Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 01:42

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Gravitonul
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11928)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3786)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 29 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 29 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre lucrarea lui WoodyCAD

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

13122010

Mesaj 

Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Empty Despre lucrarea lui WoodyCAD




Acest topic a fost desprins în 17 decembrie 2010, pe la ora 09:36 din topicul „Câmpul magnetic produs de Aurel Răileanu”.

WoodyCAD a scris:Din pacate, nu se poate altfel!
Proiectul Fundamentul Universului este "on line", si contine peste 200 de pagini publicate, descarcabile gratuit...
Acestea contin peste 2000 de ore de documentare comprimate in aceste pagini. Este dificil de facut o alta compresie....chiar daca eu sunt autorul acestuia!
Totusi ...
Este vorba despre autoorganizarea materiei!
La nivel celular are loc un fenomen de inductie(mecanismul replicarii viului, de tip cilindru-cilindru).
Inductia tor-cilindru este specifica...mineralelor, neviului!...ex:electromagnetismul
Viul, tesutul organic, se dezvolta, creste, evolueaza prin inductie "de replicare".
In acelasi timp, in imediata vecinatate, acest tesut interactioneaza....insa nu o poate face decat prin inductie tor-cilindru.....
Aceasta interactiune se manifesta prin "minitornade" la nivel local...nedetectabile!
Insa, cand genetic se creaza "conditiile" unui "uragan"....cumuland efectele "minitornadelor", acesta incepe sa fie observabil!
Adica, si eu atrag "praful" cu palma...insa carti nu pot...!
Minitornadele noastre nu-si vad efectul...sunt mult prea mici!
In Fundamentul Universului explic pe indelete aceasta strangere in manunchi a circulatiilor elicoidale! Una din caracteristicile fundamentale ale E.F.T.(Elicoida Fundamentala de Transfer)
In acest moment NU se cunoaste mecanismul generarii unei tornade!
....Nimic mai simplu...micro curentii ascensionali incep sa se infasoare...
Aici mecanismul este identic, declansatorul fiind transmis genetic...genereaza "minitornade" ceva mai dinamice...suficient cat sa genereze o reactie de adunare in manunchi!
Uraganul se formeaza cand apa oceanului se apropie de 26 grade, curentii ascensionali devin "mai dinamici" si se autoinfasuara!
Citind FU orice realitate fizica este "decriptata"!


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 31 Oct 2011, 14:09, editata de 7 ori (Motiv : Transformarea în citat pentru evidenţierea autorului)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Despre lucrarea lui WoodyCAD :: Comentarii

Mesaj Dum 20 Mar 2011, 00:39 Scris de WoodyCAD

.... ai un intreg site la dispozitie, intri in sectiunea "download"...si gata!
All is ...FREE!
www.thefundamentaluniverse.ro

Sus In jos

Mesaj Dum 20 Mar 2011, 14:09 Scris de CAdi

Nu pot sa descarc imaginile!
Mai bine trimite-mi pe Email teoria ta

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Dum 20 Mar 2011, 22:48 Scris de WoodyCAD

TU nu poti descarca ....si toti ceilalti pot....?
Very Happy

Sus In jos

avatar

Mesaj Mar 22 Mar 2011, 18:07 Scris de CAdi

Eu nu am inteles ... inca teoria ta! Stiu ca este o teorie importanta ...dar poti sa mi-o explici CLAR si pe scurt in 2-3 fraze?
Care este esenta acestei teorii fara demonstratii si alte exemple....Sau este secreta?

Sus In jos

avatar

Mesaj Mier 23 Mar 2011, 21:59 Scris de CAdi

Sadang
pe scurt in 2-3 fraze ,despre ce este vorba in teoria lui WoodyCAD?
Citez:
Totusi ...
Este vorba despre autoorganizarea materiei!
La nivel celular are loc un fenomen de inductie(mecanismul replicarii viului, de tip cilindru-cilindru).
Inductia tor-cilindru este specifica...mineralelor, neviului!...ex:electromagnetismul
Viul, tesutul organic, se dezvolta, creste, evolueaza prin inductie "de replicare".
In acelasi timp, in imediata vecinatate, acest tesut interactioneaza....insa nu o poate face decat prin inductie tor-cilindru.....
Aceasta interactiune se manifesta prin "minitornade" la nivel local...nedetectabile!''

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Mier 23 Mar 2011, 22:33 Scris de WoodyCAD

CAdi, teama de citi, lenea sau superficialitatea te face sa soliciti un rezumat?
Pe scurt....inseamna peste 200 de pagini....imposibil de comprimat!
Incearca sa comprimi 1 film de 5GB la ....1kb....si apoi incearca sa vezi filmul!
La o compresie asa mare..."avnbjhgggjhkj;lkjhg;kj;lkhas" ....probabil asa arata teoria mea!
...si ma amuza ca, TU chiar speri sa ai acces la cunoastere...."inghitand o pastila"...!...
Eu te invit la lectura...!...nu ai cum sa "sari" peste acest pas....daca doresti a intelege!

Sus In jos

avatar

Mesaj Mier 23 Mar 2011, 23:33 Scris de CAdi

Nu am auzit inca de o teorie,o lege sau un principiu in fizica care sa tina 200 de pagini !
Dar ma rog fiecare cu ...ale lui!
Eu vroiam sa cunosc parerea comprimata a autorului... (puate eu imi formulez o interpretare subiectiva)
Te voi urmari insa joi seara la BaricadaTV.

Sus In jos

avatar

Mesaj Mier 23 Mar 2011, 23:34 Scris de CAdi

P.S.
Multumesc pentru raspuns

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 26 Mar 2011, 21:59 Scris de CAdi

De acord, ca avand o anumita viziune poti avea anumite realizari ,insa teoria ta ....pentru a avea aplicatii, trebuie sa fie atestata stiintific, trebuie sa o publici si trebuie sa ai o acceptare a comunitatii stiintifice (intai de la noi din tara ,apoi din strainatate sau chiar si invers)
Nu te poti izola de oameni.
Marii fizicieni ai lumii nu au facut-o (nici Einstein .nici Newton,nici Faraday etc.)
Trebuie sa iesi pe campul de bataie in bataia pustii ...
si sa-ti asumi criticile!Du-te la profesori s-au incearca sa-ti publici teoria...Oricum ( desii este noua si interesanta aceasta teorie) pe mine nu mai lamurit...Pentru ca nu te exprimi clar...
Intrebare :marii fizicieni cum pot fi intelesi chiar si cand nu le intelegi prea bine demonstratiile?Toti si-au publicat teoriile in reviste.Tu, de ce nu o faci?

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Dum 27 Mar 2011, 14:59 Scris de WoodyCAD

Nu sunt interesat de aceste aspecte, TOATA INFORMATIA ESTE PUBLICA!
Sa ma duc la care ...."profesori"?....Nu ai inteles ca ....eu sunt "profesorul" in ...."asa ceva"...Asa ceva pur si simplu NU EXISTA,....NU ARE CINE SA "ANALIZEZE"......toti sun depasiti de ..."n" ori!
Din aceste considerente, si pentru cine este interesat sa afle mai multe lucruri, voi sustine seminarii in care voi prezenta si aplicatii practice ale ..."teoriei".
Cu alte cuvinte: NU DORESC SA BAG IN CAP NIMANUI O TEORIE ULUITOARE....EU DOAR O EXPUN PUBLIC!
Nu sunt "izolat" de oameni....ci pur si simplu "oamenii" nu sunt pregatiti de o "MARE LOVITURA" .
O "INVENTIE ULUITOARE" nu se explica la..."TOTI"....cine este "baiat destept" incepe si cauta!...
(exemplu: Sandang )...cine vrea mura in gura....sa astepte mult si bine!...
NU AM NICI UN INTERES SA DESCHID MINTEA TUTUROR...TOTI TREBUIE SA O FAC INDIVIDUAL!
Fiecare trebuie sa consume .."energie_timp" pentru asta....NU EU, pentru fiecare.....ar fi ABSURD!

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 27 Mar 2011, 18:58 Scris de CAdi

Teoria ta are valoare daca este publicata!
In felul acesta ea va fi cunoscuta comunitatii stintifice!
Sfatul meu este sa cauti o revista care sa publice Geometrodinamica Elicoidala!(seamana putin cu Teoria Corzilor sau mi se pare?)

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Dum 27 Mar 2011, 22:01 Scris de WoodyCAD

Depaseste cu mult orice teorie "unificatoare", inclusiv "a supercorzilor".....
Teoria are "valoare" pentru oricine o pricepe....eu nefiind interesat sa inzestrez "maimuta intelectuala" cu puterea tuturor arsenalelor nucleare ....ale umanitatii!
Cu alte cuvinte: NUMAI cine este in stare sa controleze o asemenea putere...o poate avea!...si o spun de multe ori!
TEORIA ITI DA UNDITA....SI TE INVATA SA PESCUIESTI!
Atunci cand cineva "pescuieste" un prim dispozitiv, incredibil de simplu dar cu efecte uluitoare, doar aplicand teoria....inseamna ca "are puterea"!
Atunci cand isi construieste si ...primul "dispozitiv antigravitational" inseamna ca STIE SA O STAPANEASCA!
De aici si LOGO-ul:
"Am suficienta putere pentru a schimba istoria, TU esti pregatit?"

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 28 Mar 2011, 00:07 Scris de nic

Dam Preda, nu te contrazic pentru a te jigni, te rog sa reții acest lucru, te contrazic ca nu înțeleg și mai ales ca nu știu ca tu ai dreptate.
WoodyCAD a scris:Depaseste cu mult orice teorie "unificatoare", inclusiv "a supercorzilor".....
Ai scris bine "unificatoare" intre ghilimele. Nici teoria ta nici a supercorzilor și a nu știu câte or mai apare nu va explica a tot de exista, este doar o iluzie omeneasca...

WoodyCAD a scris:
Teoria are "valoare" pentru oricine o pricepe....
100% teoria nu este înțeleasă, exceptând persoana TA. Mai sunt persoane care se fac ca o înțeleg din motive necunoscute…
WoodyCAD a scris:....eu nefiind interesat sa inzestrez "maimuta intelectuala" cu puterea tuturor arsenalelor nucleare ....ale umanitatii!
PROSTII... vrei sa spui ca cine nu înțelege teoria ta sunt "maimuțe intelectuale"? Am spus și repet... Nu depășești anumite limite? Nu crezi ca jignești?
[quote="WoodyCAD"]
WoodyCAD a scris:
Cu alte cuvinte: NUMAI cine este in stare sa controleze o asemenea putere...o poate avea!...si o spun de multe ori!
DA, aici ai dreptate... cei care controlează o bomba nucleara, le au dar nu înseamnă că le înțeleg funcționarea lor, le știu efectul.
TU nu ai nimic, gândești că ai o putere nemărginită prin teoria ta, în realitate sunt doar prostii…în opinia mea...
WoodyCAD a scris:
"Am suficienta putere pentru a schimba istoria,
Nu cred, este doar o părere personala...NU ai nici o PUTERE în timp ce nu vrei sa spui nimic, sa înzestrezi "maimuța intelectuala"
WoodyCAD a scris:TU esti pregatit?"
DA, dar depinde de mentor...

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Lun 28 Mar 2011, 01:03 Scris de WoodyCAD

Deloc....NU DORESC SA OFENSEZ PE NIMENI!
NIC, nu mai citi astfel de prostii, du-te la biserica...sau bea o bere, du-te la o partida de pescuit sau....urca pe cararile muntilor!
.... "unii se fac ca inteleg teoria"...doar asa, "la misto"...!
...au si ei "motivele lor"....."necunoscute"!

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 28 Mar 2011, 07:11 Scris de nic

WoodyCAD a scris:Deloc....NU DORESC SA OFENSEZ PE NIMENI!
NIC, nu mai citi astfel de prostii, du-te la biserica...sau bea o bere, du-te la o partida de pescuit sau....urca pe cararile muntilor!
... OK ...

Sus In jos

avatar

Mesaj Mar 29 Mar 2011, 11:28 Scris de CAdi

Am inceput sa citesc cu atentie (~50 pagini) teoria ta... ai facut o sinteza unificatoare din conceptii separate pe care ...o parte le-am intalnit si eu in mai toate civilizatiile si culturile cunoscute...din ce am studiat pana acum! (sunt de acord 90% cu interpretarea simbolului Yin-Yang,am sa-ti explic mai tarziu de ce nu sunt...100%)..citesc in continuare pentru ca nu stiu unde vrei sa ajungi...
P.S. Cred ca ai o viziune dezvoltata (nu noua pentru ca au mai avut-o si altii) asupra ''constructiei'' materiei ...sper sa nu dai cu batul in balta(=cunoastere)... la final

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 03 Apr 2011, 19:23 Scris de CAdi

WoodyCAD nu te-am uitat!
Citesc in continuare cu atentie...Tetrahelixul este volumul minim posibil la nivelul particulelor elementare...de acord si cu spirala (elicoida) de transport...pe care o gasim diferit explicata in filozofia indiana!
Teoria vine si in consonanta cu nr. de aur...cred ca acesta te-a inspirat in fundamentarea teoriei ...care din punctul meu de vedere este plauzibila!Mai am de citit,cu atentie, ~50 de pagini...

Sus In jos

avatar

Mesaj Joi 07 Apr 2011, 14:23 Scris de CAdi

WoodyCAD,
Am terminat de citit Teoria Fundamentala...
Ai un stil neortodox de prezentare....
In mare parte cred ca teoria ta ar putea fi reala ...ma refer aici in special la modul de replicare al viului (plante-animale) la minerale si la anumite tendinte de aranjare a materiei in spatiu (galaxii) etc.
Nu cred ca toate ,absolut toate miscarile se propaga elicoidal!
Dau cateva exemple banale :
Sunetul nu se propaga elicoidal ci se propaga vibratoriu prin vibratiile moleculelor de aer,apa gaz,etc (depinde de mediul de propagare).
Eu daca arunc o piatra- de exemplu -o arunc drept ...nu ..elicoidal!
Pasarile zboara drept, nu elicoidal>>>avioanele ,masinile se deplaseaza pe directie liniara etc...
Pornind insa de la modul de alcatuire al materiei sugerat de tine .....de la o singura particula...replicarea aranjamentul in tetrahelixuri,spirala si celelalte : polarizarea plus+,minus-cred in mare ca este o tentinta generala de aranjament a materiei (ma refer la modul spiral,sau elicoidal cum vrei sa-i spui ) si ai observat foarte bine fenomenul.In acest sens cele relatate de tine in lucrare ma duc cu gandul ca avem de a face cu un Univers UNITAR.Celelalte teorii Universul Holografic,Teoria corzilor etc.imi intaresc convingerea ...ba mai mult ..cred ca avem de a face chiar cu un ...Univers Viu ale carui reflexii noi doar le distingem si uneori le deducem ,insa nu vom fi niciodata posesori al adevarului suprem...
Drept dovada esti , chiar tu ...caci daca daca ai fi descoperit adevarata forma a materiei si ai fi avut posibilitatea sa anulezi curgerile ... nu ai mai fi stat printre noi...
Descoperirea fizicianului francez Alain Aspect (ce nume predestinat) este chiar mai importanta decat Teoria Relativitatii lui Einstein si anume ca:
particulele subatomice sunt in stare sa comunice instantaneu unele cu altele indiferent de distanta.Aceasta descoperire vine chiar in sprijinul celor afirmate de mine...
,,spirit inside matter'' .Fizicienilor le este chiar frica de ce au descoperit ....de aici Teoria M si Universul Holografic etc.
Universul fiind viu cum s-ar mai justifica razboaiele crimele,foametea etc.
In alta ordine de idei cred ca ai descoperit totusi ceva important , un punct de plecare spre alte cercetari ulterioare .
Meriti felicitari pentru acest lucru!
Cred ca ai muncit chiar mai mult de 2000 de ore iar materialul prezentat aici este foarte, foarte atractiv chiar si prin prisma faptului ca ai facut o scurta sinteza a ceea ce s-a descoperit, ai facut o prezentare a stadiului actual al stiintei, a ceea ce se urmareste pe viitor ,numeroase teorii aflate in dezbatere etc.
Volumul de date este urias si intradevar trebuie citita cu atentie toata lucrarea .
Am aflat chiar foarte multe lucruri noi !
Nu ma refer la demonstratia ta d.p.d.v.tehnic pentru ca desii personal gasesc ca ai unele argumente tehnice bine fondate lucrul acesta trebuie sa- l confirme EXPERIENTELE (nu numai ale tale) si Practica....
Inca odata felicitari Dan Preda si iti multumesc pentru materialul didactic pe care l-ai pus la dispozitia cititorilor!
Gasesc aici din partea ta un altruism remarcabil!
Teoria ta sunt convins si acum trebuie publicata in strainatate intr-o revista de specialitate de fizica ....

Sus In jos

avatar

Mesaj Joi 07 Apr 2011, 16:40 Scris de sadang

CAdi felicitari! Eu personal apreciez efortul pe care l-ai facut. Nu e usor sa citesti o asemenea lucrare, si este extrem de greu sa o intelegi.

Nu cred ca toate ,absolut toate miscarile se propaga elicoidal!
Dau cateva exemple banale :
Sunetul nu se propaga elicoidal ci se propaga vibratoriu prin vibratiile moleculelor de aer,apa gaz,etc (depinde de mediul de propagare).
Eu daca arunc o piatra- de exemplu -o arunc drept ...nu ..elicoidal!
Pasarile zboara drept, nu elicoidal>>>avioanele ,masinile se deplaseaza pe directie liniara etc...

Toate, dar absolut toate miscarile sunt elicoidale (spatial 3d - elidoidal - real, plan 2D - proiectie - spiralat - iluzie), doar trebuie sa schimbi sistemul de referinta. Si poti face asta doar folosind imaginatia si intuitia, in ambele sensuri pe scara dimensionala.

Concret ceea ce mie mi se pare o linie in sistemul referential Pamant, in sistemul referential Solar, miscarea devine elicoidala, iar in sistemul referential Galactic devine elicoida in elicoida, si asa mai departe.... Ocult Chemistry este o lectura suplimentara binevenita si imperios necesara.

Pasul urmator! Hai sa intelegem cum a facut Dan bobina. Eu inca nu i-am de capat. Insa ceea ce am inteles pana acum este ca Dan, si in acest caz spune doar jumatate de informatie (adevar), restul ramanand sa-l adaugam noi si sa intelegem cum si de ce! Pentru ca sursa mea de curent s-a ars, si vreau sa-mi iau acuma una de laborator care costa ceva bani, nu mai pot experimenta practic, dar teoretic am gasit cateva variante constructive care respecta cerintele lui Dan (50%).

Esti dispus sa pornim o dezbatere a teoriei lui Dan si el eventual daca ii face placere sa ne dea peste degete? :-)

Si nu uita, diseara pe baricada tv!

...succes in continuare si sa ai rabdare sa o citesti si a doua si a treia oara!!!

Sus In jos

Abel Cavaşi

Mesaj Joi 07 Apr 2011, 17:09 Scris de Abel Cavaşi

Frumoasă recenzie ai făcut, Adi! Mă bucur pentru Dan că l-ai înviorat prin cuvintele tale. Ca şi sadang, şi eu sunt de acord cu faptul că toate mişcările (chiar şi cele macroscopice) sunt elicoidale, chiar mai elicoidale decât ne imaginăm (adică elice în jurul altor elice) .

Sus In jos

avatar

Mesaj Joi 07 Apr 2011, 21:55 Scris de sadang

Un mic ajutor vizual despre bobina lui Dan Preda. Imaginea luata de pe site-ul lui si marita la format A4 pentru a face mai vizibila forma campului magnetic generat de aceasta. Dane, daca te deranjeaza, am sa rog adminul sa stearga imaginea.

Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 3 Unled2copy

Sus In jos

avatar

Mesaj Joi 07 Apr 2011, 23:11 Scris de CAdi

Sadang,

Nu pot sa discut inca despre lucrarea lui WoodyCad pentru ca din Teoria Fundamentala lipseste un element....ceea ce face teoria ...incompleta !

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 00:04 Scris de WoodyCAD

Sadang, asa cum ai observat ....schimband referentialul ....vezi elicoida!(m-ai scutit de "comentarii")
A CITI NU ESTE....."A INTELEGE".....dovada vie ....CAdi inca vede cum avionul zboara drept si alte "lipsuri"!

Dau acelasi sfat....EXPERIMENTATI si veti ramane stupefiati!

A citi este una, a face solenoidul este altceva...inseamna A INTELEGE ce ai citit!

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 00:38 Scris de CAdi

Te inseli...stiu ce vrei sa spui ...ca la scara mica miscarea pare a fi dreapta ...dar la scara mare ea este elicoidala (dupa o spirala in functie de referential si tinand cont ca pamantul este ...sferic).
Insa tie iti mai lipseste un element ...tehnic in fundamentarea teoriei de altfel remarcabila!

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 08:10 Scris de sadang

CAdi, pai hai sa disecam teoria sa vedem ce lipseste! Tinand cont ca Dan lucreaza doar in relativitate generalizata si pe scara dimensionala -& la +&, din punctul meu de vedere, adica asa cum am inteles eu pana acum, din teoria lui nu lipseste nimic tehnic. Altceva lipseste, insa asta e o parere subiectiva si nu afecteaza tehnic teoria, asa cum este ea acum structurata.

(dupa o spirala in functie de referential si tinand cont ca pamantul este ...sferic).

Nu exista spirala. Doar o proiectie 2D a unei miscari elicoidale care este musai 3D. La orice scara dimensionala. La fel si linia dreapta, sau cercul, triunghiul... Sau orice alte figuri bidimensionale. E o problema de mental, educatie, raportare la lumea exterioara... Noi am fost invatati sa mimam 3D-ul permanent prin sabloane 2D. Si mai este ceva foarte important. Nimic nu este static, totul este dinamic, nimic nu este izolat, totul este interconectat, la orice scara dimensionala am face analiza.

Filmul lui Nassim Haramein de pe site-ul lui Dan este foarte relevant in aceasta directie.

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 08:55 Scris de CAdi

Spirala dupa cate stiu eu se defineste si in ..3D nu numai in 2D...In fine daca vrei spunei elicoida .
Insa in teoria lui WoodyCad lipseste un element ...tehnic de care mi-am dat seama citind cu atentie teoria lui.
Acest element se defineste privind cu atentie ....simbolurile ....si in stransa corelatie cu banda lui Mobius ,sticla lui Klein,nr.,,pi'' si nr.de aur.
Pana acum s-a tinut cont doar de ...nr. de aur!

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 09:00 Scris de WoodyCAD

CAdi, sadang descrie REALITATEA asa cum este EA, pentru ca modul lui de a gandi...il ajuta!

Faptul ca tu "percepi" altfel....este descris in teorie sub aticheta..."orbul gainilor"!...adica....incapacitatea umana de a vedea....EVIDENTA!
...subscriu, .....este o problema de "educatie a gandirii", mai bine zis o "paralizare" a simturilor cu...."ajutorul stiintei"!
INTELEGEREA este sincrona sichimbarii modului de a gandi, este..."SCHIMBAREA CONSTIINTEI"!

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 09:25 Scris de CAdi

WoodyCAD,
Teoria ta este un foarte bun punct de plecare,dar mai trebuie puse multe lucruri la punct(=particula fundamentala)
Retine aspectele spuse de mine anterior...Universul nu este asa de simplu...

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 09:33 Scris de sadang

CAdi, nu vreau sa insist nici pe modul cum intelegi tu teoria lui Dan si nici pe modul tau personal de a intelege lumea. Fiecare cu propria viziune asupra existentei.

Banda Mobius m-a intrigat si pe mine acum multi ani, apoi am uitat de ea. Mi-ai adus tu aminte acum. Am sa incerc sa o inteleg din nou.

Dincolo de teorie, ce zici sa trecem la putina practica! De bobina ce zici? Crezi ca ai putea sa-i dai de capat? Sau am putea colabora sa-i dam de capat?

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 09:39 Scris de sadang

Dane, dinamul de aseara avea axul realizat din mai multi magneti cilindrici, axa nord-sud a campului magnetic al acestui ax fiind la capetele cilindrului? Poate joia viitoare ai timp sa arati si functionarea ca motor.

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 09:44 Scris de CAdi

Nu ma intereseaza deocamdata ...practica daca TEORIA nu este bine pusa la punct.

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 21:01 Scris de WoodyCAD

sadand, magnetul este de fapt o improvizatie a unui magnet "lamelar" mai mare, folosind magneti mai mici(nu am avut un magnet lung de 20cm).Am sa-l desfac data viitoare,
Aceasta lamela are axa NS perpendiculara pe axa de rotatie=axa cilindrului!
Este posibil sa intrii pe cai "intortocheate" daca diseci experimentul, incearca sa aprofundezi teoria.
EXPERIMENTELE NU SUNT FACUTE SA ARATE EXPLICIT...ELE TRIMIT LA TEORIE!(ai remarcat deja asta)

CAdi, preferam sa nu te dai dupa copac, era suficient sa ne spui ca....nu ai inteles deocamdata teoria, deci nu poti incepe ...nimic "practic"!
...era corect fata de tine... Very Happy

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum