ele in detrimentul celeilalte nu poate duce decat la regres si involutie.

Pentru unii colegi de forum mai ofuscati vreau sa specific ca si eu lucrez de peste 20 de ani cu asa ceva, insa aici nu conteaza cantitatea, ci calitatea...if someone see what I mean!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Discutii libere despre Tariel Kapanadze Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Discutii libere despre Tariel Kapanadze Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Discutii libere despre Tariel Kapanadze Empty Re: Discutii libere despre Tariel Kapanadze

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum