Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 25 Iul 2024, 17:43

» New topic
Scris de virgil Mier 24 Iul 2024, 07:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 22:12

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 06:47

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Globalizarea
Scris de virgil Dum 21 Iul 2024, 16:46

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Dum 21 Iul 2024, 15:20

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de CAdi Joi 18 Iul 2024, 11:51

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

» Despre vise
Scris de CAdi Sam 13 Iul 2024, 15:09

» Constatari
Scris de curiosul Sam 13 Iul 2024, 10:13

» Pendulul
Scris de virgil_48 Lun 08 Iul 2024, 16:18

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Sam 06 Iul 2024, 10:23

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Vin 05 Iul 2024, 13:24

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de virgil Dum 30 Iun 2024, 19:01

» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de curiosul Sam 29 Iun 2024, 16:06

» CURIOZITATI; Motor miniatural functional
Scris de virgil Vin 28 Iun 2024, 20:36

» Fizicieni care au schimbat lumea.
Scris de eugen Vin 28 Iun 2024, 09:58

» O proprietate Black Hole (Gaura Neagra)
Scris de virgil Joi 27 Iun 2024, 17:58

» Cum marim energia atomului ?
Scris de virgil Dum 23 Iun 2024, 19:11

» Bec Tapo L530E 2.0 - Smart Wi-Fi Light Bulb, Multicolor
Scris de Dacu Vin 21 Iun 2024, 18:30

» Caracteristicile tehnice ale motoarelor auto
Scris de CAdi Joi 20 Iun 2024, 12:24

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Dum 16 Iun 2024, 11:55

» EMINESCU, Templu National
Scris de eugen Sam 15 Iun 2024, 22:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


Top postatori
virgil (12347)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (12205)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7950)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3889)
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
ilasus
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
ilasus
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Interactiuni. - Pagina 2 Vote_lcapInteractiuni. - Pagina 2 Voting_barInteractiuni. - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 41 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 41 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Interactiuni.

+2
negativ
virgil
6 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Interactiuni.

Mesaj Scris de virgil Vin 05 Feb 2016, 11:31

Rezumarea primului mesaj :

In fizica se cunosc patru tipuri de forte: tari, electromagnetice, slabe, si gravitationale.
Sa ne oprim atentia la fortele gravitationale. Doua corpuri pot interactiona intre ele din punct de vedere mecanic, cat si gravitational. Interactiunea gravitationala se face doar prin intermediul campului, deoarece fiecare corp este inconjurat de propriul camp gravitational, interactiunea in acest caz are loc intre campurile celor doua corpuri.
Cum credeti ca se realizeaza interactiunea gravitationala.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12347
Puncte : 56288
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos


Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de negativ Mier 10 Feb 2016, 08:37

virgil a scris:
Acum am si o demonstratie practica pentru a combate teoria relativitatii asa cum a exprimat-o nea caisa. Nu exista fenomene relativiste ca dilatarea timpului si contractia spatiului. Asa cum el insusi a afirmat, e doar o impresie, dar acum pot demonstra clar si de ce.
Inainte de a arunca cu piatra, demonstreaza si de ce.
In primul rand, nu arunc cu piatra. Confirm doar indoiala omului si merg pe mana lui : "pare ca spatiul se contracta". Asta ma stradui sa fac. sa demonstrez ca asa e. Numai ca nu e simplu, explicabil in doua vorbe.

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de curiosul Mier 10 Feb 2016, 08:54

negativ a scris:Am aflat azi si de ce Interactiuni. - Pagina 2 Gif, spre disperarea pasionatilor de sume de siruri si de presupusa lor legatura cu numerele prime. Singura legatura e cea pe care i-am sugerat-o curiosului (probabil ca lui). Daca descopar ceva in plus, o sa-i spun (am ceva idei, dar nu prea sunt clare).

Chiar te rog, m-ar interesa astfel de aspecte.
Dar nu prea poți avea dreptate aici
Acum am si o demonstratie practica pentru a combate teoria relativitatii asa cum a exprimat-o nea caisa. Nu exista fenomene relativiste ca dilatarea timpului si contractia spatiului. Asa cum el insusi a afirmat, e doar o impresie, dar acum pot demonstra clar si de ce.

Teoria relativității restrânse nu poate fi combătută, ea este adevărată.
Matematic, ecuațiile acesteia arată clar că dacă postulatul constanței vitezei luminii este adevărat, atunci ecuațiile sunt corecte.

Dar problema principală a celor care încearcă să combată TRR este că nu o înțeleg exact.

Efectele relativiste apar doar dintr-o anumită perspectivă.

Adică dacă tu te deplasezi cu viteză v față de mine, atunci tu vei apărea contractat cu factorul Lorentz doar din perspectiva mea și numai din a mea.
Tu nu vei suferi nicio modificare.
Dacă te vei deplasa cu altă viteză față de alt SR, din acel SR efectele relativiste sunt altele, nu identice cu cele din SR-ul meu, deci conform TRR asta ar însemna ca tu să suporți modificări diferite în același timp, ceea ce este complet absurd.
Deci efectele relativiste apar doar dintr-o anumită perspectivă, iar dacă ai scos asta din ecuații ceea ce încerci să combați este din start greșit.
Dacă iei asta în calcul, n-ai ce să combați, ecuațiile TRR sunt cât se poate de corecte, dacă postulatul constanței vitezei luminii este adevărat, adică viteza luminii este aceeași din orice SR.

Dacă vrei să combați ceva în relativitate trebuie să combați acest postulat, nu ecuațiile relativității.

Între timp, după toate discuțiile pe care le-am mai avut cu omuldinlună, am mai citit și studiat un pic, iar TRR este cât se poate de corectă.
Și să fim serioși, toți fizicienii aceia care acceptă TRR, or fi toți chiar atât de incompetenți și de bătuți în cap ?

Dar într-adevăr, putem fi și paranoici considerând că acei fizicieni sunt oameni care susțin teoria conspirației și ne bagă pe gât informațiile pe care vor ei să le știm.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6790
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de negativ Mier 10 Feb 2016, 11:38

curiosul a scris:
negativ a scris:Am aflat azi si de ce Interactiuni. - Pagina 2 Gif, spre disperarea pasionatilor de sume de siruri si de presupusa lor legatura cu numerele prime. Singura legatura e cea pe care i-am sugerat-o curiosului (probabil ca lui). Daca descopar ceva in plus, o sa-i spun (am ceva idei, dar nu prea sunt clare).
Chiar te rog, m-ar interesa astfel de aspecte.
Dar nu prea poți avea dreptate aici
Acum am si o demonstratie practica pentru a combate teoria relativitatii asa cum a exprimat-o nea caisa. Nu exista fenomene relativiste ca dilatarea timpului si contractia spatiului. Asa cum el insusi a afirmat, e doar o impresie, dar acum pot demonstra clar si de ce.
Aceste doua probleme sunt strans legate una de cealalta. Sa nu crezi ca m-a pasionat vreodata sa rezolv problema ipotezei Riemann. Am dat peste ea cautand sa rezolv o problema fizica, si anume cum si de ce lumina se propaga pe distante infinite cu aceeasi viteza, fara sa piarda energie. Evident, asta e legata de felul in care masuram si in care calculam. Metodele matematice de sumare sunt diferite de cele fizice, asa ca a trebuit sa adaug la matematica un domeniu nou. Din pacate, nu vad pe moment o legatura directa intre numerele prime si ipoteza Riemann. S-ar putea sa existe, dar momentan nu m-a preocupat. Problema principala, cum am mai spus este deosebirea teoretica intre unitate si intreg cu ajutorul celei de echilibru. De exemplu, cand aduni toate numerele naturale, obtii implicit o valoare dintr-un întreg real.  Acest fel de a vedea lucrurile si niste obiecte matematice suplimentare, combat TRR.
curiosul a scris:Teoria relativității restrânse nu poate fi combătută, ea este adevărată.
Matematic, ecuațiile acesteia arată clar că dacă postulatul constanței vitezei luminii este adevărat, atunci ecuațiile sunt corecte.
Dar problema principală a celor care încearcă să combată TRR este că nu o înțeleg exact.
Postulatul constantei vitezei luminii nu e chiar exact. c este o constanta geometrica dependenta de unitatea la care se raporteaza radicalul produsului dintre  ε0 şi μ0, unitate care desemneaza starea de echilibru a campului electric într-o zona din spatiu. Noi masuram asta in interiorul campului electric al sistemului solar, dependent de cel al galaxiei, evident diferit de cel intergalactic. Deci noi stim ce viteza are lumina in sistemul solar.Problema celor ce incearca sa combata TRR este ca nu au un aparat matematic adecvat si complet.
curiosul a scris:Efectele relativiste apar doar dintr-o anumită perspectivă.
Adică dacă tu te deplasezi cu viteză v față de mine, atunci tu vei apărea contractat cu factorul Lorentz doar din perspectiva mea și numai din a mea.
Tu nu vei suferi nicio modificare.
Dacă te vei deplasa cu altă viteză față de alt SR, din acel SR efectele relativiste sunt altele, nu identice cu cele din SR-ul meu, deci conform TRR asta ar însemna ca tu să suporți modificări diferite în același timp, ceea ce este complet absurd.
Deci efectele relativiste apar doar dintr-o anumită perspectivă, iar dacă ai scos asta din ecuații ceea ce încerci să combați este din start greșit.
Dacă iei asta în calcul, n-ai ce să combați, ecuațiile TRR sunt cât se poate de corecte, dacă postulatul constanței vitezei luminii este adevărat, adică viteza luminii este aceeași din orice SR.
Dacă vrei să combați ceva în relativitate trebuie să combați acest postulat, nu ecuațiile relativității.
Asta si fac. Problema observata de tine e foarte corecta. Din acest motiv am precizat mai bine in teorie ce anume inseamna SRI, nu SR. Sistemul de referinta inertial este insuficient inteles, chiar daca Einstein avea dreptate cand spunea ca c este aceeasi in orice sistem de referinta inertial. Nu avea de unde sa stie faptul ca proprietatile sistemului de referinta inertial sunt dependente de campul electric general al spatiului si nici nu avea suport matematic suficient.
curiosul a scris:Între timp, după toate discuțiile pe care le-am mai avut cu omuldinlună, am mai citit și studiat un pic, iar TRR este cât se poate de corectă.
Și să fim serioși, toți fizicienii aceia care acceptă TRR, or fi toți chiar atât de incompetenți și de bătuți în cap ?
Este cat se poate de corecta, dar :
- nu poate fi generalizata
- induce ambiguitati si incertitudini in masurarea si determinarea fenomenelor. Parca tocmai Nea Einstein spunea ca Dumnezeu nu joaca zaruri....
Nu spune nimeni ca oamenii sunt incompetenti sau batuti in cap. Le lipsesc in schimb instrumentele fundamentale de cercetare : un sistem generalizat (a se citi teoria globala) si un aparat matematic coerent care sa o sustina. Desi el exista, nimeni nu stie cum sa-l foloseasca. Eu asta caut sa fac si am gasit o solutie pentru reglementarea situatiei. Pentru a putea întelege cum gandesc eu acum, e nevoie de toata teoria, nu numai de fragmente. Nu poti lamuri o problema de una singura. Ea trebuie integrata intr-un sistem, pe care nu-l pot expune aici si mai ales in starea nedefinitivata de acum. Oricum, in momentul asta am toate elementele necesare pentru acest lucru, desi pana acum doua luni eram cam in ceata, desi stiam ce vreau.
curiosul a scris:Dar într-adevăr, putem fi și paranoici considerând că acei fizicieni sunt oameni care susțin teoria conspirației și ne bagă pe gât informațiile pe care vor ei să le știm.
Este foarte posibil, dar numai in anumite conditii, pe care nu e cazul sa le dezvoltam aici. Stau si ma gandesc : daca eu, un amarastean fara studii academice inalte am sesizat problemele intr-un timp relativ scurt (vreo trei ani), cum poti spune ca dipa ce ai studiat fizica 30 de ani de pe postul de profesor universitar, nu ai avut nici o idee ? Asta demonstreaza ori ca profesorii sunt niste limitati ce se marginesc sa acumuleze informatie pe care sa o transmita mai departe, fara sa inteleaga cu adevarat ce fac, bazandu-se pe principii vechi de 2000 de ani, ori e valabila teoria conspiratiei, si adevaratii cercetatori sunt "ascunsi" de opinia publica. Din punctul meu de vedere, a doua varianta e mai plauzibila, pentru ca nu sunt eu buricul centrului in fizica sau matematica.
În al treilea caz (mai putin probabil, dar posibil), in care americanii au pus mana pe un OZN si un ocupant al acestuia, in locul ocupantului dadeam unei spacii inapoiate (asa ca noi, cu instincte razboinice accentuate) numai informatii nerelevante. De ce le-as da informatii corecte, pentru ca mai apoi sa vina peste ocupantii planetei de pe care vin eu (extraterestru) si sa produca nenorociri ?  E mai sigur asa...

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20802
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 10 Feb 2016, 12:12

Toti marii savanti oficiali de dupa 1950 sunt extraterestrii si trebuie sa-i demascam ca atare. Au luat chipul si infatisarea oamenilor, sunt aproape invulnerabili si nemuritori, dar calcaiul lui Achile le este vulnerabil.  Acolo trebuie sa-i lovim.  
Mai uitati-va si voi la filmele speciale facute in acest scop.
Obiectivul nostru este deci clar.
Eu deja am identificat cativa extraterestrii aici pe forum, care nu ies cu nimic in evidenta, sunt ca la carte, se dau bine cu conducerea, etc.  E clar, sunt dubiosi. Din alte informatii am mai aflat ca provin din constelatia Elicoidelor, iar ca semn distinctiv au un vartej elicoidal in crestetul capului, atunci cand nu au chelie.  Dar de obicei sunt cheliosi si foarte muschiulosi, semn al inteligentei maxime..Si inca ceva, in fiecare an toti se aduna intro mare elicoida.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35746
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de curiosul Sam 13 Feb 2016, 19:44

negativ a scris:
Nu spune nimeni ca oamenii sunt incompetenti sau batuti in cap. Le lipsesc in schimb instrumentele fundamentale de cercetare : un sistem generalizat (a se citi teoria globala) si un aparat matematic coerent care sa o sustina.

Are cumva legătură cu Orakle sau cu Mezei Geza ceea ce spui despre Teoria Globală ?
Colaborezi cu el ?

Edit: uite un link mai jos
https://cercetare.forumgratuit.ro/t928-teoria-globala?highlight=Teoria+globala

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de negativ Dum 14 Feb 2016, 07:49

curiosul a scris:
negativ a scris:
Nu spune nimeni ca oamenii sunt incompetenti sau batuti in cap. Le lipsesc in schimb instrumentele fundamentale de cercetare : un sistem generalizat (a se citi teoria globala) si un aparat matematic coerent care sa o sustina.
Are cumva legătură cu Orakle sau cu Mezei Geza ceea ce spui despre Teoria Globală ?
Colaborezi cu el ?
Nu colaborez cu ei, dar am citit cu atentie teoria lui Mezei. Ca idee principala se desprinde ca dupa o gramada de calcule facute pentru viteze nerelativiste, dintr-o data, fara nici o explicatie, se trece la un alt mod de calcul. Care ar fi diferenta daca c ar fi considerata viteza unitara (1c/s in loc de m/s) si ar fi o viteza maxima de c 1c/s ?Calculele, desi laborioase, nu demonstreaza ceva. Am avut impresia ca e un caiet de exercitii de calcul vectorial. Sunt totu

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20802
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de negativ Dum 14 Feb 2016, 08:04

curiosul a scris:
negativ a scris:
Nu spune nimeni ca oamenii sunt incompetenti sau batuti in cap. Le lipsesc in schimb instrumentele fundamentale de cercetare : un sistem generalizat (a se citi teoria globala) si un aparat matematic coerent care sa o sustina.
Are cumva legătură cu Orakle sau cu Mezei Geza ceea ce spui despre Teoria Globală ?
Colaborezi cu el ?
Nu colaborez cu ei, dar am citit cu atentie teoria lui Mezei. Ca idee principala se desprinde ca dupa o gramada de calcule facute pentru viteze nerelativiste, dintr-o data, fara nici o explicatie, se trece la un alt mod de calcul. Care ar fi diferenta daca c ar fi considerata viteza unitara (1c/s in loc de m/s) si ar fi o viteza maxima de c 1c/s ?Calculele, desi laborioase, nu demonstreaza ceva. Am avut impresia ca e un caiet de exercitii de calcul vectorial. Sunt totusi doua idei interesante care au consistenta fizica. Alea trebuiau dezvoltate. ideea ca
Interactiuni. - Pagina 2 Gif
(nu am gasit simbolul pentru ħ ) este corecta, dar motivele pentru a gasit o diferenta intre valoarea masurata  si formula de mai sus sunt de natura fizica si nu le discutam acum.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20802
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de curiosul Dum 14 Feb 2016, 08:22

negativ a scris: Sunt totusi doua idei interesante care au consistenta fizica. Alea trebuiau dezvoltate. ideea ca
Interactiuni. - Pagina 2 Gif
(nu am gasit simbolul pentru ħ ) este corecta, dar motivele pentru a gasit o diferenta intre valoarea masurata  si formula de mai sus sunt de natura fizica si nu le discutam acum.

Undeva, legat de numele lui Mezei, apare că Interactiuni. - Pagina 2 Gif , cu același h -  ħ .

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de Vizitator Dum 14 Feb 2016, 16:28

Da,este viteza luminii la a 4-a nu la a 6-a.Numarul de aur daca e sus sau jos in numitor depinde de ce notatii am folosit.Numarul de aur mare sau mic.Posibil in timp sa fi facut modificari si de aia aveti formule diferite.
Intradevar  teoria expusa acum doi ani pe net este extrem de prost prezentata.Sunt perfect deacord cu parerea lui Negativ. M-am grabit sa expun inainte ca lucrurile sa fie foarte clar conturate si concluzile sa fie inchegate.Am mizat pe ideea ca eventualii cititori vor intelege ideea si vor semnala problemele care sunt lasate in coada de peste.Am expus tufe intregi de formule pentru  a fi usor de urmarit in loc sa limitez si sa sintetizez esentialul.Nu am sintetizat si nu am concluzionat sa nu gresesc.In limita timpului disponibil refac lucrarea folosind matrici de rotatie si/sau cuaternioni. Avantajul este o scurtare consistenta a expunerii dar dezavantajul este o matematicizare si mai accentuata.In proportie de 90% deja problemele lasate in coada de peste sunt rezolvate se pot trage niste concluzii dar lucrarea tot nu se poate condensa in 12-16 pagini astfel incat sa fie un tot unitar inteligibil gata spre a fi publicata.
Ma tot gandesc cum ar trebui publicata si bineinteles mai sunt 10 % ce trebuie pus la punct.
Plus ca m-am apucat sa rezolv si problema a doua corpuri in cadrul aceste teorii care va fi iar un alt capitol (cand va fi gata) inainte sa am primele capitole redactate intr-o forma finala.
Tentatia de a impinge lucrurile inainte e mai mare dacat a redacta ce deja iti este clar. Smile)
Asa ca deocamdata suntem in lucru pe toate fronturile atata timp cat timpul ne permite.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de negativ Lun 15 Feb 2016, 09:35

orakle a scris:Da,este viteza luminii la a 4-a nu la a 6-a.Numarul de aur daca e sus sau jos in numitor depinde de ce notatii am folosit.Numarul de aur mare sau mic.Posibil in timp sa fi facut modificari si de aia aveti formule diferite.
E adevarat ca nu sunt un fan al calculelor numerice si de-aia dau erori.
orakle a scris:Intradevar  teoria expusa acum doi ani pe net este extrem de prost prezentata...........Am expus tufe intregi de formule pentru  a fi usor de urmarit in loc sa limitez si sa sintetizez esentialul. Nu am sintetizat si nu am concluzionat sa nu gresesc.In limita timpului disponibil refac lucrarea folosind matrici de rotatie si/sau cuaternioni.
Cuaternionii lui Hamilton sunt un fel de descriere matematica a spatiului fizic si reprezinta relatii intre fuctiile ce determina coeficientii oricarei ecuatii de gradul 3. Spatiile hipercomplexe apar numai in descrierea proprietatilor spatiului fizic si au ecuatii de ordin superior lui 3. Gandeste-te ca o ecuatie de gradul 3 de o variabila se poate scrie ca : ax3+bx2+cx1+dx0 . Si asta e pentru o singura directie reala din spatiu. Si sunt o infinitate pentru fiecare punct.. . Are legatura si cu definitia matematica a spatiului (si aia incompleta) si cu tensorul Riemann Christoffel, ce rezolva numai o parte a problemei. Problema e de sistem, nu de calcul.
Daca iti aduci aminte de teoremele lui Godel care enunta in mare concluzia ca matematica este un sistem incomplet, intelegi ce vreau sa spun. Eu asta fac acum : extind sistemul matematic si fizic, cautand sa le aduc la realitate si completitudine impotriva concluziei lui Godel. (Poate ca asta e motivul pentru care multora de pe site-ul asta, interventiile mele li se par mai mult filosofice. Oricum, fara filosofie nu poti creea un sistem coerent)
orakle a scris:Tentatia de a impinge lucrurile inainte e mai mare dacat a redacta ce deja iti este clar. Smile) Asa ca deocamdata suntem in lucru pe toate fronturile atata timp cat timpul ne permite.
Mare adevar graiesti.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20802
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de Vizitator Lun 15 Feb 2016, 13:42

negativ a scris:
Cuaternionii lui Hamilton sunt un fel de descriere matematica a spatiului fizic si reprezinta relatii intre fuctiile ce determina coeficientii oricarei ecuatii de gradul 3. Spatiile hipercomplexe apar numai in descrierea proprietatilor spatiului fizic si au ecuatii de ordin superior lui 3. Gandeste-te ca o ecuatie de gradul 3 de o variabila se poate scrie ca : ax3+bx2+cx1+dx0 . Si asta e pentru o singura directie reala din spatiu. Si sunt o infinitate pentru fiecare punct.. . Are legatura si cu definitia matematica a spatiului (si aia incompleta) si cu tensorul Riemann Christoffel, ce rezolva numai o parte a problemei. Problema e de sistem, nu de calcul.
Daca iti aduci aminte de teoremele lui Godel care enunta in mare concluzia ca matematica este un sistem incomplet, intelegi ce vreau sa spun. Eu asta fac acum : extind sistemul matematic si fizic, cautand sa le aduc la realitate si completitudine impotriva concluziei lui Godel. (Poate ca asta e motivul pentru care multora de pe site-ul asta, interventiile mele li se par mai mult filosofice. Oricum, fara filosofie nu poti creea un sistem coerent)
Poti sa vezi polinomul de gradul trei ca o baza in spatiul vectorial 4-dimensional (nu ecuatia! max. functia). Intradevar polinoamele pot forma un spatiu vectorial peste o anumita multime.Problema e simpla si intuitiva atata timp cat operatile cu care lucrezi sunt doar adunarea si inmultirea cu un scalar. In schimb ca sa definesti produsul scalar sau o norma unitara pe acest spatiu iti prinzi urechile.Calculul este greoi si mi se pare o complicatie inutila.La cuaternioni lucrurile sunt mai simple si mai usor de interpretat.

Daca ai ceva documentatie in legatura cu cuaternioni versus polinom de gradul 3 te rog sa-mi trimiti linkul.

Asta cu o singura directie este deja o aplicatie la care probabil tu lucrezi.Mie nu imi este clar deocamdata. (nici utilitatea ei si nici calculul in sine cum se face)

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de negativ Lun 15 Feb 2016, 21:19

orakle a scris:Poti sa vezi polinomul de gradul trei ca o baza in spatiul vectorial 4-dimensional (nu ecuatia! max. functia). Intradevar polinoamele pot forma un spatiu vectorial peste o anumita multime. Problema e simpla si intuitiva atata timp cat operatile cu care lucrezi sunt doar adunarea si inmultirea cu un scalar. In schimb ca sa definesti produsul scalar sau o norma unitara pe acest spatiu iti prinzi urechile. Calculul este greoi si mi se pare o complicatie inutila.La cuaternioni lucrurile sunt mai simple si mai usor de interpretat.
Nu ai cum sa definesti norme unitare numai matematic. Am mai spus ca am completat notiunile de spatiu si dimensiune. In acest moment discutam despre lucruri pe care le interpretam diferit.
orakle a scris:Daca ai ceva documentatie in legatura cu cuaternioni versus polinom de gradul 3 te rog sa-mi trimiti linkul.
N-am nici o documentatie, dar gandeste-te de ce am pus ecuatia de gr 3 de o variabila in forma aia. De cate ori ai folosit in practica polinoame cu grad 5 sau 7 sau un grad mai mare, oricare ar fi el ? Ca idee, fiecare grad in plus al polinomului indica o dimensiune în plus. Dimensiunea nu e chiar ce am invatat noi pana acum. Imi dau acum seama de ridicolul unor "spatii" de genul Calabi-Yau si altele asemenea care imi atrasesera atentia la un moment dat.
orakle a scris:Asta cu o singura directie este deja o aplicatie la care probabil tu lucrezi.Mie nu imi este clar deocamdata. (nici utilitatea ei si nici calculul in sine cum se face)
Nu e o aplicatie. E definirea spatiului în sine. Spatiul cartezian indica trei directii de orientare, fiecare din ele continand trei parametri interdependenti reciproc. Exista trei tipuri de subspatiu, supuse si ele legii relativitatii, dar nu asa cum a prezentat-o nea caisa. Si chiar lucrez la asta, pentru ca se leaga. Nu-mi bateam eu capul cu ipoteza Riemann, dar folosind sistemul asta, s-a rezolvat de la sine. Mi-am dat seama mai tarziu ca am cazut pe solutie, pentru ca nu o urmaream. De-asta si insist, pentru ca ajung la rezultate. Am abandonat pana acum multe sisteme ce se impotmoleau, dar asta chiar dă rezultate.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20802
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de Vizitator Lun 15 Feb 2016, 21:40

Ce sa mai completez ? Spor la treaba !
Cand ai ceva interesant gata si vrei sa mi-o impartasesti,sau vrei parerea mea despre ceva anume da un mesaj privat sau da un mail.Daca pot te ajut cu cea mai mare placere !

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de negativ Mar 16 Feb 2016, 08:21

orakle a scris:Ce sa mai completez ? Spor la treaba !
Cand ai ceva interesant gata si vrei sa mi-o impartasesti,sau vrei parerea mea despre ceva anume da un mesaj privat sau da un mail.Daca pot te ajut cu cea mai mare placere !
Multumesc pentru solicitudine. Fata de ce te intereseaza - cuaternionii -, dupa ce îmi vei citi TOATA lucrarea (o parte din ea e teorie pura si probabil enervanta pentru unii obisnuiti mai mult cu actiunea - ingineri prin definitie, gata mereu sa faca lucrurile sa mearga), vei avea posibilitatea sa le studiezi proprietatile pornind de la baze reale. Nu-mi propun sa iau toata matematica si fizica la puricat, ar fi o sarcina imposibila pentru un singur om. Este o părere pe care mi-a confirmat-o dl. Florin Munteanu (pe care l-am cunoscut recomandat de un fost fost coleg si bun prieten, la randul sau doctor in matematica), in urma unei discutii de acum câtiva ani, legata de ideile mele abia incoltite despre felul în care vad eu fizica. M-a sfatuit atunci sa scriu mai intâi o carte si a apreciat ca ma inham la o munca titanica. Vazând ca o parte din teoria mea (evident expusa pe scurt), este similara cu cele mai indraznete idei ale sale, a mai zis ca nu-si poate permite sa-si permita deocamdata sa sustina o astfel de teorie pentru ca "nu are baze" pe care sa sustina supravegherea unei lucrari  stiintifice. Probabil ca a remarcat ca vreau de fapt sa extind bazele si a ezitat motivand ca tine destul de mult la scaunul sau de academician (probabil din perspectiva sustinerii familiei si a reputatiei sale de om de stiinta) si nu-si poate periclita pozitia pentru o idee inca insuficient conturata. Avea dreptate si m-am apucat singur sa reiau logica teoriei fizicii. De ce insist asupra unor idei care par neverosimile, cum ar fi teoria relativitatii ? Pentru ca e gresita, iar forma pe care i-am dat-o mai nou, se aplica inclusiv in domeniul social si in alte domenii de care probabil nici macar nu am auzit. Explica inclusiv in biologie motivul pentru care in natura s-a produs separarea sexelor pentru reproducere in scopul evolutiei.
Acum, pentru ca am cam terminat sa pun tot sistemul cap la cap si sa-l fac functional va trebui sa ma apuc sa sistematizez maldărul de notite imprastiat peste tot. Eu insumi sunt dezorganizat desi pot organiza orice, din motivul pe care foarte bine l-ai expus : "Tentatia de a impinge lucrurile inainte e mai mare dacat a redacta ce deja iti este clar." E un aspect pe care nu- luasem in considerare. Oricum, multumesc tuturor de pe acest forum pentru sprijin. Si pentru ca s-a facut lumină (în mintea mea, cel putin), trebuie sa trec la munca, pentru ca lucrarea nu se redacteaza singura. Daca mai dau peste cate ceva interesant, si pe care nu-l pot acoperi singur, am sa tin la curent pe cei interesati.(Sper sa nu "dau coltul" pana o termin Very Happy )

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20802
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de Vizitator Mar 16 Feb 2016, 13:03

Nu cred in conspiratii de genul:
"Vazând ca o parte din teoria mea (evident expusa pe scurt), este similara cu cele mai indraznete idei ale sale, a mai zis ca nu-si poate permite sa-si permita deocamdata sa sustina o astfel de teorie pentru ca "nu are baze" pe care sa sustina supravegherea unei lucrari  stiintifice. Probabil ca a remarcat ca vreau de fapt sa extind bazele si a ezitat motivand ca tine destul de mult la scaunul sau de academician (probabil din perspectiva sustinerii familiei si a reputatiei sale de om de stiinta) si nu-si poate periclita pozitia pentru o idee inca insuficient conturata."
Problema este mult mai simpla.Omul te-a refuzat politicos,deoarece nu ai fost suficient de clar si de concis pentru ai starnii interesul.Vorba unui clasic in viata: Daca gasea un os de ros fi sigur ca punea botul. In principiu e bine cand ai ceva de expus sa fi concis si la obiect.O lalaiala generalizata e suspecta din start de pseudo.

Imi vine in minte raspunsul pe care la primit Sabau de la Academia Romana. Smile
Nu l-au contrazis Smile Au precizat doar ca prin fisiune nucleara se obtine mult mai multa energie decat poate obtine morisca lui.  Smile Astfel au si inchis un lung sir de scrisori care risca sa puna in pericol productia de hartie de scris a tarii.  Smile

Spor la treaba ! Cu riscul sa ma repet-Cand ai ceva clar si concret sa-mi trimiti un mesaj.Poate dispar si eu o vreme de aici,dar mesajul imi apare pe mail.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de negativ Mar 16 Feb 2016, 13:24

orakle a scris:Nu cred in conspiratii de genul:
"Vazând ca o parte din teoria mea (evident expusa pe scurt), este similara cu cele mai indraznete idei ale sale, a mai zis ca nu-si poate permite sa-si permita deocamdata sa sustina o astfel de teorie pentru ca "nu are baze" pe care sa sustina supravegherea unei lucrari  stiintifice. Probabil ca a remarcat ca vreau de fapt sa extind bazele si a ezitat motivand ca tine destul de mult la scaunul sau de academician (probabil din perspectiva sustinerii familiei si a reputatiei sale de om de stiinta) si nu-si poate periclita pozitia pentru o idee inca insuficient conturata."
Problema este mult mai simpla.Omul te-a refuzat politicos,deoarece nu ai fost suficient de clar si de concis pentru ai starnii interesul.Vorba unui clasic in viata: Daca gasea un os de ros fi sigur ca punea botul. In principiu e bine cand ai ceva de expus sa fi concis si la obiect.O lalaiala generalizata e suspecta din start de pseudo.
Imi vine in minte raspunsul pe care la primit Sabau de la Academia Romana. Smile
Nu l-au contrazis Smile Au precizat doar ca prin fisiune nucleara se obtine mult mai multa energie decat poate obtine morisca lui.  Smile Astfel au si inchis un lung sir de scrisori care risca sa puna in pericol productia de hartie de scris a tarii.  Smile
Spor la treaba ! Cu riscul sa ma repet-Cand ai ceva clar si concret sa-mi trimiti un mesaj.Poate dispar si eu o vreme de aici,dar mesajul imi apare pe mail.
Evident ca am discutat numai ideile generale. Am luat-o ca atare : un refuz, pentru care mi-a explicat motivele. Astfel m-a determinat sa ma ocup serios de problema. Daca era vorba numai de o lalaiala generalizata, as fi primit un raspuns clar : Ba, ideile tale sunt chiar fanteziste si nu te mai obosi.  Chiar daca ar fi fost exprimat politicos. Nu sunt atat de tampit incat sa nu inteleg ideea. Cu toate astea stiinta nu se bazeaza pe suspiciuni, si nu poate avea o imagine creeata la televizor. Este asa cum este si nu poate fi cosmetizata. Divergenta teoriilor actuale confirma aceasta incercare. Si discutia nu a fost o incercare de a innabusi o idee in avantajul celor consacrate, deci o conspiratie pentru apararea unui sistem impamantenit. Omul mi-a spus clar ce crede, nu m-a pus "la zid", insa m-a pus la munca, ceea ce este corect.
Toate bune !

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Interactiuni. - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Interactiuni. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20802
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de Vizitator Mar 16 Feb 2016, 13:54

Da,ai dreptate.
Sistemul nu este impamentenit din motive de deschidere.Este impamentenit din motive existentiale.
Omul nu are timp sa se ocupe de toate chiar daca si-ai dori,in primul rand trebuie sa-si asigure existenta (a lui si a celor care depind de el) plus fiind fiinte sociale socializarea trebuie sa o intretina in parametrii normali.Astea toate implica timp si efort.Asa ca trebuie sa existe o selectie a "prioritatilor" si a problemelor pentru care alocam timpul liber pretios.
Probabil asta este si o cauza pentru care tipul nu s-a bagat.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Interactiuni. - Pagina 2 Empty Re: Interactiuni.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum