Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de CAdi Astazi la 08:35

» Gravitonul
Scris de curiosul Astazi la 07:50

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Ieri la 19:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Mier 17 Apr 2024, 20:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi (11871)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul (6598)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen (3775)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
meteor
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Bordan
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 20 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre lucrarea lui WoodyCAD

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

13122010

Mesaj 

Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Empty Despre lucrarea lui WoodyCAD




Acest topic a fost desprins în 17 decembrie 2010, pe la ora 09:36 din topicul „Câmpul magnetic produs de Aurel Răileanu”.

WoodyCAD a scris:Din pacate, nu se poate altfel!
Proiectul Fundamentul Universului este "on line", si contine peste 200 de pagini publicate, descarcabile gratuit...
Acestea contin peste 2000 de ore de documentare comprimate in aceste pagini. Este dificil de facut o alta compresie....chiar daca eu sunt autorul acestuia!
Totusi ...
Este vorba despre autoorganizarea materiei!
La nivel celular are loc un fenomen de inductie(mecanismul replicarii viului, de tip cilindru-cilindru).
Inductia tor-cilindru este specifica...mineralelor, neviului!...ex:electromagnetismul
Viul, tesutul organic, se dezvolta, creste, evolueaza prin inductie "de replicare".
In acelasi timp, in imediata vecinatate, acest tesut interactioneaza....insa nu o poate face decat prin inductie tor-cilindru.....
Aceasta interactiune se manifesta prin "minitornade" la nivel local...nedetectabile!
Insa, cand genetic se creaza "conditiile" unui "uragan"....cumuland efectele "minitornadelor", acesta incepe sa fie observabil!
Adica, si eu atrag "praful" cu palma...insa carti nu pot...!
Minitornadele noastre nu-si vad efectul...sunt mult prea mici!
In Fundamentul Universului explic pe indelete aceasta strangere in manunchi a circulatiilor elicoidale! Una din caracteristicile fundamentale ale E.F.T.(Elicoida Fundamentala de Transfer)
In acest moment NU se cunoaste mecanismul generarii unei tornade!
....Nimic mai simplu...micro curentii ascensionali incep sa se infasoare...
Aici mecanismul este identic, declansatorul fiind transmis genetic...genereaza "minitornade" ceva mai dinamice...suficient cat sa genereze o reactie de adunare in manunchi!
Uraganul se formeaza cand apa oceanului se apropie de 26 grade, curentii ascensionali devin "mai dinamici" si se autoinfasuara!
Citind FU orice realitate fizica este "decriptata"!


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 31 Oct 2011, 14:09, editata de 7 ori (Motiv : Transformarea în citat pentru evidenţierea autorului)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22457
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Despre lucrarea lui WoodyCAD :: Comentarii

Mesaj Mar 26 Apr 2011, 00:33 Scris de WoodyCAD

Maimuta savanta NU are acces la butonul rosu...!
Sunt lucruri la care am raspuns deja, insa se pare ca este greu de inteles....o realitate asa de simpla!

Sus In jos

Mesaj Mar 26 Apr 2011, 07:36 Scris de cris

WoodyCAD a scris:Maimuta savanta NU are acces la butonul rosu...!
Sunt lucruri la care am raspuns deja, insa se pare ca este greu de inteles....o realitate asa de simpla!
Da,Da,si eu am inventat nemurirea dar iti dai seama ce-ar insemna ca toti maimutoii sa fie nemuritori.

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Mar 26 Apr 2011, 20:11 Scris de WoodyCAD

Sadang, stie!

Sadang, ma uimesti, ...constat ca cei ce vin dupa mine au o viteza fantastica...eu am mers mult mai greu, fiind la inaintare a trebuit sa fac .....carare!
...Pe aceasta carare este un jalon, este reperul 0!...si astept cu nerabdare sa treci de el!

Toate sunt scrise, inclusiv faptul ca deja lucrez cu ....ecranarea gravitatiei! Din pacate lucrarea este impenetrabila de catre orice maimuta savanta!

ESTE FACUTA IN ASA FEL INCAT SA .....FILTREZE, sa lase in afara ei pe cei ce NU POT STAPANI O ASEMENEA INTELEGERE, simplitatea are de acum o putere inimaginabila!

REPET, raspunsul la acest topic, DA EXISTA ANTIGRAVITATIE, insa nu are nimic in comun cu stiinta actuala....
Este REPRODUCTIBILA si poate fi inteleasa NUMAI dupa intelegerea GEOMETRODINAMICII ELICOIDALE!
...face parte din primele probleme rezolvate cu aceasta teorie!...fara a folosi vreo formula de calcul!
PUR SI SIMPLU NU MAI AI NEVOIE!
....
ORICINE VA PUTEA imbatrani instantaneu, sau poate intra in stare de soc, profunda, daca NU POATE GESTIONA aceasta .....PUTERE A CUNOASTERII!

Cunoasterea brusca, si fara de sfarsit, poate arunca la limita ....nebuniei...orice MAIMUTA INTELECTUALA!

DE ACEEA....maniera in care este scrisa teoria....este TOTAL ATIPICA, fiind perceputa corect doar de cei ce pot trece de jalonul...0...!

Din pacate, de pe acest forum doar Sadang a inteles perfect, fiind el insusi capabil sa faca...ce fac si eu ....mai demult...sa deschida cutii de conserve...mentalitati arhaice!

Daca va experimenta, va ajunge curand la concluzia ca ...toata teoria este ...valida!...iar din acel moment va face lucruri uluitoare....insa NU LE VA PUTEA ARATA CELOR CE NU STAPANESC TEORIA, avad de pe acum o altfel de constiinta...!...

Am facut acest popas la Sadang pentru a arata ca, daca doresti sa experimentezi antigravitatia, ai o UNICA SOLUTIE, aceea de a urma o carare deja batatorita, una care NU are nimic comun cu stiinta, ACEEASI PE CARE SADANG A INTELES CA SE POATE MERGE!




Sus In jos

cris

Mesaj Mar 26 Apr 2011, 20:44 Scris de cris

Dane trebuie sa faci in total 12 conturi de utilizator care sa te preamareasca,pentru ca erau 12 apostoli.

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Mar 26 Apr 2011, 21:32 Scris de WoodyCAD

Pentru cei ce se preocupa de studiul teoriei fundamentale,
dati, in google foto:
pasca, cozonac, oua incondeiate ....etc
...si veti intelege mai mult desprea..."CREATOR"!

AVETI OCHI SA VEDETI....sau va faceti ca nu observati?


Sus In jos

avatar

Mesaj Mier 27 Apr 2011, 20:50 Scris de nic

Salut,
... de pe internet adăugate... vizavi de Teoria lui WoodyCAD

Cele 4 legi spirituale din filozofia indiana.

Cam asta intelegea si Leibnitz cand spunea ca : " traim in cea mai buna dintre lumile posibile ".


- prima lege zice:
“Persoanele pe care le intalnesti sunt persoanele potrivite”.
Cu alte cuvinte, nimeni nu intra in viata noastra din intamplare; toate persoanele cu care interactionam se afla alaturi de noi cu un motiv, acela de a ne ajuta sa invatam lectiile de viata care apar si sa continuam drumul personal;

- a doua lege zice:
“Ceea ce ni se intampla este singurul lucru care ni se putea intampla”.
Nimic, absolut nimic din ceea ce se produce in viata noastra nu ar fi putut sa se intample in alt mod (nici macar detaliul cel mai nesemnificativ) .Nu exista: “daca as fi facut cutare lucru, s-ar fi produs alt cutare lucru.
Toate si fiecare in parte dintre situatiile care se produc sunt perfecte, cu toate ca mintea si egoul nostru nu le accepta.

- a treia lege zice: “Orice moment in care se incepe este momentul corect”.
Totul incepe in momentul potrivit, nici inainte, nici dupa; cand suntem pregatiti pentru ca ceva nou sa apara in viata noastra, exact atunci apare (incepe);

- a patra lege zice: “Cand ceva se termina, se termina”.
Daca ceva a luat sfarsit in viata noastra, este pentru propria noastra evolutie, deci cel mai bine este sa inchizi capitolul si sa mergi inainte imbogatit cu acea experienta.

Cred ca nu este intamplator ca citesti aceste randuri acum; acest text ajunge la tine azi pentru ca esti pregatit(a) sa intelegi ca “nici un fulg de zapada nu cade niciodata in locul gresit.






Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Mier 27 Apr 2011, 22:31 Scris de WoodyCAD

Asa este NIC, Geometrodinamica Elicoidala spune ca TOTUL este matematic, NIMIC NU ESTE INTAMPLATOR, eu si tu, NU SUNTEM PROPRIUL ARBITRU...este o iluzie!
Asa mai dori sa adaug ceva....

ACUM A SOSIT MOMENTUL SA INTELEGI....este un moment de varf al intelegerii....
Insa ....2012....este TOP de TOP...este amplitudinea MAXIMA....
...atunci am o surpriza....pentru toti!

Sus In jos

avatar

Mesaj Mier 27 Apr 2011, 23:40 Scris de nic

Salut Dan Preda, Am rămas cu lecțiile în urmă, ar spune sandokhan. Am lipsit cam vreo 10 zile de pe internet, am fost acolo unde este o mare pasiune a mea, colesctia de cactusi si alte suculente:
http://nicmarcu.sunphoto.ro/
Profesia mea de o viata nu are nici o legătură cu pasiunea.
WoodyCAD a scris:
Insa ....2012....este TOP de TOP...este amplitudinea MAXIMA....
...atunci am o surpriza....pentru toti!
Ce părere ai despre anul 2012, tot am citit despre EL? Am si eu opinia mea... ,,neactualizata''
http://nicolaemarcu.blogspot.com/2008/04/2012-ce-va-fii-dup-acest.html

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Joi 28 Apr 2011, 00:20 Scris de WoodyCAD

Am sa depun la ORDA inca ceva pagini iar apoi vor fi publice (upgrade la FU)
Cea mai semnificativa "miscare' ar fi ...inversarea polilor geomagnetici. Teoria fundamentala, respectiv decriptarea gravitatiei, duce catre acolo, din punctul meu de vedere 100% ( si din 2009.... nu ma insel....deloc in TOATE PREDICTIILE)
Asteapta noile pagini publicate on-line!

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 09 Mai 2011, 09:21 Scris de CAdi

Care este natura luminii WoodyCAD?(prin prisma teoriei tale)
Si o intebare ajutatoare :
De ce lumina emisa de soare nu lumineaza si spatiul interplanetar ci doar planetele sau satelitii?
De ce spatiul intergalactic nu este luminat de multitudinea de sori...
Cum explica Geometrodinamica Elicoidala acest lucru?

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 09 Mai 2011, 10:19 Scris de sadang

CAdi nu-i un joc corect! De ce nu oferi si propria parere la intrebarile ajutatoare! Asta se cheama fariseism, sau ispitire!

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 09 Mai 2011, 11:13 Scris de CAdi

Nu este nici un fariseism ! Departe de mine acest gand!
Cum ti-a trecut prin cap asa ceva sadang?(am postat si niste referinte favorabile despre teoria lui)
Chiar sunt interesat de asemenea subiect si in acest scop (daca erai atent) am deschis si un topic separat pe forum.
Intrebarea nu este chiar asa simpla precum pare!
Bineinteles ca am niste idei dar nu vreau sa influentez raspunsul lui WoodyCAD!
(Daca cumva deranjez prin intrebarile mele, spuneti-mi, si nu am sa mai intervin...)

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Lun 09 Mai 2011, 23:59 Scris de WoodyCAD

Cadi, raspunsurile pot fi extrem de clare...in masura in care pui intrebari....CORECTE!
Nu mai intreba de ....viteza de zbor(croaziera)....a elefantilor...
Stiinta nu gaseste RASPUNSURI la INTREBARI....pentru ca stupiditatea intrebarilor...NU ESTE SEZIZATA!

De exemplu....SPATIUL INTERPLANETAR este un termen ambiguu, pentru tine....Eu, ca observator, in acest spatiu, constat ca intrebarea ta ....este LIPSITA DE SENS!
Mai clar, eu, indiferent unde ma asez, repet INDIFERENT, constat ca ....SUNT LUMINAT!

Asadar, problema... CADI...pleaca din intrebarea TA!

Geometrodinamica....raspunde decat la REALITATI...si nu ofera raspunsuri....litaraturii SF!

Sus In jos

avatar

Mesaj Mar 10 Mai 2011, 00:07 Scris de CAdi

Deci intrebarea ajutatoare te-a ajutat WoodyCAD !
P.S.
Sunt multumit de raspuns ha ha ha.. sunny

Sus In jos

avatar

Mesaj Mar 10 Mai 2011, 11:32 Scris de CAdi

WoodyCAD ai raspuns la intrebarea ajutatoare...
Acum poti sa raspunzi clar si concis (din punct de vedere al teoriei ...Geometrodinamica Elicoidala)la prima intrebare :
-ce este lumina si cum se propaga? (fara arcuri si sageti)

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Mar 10 Mai 2011, 22:08 Scris de WoodyCAD

CAdi, am raspuns deja....!...citeste si vei gasi raspunsul acolo...(probabil, candva, vei intelege de ce experimentele mele includ si ....laseri albastrii)


Sus In jos

avatar

Mesaj Mar 10 Mai 2011, 22:37 Scris de CAdi

Unde?
In Upgrade la Geometrodinamica Elicoidala?

Sus In jos

cris

Mesaj Mier 11 Mai 2011, 07:59 Scris de cris

Domnilor sunteti chiar diabolici!Cititi Elicoidala si nu-l mai zapaciti pe dom' profesor.

Sus In jos

avatar

Mesaj Mier 11 Mai 2011, 08:59 Scris de sadang

CAdi urmaresc in continuare sa vad unde vrei sa ajungi cu intrebarea despre lumina!

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Mier 11 Mai 2011, 19:36 Scris de WoodyCAD

CADI, mai gasesti detalii in topicul cu lumina!

NU, raspunsul il gasesti in toata teoria, este unul elaborat si ....NU SE REFERA STRICT LA LUMINA....
.....
SE REFERA LA....ABSOLUT ORICE!

Sus In jos

totedati

Mesaj Vin 03 Iun 2011, 09:41 Scris de totedati

câteva mici sugestii, sper că nu te superi, spicuiesc fragmente din "fundamentul universului" de pe thefundamentaluniverse.ro:

=====
citez
=====
"Dictonul “crede şi nu cerceta” are sensul de a crede ceeace simţi că vine din interiorul tău , nu
te mai întreba dacă este sau nu adevărat, nu cerceta, nu te îndoi în credinţa ta, adevărul relevat
de propria-ţi fiinţă este cel complet."

recunosc, asta e o parte mai greu digestibilă, pare aiurea dar nu e! la faza asta cu crede și nu cerceta sunt un pic tangent cu varianta oficială care comsideră panteismul tot o erezie:

http://www.stiinta.info/cand-stiinta-intalneste-religia--de-ian-g-barbour/news/1058/103/
August 29, 2010, 9:29 am - totedati
"deaia sunt fericiți cei săraci cu duhul, ei nu mai trebuie să se chinuie să caute adevărul ... se pot odihni, au tot ceea ce le trebuie, adică adevărul pe care l-au primit cu inima lor larg deschisă ... cei care nu se mulțumesc cu ceea ce au, vor tot mai mult, se agită toată viața și la urmă cu ce rămân? cu vânt și vânare de vânt ... cu nimic pentru că moartea ne ia pe toți în primire și nimeni nu scapă de ea ... iar dincolo te duci gol nu poți lua cu tine nimic din această lume ... nici măcar adevărurile ei, care nu mai sunt valabile dincolo sau înțelepciunea acumulată aici care nu mai are valabilitate dincolo ..."

păstrează-ți credința dar fii tot timpul alert și atent la ce se întâmplă în jurul tău! extraterestrul șef îți vorbește tot timpul! el e peste tot și niciunde ... în fiecare strop de ploaie, e râul care curge, floarea care crește, broasca care orăcăie și bolovanul care îți cade în cap dacă nu ești atent ... e în omul de lângă tine! e chiar și în cei mai răi dușmani care umblă să te omoare, de-aia zice să îți iubești dușmanii cât de mult poți ...

bibliaortodoxa.ro - Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel, Capitolul 5:
"19. Duhul să nu-l stingeţi.
20. Proorociile să nu le dispreţuiţi.
21. Toate să le încercaţi; ţineţi ce este bine;"

http://inceputulsfarsituluiunnouinceput.blogspot.com/2009/05/nu-dispretuiti-proorociile-ci-cercetati.html

=====
citez
=====
"Procesul se va repeta de câte ori va fi nevoie până în momentul în care vom admite că
particula rămasă NU SE MAI POATE DIVDE"

nu presupui timid, e ok și dacă îl impui bombastic, cu pieptul scos afară, "prin definiție" ... axiomele sunt fatalmente nedemonstrabile, problema delicată e ce sistem axiomatic alegi ca să îți argumentezi/construiești restul suprastructurii teoretice

de-aia credința e necesară și nu se poate topi cu totul în știință și rațiune pură, pentru că în nici un sistem axiomatic nu scapi de problema alegerii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Axiom_of_choice

la un moment dat oricâte simplificări aduci teoriei, sistemului de axiome, oricât de multe ipoteze nenecesare elimini rămâne o mulțime minimă de axiome care simți că sunt adevărate dar nu mai ai argumente raționale pentru a le demonstra valoarea de adevăr ... dar tot ai nevoie de ele pentru a face raționamente corecte! și atunci TREBUIE SĂ ALEGI! punctul e adimensional, linia e dreaptă, două linii paralele au aceeași distanță minimă între ele șamd ...

chiar și axioma în sine o poți adăuga sau nu sistemului de axiome! nu scapi! e o fatalitate, un rezultat al cunoașterii umane finite ... de la un set finit la unul infinit nu ajungi decât printr-un salt infinit! acest salt e un salt în gol care nu se poate sprijini decât pe adevărul credinței ... și prin simpla alegere nu înseamnă deloc că orice variantă e bună, aleasă la întâmplare! dintre toate variantele doar una e cea corectă!

bibliaortodoxa.ro - Sfânta Evanghelie după Matei, Capitolul 7:
"13. Intraţi prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află.
14. Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află."

=====
citez
=====
"în loc să
studiem particulele de la baza unei piramide spre particula din vârful ei, prin diviziune, vom
presupune că am ajuns în vârf şi reconstruim Universul folosind un „principiu de
multiplicare”"

hmmm ... parcă totuși e vorba de infinitul mic, nu de cel mare! așa că vârful e infinitul mic, 0, și baza infinitul mare, tot universul ... construim structurile prin creștere și diferențiere/multiplicare/agregare a mișcării și structurilor ...

cum bine zici ce poți pricepe din structura organică, funcțională, obișnuită, a microcosmosului aruncând atomii în aer!? nu pricepi nimic, te îngropi într-un ocean de srapnele împrăștiate în toate direcțiile!

resturi din care ai pretenția de a reconstrui și înțelege structura atomului și a microcosmosului! ha! 100% de acord cu tine, e nebunia omului modern care dă cu barosul în toți și toate, cu bombardeaua atomică, inclusiv peste propriile dește! ...

"având controlul geometriei"

nu e simplă geometrie 2d sau 3d e mult mai mult, e vorba de structuri matematice ... seturi ... grupuri ... topologii ... atât de liberale, complexe, încât la nivel microscopic pot duce la înfășurări ale spațiului cu mai mult de 3 dimensiuni!

"Fractalii, natura înconjurătoare, tot Universul se multiplică"
altfel spus spațiul ... crește! mișcarea fractală a materiei generează spațiu și timp!

în motionmountain-volume1.pdf la capitolul "Size – why area exists, but volume does not" peste ce dau?

=====
citez
=====
"A central aspect of objects is their size. As a small child, under school age, every human
learns how to use the properties of size and space in their actions. As adults seeking
precision, with the definition of distance as the difference between coordinates allows us
to define length in a reliable way. It took hundreds of years to discover that this is not the
case. Several investigations in physics and mathematics led to complications."

la « Challenge 48 d » autorii cărții merg mai departe cu exemplele:

"Length has other strange properties.The Italian mathematician Giuseppe Vitali was
the first to discover that it is possible to cut a line segment of length 1 into pieces that
can be reassembled – merely by shifting them in the direction of the segment – into a
line segment of length 2. Are you able to find such a division using the hint that it is only
possible using infinitely many pieces?

To sum up, length is well defined for lines that are straight or nicely curved, but not
for intricate lines, or for lines made of infinitely many pieces.We therefore avoid fractals
and other strangely shaped curves in the following, and we take special care when we
talk about infinitely small segments. These are the central assumptions in the first five
volumes of this adventure, and we should never forget them.We will come back to these
assumptions in the last volume of our adventure.

In fact, all these problems pale when compared with the following problem. Commonly,
area and volume are defined using length. You think that it is easy? You’re wrong,
as well as being a victim of prejudices spread by schools around the world. To define area
and volume with precision, their definitions must have two properties: the values must
be additive, i.e., for finite and infinite sets of objects, the total area and volume have to
be the sum of the areas and volumes of each element of the set; and they must be rigid,
i.e., if one cuts an area or a volume into pieces and then rearranges the pieces, the value
remains the same. Are such definitions possible? In other words, do such concepts of
volume and area exist?"

=====
citez
=====
"toate particulele fundamentale se aseamănă între ele, nu vor
exista 2 particule fundamentale diferite, prin urmare întreg Universul este construit din
suma acestora"

nu suma acestora ci mișcarea structurată a acestora! potențialul de mișcări și structuri pe care îl permite ecuația lui schrödinger http://ro.wikipedia.org/wiki/Ecuația_lui_Schrödinger lasă orice fizician care pricepe cât de cât despre ce e vorba fără respirație

totul depinde de felul cum se mișcă! la cel mai de jos nivel avem particule elementare identice, nediferențiate, însă pe măsură ce cresc și se adună în suprastructuri, în fluxuri cu mișcări tot mai complexe, se diferențiază în structuri și seturi de particule elementare diferite ... forțat le considerăm tot elementare din moement ce nu am reușit să atingem cu bombardeaua atomică de la LHC cel mai de jos nivel .... înotăm tot în suprastructuri complexe de particule elementare chiar dacă am coborât la scara dimensiunilor la adâncimi incredibile, de neimaginat acum un secol!

=====
citez
=====
"Are la ambele capete Universul, la interior fragmente ale celui mare, din ce în ce mai mici,
descrescătoare ca mărime, până au ajuns la Universul mic, după chipul şi asemănarea celui
mare."

yep!

-∞ ⇋ +∞
-∞ = +∞ = 1 = 0

tot universul nu e decât un punct care își mișcă propriile măruntaie de la infinitul mic spre infinitul mare pe o buclă a mișcării universale crescătoare și în același timp are loc și mișcarea inversă de la infinitul mare la infinitul mic ... universul-ou al lui viorel padina, un alt nebun frumos, vezi http://viorelpadina.wordpress.com, sau universul punct? își întoarce nonstop măruntaiele pe dos într-o perpetuă mișcare universală ...

=====
citez
=====
"În acest moment are loc declinul religiilor, prin cunoaştere, secolul
următor fiind dominat de Genetică şi Nanotehnologie."

calm! calm! adevărul nu se degradează o dată cu trecerea timpului, dimpotrivă! religia adevărată și știința adevărată nu au decât de câștigat din mișcarea retrogradă a adevărului:

http://www.polirom.ro/catalog/carte/gindirea-si-miscarea-27/detalii.html

mișcarea retrogradă a adevărului nu invalidează decât adevărurile false pe cele adevărate le înobilează! și da! adevărul se mișcă! odată cu trecerea timpului, cu mișcarea punctului de observație perspectivele, proporțiile și percepțiile se schimbă în timp ce adevărul-adevărat rămâne identic cu el însuși, la fel de adevărat doar că îmbogățit cu noi sensuri și înțelesuri și totuși fix și ferm, punct unic în univers, ancoră de a cărei frânghie e totdeauna bine să tragi și să te ții agățat pentru a nu fi luat de val, de flux-ul de curent ...

=====
citez
=====
”Creatorul nu trebuie căutat în afară, EL este în interiorul fiecăruia”
e infinitul mic și în același timp infinitul mare, alfa și omega, începutul și sfârșitul ... e înăuntrul tuturor lucrurilor și în același timp în afara lor, de neatins de noi, muritorii de rând decât prin interfața materială a creației ...

=====
citez
=====
"capacitatea
noastră de a înţelege şi comunica fiind deocamdată limitată dar foarte aproape de realizarea
unui prim contact."

contacte au fost, sunt, și vor mai fi ... problema e cu ce au zis ei și cu ce am priceput noi:
"Cargo Cult Science" - by Richard Feynman
http://calteches.library.caltech.edu/51/02/CargoCult.pdf

la fel ca la papuașii din borneo dacă aterizează unul cu supersonicul, face pistă, se vântură un pic pe acolo și între timp mai aruncă cu pungi de mâncare în stânga și în dreapta, mai uită vre-un stilou, o carte, o bujie șamd, sălbaticul de acum 3000 de ani a priceput și el ce a putut, după cât de mobilat a fost la mansardă ... unii au nimerit-o mai bine, alții mai pe lângă, unii au luat-o rău de tot pe arătură și pe lângă subiect șamd ... unii extratereștrii au făcut vizite scurte, fără planuri clare, doar au venit și au plecat, alții și-au suflecat cămeșa și sau pus pe construit imperii și pe dus războaie șamd ... alții au făcut vizite repetate, isus de exemplu a zis că va reveni negreșit să termine treaba începută acum 2000 de ani șamd ...

și deocamdată mă opresc aici, deja văd stele verzi, aurii și rozalii, e timpul să bag cornul în pernă altfel ne înecăm cu toții de la atâta fum de tămâie!

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 03 Iun 2011, 11:10 Scris de sadang

Cooool! Mie personal i-mi placi! Astept sa vad pana cand! Very Happy

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Vin 03 Iun 2011, 23:34 Scris de WoodyCAD

totedati.....sper sa nu clachezi pe la jumatate.... Very Happy
Continua...
...anunta-ne cand ai terminat!...sunt multe de ...citit!

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 06 Iun 2011, 06:58 Scris de sadang

WoodyCad, ai putea te rog sa detaliezi un pic exemplul de la pagina 159. Nu cred ca inteleg bine desenul B, acel lasou reprezinta torul din A? Cateva sugestii sau trimiteri la alte pagini ar fi binevenite. Multumesc.

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Lun 06 Iun 2011, 09:08 Scris de WoodyCAD

Incarca ultimul UPGRADE...nu stiu exact la ce te referi, daca este vorba de atractorul Lorenz....DA.
Circulatia tinde sa se ....indrepte, secventele fiind A,B,C.
Atractorul Lorenz tine cont de tandemul Intern/Extern.
Ex Luna se roteste in jurul pamantului pana in momentul cand un alt ...pamant asemanator ar ajunge sufiecient de aproape astfel incat luna sa fie ....PUSA IN COMUN!

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 06 Iun 2011, 11:03 Scris de sadang

Am descarcat ultimul upgrade si e vorba de imaginea de la pagina 162. Nu cred ca inteleg bine desenul B, acel lasou reprezinta torul din A? Cateva sugestii sau trimiteri la alte pagini ar fi binevenite. Multumesc.

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Lun 06 Iun 2011, 22:59 Scris de WoodyCAD

Da, asa este, B este realitatea, A este stiinta!
Vezi mai clar pagina 150(upgrade).

Este o clarificare, prin ....GENERALIZARE!
Vezi si conjectura Preda, este luarea TINTEI in vizor inca de la inceput.
(fiind un proiect in derulare, se fac inscrieri la ORDA, se protejeaza, se publica...dureaza si este intr-o permanenta transformare)

http://iopscience.iop.org/1367-2630/5/1/397/fulltext
...
Alternanta stanga/dreapta.....rosu/albastru....(doar pentru avansati in Geometrodinamica Elicoidala)

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Lun 06 Iun 2011, 23:20 Scris de WoodyCAD


Figure 10. High and low pressure systems coupled, forming a convection system (Northern Hemisphere rotation pattern represented). (Adapted from Navarra, 1979)

http://hti.math.uh.edu/curriculum/units/2007/05/07.05.05.php

Regasita in teorie, inductia TOR-CILINDRU....este peste TOT....si NIMENI NU VEDE!
....
Numai pentru avansati!
Very Happy ....si.... INTERZIS MAIMUTELOR SAVANTE!....
Very Happy

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Lun 06 Iun 2011, 23:42 Scris de WoodyCAD

....lucruri ce au stat la baza fundamentarii teoriei...
....
Despre inductie, chiralitate si structura tetraedrica!
.....

This paper presents theoretical arguments that suggest that chiral combinations of physical fields which can induce motion of elementary particles or molecular systems can in principle cause asymmetric synthesis. The theory is founded on the application of parity and time reversal operators to chiral dynamical systems. The motion of these systems induced by a chiral set of physical fields is shown not to be invariant on parity and time reflection. The relationship between tetrahedral dissymmetry and belical dissymmetry is analyzed in terms of the moments of inertin of a tetrahedrally dissymmetric rotor rotating...


http://www.springerlink.com/content/j2vp183281841187/


Sus In jos

totedati

Mesaj Joi 29 Sept 2011, 01:38 Scris de totedati

nu mai merge descărcată de pe net teoria de pe http://www.thefundamentaluniverse.ro! îmi zice "file not found", ce sa întâmplat? au dispărut? a obosit serverul, prea multe descărcări?

pentru astfel de pdf-uri mari și cu descărcări frecvente merge să fie urcate de rapidshare sau alte variante echivalente, ca să se elimine din încărcarea serverului local ... sau pe torrente, de ce nu!?

sau e o problemă doar pentru noaptea asta? ar merge pus manualul și cu versiuni, să știm când ai upgradat teoria! pe pagina web văd că zice 14 MiB iar ce am descărcat eu mai demult are numai 13 MiB! pagini noi?

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Joi 29 Sept 2011, 08:13 Scris de WoodyCAD

Toate sunt in regula....problema este la tine, poate sa-ti confirme si alcineva?....
Pot fi cate 2 upgrade pe luna...depinde!
ULTIMELE versiuni au....data acolo....iar astazi inseamna acum cateva zile.....atat FU cat si.... LFC!
...
DE PREFERAT A SE COMPARA NR DE PAGINI......PENTRU CA UPGRADE NU PRESUPUNE NUMAI....ULTIME PAGINI...CI SI INSERTII CE AU ROLUL DE A LAMURI ANUMITE ASPECTE!

Sus In jos

avatar

Mesaj Joi 29 Sept 2011, 08:16 Scris de sadang

Da, confirm si eu. Se pot descarca ambele teorii. Site-ul este functional 100%. Daca tot nu te descurci cu descarcatul ti le pot pune eu pe un free file hosting.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum