Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 25 Iul 2024, 17:43

» New topic
Scris de virgil Mier 24 Iul 2024, 07:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 22:12

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 06:47

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Globalizarea
Scris de virgil Dum 21 Iul 2024, 16:46

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Dum 21 Iul 2024, 15:20

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de CAdi Joi 18 Iul 2024, 11:51

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

» Despre vise
Scris de CAdi Sam 13 Iul 2024, 15:09

» Constatari
Scris de curiosul Sam 13 Iul 2024, 10:13

» Pendulul
Scris de virgil_48 Lun 08 Iul 2024, 16:18

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Sam 06 Iul 2024, 10:23

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Vin 05 Iul 2024, 13:24

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de virgil Dum 30 Iun 2024, 19:01

» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de curiosul Sam 29 Iun 2024, 16:06

» CURIOZITATI; Motor miniatural functional
Scris de virgil Vin 28 Iun 2024, 20:36

» Fizicieni care au schimbat lumea.
Scris de eugen Vin 28 Iun 2024, 09:58

» O proprietate Black Hole (Gaura Neagra)
Scris de virgil Joi 27 Iun 2024, 17:58

» Cum marim energia atomului ?
Scris de virgil Dum 23 Iun 2024, 19:11

» Bec Tapo L530E 2.0 - Smart Wi-Fi Light Bulb, Multicolor
Scris de Dacu Vin 21 Iun 2024, 18:30

» Caracteristicile tehnice ale motoarelor auto
Scris de CAdi Joi 20 Iun 2024, 12:24

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Dum 16 Iun 2024, 11:55

» EMINESCU, Templu National
Scris de eugen Sam 15 Iun 2024, 22:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 2 )


Top postatori
virgil (12347)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (12205)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7950)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3889)
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
ilasus
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
ilasus
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Impartirea cu rest - Pagina 2 Vote_lcapImpartirea cu rest - Pagina 2 Voting_barImpartirea cu rest - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 35 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 35 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Impartirea cu rest

5 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Impartirea cu rest

Mesaj Scris de curiosul Vin 30 Mai 2014, 22:07

Rezumarea primului mesaj :

De ceva timp ma preocupa o problema interesanta legata de factorizare si suma la care nu I-am dat de capat.

Cum aflam cel mai mic numar care impartit la n da restul m, impartit la n(1) da restul m(1), impartit la n(2) da restul m(2),...
Cum aflam numarul  respectiv in functie de numerele la care este impartit si resturile obtinute ?

Incerc de ceva timp sa gasesc o formula generala in functie de numerele la care este impartit n, n(1), n(2), n(3),... si resturile obtinute m, m(1), m(2), m(3),... pentru a afla numarul respectiv, dar se pare ca problema ma depaseste.

Are cineva vreo idee ?
Se poate generaliza o asemenea formula ?

Subliniez cel mai mic numar care satisface conditia, pentru ca celelalte, adica o infinitate, se pot gasi usor in functie de acest cel mai mic numar.

Are cineva vreo idee ?
Desi calculez si analizez numerele zilnic, sunt foarte familiarizat cu factorizarea, zic eu, nu am gasit inca o asemenea formula.
Mai mult, problema este legata si de suma, iar o asemenea formula am reusit sa o leg si de distributia numerelor prime, in special determinarea lui P(n+1) in functie de P(n), precum si cu  conjectura lui Goldbach.

Orice idee este binevenita.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Impartirea cu rest - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Impartirea cu rest - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de CAdi Mier 11 Iun 2014, 23:47

Da ? Da-mi exemplu .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 12205
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de curiosul Joi 12 Iun 2014, 13:09

Alege tu ca nu-i greu.
Dar ma intereseaza cum a ajuns Dacu la rezultatul obtinut prin dezvoltarea egalitatilor.

Sunt convins ca a folosit un calculator si informatiile pe care i le-am dat ca sa gaseasca rezultatul si nu prin dezvoltari matematice algebrice, pentru ca nu se poate ajunge la acel rezultat dezvoltand egalitatile alea.

Dar nu calcule numerice ma intereseaza, ca alea-s floare la ureche, ci determinarea unei formule generale care gaseste astfel de numere prin astfel de conditii.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6790
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Dacu Sam 14 Iun 2014, 08:34

Rezolvarea sistemului:
Se ajunge uşor la următoarele ecuaţii:
a=19u+1=31v+2=43w-22 unde u,v,w sunt numere întregi care trebuie găsite.Din aceste ecuaţii rezultă sistemul de ecuaţii:
19u-31v=1
43w-19u=23
Din prima ecuaţie a acestui sistem rezultă:
u=31s+18
v=19s+11 unde s este un număr întreg ce trebuie găsit.....
si aşa mai departe......
Cine ştie să rezolve ecuaţii diofantice atunci va şti sa rezolve foarte usor sistemul de ecuaţii dat de mine...Cine nu ştie să rezolve ecuaţii diofantice atunci să puna mâna pe carte că nu urzică....
Sunt sătul de nepricepuţi şi de cei care doar sunt curiosi dar nu învaţă nimic şi vor totul de-a gata! study study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Impartirea cu rest - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Impartirea cu rest - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2602
Puncte : 22063
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de CAdi Sam 14 Iun 2014, 13:23

Dacule, cu o singura floare nu se face Primavara ,si asta e cazul tau.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Impartirea cu rest - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Impartirea cu rest - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de curiosul Sam 14 Iun 2014, 20:43

Tot n-am inteles cum ai ajuns la rezultatul N=177289t+159078., Dacule, ca nu rezulta.
Te-ai saturat de nepriceputi sau nu stii cum s-o dai la intors acum ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Impartirea cu rest - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Impartirea cu rest - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Dacu Dum 15 Iun 2014, 08:11

Pentru cei care vor să înveţe cum se rezolvă ecuaţiile diofantice în mulţimea numerelor întregi le recomand cartea "Rezolvarea ecuaţiilor în numere întregi",autor A. O. Ghelfond apărută cu Nr. 9 la Biblioteca Societăţii de ştiinţe matematice şi fizice din R.P.R. în anul 1954 şi tipărită de Editura Tehnică Bucureşti.Cine este din Bucureşti sau din oraşe mari cu siguranţă va găsi aceasta carte...."Puneţi mâna pe carte că nu urzică!"  Very Happy study study study study
M-am săturat să dau indicaţii unora care după ce le dau indicaţii mă jignesc şi se mai şi laudă că ei au rezolvat tot felul de probleme şi de teoreme de tip conjecturi deşi sunt doar nişte plagiatori nerusinaţi care se cred mari matematicieni.......Să le fie ruşine unor asemenea oamenii!Aceşti oameni sunt suspecţi! Suspect Suspect Suspect

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Impartirea cu rest - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Impartirea cu rest - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2602
Puncte : 22063
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Vizitator Dum 15 Iun 2014, 18:52

orakle a scris:Nu pentru matematica s-a premiat ci pentru economie.Are niste aplicatii economice importante privind minimizarea costurilor sau maximizarea eficientei.Sunt si programe foarte bune facute pe baza acelui algoritm (de exemplu in eficientizarea transporturilor de marfuri)
Ma rog...hai sa ne vedem de treaba ca in cazul tau lucrurile sunt mult mai simple. Sa revenim la subiect  sa vedem daca obtinem ceva interesant sau batem campii.

M-am apucat sa calculez si doar dupa am observat ca deja in prima relatie s-a strecurat o greseala  What a Face 
X=7a+3
X=19b+19
X=31c+31
X=43d+21    este incorect
hai ca il fac azi sau maine intr-un notepad si dupa ce vad ca e totul bine ii dau paste

Se pare ca folosind metoda matriceala doar incurcam lucrurile si mai mult deoarece in final  reobtinem X,a,b,c in functie de d .Rezultate care le putem obtine mult mai usor.
In concluzie nu am obtinut nimic concludent si de ajutor pentru a putea obtine o scriere generalizata.
Tind sa cred ca o generalizare pentru cazul a n ecuatii nici prin metoda sugerata de Dacu nu se poate rezolva.Doar pentru cazul calculelor numerice putem folosi algoritmul sugerat de el.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Dacu Lun 16 Iun 2014, 07:36

orakle a scris:Se pare ca folosind metoda matriceala doar incurcam lucrurile si mai mult deoarece in final  reobtinem X,a,b,c in functie de d .Rezultate care le putem obtine mult mai usor.
In concluzie nu am obtinut nimic concludent si de ajutor pentru a putea obtine o scriere generalizata.
Tind sa cred ca o generalizare pentru cazul a n ecuatii nici prin metoda sugerata de Dacu nu se poate rezolva.Doar pentru cazul calculelor numerice putem folosi algoritmul sugerat de el.
Metoda dată de mine merge pentru orice număr finit de ecuaţii,dar evident calculele sunt mai laborioase cu cât numărul ecuaţiilor este mai mare.....Ce înţelegi tu prin calcule numerice? Idea
Cum poţi tu rezolva ecuaţia diofantică Impartirea cu rest - Pagina 2 Mimetex având necunoscutele Impartirea cu rest - Pagina 2 Mimetex dacă nu se dau valorile lui Impartirea cu rest - Pagina 2 Mimetex?  Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Impartirea cu rest - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Impartirea cu rest - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2602
Puncte : 22063
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Vizitator Lun 16 Iun 2014, 08:14


Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Dacu Lun 16 Iun 2014, 08:37

Teoria este una şi practica este alta....Teoria prezentata în link este asemănătoare cu teoria dată in cartea recomandată de mine......
Trebuie cunoscute valorile a,b,c dacă vrem să găsim efectiv toate valorile posibile ale necunoscutelor x şi y.....

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Impartirea cu rest - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Impartirea cu rest - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2602
Puncte : 22063
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Vizitator Lun 16 Iun 2014, 08:57

Dacu a scris:
Teoria este una şi practica este alta....Teoria prezentata în link este asemănătoare cu teoria dată in cartea recomandată de mine......
Trebuie cunoscute valorile a,b,c dacă vrem să găsim efectiv toate valorile posibile ale necunoscutelor  x şi y.....

La asta m-am referit si eu cand am amintit de valorile numerice ale lui a,b si c

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Dacu Lun 16 Iun 2014, 15:57

orakle a scris:La asta m-am referit si eu cand am amintit de valorile numerice ale lui a,b si c
Presupun că amândoi gândim la fel în cazul acestei probleme....iar aţii ar tebui "să pună mâna pe carte că nu urzică"..... Very Happy 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Impartirea cu rest - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Impartirea cu rest - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2602
Puncte : 22063
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Impartirea cu rest - Pagina 2 Empty Re: Impartirea cu rest

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum