Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Despre elicele complementare
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Scrierea dacilor
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Daci nemuritori
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
CAdi (11780)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
curiosul (6509)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Razvan (6162)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
eugen (3757)
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Pacalici
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
CAdi
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
curiosul
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Dacu
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Razvan
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
virgil
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
meteor
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
gafiteanu
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
scanteitudorel
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
CAdi
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
virgil
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
curiosul
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
eugen
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Bordan
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Forever_Man
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Razvan
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
virgil_48
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
eugen
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
Bordan
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 
curiosul
Exista materia neagra? Vote_lcapExista materia neagra? Voting_barExista materia neagra? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Exista materia neagra?

4 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Exista materia neagra? Empty Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Iul 2020, 21:20

In ultima vreme cercetatorii aduc in discutie tot mai des aceasta ,,materie neagra''  responsabila de anomaliile din univers.
Vi se pare ca ar exista o asemenea ,,materie neagra'' responsabila de rotatia stelelor si galaxiilor?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Dum 05 Iul 2020, 21:39

CAdi a scris:In ultima vreme cercetatorii aduc in discutie tot mai des aceasta ,,materie neagra''  responsabila de anomaliile din univers.
Vi se pare ca ar exista o asemenea ,,materie neagra'' responsabila de rotatia stelelor si galaxiilor?
Este foarte posibil deoarece tot ce exista in univers a fost candva dispersat in spatiu. De ce o fractiune importanta din materia care a fost raspandita nu ar fi ramas, generand campurile invartitoare in care se regasesc galaxiile.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Iul 2020, 21:57

Nu a fost observata o asemenea ,,materie''. Din ce ar fi alcatuita ,, materia neagra'' ca sa produca asemenea ,,efecte'':
https://republica.ro/un-cercetator-roman-forteaza-limitele-cunoasterii-bogdan-dobrescu-miscarea-stelelor-ne-arata-ca-materia?fbclid=IwAR349NwSSnKTe2Ke61g8rFpeOZQcwu22Iv3lYN8szNko_gWEydbabXAMC-M4

din moment ce s-au descoperit mai toate particulele,... integrate toate in Modelul Standard ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Lun 06 Iul 2020, 08:17

CAdi a scris:Nu a fost observata o asemenea ,,materie''. Din ce ar fi alcatuita ,, materia neagra'' ca sa produca asemenea ,,efecte'':
https://republica.ro/un-cercetator-roman-forteaza-limitele-cunoasterii-bogdan-dobrescu-miscarea-stelelor-ne-arata-ca-materia?fbclid=IwAR349NwSSnKTe2Ke61g8rFpeOZQcwu22Iv3lYN8szNko_gWEydbabXAMC-M4

Din moment ce s-au descoperit mai toate particulele,... integrate toate in Modelul Standard ?
Cred ca este cazul sa pasim dincolo de modelul standard, dincolo de microunivers. Eu l-am denumit Hipocosmos, pentruca nu am gasit un cuvant mai potrivit.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Lun 06 Iul 2020, 22:31

virgil a scris:
CAdi a scris:Nu a fost observata o asemenea ,,materie''. Din ce ar fi alcatuita ,, materia neagra'' ca sa produca asemenea ,,efecte'':
https://republica.ro/un-cercetator-roman-forteaza-limitele-cunoasterii-bogdan-dobrescu-miscarea-stelelor-ne-arata-ca-materia?fbclid=IwAR349NwSSnKTe2Ke61g8rFpeOZQcwu22Iv3lYN8szNko_gWEydbabXAMC-M4

Din moment ce s-au descoperit mai toate particulele,... integrate toate in Modelul Standard ?
Cred ca este cazul sa pasim dincolo de modelul standard, dincolo de microunivers. Eu l-am denumit Hipocosmos, pentruca nu am gasit un cuvant mai potrivit.

Eu l-am denumit Hiperspatiu
Insa nu cred ca sunt alte particule,,,,,, cred mai curand intr-o extensie a universului cunoscut, de ce nu, un Univers Paralel ?
Chiar in linkul pe care l-ai postat Virgil,  Bogdan Dobrescu aminteste de acest lucru, si chiar rezultatele  experientelor desfasurate in 2016 in Antartica de catre o echipa de cercetatori americani
care studiau impactul neutrinilor de mare energie cu materia (crusta de zapada din Antartica) lasa sa se inteleaga acest lucru..:
https://www.newscientist.com/article/mg24532770-400-we-may-have-spotted-a-parallel-universe-going-backwards-in-time/

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Mar 07 Iul 2020, 06:32

CAdi a scris:
virgil a scris:
CAdi a scris:Nu a fost observata o asemenea ,,materie''. Din ce ar fi alcatuita ,, materia neagra'' ca sa produca asemenea ,,efecte'':
https://republica.ro/un-cercetator-roman-forteaza-limitele-cunoasterii-bogdan-dobrescu-miscarea-stelelor-ne-arata-ca-materia?fbclid=IwAR349NwSSnKTe2Ke61g8rFpeOZQcwu22Iv3lYN8szNko_gWEydbabXAMC-M4

Din moment ce s-au descoperit mai toate particulele,... integrate toate in Modelul Standard ?
Cred ca este cazul sa pasim dincolo de modelul standard, dincolo de microunivers. Eu l-am denumit Hipocosmos, pentruca nu am gasit un cuvant mai potrivit.

Eu l-am denumit Hiperspatiu
Insa nu cred ca sunt alte particule,,,,,, cred mai curand intr-o extensie a universului cunoscut, de ce nu, un Univers Paralel ?
Chiar in linkul pe care l-ai postat Virgil,  Bogdan Dobrescu aminteste de acest lucru, si chiar rezultatele  experientelor desfasurate in 2016 in Antartica de catre o echipa de cercetatori americani
care studiau impactul neutrinilor de mare energie cu materia (crusta de zapada din Antartica) lasa sa se inteleaga acest lucru..:
https://www.newscientist.com/article/mg24532770-400-we-may-have-spotted-a-parallel-universe-going-backwards-in-time/
Deci cu niste antene speciale puse intr-un balon foarte mare se urmareau neutronii de mare energie. In loc de acestia dupa mai multe incercari nereusite pe primele inregistrari au semnalat o particula necunoscuta iesind din Pamant. Nu inteleg de ce ar fi vorba de un univers paralel, cand de fapt noi nu stim ce este in interiorul Pamantului, care dupa parerea mea este o GN, cu sarcina gravitationala de 11 ori cat un corp etalon, sau chiar 11 GN mai mici. Prea departe se merge cu speculatiile inainte de a avea dovezi serioase.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 07 Iul 2020, 07:02

CAdi a scris:Nu a fost observata o asemenea ,,materie''. Din ce ar fi alcatuita ,, materia neagra'' ca sa produca asemenea ,,efecte'':
https://republica.ro/un-cercetator-roman-forteaza-limitele-cunoasterii-bogdan-dobrescu-miscarea-stelelor-ne-arata-ca-materia?fbclid=IwAR349NwSSnKTe2Ke61g8rFpeOZQcwu22Iv3lYN8szNko_gWEydbabXAMC-M4

din moment ce s-au descoperit mai toate particulele,... integrate toate in Modelul Standard ?
Vrei sa crezi asta? Adica omenirea a terminat de descifrat
alcatuirea microcosmosului? S-au descoperit mai toate particulele
la care avem acces cu tehnica si cunoasterea din ziua de astazi.
Asa au crezut si cei care au descoperit atomul. Si de atunci se tot
descopera mereu alte diviziuni, si asa va fi in veci. Divizarea
materiei in sub...sub...subparticule este infinita, acelea alcatuind
prin compunerea lor particulele cunoscute acum. Si care vor fi
cunoscute pe masura progresului tehnicii. Modelul este cel stiut:
Galaxii, corpuri, molecule, atomi, particule, subparticule... etc.
Nu are Universul obligatii fata de Modelul Standard al oamenilor.
Iar cantitatea uriasa de materie inca neidentificata din cauza
progresului tehnic din ce in ce mai anevoios, se numeste materie
neagra sau intunecata.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Mar 07 Iul 2020, 11:04

virgil a scris:
Deci cu niste antene speciale puse intr-un balon foarte mare se urmareau neutronii de mare energie. In loc de acestia dupa mai multe incercari nereusite pe primele inregistrari au semnalat o particula necunoscuta iesind din Pamant. Nu inteleg de ce ar fi vorba de un univers paralel, cand de fapt noi nu stim ce este in interiorul Pamantului, care dupa parerea mea este o GN, cu sarcina gravitationala de 11 ori cat un corp etalon, sau chiar 11 GN mai mici. Prea departe se merge cu speculatiile inainte de a avea dovezi serioase.
Esti influentat de Radu Cinamar sau Nassim Haramein?
(In particular fie spus gaura neagra din interiorul pamantului ar putea fi o explicatie sau asa cum spunea cineva la comentarii ,
chiar si ceea ce spunea Amiralul Byrd in jurnalul sau ar putea fi o explicatie...   Cool , sunt insa ipoteze neprobate stiintific, sau poate ai si tu o justificare la fel cu a lui Nassim Haramein?
)

Nu particule necunoscute!!!E vorba de neutrinii miuonici si cei electronici care aveau directie inversa fata de cea standard.
In toate experientele s-a observat ca neutrinii mionici generati in urma contactului cu materia a neutrinilor de mare energie ,
continua pe directia de deplasare a acestora (spre interiorul pamantului ) pe o distanta de cativa km,
in timp ce neutrinii electronici pe o distanta de cativa metrii.  S-a luat premiul Nobel in Fizica pe aceste cercetari.
https://www.nobelprize.org/prizes/uncategorized/high-energy-neutrinos-from-the-cosmos-2
Echipa de cercetatori americani a vrut sa confirme experientele si a ales zapada din Antartica.
A constatat la a treia incercare ca existau si neutrini mionici si electronici care in loc sa convearga spre interiorul pamantului,
dimpotriva ieseau in afara!
Explicatiile cercetatorilor au cazut una dupa alta in timp ce o ipoteza , singura compatibila cu Modelul Standard,  era aceea a existentei unui univers paralel....
Deocamdata este o ipoteza...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Mar 07 Iul 2020, 18:02

CAdi a scris:
virgil a scris:
Deci cu niste antene speciale puse intr-un balon foarte mare se urmareau neutronii de mare energie. In loc de acestia dupa mai multe incercari nereusite pe primele inregistrari au semnalat o particula necunoscuta iesind din Pamant. Nu inteleg de ce ar fi vorba de un univers paralel, cand de fapt noi nu stim ce este in interiorul Pamantului, care dupa parerea mea este o GN, cu sarcina gravitationala de 11 ori cat un corp etalon, sau chiar 11 GN mai mici. Prea departe se merge cu speculatiile inainte de a avea dovezi serioase.
Esti influentat de Radu Cinamar sau Nassim Haramein?
(In particular fie spus gaura neagra din interiorul pamantului ar putea fi o explicatie sau asa cum spunea cineva la comentarii ,
chiar si ceea ce spunea Amiralul Byrd in jurnalul sau ar putea fi o explicatie...   Cool , sunt insa ipoteze neprobate stiintific, sau poate ai si tu o justificare la fel cu a lui Nassim Haramein?
)

Nu particule necunoscute!!!E vorba de neutrinii miuonici si cei electronici care aveau directie inversa fata de cea standard.
In toate experientele s-a observat ca neutrinii mionici generati in urma contactului cu materia a neutrinilor de mare energie ,
continua pe directia de deplasare a acestora (spre interiorul pamantului ) pe o distanta de cativa km,
in timp ce neutrinii electronici pe o distanta de cativa metrii.  S-a luat premiul Nobel in Fizica pe aceste cercetari.
https://www.nobelprize.org/prizes/uncategorized/high-energy-neutrinos-from-the-cosmos-2
Echipa de cercetatori americani a vrut sa confirme experientele si a ales zapada din Antartica.
A constatat la a treia incercare ca existau si neutrini mionici si electronici care in loc sa convearga spre interiorul pamantului,
dimpotriva ieseau in afara!
Explicatiile cercetatorilor au cazut una dupa alta in timp ce o ipoteza , singura compatibila cu Modelul Standard,  era aceea a existentei unui univers paralel....
Deocamdata este o ipoteza...
Ma intrebi; Esti influentat de Radu Cinamar sau Nassim Haramein?
Nici vorba, teoria mea a inceput cu mult inainte de a afla despre ei la TV. pe la Discovery. Pe atunci faceam calculele la rigla de calcul, si prima oara cand am cumparat un calculator de buzunar mi s-a parut o realizare, ca scapasem de aproximarile riglei de calcul, dar asta a fost dupa vreo 10 ani.
Din cate am citit despre neutrino, stiu ca poate sa traverseze Pamantul fara sa sufere vreo ciocnire, pentru ca sectiunea eficace este foarte mica de 10^-43 cm^2;
Citez; "De exemplu intr-un mediu format din atomi de hidrogen cu o densitate de n= 10^23/cm3, drumul mediu liber al neutrinilor este de 10^16 km", adica cam cat diametrul galaxiei noastre.
Concluzia este ca neutrini pot sa strabata pamantul din toate directiile spatiului fara nici o problema. Nu pot patrunde in alte amanunte dar mi se pare neverosimila explicatia data decat ca se vrea a fi cat mai spectaculoasa, la fel ca si asa zisa particula a lui D-zeu.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Mar 07 Iul 2020, 18:39

Poate ca e data intr-un anumit context, nu ti-ai pus intrebarea? Lumea trebuie sa se obisnuiasca...
Apropo, de  Nassim Haramein si teoria lui s-a discutat aici pe forum, dar cartile lui Cinamar le-ai citit? Dar de rapoartele si jurnalul Amiralului ce spui?
Era locotenent pilot pe vremea aceea, de ce l-au facut amiral? pentru ca dupa rapoartele prezentate, dupa zborurile efectuate deasupra polilor,
superiorii care le-au  citit aveau toate motivele sa creada ca nu era in toate mintile...nu sa il promoveze amiral!
(Stiu ca suna a literatura SF dar poate e si un pic de adevar in ele, de pilda patrunderea in anumite conditii intr-o alta dimensiune? No Way!)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Mar 07 Iul 2020, 20:11

CAdi a scris:Poate ca e data intr-un anumit context, nu ti-ai pus intrebarea? Lumea trebuie sa se obisnuiasca...
Apropo, de  Nassim Haramein si teoria lui s-a discutat aici pe forum, dar cartile lui Cinamar le-ai citit? Dar de rapoartele si jurnalul Amiralului ce spui?
Era locotenent pilot pe vremea aceea, de ce l-au facut amiral? pentru ca dupa rapoartele prezentate, dupa zborurile efectuate deasupra polilor,
superiorii care le-au  citit aveau toate motivele sa creada ca nu era in toate mintile...nu sa il promoveze amiral!
(Stiu ca suna a literatura SF dar poate e si un pic de adevar in ele, de pilda patrunderea in anumite conditii  intr-o alta dimensiune? No Way!)
Nu suna a SF, este chiar SF. Pamantul este supravegheat de mii de sateliti de catre marile tari ale lumii, asa ca nu cred ca nu ar fi adunat suficiente dovezi stiintifice daca exista ceva cu adevarat bun de luat in seama. Nu neg ca este posibil ca in sistemul nostru solar sa existe inca o civilizatie, sau baze ale altor civilizatii nu este imposibil, dar deocamdata tehnologia noastra inadecvata ne tine departe de a afla mai mult.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Mar 07 Iul 2020, 20:24

Sa revenim :
In orice caz datele cu neutrinii miuonici si electronici care ieseau din pamant sunt reale.
Cercetatorii sunt actual bulversati...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Mar 07 Iul 2020, 20:47

Eu nu cred in existenta materiei negre, si iti spun si de ce :
De rotatia stelelor unei galaxii este responsabila gaura neagra supermasiva din interiorul acestora.
Rotatia rapida a stelelor de la marginea galaxiilor pe care Bogdan Dobrescu si alti cercetatori o pun pe seama materiei intunecate are o explicatie
pur gravitationala:
De exemplu este firesc ca stelele aflate la mijlocul galaxiilor sa fie influentate gravitational conform legii gravitatiei (pe langa influenta gaurii negre)
de stelele aflate ,,in fata lor ''si de cele aflate ,,in spatele lor'' si sa aiba o viteza de rotatie ,,mai mica''.
Stelele aflate la periferie nu au decat multitudinea de stele aflate in fata lor deci o masa marita cu o forta de atractie marita, deci se rotesc mai repede.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 08 Iul 2020, 07:03

CAdi a scris:. . . . .
Echipa de cercetatori americani a vrut sa confirme experientele si a ales zapada din Antartica.
A constatat la a treia incercare ca existau si neutrini mionici si electronici care in loc sa convearga spre interiorul pamantului,
dimpotriva ieseau in afara!
Explicatiile cercetatorilor au cazut una dupa alta in timp ce o ipoteza , singura compatibila cu Modelul Standard,  era aceea a existentei unui univers paralel....
Deocamdata este o ipoteza...
Univers paralel ??? Ipotezele S.F. au ajuns la mare pret !
Particulele acelea converg spre interiorul Pamantului dupa cum se
poate intelege usor, prin partea opusa locului unde s-a constatat ca
ieseau afara !
Adica traversau planeta prin interior si ieseau, asa cum spui ca au
constatat.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Mier 08 Iul 2020, 07:12

CAdi a scris:Sa revenim :
In orice caz datele cu neutrinii miuonici si electronici care ieseau din pamant sunt reale.
Cercetatorii sunt actual bulversati...
Eu nu spun ca nu sunt reale, dar interpretarile sunt fortate. De altfel este foarte greu de depistat neutrinii, iar ce numesc ei antene, sunt niste recipiente mari cu substante chimice in stare lichida unde atunci cand are loc o coliziune cu un neutrin sau antineutrin se produce o reactie de dezintegrare beta +/- cu eliberare de electroni, care la randul lor sunt pusi in evidenta. Si cum neutrinii pot strabate distante cosmice fara nici o ciocnire iti dai seama de ce a durat ani de zile si datele certe de fapt nu pot fi interpretate.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 08 Iul 2020, 10:27

Neutrinii sunt peste tot, sunt infinit de multi si nu-i intelegem. Ne afecteaza fara sa stim.   Neutrinii sunt cuantele de baza din care e facut totul, si fotonii si atomii si electronii.  Sunt primele particule ale lui Dumnezeu.   Desigur ca si neutrinii sunt facuti din ceva, din eterul de baza.   Sunt mai multe feluri de neutrini.  Unii neutrini au viteze extrem de mari fata de viteza luminii.. alti neutrini aproape ca stau pe loc.  Neutrinii au o asa zisa "energie de repaus" sau "energie intrinseca" extrem de mica si nu sunt defel in repaus.  Neutrinii aproape ca umplu Universul 99% cu cuantele lor diverse si reprezinta materia intunecata pt unii. Si neutrinii se supun "relativitatii" ca orice cuanta, depinzand energetic de viteza si cantitatea de eter continuta..  Fiecare ii boteaza cum vrea.
Si noi aicea in Romania am identificat, lucrat si masurat neutrinii de toate felurile. Si in vid si in atomi sunt cantitati imense de neutrini. Ce cititi voi sunt gogorite special lansate.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue0 / 100 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Mier 08 Iul 2020, 15:08

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:. . . . .
Echipa de cercetatori americani a vrut sa confirme experientele si a ales zapada din Antartica.
A constatat la a treia incercare ca existau si neutrini mionici si electronici care in loc sa convearga spre interiorul pamantului,
dimpotriva ieseau in afara!
Explicatiile cercetatorilor au cazut una dupa alta in timp ce o ipoteza , singura compatibila cu Modelul Standard,  era aceea a existentei unui univers paralel....
Deocamdata este o ipoteza...
Univers paralel ??? Ipotezele S.F. au ajuns la mare pret !
Particulele acelea converg spre interiorul Pamantului dupa cum se
poate intelege usor, prin partea opusa locului unde s-a constatat ca
ieseau afara !
Adica traversau planeta prin interior si ieseau, asa cum spui ca au
constatat.

Ma faci sa zambesc ! Smile
Daca neutrinii miuonici rezultati strabat cativa km iar cei electronici rezultati cativa m, dupa contactul cu materia a neutrinilor de mare energie,
cum sa iasa pe partea cealalata a Pamantului care are un diametru de 12742 km?
De ce crezi ca experientele s-au desfasurat in Antartica? Acolo sunt regiuni in care crusta de gheata si zapada atinge grosimea de cativa km....
Media este (era) aproximativ 2 km dupa cate stiu, dar sunt regiuni in preajma muntilor in care grosimea este mult mai mare.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Mier 08 Iul 2020, 17:54

CAdi a scris:
virgil_48 a scris:
CAdi a scris:. . . . .
Echipa de cercetatori americani a vrut sa confirme experientele si a ales zapada din Antartica.
A constatat la a treia incercare ca existau si neutrini mionici si electronici care in loc sa convearga spre interiorul pamantului,
dimpotriva ieseau in afara!
Explicatiile cercetatorilor au cazut una dupa alta in timp ce o ipoteza , singura compatibila cu Modelul Standard,  era aceea a existentei unui univers paralel....
Deocamdata este o ipoteza...
Univers paralel ??? Ipotezele S.F. au ajuns la mare pret !
Particulele acelea converg spre interiorul Pamantului dupa cum se
poate intelege usor, prin partea opusa locului unde s-a constatat ca
ieseau afara !
Adica traversau planeta prin interior si ieseau, asa cum spui ca au
constatat.


Ma faci sa zambesc ! Smile
Daca neutrinii miuonici rezultati strabat cativa km iar cei electronici rezultati cativa m, dupa contactul cu materia a neutrinilor de mare energie,
cum sa iasa pe partea cealalata a Pamantului care are un diametru de 12742 km?
De ce crezi ca experientele s-au desfasurat in Antartica? Acolo sunt regiuni in care crusta de gheata si zapada atinge grosimea de cativa km....
Media este (era) aproximativ 2 km dupa cate stiu, dar sunt regiuni in preajma muntilor in care grosimea este mult mai mare.
Drumul liber al neutrinilor este calculat cu relatia din fizica; L=1/sigma X n ; in care sigma=10^-43 cm3; valoare determinata si expermental, si reprezinta sectiunea eficace a neutrinului, iar n reprezinta densitatea numarului de atomi pe un cm3 de substanta, pe care o traverseaza. Densitatea medie a Pamantului este de cca 3,5 t/m3; adica 3,5 g/cm3; Cel mai raspandit element chimic este Siliciul cu masa atomica 28, intrucat pamantul se considera ca are un nucleu de fier, vom lua in calcul o masa atomica medie de cca 35, adica nucleul mediu va contine 35 de nucleoni, si fiecare nucleon are masa de 1,67.10^-27kg; iar raza medie a unui atom este de 10^-10m, deci volumul atomului va fi; Vol=4/3.pi.R^3= cca 10^-30 m3; Un cm^3 va contine n=1/10^-24=10^24 atomi/cm3. Sa calculam si in functie de masa atomica medie;
Sau densitatea medie a pamantului impartita la masa atomica medie rezulta numarul de atomi pe cm3;
3,5 g/cm3 / 35.1,67.10^-30 g =6.10^28; atomi/cm3
Aplicand relatia de calcul a drumului mediu al neutrinului pana sufera o ciocnire obtinem;
L=1/(sigma x n) =1/(10^-43 x 6.10^28 ) =1/6. 10^15 cm;  transformam in km;
deci este aproximativ L=10^10km;, fata de diametrul Pamantului care este de 10^5 km ;
Din acest calcul rezulta ca neutrinul ar putea strabate o distanta cam cat diametrul sistemului solar printr-un spatiu care in loc de vid ar avea densitatea pamantului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Mier 08 Iul 2020, 19:10

Imi cer scuze, de fapt este vorba de particulele rezultate de aici si confuzia creata:
Un neutrino miuonic interactioneaza cu un atom producand un miuon si alte  particule cu durata scurta de viata.
La fel neutrinul electronic .

https://www.nobelprize.org/prizes/uncategorized/high-energy-neutrinos-from-the-cosmos-2


Cercetatorii aceia din Antartica cautau de fapt impactul neutrinilor de inalta  energie cu suprafata Pamantului.
Asa cum ai zis Virgil neutrinii nu interactioneaza decat foarte slab cu materia si poate unul interactioneaza
cu corpul uman odata intr-o viata.
In timp ce neutrinii de mica energie nu interactioneaza decat foarte rar sau aproape de loc dupa cum ai aratat , cei de mare energie
din cand in cand interactioneaza cu materia si rezulta particule pe directia deplasarii .
Astfel au fost observate trei tipuri diferite de neutrini: neutrinul electronic, neutrinul miuonic şi neutrinul tauonic. Acesti neutrini sunt asociati cu trei particule incarcate electric:
electronul, miuonul si particula tau. Toate cele 6 tipuri de particule sunt  leptoni. Cand un neutrin interacţioneaza cu materia, asa cum se specifica in link in urma interactiunii
ramane tot neutrin ("neutral current interaction") sau poate da nastere particulei incarcate corespunzatoare ("charge current interaction").
Astfel neutrinul electronic creeaza un electron, neutrinul miuonic creeaza un miuon, iar neutrinul tauonic creeaza o particula tau.
Acum ce este interesant:

In timpul interactiunii neutrinilor de energie inalta, leptonul incarcat va continua pe aproximativ aceeasi direcţie ca si neutrinul care intra in interactiune.
In pamant, un electron care este produs in timpul interacţiunii va fi oprit dupa cativa metri pe aceeasi directie spre interiorul pamantului , in timp ce un miuon, cu masa sa mai mare,
va mai continua cativa kilometri in functie de energia sa. Determinand directia miuonului creat, aflam directia neutrinului miounic, cu o eroare de cateva grade.
Au ales gheata din Antartica din aceasta cauza (grosimea ei este in unele regiuni de cativa km cum am mai zis))

Ori tocmai faptul ca directia la un moment dat in loc sa fie spre interiorul pamantului a fost inversa
i-a determinat pe cercetatori sa aiba si o  alta ipoteza ( singura care verifica Modelul Standard) ca exista un univers paralel, pentru ca semnalul ar veni din alta parte.

Exista materia neagra? Neutrino_1

Exista materia neagra? Images?q=tbn%3AANd9GcTaj-pYMSMEiDxuTRy9pn4OPrqp1Ur_PvcDrQ&usqp=CAU

Sper ca acum am fost mai clar.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Mier 08 Iul 2020, 20:59

Ce sa zic, teoria este simpla, dar cum poti tu sa percepi un un miuon sau un tauon la o adancime de cateva sute metri in ghiata ? este mai simplu sa gasesti acul in carul cu fan. De aceia experimentul a esuat, si incearca o explicatie mai ciudata ca sa arate ca banii nu au fost risipiti degeaba.
Mi-amintesc ca acum cativa ani se mai vantura un experiment ce spunea ca este o masina a timpului care functiona cu vreo patru lasere ce formau un vartej, si asa cum invartesti lingurita in ceasca de cafea si faci un vartej, asa poti depasi viteza evenimentelor ajungand si depasind timpul din urma. O gogorita la fel ca multe altele.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Mier 08 Iul 2020, 21:03

Nu sunt de acord:
Autorul articolului Jon Cartwright a absolvit un masterat în fizică la Universitatea din Bristol în 2006.
A lucrat mult timp la Institutul de fizică.
Acum este reporter general pentru revista academică Physics si colaboreaza
si cu presa de specialitate pe profilul stiinta.

In articol el a scris ca experimentele din Antartica s-au desfasurat in anul 2016.

https://www.newscientist.com/author/jon-cartwright/

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Joi 09 Iul 2020, 06:54

CAdi a scris:Nu sunt de acord:
Autorul articolului Jon Cartwright a absolvit un masterat în fizică la Universitatea din Bristol în 2006.
A lucrat mult timp la Institutul de fizică.
Acum este reporter general pentru revista academică Physics si colaboreaza
si cu presa de specialitate pe profilul stiinta.

In articol el a scris ca experimentele din Antartica s-au desfasurat in anul 2016.

https://www.newscientist.com/author/jon-cartwright/
Cu atat mai mult ca dupa patru ani reinvie un experiment care nu a dat nici un rezultat. Ca reporter general pentru revista Physics trebuie sa mai faca si cate un articol palpitant.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Joi 09 Iul 2020, 07:53

virgil a scris:
CAdi a scris:Nu sunt de acord:
Autorul articolului Jon Cartwright a absolvit un masterat în fizică la Universitatea din Bristol în 2006.
A lucrat mult timp la Institutul de fizică.
Acum este reporter general pentru revista academică Physics si colaboreaza
si cu presa de specialitate pe profilul stiinta.

In articol el a scris ca experimentele din Antartica s-au desfasurat in anul 2016.

https://www.newscientist.com/author/jon-cartwright/
Cu atat mai mult ca dupa patru ani reinvie un experiment care nu a dat nici un rezultat. Ca reporter general pentru revista Physics trebuie sa mai faca si cate un articol palpitant.

Se vede cu ce atentie citesti linkurile mele ! Smile
Nu a fost niciun esec, chiar au detectat si acele schimbari de directie ale leptonilor( pe langa cele care aveau directia normala).
Crezi ca un masterant in fizica s-ar face de ras cu articole SF ? Mai ales cand publici la prodigioasa revista Physics?
Interpretarea este ca urmare a unor discutii intre cercetatori si aduce a SF dar era singura care se apropie de Modelul Standard de comportare a particulelor.
Asta nu inseamna ca si exista in realitate....se poate sa existe si alta explicatie a unor fenomene nedescoperite inca, dar cine stie?
(chiar tu ai spus conform calculelor tale, ca in centrul Terrei exista nu un nucleu metalic, ci o gaura neagra)

Sunt mai multe metode de detectie a neutrinilor si a particulelor rezultate .
Citez din link:

,,The Radio Ice Cerenkov Experiment (RICE) project has investigated the technique of radio waves at the South Pole in the AMANDA site.
Another interesting project is Antarctic Impulse Transient Array (ANITA) that is a balloon experiment in Antarctica.
The balloon with the ANITA radio receivers will circulate at 37 kilometers altitude in several turns (30 days) over the ice sheets
and look for high energy neutrino interactions in the ice. The “detector volume” will be thousands of cubic kilometers.

ANITA

Looking for high energy neutrino interactions in the ice with the Antarctic Impulse Transient Array (ANITA) balloon experiment.
Copyright © Peter Gorham (Hawaii)
An even larger detector volume is used in the GLUE project that is looking for radio waves from neutrino interactions in the lunar surface.
Finally there are two satellite projects, Extreme Universe Space Observatory (EUSO) and Orbiting Wide-angle Light-collectors (OWL),
which are proposed to look for neutrino interactions in the atmosphere with detector volumes of several 1,000 cubic kilometers.''


Exista materia neagra? Anita-1

Traducere:

,,Proiectul Radio Ice Cerenkov Experiment (RICE) a investigat tehnica undelor radio la Polul Sud, pe site-ul AMANDA.
Un alt proiect interesant este Antarctic Impulse Transient Array (ANITA), care este un experiment cu balon în Antarctica.
Balonul cu receptoarele radio ANITA va circula la 37 de kilometri altitudine în mai multe viraje (30 de zile) peste straturile de gheață
și va căuta interacțiuni cu neutrini cu energie mare în gheață. „Volumul detectorului” va fi de mii de kilometri cubi.

ANITA

În căutarea interacțiunilor cu neutrini cu energie mare în gheață cu experimentul balon Antarctic Impulse Transient Array (ANITA).
Copyright © Peter Gorham (Hawaii)
Un volum de detector și mai mare este utilizat în proiectul GLUE care caută unde radio din interacțiunile neutrino-urilor pe suprafața lunară.
În sfârșit, există două proiecte de satelit, Extreme Universe Space Observatory (EUSO) și Orbiting Wide-angle Light-collectors (OWL),
care sunt propuse să caute interacțiuni neutrinoase în atmosferă cu volume de detector de câțiva 1.000 de kilometri cubi.
''

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Joi 09 Iul 2020, 19:09

CAdi a scris:
virgil a scris:
CAdi a scris:Nu sunt de acord:
Autorul articolului Jon Cartwright a absolvit un masterat în fizică la Universitatea din Bristol în 2006.
A lucrat mult timp la Institutul de fizică.
Acum este reporter general pentru revista academică Physics si colaboreaza
si cu presa de specialitate pe profilul stiinta.

In articol el a scris ca experimentele din Antartica s-au desfasurat in anul 2016.

https://www.newscientist.com/author/jon-cartwright/
Cu atat mai mult ca dupa patru ani reinvie un experiment care nu a dat nici un rezultat. Ca reporter general pentru revista Physics trebuie sa mai faca si cate un articol palpitant.

Se vede cu ce atentie citesti linkurile mele ! Smile
Nu a fost niciun esec, chiar au detectat si acele schimbari de directie ale leptonilor( pe langa cele care aveau directia normala).
Crezi ca un masterant in fizica s-ar face de ras cu articole SF ? Mai ales cand publici la prodigioasa revista Physics?
Interpretarea este ca urmare a unor discutii intre cercetatori si aduce a SF dar era singura care se apropie de Modelul Standard de comportare a particulelor.
Asta nu inseamna ca si exista in realitate....se poate sa existe si alta explicatie a unor fenomene nedescoperite inca, dar cine stie?
(chiar tu ai spus conform calculelor tale, ca in centrul Terrei exista nu un nucleu metalic, ci o gaura neagra)

Sunt mai multe metode de detectie a neutrinilor si a particulelor rezultate .
Citez din link:

,,The Radio Ice Cerenkov Experiment (RICE) project has investigated the technique of radio waves at the South Pole in the AMANDA site.
Another interesting project is Antarctic Impulse Transient Array (ANITA) that is a balloon experiment in Antarctica.
The balloon with the ANITA radio receivers will circulate at 37 kilometers altitude in several turns (30 days) over the ice sheets
and look for high energy neutrino interactions in the ice. The “detector volume” will be thousands of cubic kilometers.

ANITA

Looking for high energy neutrino interactions in the ice with the Antarctic Impulse Transient Array (ANITA) balloon experiment.
Copyright © Peter Gorham (Hawaii)
An even larger detector volume is used in the GLUE project that is looking for radio waves from neutrino interactions in the lunar surface.
Finally there are two satellite projects, Extreme Universe Space Observatory (EUSO) and Orbiting Wide-angle Light-collectors (OWL),
which are proposed to look for neutrino interactions in the atmosphere with detector volumes of several 1,000 cubic kilometers.''


Exista materia neagra? Anita-1

Traducere:

,,Proiectul Radio Ice Cerenkov Experiment (RICE) a investigat tehnica undelor radio la Polul Sud, pe site-ul AMANDA.
Un alt proiect interesant este Antarctic Impulse Transient Array (ANITA), care este un experiment cu balon în Antarctica.
Balonul cu receptoarele radio ANITA va circula la 37 de kilometri altitudine în mai multe viraje (30 de zile) peste straturile de gheață
și va căuta interacțiuni cu neutrini cu energie mare în gheață. „Volumul detectorului” va fi de mii de kilometri cubi.

ANITA

În căutarea interacțiunilor cu neutrini cu energie mare în gheață cu experimentul balon Antarctic Impulse Transient Array (ANITA).
Copyright © Peter Gorham (Hawaii)
Un volum de detector și mai mare este utilizat în proiectul GLUE care caută unde radio din interacțiunile neutrino-urilor pe suprafața lunară.
În sfârșit, există două proiecte de satelit, Extreme Universe Space Observatory (EUSO) și Orbiting Wide-angle Light-collectors (OWL),
care sunt propuse să caute interacțiuni neutrinoase în atmosferă cu volume de detector de câțiva 1.000 de kilometri cubi.
''

Neutrinii nu pot fi pusi in evidenta in mod direct, ci numai prin produsele secundare ce au loc in urma ciocnirilor ca rezultat al dezintegrarii beta + sau beta-, sau a capturii K de electroni de catre protoni, evenimente care sunt foarte, foarte rare.
Eu nu contest experimentul ci doar rezultatele lui, in conditiile in care distanta de la balon pana la masivul de gheata era de 37 km, iar calupul de gheata era de ordinul kilometrilor, te rog sa-mi spui cum puteau fi descoperite efectele neutrinului. Ce aparatura putea sa depisteze acele evenimente care se petreceau in blocul de gheata, cu efecte aproape invizibile si in conditii de laborator. Chiar si in conditii de laborator experientele sunt foarte laborioase pentru ca se folosesc surse de neutrini de la un reactor nuclear, izolat de sursele cosmice de neutrini, prin doua metode; cea mai simpla ar consta in determinarea unghiului de recul a nucleului unui atom fata de directia de recul a electronului eliberat, fapt ce poate fi vizualizat in camera cu ceata. Alta metoda consta in determinarea energiilor cinetice ale neutronului si protonului in reactia de dezintegrare a nucleului de carbon si trecerea lui intr-un nucleu de azot cu eliminarea unui electron si a unui neutrino. mai sunt si alte reactii de dezintegrare. Insa cea mai buna metoda consta in producerea unei reactii beta induse cand un antineutrino se ciocneste cu un proton si rezulta un neutron si un pozitron. Punerea in evidenta a celor doua particule se face cu ajutorul unor lichide scintilatoare care pun in evidenta ciocnirea pozitronului cu un electron emitand o cuanta de energie pe de o parte si franarea neutronului prin ciocnirea cu alte nuclee, emitand si de data asta o alta cuanta de energie. Cand cele doua cuante sunt emise simultan inseamna ca a avut loc un eveniment produs de ciocnirea antineutrinului cu un proton avand ca mediu al reactiei hidrogenul din apa. Toate metodele descrise sunt atat de laborioase incat nu cred ca se putea obtine un rezultat bun folosind experimentul cu balonul si ghetarul.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Joi 09 Iul 2020, 22:24

Cine stie ce instrumente au americanii Virgile!
Te plangi ca masuratorile au fost facute de la 37 de km deasupra ghetii, cand ei vor sa vada neutrinii de la 380.000 de km, pe Luna? !!

,,Un volum de detector și mai mare este utilizat în proiectul GLUE care caută unde radio din interacțiunile neutrinilor pe suprafața lunară."

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Vin 10 Iul 2020, 07:25

CAdi a scris:Cine stie ce instrumente au americanii Virgile!
Te plangi ca masuratorile au fost facute de la 37 de km deasupra ghetii, cand ei vor sa vada neutrinii de la 380.000 de km, pe Luna? !!

,,Un volum de detector și mai mare este utilizat în proiectul GLUE care caută unde radio din interacțiunile neutrinilor pe suprafața lunară."

Da, poate, dar pana nu vad detaliile acestui experiment mi se pare SF.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 10 Iul 2020, 12:00

virgil a scris:
CAdi a scris:Cine stie ce instrumente au americanii Virgile!
Te plangi ca masuratorile au fost facute de la 37 de km deasupra ghetii, cand ei vor sa vada neutrinii de la 380.000 de km, pe Luna? !!
,,Un volum de detector și mai mare este utilizat în proiectul GLUE care caută unde radio din interacțiunile neutrinilor pe suprafața lunară."
Da, poate, dar pana nu vad detaliile acestui experiment mi se pare SF.
Li s-a creat posibilitatea scientistilor sa puna la cale tot felul de experimente
scumpe si neverificabile in care intervine interesul material propriu.
Ei centreaza, ei dau cu capul si la urma se aleg cu recunoastere si beneficii,
indreptand stiinta in directia cea mai convenabila pentru ei si sponsorii lor.
Descopera nu descopera, cine ii poate verifica ce spun ? Ca ei nu sunt prosti
sa se contrazica unul pe altul. Cel mult daca greseste vreunul fata de TRG.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Vin 10 Iul 2020, 14:44

In orice caz materia neagra daca ar exista, ar trebui sa fie alcatuita din acelasi material ca si o gaura neagra, adica sa absoarba lumina...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de CAdi Vin 10 Iul 2020, 20:24

In orice caz materia neagra daca ar exista, ar trebui sa fie alcatuita din acelasi material ca si o gaura neagra, adica sa absoarba lumina...



(Din ce stiu eu in cosmos exista si nori de grafit care absorb complet lumina, dar acestia nu pot sa aiba efectele care se atribuie materiei negre )

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de virgil Vin 10 Iul 2020, 22:11

CAdi a scris:
In orice caz materia neagra daca ar exista, ar trebui sa fie alcatuita din acelasi material ca si o gaura neagra, adica sa absoarba lumina...



(Din ce stiu eu in cosmos exista si nori de grafit care absorb complet lumina, dar acestia nu pot sa aiba efectele care se atribuie materiei negre )

Gaurile negre nu absorb lumina, ci lumina ramane prizoniera rotindu-se la nesfarsit in jurul GN chiar pe orizontul evenimentelor.
De unde nori de grafit in cosmos ? am auzit de nori de amoniac, dar de grafit?
Oricum materia intunecata este mai subtila decat lumina, si nu absoarbe lumina. A capatat denumirea de materie intunecata pentru ca nu poate fi pusa in evidenta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Exista materia neagra? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista materia neagra? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Exista materia neagra? Empty Re: Exista materia neagra?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum