Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 14:08

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 13:32

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Astazi la 10:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 10:07

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi (11939)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48 (11208)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen (3789)
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
meteor
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Forever_Man
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Bordan
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Forever_Man
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
Timpul și viteza - Pagina 12 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 12 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 12 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Timpul și viteza

+8
Bordan
Dacu
virgil_48
gafiteanu
virgil
WoodyCAD
CAdi
curiosul
12 participanți

Pagina 12 din 16 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul

In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mar 04 Mar 2014, 11:31

Rezumarea primului mesaj :

Prin relativitate, la o viteză mai mare timpul se scurge mai încet, iar la o viteză mai mică timpul se scurge mai repede.
Dar această concluzie duce la un paradox.

Modul în care se constată scurgerea diferită a timpului se bazează pe un mecanism, chiar dacă este vorba de un ceas atomic să-i spunem.
Dacă timpul se scurge mai repede, atunci înseamnă că procesele care stau la baza mecanismului de observare a scurgerii timpului sunt accelerate.

Mai exact, să exemplificăm, avem două ceasuri bazate pe același mecanism, fie ele și atomice.
Unul se află pe un dispozitiv ce se mișcă cu viteza x, iar altul pe un dispozitiv ce se mișcă cu viteza y, mult mai mare ca viteza x.
Dacă la un moment dat cele două ceasuri vor indica valori diferite, aceasta înseamnă că procesele care stau la baza mecanismului identic al celor două ceasuri s-au succesionat cu viteză diferită.
Cel pentru care timpul s-a scurs mai repede s-a datorat creșterii vitezei de succesiune a proceselor care construiesc mecanismul.

Deci concluzia este că dacă se observă o scurgere mai rapidă a timpului, atunci crește viteza proceselor mecanismului ceasului, în timp ce prin relativitate, creșterea vitezei duce la o scurgere mai lentă a timpului.

Vede cineva acest paradox ?

Știu că nu am fost suficient de coerent în explicații, dar nu știu cum să o fac altfel.

O să mai încerc în funcție de părerile voastre.
Poate reușește careva dintre voi să completeze situația pentru a reieși evident acest paradox.
O să mai încerc și eu.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mar 25 Mar 2014, 23:56

Aşa este, cum a zis v0id: acolo ai raportul dintre o contractare spaţială şi o dilatare temporală. Ori, dilatarea temporală nu este echivalentă cu un interval de timp, ci reprezintă acelaşi interval de timp privit din alt sistem de referinţă.
La fel şi contractarea spaţială: nu este o deplasare.
Logic, raportul lor nu poate fi o viteză.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de Vizitator Mier 26 Mar 2014, 00:07

asds a scris:Aşa este, cum a zis v0id: acolo ai raportul dintre o contractare spaţială şi o dilatare temporală. Ori, dilatarea temporală nu este echivalentă cu un interval de timp, ci reprezintă acelaşi interval de timp privit din alt sistem de referinţă.
La fel şi contractarea spaţială: nu este o deplasare.
Logic, raportul lor nu poate fi o viteză.

vezi mesajul meu de mai sus.Si eu m-am gandit la asta dar nu tine

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 00:16

Ba ţine, că el afirmă că "A va observa că B nu a mai parcurs aceeași distanță d ci una egală cu Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex"
Dar Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex nu este o distanţă, ci o contracţie. Corpul B nu are cum să parcurgă o contracţie.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de Vizitator Mier 26 Mar 2014, 00:27

asds a scris:Ba ţine, că el afirmă că "A va observa că B nu a mai parcurs aceeași distanță d ci una egală cu Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex"
Dar Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetexnu este o distanţă, ci o contracţie. Corpul B nu are cum să parcurgă o contracţie.
d este o distanta d' este o distanta contractata este exact lungimea pe care o masoara cel din sistemul in miscare fata de d

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 00:59

Dacă nu e contracţie, ci este viteza lui B măsurată din A, atunci Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex
nu ce a scris el.
A folosit relaţia pentru contracţia relativistă în loc de cea corectă pentru viteză.
La fel şi pentru timp.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de Vizitator Mier 26 Mar 2014, 01:09

asds a scris:Dacă nu e contracţie, ci este viteza lui B măsurată din A, atunci Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex
nu ce a scris el.
A folosit relaţia pentru contracţia relativistă în loc de cea corectă pentru viteză.
La fel şi pentru timp.
E clar ca nu e corect cum le-a folosit.Intrebarea este de ce nu este corect.Lasa pe maine sa vedem ce zice si void si pe urma am sa rezum si concluzia la care am ajuns eu de ce nu este corect sa faci raportul.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 01:13

Am greşit mai sus, m-am referit la altceva.

Dacă d' este o distanţă contractată v apare direct din factorul gamma.
Totuşi am impresia că greşeala este chiar la început, unde afirmă: "Pentru corpul B acesta parcurge o distanță d într-un timp t, deci din perspectiva lui are viteza Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex"
Viteza aia o raportează la A, că nu poate să o raporteze la el însuşi, dar pentru B, A se deplasează relativist, deci Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex
Dacă mutăm observatorul în A, atunci B se deplasează relativist cu viteza Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 07:45

Vă mulțumesc.
Am băgat în ecuații trei dintre oamenii mei preferați.

Ce mă interesează este aspectul următor.
Fără ecuații, fără interpretări matematice.
Doar la nivel de principiu logic.

Deformarea spațio-temporală trebuie să o interpretăm așa.

Dacă de undeva măsurăm și stabilim că într-un timp t un corp a străbătut o distanță d, prin contracția spațială și dilatarea temporală, dacă privim mișcarea corpului din altă parte, vom stabili că de fapt acel corp a străbătut o altă distanță d' într-un alt timp t'.

Aceasta este interpretarea corectă a contracției spațiului și a dilatării timpului ?

Vorbim prin cuvinte, doar la nivel de interpretare elementară a acestei deformări spațio-temporale.
Că formulele pe care le-am scris sunt greșit aplicate, m-ați convins.
Nu insistăm și nu mai facem caz asupra lor, le accept și sunt de acord cu ele, altfel, dacă nu le respectăm și nu le aplicăm corect facem o harababură din toată relativitatea.

Deci ceea ce mă interesează este, la nivel de principiu logic, dacă modul în care am justificat deformarea spațio-temporală este corect.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de v0id Mier 26 Mar 2014, 07:55

Cred ca te-ai grabit sa sari in niste lucruri care inca sunt cam departe. Era mai bine daca aveai putin mai multa rabdare, ca teoria nu fuge nicaieri, si luai lucrurile mai incet.

_________________
Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex

v0id
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 424
Puncte : 12387
Data de inscriere : 01/02/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 08:42

Cam așa-i v0id !

Hai să-ți mai povestesc un lucru prin care să-mi înțelegi natura.

Cândva, eram prin clasa a 5-a, pe la sfârșitul clasei a 5-a, dar eu știam oarecum, materia din clasele 6, 7, 8, deși n-am fost un elev prea strălucit, dar oricum eram situat în jumătatea din jumătatea elevilor cei mai buni din clasă.

Aveam în bloc elevi care erau în clase mai mari și-mi explicau câte ceva din ceea ce învățau ei într-a 6-a, a 7-a, a 8-a și nu înțelegeam exact ce spun.
Le ceream manualele respective și le învățam singur.

Cam asta fac și acum v0id.
Am un instinct propriu să mă duc mai departe, nu am răbdare să aștept până ajung acolo.
Dar la fel de bine ăsta este un defect, pentru că dacă le citesc singur s-ar putea să nu le învăț și înțeleg cum trebuie, iar ulterior, așa cum se și vede, le-am aplicat incorect.

Oricum, să lăsăm pereții de texte și să revenim la subiect.

Ideea este următoarea.
Dacă exprimăm d' și t' prin d și t, atunci folosim o aceeași metrică, un același sistem de măsurare a timpului și distanței, atât din S, cât și din S'.

Din perspectiva amândurora folosim aceeași metrică de măsurare.
Iar asta înseamnă că nu se deformează nimic la nivel de metrică de măsurare.
Pentru că am observat că și voi ați substituit în ecuații și ați efectuat operații matematice pentru a transforma ecuațiile, gen ați împărțit prin t sau mai știu eu ce, ca și cum ar fi aceeași valoare, adică măsurată prin aceeași metrică, pentru că se consideră că ea trebuie să aibă aceeași valoare.

Dar are aceeași valoare măsurată într-o aceeași metrică.

Deci sistemul de măsurare pentru timp și spațiu nu o modificați.
Iar asta mă face să mă întreb, păi atunci ce contracție spațială și dilatare temporală avem ?
Pentru că nu se schimbă metrica de măsurare.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 08:56

curiosul a scris:Dacă de undeva măsurăm și stabilim că într-un timp t un corp a străbătut o distanță d, prin contracția spațială și dilatarea temporală, dacă privim mișcarea corpului din altă parte, vom stabili că de fapt acel corp a străbătut o altă distanță d' într-un alt timp t'.
Nu prin acel raport, că acel raport nu defineşte o viteză, ci prin adunarea relativistă a vitezelor.

Iată un exemplu: dacă un corp se deplasează cu viteza u' faţă de un SR S' care la rândul lui se deplasează cu viteza v faţă de S, atunci viteza u a corpului măsutată din S este
Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex
Pentru a afla contracţia spaţială d a distanţei d' parcurse de u' în S' măsurată din S aplicăm Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetexpentru viteza u găsită anterior.
Dacă u' este egal cu zero în S', corpul este în repaus în S', deci are aceeaşi viteză v dintre S şi S'
Pentru a măsura contracţia spaţială a corpului acum aplicăm Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetexpentu viteza v, deoarece u' = v atunci când o măsurăm din S.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 09:01

Măi Răzvane, eu nu contrazic ce spui.
Dar dacă ai folosit pentru exprimarea lui d' valoarea lui d, valoarea lui d trebuie să fie aceeași și din S și din S'.
Vorbim de o aceeași metrică din ambele SR-uri.

Deci ce se contractă, cum se contractă spațiul, dacă-l măsurăm la fel din ambele SR-uri ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 09:03

Completare:

Prima dată ai Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex
iar a doua oară ai Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 09:06

Bineînţeles, am scris greşit. Rectific:

Prima dată ai Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex
iar a doua oară ai Timpul și viteza - Pagina 12 Mimetex

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 09:11

curiosul a scris:Dar dacă ai folosit pentru exprimarea lui d' valoarea lui d, valoarea lui d trebuie să fie aceeași și din S și din S'.
Am folosit pentru exprimarea lui d valoarea lui d' şi ea nu este identică în cele două sisteme de referinţă.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 09:14

Măi Răzvane, tu ești ca mine, necumpătat.
Fii și tu ca omuldinlună sau ca Mezei Geza.

Înțelege mai întâi ce vreau să spun.
Că nu punem problema la modul unul dintre noi este mai deștept ca altul.
Încercăm doar să privim cât mai obiectiv situația.
Ai observat că mie nu mi-e rușine să recunosc, da Răzvan, ai dreptate, mi-am dat seama unde am greșit, mulțumesc pentru lămuriri.

Repet, metrica de măsurare este aceeași atât din S, cât și din S', atât pentru a măsura spațiul, cât și pentru a măsura timpul ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 10:35

Fiecare cu ce-l interesează.

curiosul a scris:...metrica de măsurare este aceeași atât din S, cât și din S', atât pentru a măsura spațiul, cât și pentru a măsura timpul ?

Cum rămâne cu asta ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 26 Mar 2014, 10:55

primata nelamurita a scris:..metrica de măsurare este aceeași atât din S, cât și din S', atât pentru a măsura spațiul, cât și pentru a măsura timpul ?
...metrica este ABITRARA...ca sa masori TREBUIE SA TAI "AXA", trebuie sa ai un IN si un OUT...sa ai "segmentul"!
...
DECI...NU CONTEAZA UNDE TAI......toate determinarile umbrelor se fac in functie de "taietura"!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22484
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 11:16

Sigur WoodyCad, ți-am dat iar un verde.
Dar ți l-am dat obiectiv, pentru că chiar așa stau lucrurile.
Dacă nu avem o metrică absolută la care să raportăm anumite diferențe, atunci nu putem evidenția acele diferențe în niciun fel din punct de vedere logic.
De ce este x altfel decât este Y ?
Păi ce este X și ce este Y ?
Păi X și y sunt lungimi, distanțe.
Cum ne dăm seama care este mai mare sau egală ?

Păi simplu, analizându-le prin aceeași metrică, prin același mod de măsurare.

Dar dacă este așa, atunci la nivelul relativității, aceasta se pare că tocmai analizează printr-o metrică absolută, universală în orice SR.

Rezultatul prin care ajungem la concluzia că spațiul s-a contractat și timpul s-a dilatat, nu este o diferență de metrică a spațiului, ci pur și simplu avem diferențe de timp și distanță, măsurate prin aceeași metrică din sisteme diferite.

Dar nu există nicio contracție a spațiului sau dilatare a timpului.

Îmi pare rău, nu pot s-o spun mai pe ocolite.

Dar, Răzvan mi-a mai arătat o dată că mă înșel.
Este posibil să mă înșel din nou.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 11:29

Ai putea să spui Răzvane, că ceea ce înseamnă pentru mine 1m într-un loc, pentru altcineva înseamnă tot 1m în alt loc, dar un altfel de metru, mai mic un pic, privite din prisma vitezei.

Cu alte cuvinte 1m este mai mic ca 1m.
Nici nu știu cum să mă mai exprim, sper doar să înțelegi ce vreau să spun.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 13:53

Am revenit, dar dispar iară.
curiosul a scris:Repet, metrica de măsurare este aceeași atât din S, cât și din S', atât pentru a măsura spațiul, cât și pentru a măsura timpul ?
Bineînţeles că metrica locală este aceeaşi metrică Minkowski în fiecare referenţial.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 26 Mar 2014, 13:59

Primata in eroare a scris:Rezultatul prin care ajungem la concluzia că spațiul s-a contractat și timpul s-a dilatat, nu este o diferență de metrică a spațiului, ci pur și simplu avem diferențe de timp și distanță, măsurate prin aceeași metrică din sisteme diferite.
...
primata in adevar a scris:Ai putea să spui Răzvane, că ceea ce înseamnă pentru mine 1m într-un loc, pentru altcineva înseamnă tot 1m în alt loc, dar un altfel de metru, mai mic un pic, privite din prisma vitezei.
Cu alte cuvinte 1m este mai mic ca 1m.
....
Iata o MOSTRA DE INCONSISTENTA, 2 RATIONAMENTE DISTINCTE....2 directii diferite, una falsa una adevarata!
....dar daca sunt infinite...directii...VOI PUTETI GANDI UNIFICAT?
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22484
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 14:56

Stai puțin WoodyCad că în verisiunea x a fundamentului elicoidal nu apare pe nicăieri asta. Probabil că va apare în versiunea y.

Toate aspectele care ne unesc, pe noi și pe tine, este faptul că suntem primate, iar diferențele majore, faptul că noi avem orice altă caracteristică, nelămurită, insistentă, ilogică etc, dar nu putem avea în același timp și caracteristica esențială, adică primata superioară.

Ia ghici cine dintre primate, unica dintre primate, are această caracteristică de primată superioară ?

Îți dau un indiciu, începe cu W.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 17:15

asds a scris:
curiosul a scris:Dacă de undeva măsurăm și stabilim că într-un timp t un corp a străbătut o distanță d, prin contracția spațială și dilatarea temporală, dacă privim mișcarea corpului din altă parte, vom stabili că de fapt acel corp a străbătut o altă distanță d' într-un alt timp t'.
Nu prin acel raport, că acel raport nu defineşte o viteză, ci prin adunarea relativistă a vitezelor.

Răzvan, n-am întrebat de niciun fel de rapoarte, ci simplu, fără ecuații, în cuvinte.

Cum trebuie să interpretăm modificarea spațio-temporală ?

Eu am încercat o explicație în citat.
Este corectă ?
Dacă nu, cum trebuie să interpretăm deformarea spațio-temporală.
Ecuațiile le-am înțeles.
Ar fi chiar culmea după atâtea explicații.
Eu acum vreau doar cuvinte.
E bună explicația mea ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 26 Mar 2014, 17:46

primata mistica a scris:Cum trebuie să interpretăm modificarea spațio-temporală ?
...
EXACT CUM INTERPRETEZI....URECHILE DEFORMATE ALE ELEFANTILOR ZBURATORI INVIZIBILI...!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22484
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 18:14

curiosul a scris:Cum trebuie să interpretăm modificarea spațio-temporală ?
Spaţiul şi timpul au mărimi diferite atunci când sunt măsurate din sisteme de referinţă inerţiale diferite, între care există o viteză relativă.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 18:16

Desigur Răzvan, am înțeles ce spun ecuațiile.
Dar n-ai răspuns la întrebare.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 18:20

La întrebările referitoare la această interpretare mă refer mai exact.

curiosul a scris:
curiosul a scris:Dacă de undeva măsurăm și stabilim că într-un timp t un corp a străbătut o distanță d, prin contracția spațială și dilatarea temporală, dacă privim mișcarea corpului din altă parte, vom stabili că de fapt acel corp a străbătut o altă distanță d' într-un alt timp t'.

Răzvan, n-am întrebat de niciun fel de rapoarte, ci simplu, fără ecuații, în cuvinte.

Cum trebuie să interpretăm modificarea spațio-temporală ?

Eu am încercat o explicație în citat.
Este corectă ?
Dacă nu, cum trebuie să interpretăm deformarea spațio-temporală.
Ecuațiile le-am înțeles.
Ar fi chiar culmea după atâtea explicații.
Eu acum vreau doar cuvinte.
E bună explicația mea ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mier 26 Mar 2014, 18:23

Ce ai vrea să interpretezi? Mai era unul care ne punea să interpretăm minunile lui Keshe!  Laughing 
Nu interpretezi nimic: iei ca atare ce am zis mai sus.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 18:28

Așa nu facem treabă Răzvan.
Tu ești profesor, iar eu un elev care pune o întrebare profesorului.

Nu mă lua cu ciocolată că nu sunt o elevă.
Răspunsurile trebuie să fie DA sau NU.
Dacă nu, atunci cum ?

Simplu !

Desigur, ai putea să spui și că

Curiosule, nu știu să-ți dau un răspuns exact.
Așa cum tu nu știi să explici anumite lucruri, nici eu nu știu să explic anumite lucruri.
Dar o să mă interesez și o să încerc să-ți aduc un răspuns.


Dacă o dai ca și până acum, efectiv mă atragi cu ciocolată.
Îmi place și asta, dar nu asta-mi trebuie acum.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de martie Mier 26 Mar 2014, 18:31

Eu vad un mobil deplasandu-se intre doua jaloane fixe fata de mine, intre care eu masor distanta d. Un observator din acel mobil, va masura distanta dintre jaloane ca fiind d', mai mica decat d. Asta este contractarea spatiului pentru acel observator. Pentru mine se contracta doar mobilul in cauza, pe directia sa de deplasare. Daca cel din mobil stie ca nava lui are lungimea l' pentru ca a masurat-o stand langa ea, eu o masor ca fiind l, mai mica decat l'.

martie
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mier 26 Mar 2014, 18:39

Măi Răzvane, hai să ne înțelegem.

Eu vreau răspunsurile la întrebările mele, nu la întrebările pe care le înțelegi tu. Vorbim de două situații diferite.

Ce Dumnezeu, chiar nu înțelegi ?
Care-i răspunsul tău la interpretarea situației de mai jos

Dacă de undeva măsurăm și stabilim că într-un timp t un corp a străbătut o distanță d, prin contracția spațială și dilatarea temporală, dacă privim mișcarea corpului din altă parte, vom stabili că de fapt acel corp a străbătut o altă distanță d' într-un alt timp t'.

DA sau NU ?
Este corect interpretată ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 12 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 16 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum