Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de CAdi Astazi la 13:22

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Astazi la 12:59

» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 12:56

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de CAdi Astazi la 12:52

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 21:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 03:11

» Concluzii asupra relativității
Scris de CAdi Sam 18 Mai 2024, 00:41

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Mier 15 Mai 2024, 14:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Mar 14 Mai 2024, 19:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 22:17

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:52

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:09

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 13:53

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Concluzii asupra relativității
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12220)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
CAdi (11995)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil_48 (11249)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
eugen (3800)
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Pacalici
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
CAdi
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
curiosul
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Dacu
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Razvan
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
meteor
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
gafiteanu
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
scanteitudorel
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil_48
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
curiosul
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
eugen
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Dacu
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Forever_Man
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_lcapMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Voting_barMecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 9 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 9 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

+8
curiosul
virgil
Dacu
gafiteanu
WoodyCAD
CAdi
Abel Cavaşi
virgil_48
12 participanți

Pagina 8 din 34 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 21 ... 34  Urmatorul

In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 04 Dec 2013, 11:31

Rezumarea primului mesaj :

Cu acest topic incerc sa trezesc interesul unui licentiat cu pregatire deosebita
in mecanica teoretica ce ar citi aici, pentru o tema care consider ca poate
prezenta interes, daca este luata in serios.
Am sa arat foarte pe scurt despre ce este vorba si daca intereseaza pe
cineva, voi continua. Nu are nici o legatura cu teoriile elicoidale. Capitolul
care consider ca ar lipsi din mecanica teoretica, este apropiat de mecanica
punctului material, dar cu o directie care in prezent nu intereseaza, ba poate
il face chiar utopic. S-ar putea numi Mecanica fluxului omogen izotrop de
particule si actiunea acestuia asupra corpurilor. Nu discutam daca exista
undeva astfel de flux, identificarea sa in Univers sa se intrezareste deja.
Ce ar evidentia descoperirea acestuia, veti putea urmari in continuare.
Nu trebuie sa va mai spun ca am nevoie de ajutor din cauza nivelului meu
precar de cunostinte(mai bine zis amintiri) in domeniul enuntat.
Subiectul constituie continuarea unui topic de pe Scientia.ro, numit "Ar putea
fi gravitatia un fenomen mecanic?" care acolo a fost primit cu ostilitate.
Sper sa gasesc mai multa intelegere si rabdare aici, cat si sansa de a atrage
atentia unui binevoitor cu pregatirea necesara.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 15 Noi 2015, 18:34, editata de 3 ori (Motiv : Am modificat mesajul la cererea autorului.)

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos


Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Gravitonul Vin 31 Ian 2014, 17:39

Evident, in elementul de lungime trebuia scris dl, nu sl, e o greseala din partea mea.

Am gasit poza

hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/imgele/ewor8.gif

Acolo ai un camp electrostatic, aproape identic din punct de vedere functional cu unul newtonian. Campul este orientat radial in fiecare punct, iar cand calculezi lucrul mecanic pe drumul desenat, fiecare element de lungime al drumului este tangent la drum in acel punct. Dupa cum vezi, indiferent cum merg de la A la B si inapoi, fiecare contributie pozitiva la lucrul mecanic este anulata de o contributie negativa, astfel ca rezultatul final este 0.


Este urmat de topicul „Offtopic din "Mecanica FOIP..."”.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 01 Feb 2014, 17:56, editata de 1 ori (Motiv : Este urmat de topicul...)

Gravitonul
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Cercetarea versus copy paste

Mesaj Scris de Anonim Vin 31 Ian 2014, 17:50

31.01.2014/17:48:07
Am gasit poza

hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/imgele/ewor8.gif

Acolo ai un camp electrostatic, aproape identic din punct de vedere functional cu unul newtonian. Campul este orientat radial in fiecare punct, iar cand calculezi lucrul mecanic pe drumul desenat, fiecare element de lungime al drumului este tangent la drum in acel punct. Dupa cum vezi, indiferent cum merg de la A la B si inapoi, fiecare contributie pozitiva la lucrul mecanic este anulata de o contributie negativa, astfel ca rezultatul final este 0.

Cercetare nu inseamna COPY- PASTE
Care este contributia personala? Nu risti nimic?

Anonim
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 01 Feb 2014, 20:53

Gravitonul a scris:@virgil_48

Asa se face de fapt, si in acea integrala. Se calculeaza lucrul mecanic bucatica cu bucatica, pe portiuni infinitezimale si dupa ce se aduna tot, rezultatul final este 0.
Iar daca este vorba despre o traiectorie circulara, pe fiecare
bucatica rezultatul trebuie sa fie zero ca sa obtii total zero!
Si ne întoarcem la întrebarea care i-am adresat-o lui asds:
daca la fiecare pas trebuie sa impingi traiectoria(corpul) in
lateral cu o fractiune de pas, treaba care o executa
atractia;   ai forta, ai deplasarea, produsul lor este mai mare
ca zero, cum se poate afirma ca este zero? Am simplificat
enuntul fiindca il reiau acum a treia oara pe acest topic.

Am accesat topicele cu Miscarea in camp central si ca sa pot
analiza eu ce scrie acolo, mi-ar mai trebui cativa ani de studiu.
De fapt singura mea legatura cu campurile este întrebarea de
mai sus, care nu pot sa cred ca nu are si un raspuns in cuvinte.
Daca nu ar exista o explicatie, toata teoria aceasta si cu ea  
atractia gravitationala, TRG, paradigma stiintifica actuala ar
spune altceva. Si nu-mi fac iluzii ca am gasit eu un nod in
papura, acolo unde probabil ca au cautat oameni insemnati.
Trebuie sa fie scris undeva in istoria stiintei, cum s-a raspuns
la aceasta intrebare. Sau daca s-a raspuns!
Cu sau fara raspuns, ma voi intoarce la push gravity, fiindca
pentru Mecanica FOIP vad ca nu a aparut inca nici un candidat.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de asds Sam 01 Feb 2014, 21:38

Virgil _48, imaginează-ţi proiecţia traiectoriei circulare pe axa OX. Ea va fi reprezentată de un segment de dreaptă, a cărui capete reprezintă două puncte diametral opuse, A şi B, situate pe cerc, respectiv pe orbita în cauză.
Acum, pe măsură ce corpul parcurge drumul său pe orbită, se va deplasa de la A la B şi încă odată de la B la A, aşa încât orbita să fie completă.
Dacă de la A la B se efectuează un lucru mecanic cu +, de la B la A lucrul mecanic va avea aceiaşi valoare, de data asta cu minus. Exact ca în exemplul cu mişcarea oscilatorie, cu resortul.
Practic nu ai pe fiecare bucăţică lucrul mecanic egal cu zero, aşa cum ai zis tu, ci pe jumătate de drum (orbită) ai o valoare, iar pe cealaltă jumătate aceiaşi valoare, dar cu minus, astfel încât lucrul mecanic pe o orbită completă (nu pe porţiuni) este egal cu zero.

asds
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 02 Feb 2014, 06:37

asds a scris:Virgil _48, imaginează-ţi proiecţia traiectoriei circulare pe axa OX. Ea va fi reprezentată de un segment de dreaptă, a cărui capete reprezintă două puncte diametral opuse, A şi B, situate pe cerc, respectiv pe orbita în cauză.
Acum, pe măsură ce corpul parcurge drumul său pe orbită, se va deplasa de la A la B şi încă odată de la B la A, aşa încât orbita să fie completă.
asds, iti multumesc pentru stradania de a ma lamuri ce se
intampla cu lucrul acela mecanic, stiu ca afirmatiile tale sunt
in spiritul teoriei campurilor, dar deocamdata raman la
parerea mea. Cazul nu este deloc similar cu cel al resortului,
este vorba de o actiune continua, care pe tot parcursul ei
se manifesta lafel, nu este ca un resort cu o intindere si o
destindere. Deci pe toata lungimea orbitei, lucrul mecanic
necesar curbarii ei are acelasi semn, nu ai nici un motiv sa
scazi ceva. Este ca si cum orbita ar fi axa OX iar raza ar fi
axa OY intr-un sistem rectangular, a doua parte a orbitei
se adauga la prima, nu se scade.
Imi pare rau ca nu ne intelegem, apreciez bunavointa ta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de asds Dum 02 Feb 2014, 06:52

Exemplul este chiar similar, deoarece într-o mişcare periodică (cum este cea orbitală precum şi cea oscilatorie) lucrul meanic efectuat nu depinde decât de diferenţa de potenţial a capetelor de drum şi nu depinde de drumul parcurs.

asds
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de asds Dum 02 Feb 2014, 07:02

Faţă de referenţialul centrului de masă particula execută aceeaşi porţiune de drum de două ori, odată într-un sens iar a doua oară în sens opus. De aceea lucrul mecanic adăugat în sistem la deplasarea într-un sens este echilibrat de lucrul mecanic efectuat de particulă la întoarcere şi care se ia cu semnul minus.
Exact ce-i tot explica Gravitonul lui CAdi.

asds
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 02 Feb 2014, 07:04

asds a scris:Exemplul este chiar similar, deoarece într-o mişcare periodică (cum este cea orbitală precum şi cea oscilatorie) lucrul meanic efectuat nu depinde decât de diferenţa de potenţial a capetelor de drum şi nu depinde de drumul parcurs.
Am impresia ca ai atins chiar miezul problemei. Asimilarea
miscarii orbitale cu cea oscilatorie nu-mi placea mie.
Miscarea orbitala este continua, nu intrerupta!
Dar nu fi ingrijorat, eu sunt singur. Daca ai totusi o urma
de indoiala, mai citeste odata raspunsul precedent.

P.S. Am vazut al 2 - lea raspuns al tau. Cred ca Gravitonul
nu are pretentia ca afirmatiile lui sunt litera de lege, le-a
extras si el din cursurile actuale, nu din Constitutia
Universului.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de asds Dum 02 Feb 2014, 07:59

virgil_48 a scris:Deci pe toata lungimea orbitei, lucrul mecanic
necesar curbarii ei are acelasi semn, nu ai nici un motiv sa
scazi ceva.
Tocmai că nu are acelaşi semn. şi semnul derivă tocmai din definiţia lucrului mecanic Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex. În sistemul centrului de masă din care faci măsurătoarea vectorul forţă are întotdeuna semnul minus (pentru că este atractivă), dar faţă de acelaşi sistem de referinţă deplasarea pe jumătate de drum a particulei este cu plus, iar pe cealaltă jumătate apare cu minus, pentru că se întoarce de unde a plecat.
După cum am mai zis mai sus, lucrul mecanic depinde doar de deplasarea între capetele intervalului şi nu depinde de drumul parcurs. Dacă aceste capete coincid, valoarea lucrului mecanic e clar că este zero.
Reţine că cele de mai sus sunt valabile pentru o orbită completă, nu pentru sectoare, unde într-adevăr, lucrul mecanic poate avea valorare pozitivă, în funcţie de mărimea sectorului ales.
Miscarea orbitala este continua, nu intrerupta!
Nici mişcarea oscilatorie nu este întreruptă. Graficul ei descrie o sinusoidă, la fel ca în cazul mişcării orbitale şi în ambele mişcări există puncte de întoarcere faţă de referenţialul ales.
P.S. Am vazut al 2 - lea raspuns al tau. Cred ca Gravitonul
nu are pretentia ca afirmatiile lui sunt litera de lege, le-a
extras si el din cursurile actuale, nu din Constitutia
Universului.
Tot ce a scris Gravitonul sunt lucruri demonstrabile pas cu pas. Sunt descrise de legi fizice simple şi care se dovedesc în continuare a fi corecte. Corectitudinea lor reiese din faptul că predicţiile oferite de aceste legi sunt verificabile experimental şi conforme cu realitatea observabilă.

asds
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 02 Feb 2014, 11:51

asds a scris:
Tocmai că nu are acelaşi semn. şi semnul derivă tocmai din definiţia lucrului mecanic Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex. În sistemul centrului de masă din care faci măsurătoarea vectorul forţă are întotdeuna semnul minus (pentru că este atractivă), dar faţă de acelaşi sistem de referinţă deplasarea pe jumătate de drum a particulei este cu plus, iar pe cealaltă jumătate apare cu minus, pentru că se întoarce de unde a plecat.
După cum am mai zis mai sus, lucrul mecanic depinde doar de deplasarea între capetele intervalului şi nu depinde de drumul parcurs. Dacă aceste capete coincid, valoarea lucrului mecanic e clar că este zero.
Reţine că cele de mai sus sunt valabile pentru o orbită completă, nu pentru sectoare, unde într-adevăr, lucrul mecanic poate avea valorare pozitivă, în funcţie de mărimea sectorului ales.
asds, in numele cunostintelor pe care le-ai dobandit, poate cu
greu, tu esti gata sa contrazici si ce este evident pentru logica
elementara. Nu ma intereseaza reguluile si fixatiile din teoria
actuala, ele au fost facute in asa fel incat sa confirme ceace
doreau autorii.
Daca eu vad ca pe tot traseul unei orbite(rotunde), lucrul
mecanic se produce identic, se aduna permanent si nu are dece
sa se scada, regulile care le invoci tu sunt in plus. Considera un
sistem de referinta altul decat cel ortogonal XOY. Originea si axa
OY sunt cum le stii, dar coordonata urmatoare nu se mai masoara
pe OX ci este unghiul in O pe care il face corpul respectiv fata de
OY. Te poti inspira din prima pagina a topicului Miscarea in camp
central unde arata cum se poate determina pozitia unui punct in
plan. Incearca sa transmiti cunostintele despre lucrul mecanic in
acest fel. Eu nu am incercat dar cred ca ai sa te lamuresti.
Banuiala mea este ca eroarea(scuze, este o parere personala
neconfirmata) aceasta vine tocmai din ignorarea simetriei fata
de un punct in teoria vizata.
Cat despre ultimul paragraf din citat, revin iar cu întrebarea: dece
nu pot sa socotesc lucrul mecanic pe sectoare si sa le insumez.
Nu-mi mai spune ca unele sunt pozitive si altele negative fiindca
asta inseamna sa vorbim degeaba. Toate sunt lafel, lucrul mecanic
ce se produce este indreptat care centru. Dreapta, stanga, aici nu
spun nimic!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Gravitonul Dum 02 Feb 2014, 12:03

@virgil_48

Vrei sa calculam impreuna lucrul mecanic efectuat de forta gravitationala la deplasarea unei planete pe un cerc complet? Propun un cerc pentru ca e simplu de calculat.

Gravitonul
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Gravitonul Dum 02 Feb 2014, 12:28

Legat de propunerea de mai sus, acum imi dau seama ca pe cerc e chiar prea simplu Laughing . Calculam pe un cerc si pe un patrat. Daca vrei si pe un triunghi. Daca le intelegi pe acestea, poti sa calculezi apoi pe un drum de forma oarecare.

Gravitonul
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 02 Feb 2014, 12:34

Gravitonul a scris:@virgil_48
Vrei sa calculam impreuna lucrul mecanic efectuat de forta gravitationala la deplasarea unei planete pe un cerc complet? Propun un cerc pentru ca e simplu de calculat.
Gravitonule, nu ma astepta pe mine! Voi fi multumit daca voi
intelege rezultatele ce le obtii. Succese nelimitate!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 02 Feb 2014, 12:39

Cu siguranţă, lucrul mecanic în câmp conservativ pe o curbă închisă este nul. Problema interesantă ar fi dacă nu te afli în câmp.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33983
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de CAdi Dum 02 Feb 2014, 14:00

virgil_48 a scris:
Gravitonul a scris:@virgil_48
Vrei sa calculam impreuna lucrul mecanic efectuat de forta gravitationala la deplasarea unei planete pe un cerc complet? Propun un cerc pentru ca e simplu de calculat.
Gravitonule, nu ma astepta pe mine! Voi fi multumit daca voi
intelege rezultatele ce le obtii. Succese nelimitate!

Virgil_48 daca iti mai aduci aminde de integrale nu ar fi prea complicat de calculat !
Aplici o integrala curbilinie sau pe contur pentru curbe inchise.
Integrala pe contur iti da o valoare care este suma valorilor campului gravitational in toate punctele de pe curba,
ponderate de  functia scalara pe curba care in cazul nostru este lungimea cercului .

Stii formula clasica a Lucrului Mecanic :

L= F* ds

integrala va fi de forma :

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 9c9492af1271d21c697934a76077e8e2

unde F este forta gravitationala iar ds este lungimea cercului .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11995
Puncte : 57372
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty BRAVA

Mesaj Scris de ANONIM (INCA) Dum 02 Feb 2014, 15:15


Vrei sa calculam impreuna lucrul mecanic efectuat de forta gravitationala la deplasarea unei planete pe un cerc complet? Propun un cerc pentru ca e simplu de calculat.
.
GravitonulVizitator
Stii formula clasica a Lucrului Mecanic :

L= F* ds

integrala va fi de forma :



unde F este forta gravitationala iar ds este lungimea cercului .


Brava Cadi! Ai inceput sa iesi din intuneric


Scris de Gravitonul la data de Dum 02 Feb 2014, 12:28

Legat de propunerea de mai sus, acum imi dau seama ca pe cerc e chiar prea simplu Laughing . Calculam pe un cerc si pe un patrat. Daca vrei si pe un triunghi. Daca le intelegi pe acestea, poti sa calculezi apoi pe un drum de forma oarecare.

N-ar fi bine sa calculezi pe un scaun (cu mintea la cap)?!



ANONIM (INCA)
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 02 Feb 2014, 15:30

Abel Cavaşi a scris:Cu siguranţă, lucrul mecanic în câmp conservativ pe o curbă închisă este nul. Problema interesantă ar fi dacă nu te afli în câmp.
Daca esti asa de sigur, incearca o explicatie logica pentru
întrebarea pe care o tot repet pe acest topic! Ia in considerare
un cerc. Daca nu te afli in camp(asa cum este conceput acum),
poti aborda miscarea centrifuga, teoria trebuie sa fie
cunoscuta la tot pasul.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 02 Feb 2014, 15:48

La care întrebare te referi, mai exact?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33983
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Gravitonul Dum 02 Feb 2014, 16:13

@virgil_48

Te invit sa citesti acest mesaj cu un creion si hartie la indemana, ca sa iti fie mai usor sa urmaresti. Din motive pedagogice, prezint cea mai simpla situatie posibila, dar nu trebuie sa calculezi in paralel cu mine decat daca vrei. Poate vrei insa sa iti faci un desen ca sa poti urmari ceea ce scriu aici.

Vrem sa calculam lucrul mecanic efectuat de forta gravitationala la miscarea unei particule de masa m pe un cerc. Sa consideram ca cercul are raza R, si este centrat chiar pe sursa campului gravitational. Iti propun sa desenezi un punct pe hartie pe care sa il consideri originea sistemului de coordonate, sa tragi axele carteziene 0x si 0y care fixeaza planul in care se afla cercul pe care facem calculul, si sa desenezi si cercul, pe care sa fixezi punctul unde se afla particula de masa m.

Lucrul mecanic efectuat de o forta pe un element infinitezimal de drum Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex are formula

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex.

Este deci o marime scalara, a carei valoare pe un drum dat este constituita din suma contributiilor pe fiecare element de drum. Fiecare astfel de contributie este egala cu produsul scalar dintre forta aplicata in punctul unde are originea elementul de drum si respectivul element de drum, adica de Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex. Expresia este deci egala cu modulul fortei inmultit cu modulul elementului de drum, si totul inmultit cu cosinusul unghiului dintre forta si elementul de drum. Sa vedem ce inseamna asta pentru problema noastra.

Forta gravitationala are expresia Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex, adica actioneaza radial. Este paralela cu raza vectoare care uneste particula de masa m cu originea sistemului de coordonate, si orientata dinspre particula inspre centrul de forta. Elementul de drum pe cerc are formula Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex. Formula spune ca lungimea arcului de cerc infinitezimal este egala cu produsul dintre raza cercului si unghiul subintins de arc, iar elementul de drum este orientat tangent la cerc (prin conventie, sensul este cel trigonometric, adica invers acelor de ceasornic).Poti sa reprezinti si tu versorul elementului de drum in punctul unde se afla masa, si o sa intelegi imediat ce se intampla in aceasta situatie particulara.

Lucrul mecanic efectuat pe bucatia asta de drum o sa fie atunci:

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex

Cu formula asta, si eventual si cu desenul in fata, e evident de ce problema e prea simpla. Produsul scalar din expresia de mai sus este 0, deoarece versorii considerati sunt ortogonali, adica perpendiculari unul pe celalalt. In miscarea din aceasta configuratie, forta gravitationala nu efectueaza lucru mecanic pe nici un element de drum asupra particulei. Acesta este un alt fel de a spune ca energia ei cinetica si cea potentiala se conserva fiecare separat, fata de situatia mai generala in care numai energia totala se conserva.

Ca sa te convingi pana la capat, in mod riguros, este suficient sa scrii expresiile celor doi versori in coordonatele carteziene (x,y):

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex

Produsul lor scalar face Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex

Ar trebui sa ai acum un calcul riguros si un desen intuitiv care sa il sprijine, care sa te ajute sa intelegi ca am gasit o configuratie particulara a miscarii in camp gravitational in care lucrul mecanic efectuat de camp pe orice portiune de drum este nula. Daca ai inteles pana aici, pasul urmator va fi sa incercam acelasi gen de calcul, dar pe un patrat avand sursa campului la intersectia diagonalelor.

Pentru orice pas pe care nu l-ai inteles pana aici, te rog sa ma intrebi. Daca am gresit ceva, va rog sa imi atrageti atentia.

Gravitonul
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 02 Feb 2014, 16:40

Abel Cavaşi a scris:La care întrebare te referi, mai exact?
Despre lucrul mecanic produs prin curbarea unei traiectorii
rectilinii:
26.ian 18:57       27.ian 07:19      27.ian 18:18     30.ian 08:23
30.ian 19:20       31.ian 13:45      31.ian 15:52     01.feb 20:53
02.feb 06:37
Nu le-am scris aici ca sa le citesti pe toate, vei intelege repede.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 02 Feb 2014, 17:12

Gravitonul a scris:@virgil_48
Lucrul mecanic efectuat pe bucatia asta de drum o sa fie atunci:

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex

Cu formula asta, si eventual si cu desenul in fata, e evident de ce problema e prea simpla. Produsul scalar din expresia de mai sus este 0, deoarece versorii considerati sunt ortogonali, adica perpendiculari unul pe celalalt. In miscarea din aceasta configuratie, forta gravitationala nu efectueaza lucru mecanic pe nici un element de drum asupra particulei. Acesta este un alt fel de a spune ca energia ei cinetica si cea potentiala se conserva fiecare separat, fata de situatia mai generala in care numai energia totala se conserva.
Aceasta imi pare a fi sinteza argumentului tau, nu pot sa o contest
dar niste intrebari tot vei primi. In general, argumentele provenite
din calcule, formule, care mi se par ca se contrazic cu logica
elementara, nu le consider sigure. Prefer rezultatele anticipate pe
cale logica si confirmate de calcule. Trebuie sa inteleg dece
produsul dintre o forta si deplasarea pe care o produce pe directia
ei este zero. Nu te grabi cu raspusul ca deja am intrat in
suprasarcina!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Gravitonul Dum 02 Feb 2014, 18:21

@virgil_48

Nu te chinui in zadar, ca produsul dintre forta si o deplasare efectuata in directia ei nu are cum sa fie nul, din moment ce vectorii sunt paraleli. In exemplul de mai sus am obligat particula sa se miste pe un cerc sub actiunea gravitatiei, si mai mult, cercul era centrat pe sursa campului. Astfel, miscarea ei era mereu perpendiculara pe directia fortei, si de aceea lucrul mecanic era nul pe orice portiune de drum. In exemplul urmator (nu azi, ca sunt si eu obosit  Smile ) o sa facem calculul pe un patrat, unde lucrurile nu or sa mai fie chiar atat de banale (o sa fie tot destul de simplu, dar nu vei mai avea lucru mecanic egal cu 0 pe orice bucatica de drum, caci drumul nu va fi mereu perpendicular la forta).

Gravitonul
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 02 Feb 2014, 18:28

virgil_48 a scris:Despre lucrul mecanic produs prin curbarea unei traiectorii
rectilinii:
Esenţa răspunsului pe care ţi-l pot da este următoarea:

Dacă un corpuscul se mişcă pe cerc în jurul corpului atractiv, energia nu se modifică, pentru că nu se efectuează lucru mecanic. Dar, dacă acel corpuscul se mişcă pe un „cerc” cu rază din ce în ce mai mică, energia lui (cinetică) creşte, căci asupra lui se efectuează lucru mecanic.

Mai concis, unei curburi constante îi corespunde o energie constantă, în schimb unei curburi (şi aici mai adaug eu, unei torsiuni) variabile îi corespunde o energie variabilă.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33983
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 03 Feb 2014, 09:34

Gravitonul a scris:@virgil_48

Nu te chinui in zadar, ca produsul dintre forta si o deplasare efectuata in directia ei nu are cum sa fie nul, din moment ce vectorii sunt paraleli. In exemplul de mai sus am obligat particula sa se miste pe un cerc sub actiunea gravitatiei, si mai mult, cercul era centrat pe sursa campului. Astfel, miscarea ei era mereu perpendiculara pe directia fortei, si de aceea lucrul mecanic era nul ...
Eu nu stiu ce sa mai zic, Gravitonule, dupa parerea mea ai
inversat datele problemei ca sa validezi teoria campurilor.
Inaintarea unui corp pe orbita are loc datorita inertiei, forta
de care vorbesti este atractia, dar deplasarea pe care o
produce atractia nu este in lungul traiectoriei ci fractiunea
de pas care se executa in lateral fata de traiectoria rectilinie.
Cred ca tu intelegi  despre ce fractiune de pas este vorba.
Aceasta este in sensul fortei. Daca ai ramas interesat de
aflarea adevarului si nu de validarea unei teorii recunoscute,
mai gandeste-te sau eventual spune-mi si mie ce gresesc.
Nu pot urmari formulele pe care le-ai folosit, probabil ca
replica aceasta ar fi fost mai substantiala. Contez pe tine ca
sa-mi explici ce-ti spun ele, cum ai facut.


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Lun 03 Feb 2014, 09:49, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 03 Feb 2014, 09:45

Abel Cavaşi a scris:
Dacă un corpuscul se mişcă pe cerc în jurul corpului atractiv, energia nu se modifică, pentru că nu se efectuează lucru mecanic.
Abel, stiu ca sunt cu totul impotriva curentului fiindca eu asta
contest. Daca  ma lamureste Gravitonul, sau eu pe el(slabe
sperante!), vom mai vedea!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Gravitonul Lun 03 Feb 2014, 09:59

@virgil_48

Cand ai timp, indica-mi prima ecuatie pe care nu o intelegi si spune ce anume nu intelegi din ea. O luam de la 0 daca e cazul, important e sa pricepi ce vreau sa transmit, nu sa ramai nelamurit si cu impresia ca eu (sau stiinta "oficiala") avem ceva de ascuns. Nu exista asa ceva (adica intentia de a ascunde adevarul) decat in mintea unor frustrati.

Ideea e ca tu poti calcula lucrul mecanic efectuat de o forta pe orice drum doresti. Ce incerc eu sa iti arat e ca lucrul mecanic efectuat de forta gravitationala pe orice drum inchis e nul. Nu vreau sa-ti trantesc direct o demonstratie generala pe care sa nu o poti intelege, ci sa o luam pas cu pas, ca sa poti urmari.

Asa ca inca o data, te invit sa arati cand ai timp prima chestie pe care nu o intelegi din mesajul meu, si revin asupra ei, indiferent de cat de marunta pare.

Gravitonul
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 03 Feb 2014, 12:17

Gravitonul a scris:
Forta gravitationala are expresia Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex, adica actioneaza radial. Este paralela cu raza vectoare care uneste particula de masa m cu originea sistemului de coordonate, si orientata dinspre particula inspre centrul de forta. Elementul de drum pe cerc are formula Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Mimetex. Formula spune ca lungimea arcului de cerc infinitezimal este egala cu produsul dintre raza cercului si unghiul subintins de arc, iar elementul de drum este orientat tangent la cerc (prin conventie, sensul este cel trigonometric, adica invers acelor de ceasornic).Poti sa reprezinti si tu versorul elementului de drum in punctul unde se afla masa, si o sa intelegi imediat ce se intampla in aceasta situatie particulara
In formula care ai obtinut-o in continuare, este o inconsecventa
in utilizarea lui R si r, daca r este raza, ce este R?
Dar nu asta este important, eu oricum nu voi putea verifica mai
departe calculul tau vectorial.  Asa ca daca nu vrei sa preiei  
întrebarea postata de mine astazi(03.02 la 9:34) si sa adaptezi
(corectezi?) corespunzator formulele, putem incheia subiectul
acesta si  mai discutam despre push gravity. Aici, tot nu m-am
lamurit ce gresesc, fiindca argumentul prezentat de mine in
cuvinte mi se pare mai bun decat formulele acelea, care pot fi
gresite. Nu inteleg dece nu ne intelegem, desi se pare ca amândoi
dorim asta! Ba inteleg... fiindca nu stiu eu calcul vectorial! Very Happy

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44136
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Gravitonul Lun 03 Feb 2014, 13:43

@virgil_48

In formula gravitatiei, r este distanta radiala fata de sursa campului.

Cand am calculat lucrul mecanic efectuat, am dorit sa il calculam pe un cerc de raza R. Am uitat eu sa scriu in mesaj ca R este raza fixa a cercului. Puteam sa calculez lucrul mecanic pe oricare alt drum, fie ca e un cerc, un segment de dreapta, sau o curba foarte complicata. Am vrut sa iti arat ca in acest caz particular, lucrul mecanic efectuat de forta este 0, si nu e o situatie nefizica. Desi majoritatea orbitelor sunt eliptice, exista si orbite circulare in camp gravitational.

Descrierea miscarii in coordonate polare (r, theta) sau coordonate carteziene (x,y) este echivalenta, deoarece exista formule care permit trecerea in ambele sensuri de la un sistem de coordonate la altul. Alegerea de coordonate nu afecteaza in nici un fel fizica problemei, reprezinta doar o parametrizare in care aceasta poate fi mai greu sau mai usor de rezolvat. Mai departe, ai nevoie de o singura notiune din tot calculul vectorial ca sa intelegi ce se intampla aici, una de scoala generala, anume produsul scalar a doi vectori. Lucrul mecanic efectuat de o forta pe un drum dat e o suma de produse scalare, cate unul pe fiecare portiune foarte mica de drum.

Eu am ramas cu impresia ca tu esti de parere ca miscarea in camp gravitational se face cu consum de energie. Vreau sa iti arat ca aceasta afirmatie nu este adevarata, si ca nu exista nicaieri nici o inconsistenta ascunsa in detrimentul realitatii pentru a servi unei teorii fizice anume. Ti-am mai zis, cine insista sa creada sau sa spuna asa ceva e un frustrat de care e bine sa te feresti.

Gravitonul
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de CAdi Lun 03 Feb 2014, 19:05



Intrebare :

FOIP-ul este un camp scalar ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11995
Puncte : 57372
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de CAdi Lun 03 Feb 2014, 20:16

Graviton :

CAdi a scris:

Intrebare :

FOIP-ul este un camp scalar ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11995
Puncte : 57372
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Gravitonul Lun 03 Feb 2014, 20:53

Nu stiu, inca. Poate merge asociat potentialului scalar gravitational, dar e de verificat.

Gravitonul
Vizitator


Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de CAdi Lun 03 Feb 2014, 21:07

Normal ar trebui sa aiba aceeasi valoare in orice punct din spatiu nu ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11995
Puncte : 57372
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1) - Pagina 8 Empty Re: Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor. (secţiunea 1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 34 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 21 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum