Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 13:59

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 13:58

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 13:29

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Astazi la 12:02

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11931)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11205)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3786)
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Caldura - Pagina 3 Vote_lcapCaldura - Pagina 3 Voting_barCaldura - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Caldura

+2
curiosul
CAdi
6 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Caldura

Mesaj Scris de CAdi Sam 13 Ian 2024, 22:31

Rezumarea primului mesaj :

Ce este caldura ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos


Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 19:17

curiosul a scris:În primul rând, o senzație, la nivel perceptiv.
Interpretarea ei fizică este asociată în percepția noastră cu o stare de mișcare diferită a materiei.
Cum se transmite caldura printr-un mediu ce nu se încălzește presupune transmiterea "a ceva" purtător de impuls mecanic ce se transferă mecanic materiei ca să îi poată schimba starea de mișcare.
În niciun caz nu poate fi vorba de unde "sinusoidale".
Transmiterea unor unde purtătoare de impuls mecanic printr-un mediu, implică ca mediul să aibă o structură ce permite o "vibrație".
În condițiile regulei scăderii invers proporționale cu distanța,  mediul trebuie să aibă o structură granulată, astfel încât transmiterea vibrației sa fie conformă regulei inversului pătratului.
De altfel, și caldura "primită" de corpuri respectă regula inversului pătratului.
Cu cât este mai îndepărtat de sursă de căldură, cu atât primește mai puțină căldură.
Exact ca în cazul campului gravitațional.
Cu cât este mai departe, cu atât este atracția mai mică.

Până la urmă, în afară de răspunsul meu, a mai venit cineva cu un răspuns mai clar?
N-am mai urmărit subiectul și întreb pentru un prieten.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 19:21

curiosul a scris:
curiosul a scris:În primul rând, o senzație, la nivel perceptiv.
Interpretarea ei fizică este asociată în percepția noastră cu o stare de mișcare diferită a materiei.
Cum se transmite caldura printr-un mediu ce nu se încălzește presupune transmiterea "a ceva" purtător de impuls mecanic ce se transferă mecanic materiei ca să îi poată schimba starea de mișcare.
În niciun caz nu poate fi vorba de unde "sinusoidale".
Transmiterea unor unde purtătoare de impuls mecanic printr-un mediu, implică ca mediul să aibă o structură ce permite o "vibrație".
În condițiile regulei scăderii invers proporționale cu distanța,  mediul trebuie să aibă o structură granulată, astfel încât transmiterea vibrației sa fie conformă regulei inversului pătratului.
De altfel, și caldura "primită" de corpuri respectă regula inversului pătratului.
Cu cât este mai îndepărtat de sursă de căldură, cu atât primește mai puțină căldură.
Exact ca în cazul campului gravitațional.
Cu cât este mai departe, cu atât este atracția mai mică.

Până la urmă, în afară de răspunsul meu, a mai venit cineva cu un răspuns mai clar?
N-am mai urmărit subiectul și întreb pentru un prieten.
Adică în mod clar nu putem lua de bază acest răspuns:
CAdi a scris:Caldura este o energie transferata intre 2 sisteme termodinamice , i-ai luat locul lui Virgil_48?
Ai inceput sa pui intrebari stupide si nu iti mai raspund study

https://ro.wikipedia.org/wiki/Căldură
Pentru că ajungem la "cum se transferă energia"?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 19:22

curiosul a scris:
virgil_48 a scris:O interpretarea mot a mot a afirmatiei mele ca energia calatoreste
numai pe un suport material, ar putea fi combatuta astfel:
Un fir de nichelina care se incinge la rosu si degaja caldura prin
radiatie, trebui sa piarda din greutate degajand caldura ! Lafel
orice sursa de caldura radiata. Multa, putina, in timp sursa ar trebui
sa piarda masa !
Nu stiu daca se intampla asa ceva in realitate, mai ales in spatiu.
Asta ma face sa consider si participarea mediului. Ma gandesc la
vreo categorie de particule sau subparticule din vid/eter care preiau
energia sursei prin atingere, sub forma de vibratie si o transmit ,
fara ca sursa sa piarda ceva din masa proprie. Exclud din aceasta
discutie transmiterea caldurii prin convectie in mediul nostru.
In cazul caldurii pe care o primim prin radiatie de la Soare, nu se
ridica aceasta problema, presupun ca el pierde masa.

Din punctul meu de vedere, exact acesta este și principiul.
Căldura ori se transmite prin intermediul fotonilor care excită atomii, schimbându-le starea energetică și implicit de mișcare, ori este o chestiune care se transmite printr-o vibrație a mediului ce determină o stare de mișcare diferită a materiei.

Am mai zis astea și mi-am mai zis și că nu mai îmi dau cu părerea în subiecte despre fizică.
Mi-am promis, chiar, și mi-am spus să îmi văd eu de ale mele și să îmi dau cu părerea doar acolo unde știu exact despre ce se discută.
Dar stau cam prost cu promisul.
Dar mai încerc o dată și o să încerc să nu mă mai bag în seamă în subiectele cu din astea.

De încăpățânat ce sunt, totusi repet, așa cum menționa și eugen, dacă căldura se transmite radial în mediul înconjurător  trebuie să respecte regula inversului pătratului.

Gata, tac.
Nu mai vorbi prosti . Te-ai facut si tu de un rosu. Very Happy
Si iti explic si de ce nu poate fi cu inversul patratului.
Caldura se transmite din aproape in aproape. In general pierderea de caldura se calculeaza cu formula :
dQ=k A.dT sau dQ=k.L.dT unde k este un coeficient de pierdere de caldura calculat pentru fiecare material in parte. Se ia din tabele

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 19:24

curiosul a scris:
curiosul a scris:
curiosul a scris:În primul rând, o senzație, la nivel perceptiv.
Interpretarea ei fizică este asociată în percepția noastră cu o stare de mișcare diferită a materiei.
Cum se transmite caldura printr-un mediu ce nu se încălzește presupune transmiterea "a ceva" purtător de impuls mecanic ce se transferă mecanic materiei ca să îi poată schimba starea de mișcare.
În niciun caz nu poate fi vorba de unde "sinusoidale".
Transmiterea unor unde purtătoare de impuls mecanic printr-un mediu, implică ca mediul să aibă o structură ce permite o "vibrație".
În condițiile regulei scăderii invers proporționale cu distanța,  mediul trebuie să aibă o structură granulată, astfel încât transmiterea vibrației sa fie conformă regulei inversului pătratului.
De altfel, și caldura "primită" de corpuri respectă regula inversului pătratului.
Cu cât este mai îndepărtat de sursă de căldură, cu atât primește mai puțină căldură.
Exact ca în cazul campului gravitațional.
Cu cât este mai departe, cu atât este atracția mai mică.

Până la urmă, în afară de răspunsul meu, a mai venit cineva cu un răspuns mai clar?
N-am mai urmărit subiectul și întreb pentru un prieten.
Adică în mod clar nu putem lua de bază acest răspuns:
CAdi a scris:Caldura este o energie transferata intre 2 sisteme termodinamice , i-ai luat locul lui Virgil_48?
Ai inceput sa pui intrebari stupide si nu iti mai raspund study

https://ro.wikipedia.org/wiki/Căldură
Pentru că ajungem la "cum se transferă energia"?
Urmareste topicul pentru ca ti-am raspuns ce este caldura mai detaliat Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 19:27

Șefu', nu mă interesează calcule.
Din astea mai știu și eu ceva, lasa-le pentru mai târziu.
Ce e căldura, CAdi?
Transfer de energie, zici tu prin Wikipedia.
Da' cum se transferă energia atunci?
Roșu...dacă mă luam după Roșu eram la nebuni deja.
Și numai ce am evadat de acolo... Smile

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 19:28

Dar, lasă, uita, am zis că nu mă mai bag în subiecte din astea.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 19:29

In afara de transfer de energie .Ti-am scris ce este caldura mai detaliat / Sau iti este  lene sa citesti?
Scris de CAdi Joi 18  Ian 2024, 01:09
<,,Caldura este ca si lumina o energie libera, adica este o unda care apare la vibratia materiei.
Depinde de mediul inconjurator (unde se propaga): daca moleculele sau atomii vibreaza mai intens corpul este mai cald ,
deci are o  temperatura mai ridicata, daca au o vibratie pe un nivel scazut , corpul (mediul) este mai rece, deci temperatura este mai scazuta."



Ponimat' sefu Curiosu?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de virgil Lun 22 Ian 2024, 19:59

Caldura reprezinta starea energetica a unui corp sau a unui mediu, si consta in starea de vibratie a atomilor sau moleculelor acestora. Cand un corp se afla cufundat intr-un mediu cu aceiasi temperatura (stare energetica) intre corp si mediu nu are loc nici un transfer de energie, Dimpotriva cand intre corp si mediu exista o diferenta de temperatura, are loc un transfer de energie pana la egalizarea temperaturii acestora. Transferul de caldura (de energie ) se poate face prin trei metode;
prin contact direct, prin conductie, prin radiatie de unde infrarosii de la corpul mai fierbinte in mediul inconjurator.


Ultima editare efectuata de catre virgil in Lun 22 Ian 2024, 20:01, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 20:00

Cam tarziu Virgil. Dar e bine. In completare caldura este o energie care se transfera intotdeauna de la corpul mai cald la cel mai rece. Deci are un singur sens .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 20:10

Deci, mai fraților, pentru a defini căldura este absolut necesar să o relationam cu starea de mișcare. A materiei.
Cum se transmite starea de mișcare de la un sistem la altul...nu mai are rost să mai comentăm.
Prin intermediul energiei, evident, ce naibii?
Deci și energia trebuie absolut relaționată cu starea de mișcare.
Ori sunt eu nebun, ori refuzați voi să acceptați.
Tot ce interpretăm ca fiind energie este absolut necesar să se concretizeze în starea de mișcare a materiei.
Iar atunci, care este diferența dintre energie și stare de mișcare a materiei?
Întreb pentru un prieten.
Se pare că prezența unui "prieten" este foarte indicată pentru a nu fi luat de nebun, sau neștiutor, sau necitit, sau ... ce mai vreți voi.
Când veți accepta că ceea ce produce teoretic un fenomen fizic este fenomenul fizic însăși?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 20:11

Scuze, am uitat, întreb pentru un prieten.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 20:13

Subiectul caldura, este inchis . Ca si FOIP=nul. Degeaba incerci sa-i salvezi pielea lui Virgil_48, care confunda fotonii si caldura cu masa.
Universul este alcatuit din 3 forme distincte care se intrepatrund :
Materie, energie, informatie (constiinta) .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de virgil Lun 22 Ian 2024, 20:25

Mai trebuie adaugat ca fiecare corp in functie de compozitia lui moleculara sau atomica este caracterizat de un coeficient numit "caldura specifica" notata cu C si care reprezinta ce cantitate de energie calorica este necesara pentru ridicarea temperaturii cu un grad Kelvin pentru o cantitate de 1 kg.
Unitate de măsură : Joule/Kilogram*Kelvin.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 20:37

Corect Virgil.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 20:39

CAdi a scris:Subiectul caldura, este inchis . Ca si FOIP=nul. Degeaba incerci sa-i salvezi pielea lui Virgil_48, care confunda fotonii si caldura cu masa.
Universul este alcatuit din 3 forme distincte care se intrepatrund :
Materie, energie, informatie (constiinta) .
Dacă este așa, atunci subiectul este încă deschis.
Dar dacă vrei să fie închis pentru tine, poți să nu mai intervii în subiect.
La fel ca și mine, de altfel.
Putem să fim spectatori la un subiect nul dacă noi nu spunem nimic.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 22 Ian 2024, 20:40

Dacă găsiți un răspuns fain și prin consens la această problemă, fără niciun dubiu, îl așez în primul mesaj ca să fie ușor vizibil. Și așa pot face și la alte subiecte.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 20:41

curiosul a scris:
CAdi a scris:Subiectul caldura, este inchis . Ca si FOIP=nul. Degeaba incerci sa-i salvezi pielea lui Virgil_48, care confunda fotonii si caldura cu masa.
Universul este alcatuit din 3 forme distincte care se intrepatrund :
Materie, energie, informatie (constiinta) .
Dacă este așa,  atunci subiectul este încă deschis.
Dar dacă vrei să fie închis pentru tine, poți să nu mai intervii în subiect.
La fel ca și mine, de altfel.
Putem să fim spectatori la un subiect nul dacă noi nu spunem nimic.

Este inchisa discutia pe subiectul ce este caldura : masa sau energie.
Este clar, caldura este o energie .


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Lun 22 Ian 2024, 20:45, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 20:43

virgil a scris:Mai trebuie adaugat ca fiecare corp in functie de compozitia lui moleculara sau atomica este caracterizat de un coeficient numit "caldura specifica" notata cu C si care reprezinta ce cantitate de energie calorica este necesara pentru ridicarea temperaturii cu un grad Kelvin pentru o cantitate de 1 kg.
Unitate de măsură : Joule/Kilogram*Kelvin.
Nu-i rău ce spui, mai ales că la zero Kelvin materia nu mai vrea să se miște. Cică.
Dar cum stabilești asta.
Că dacă trimiți ceva "informațional" acolo capabil să citească caldura sistemului respectiv, ar trebui să încălzească sistemul, nu să trimită înapoi starea sistemului.
Dacă înțelegi ce vreau să spun.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 20:47

Et Voila, cum apare incertitudinea Heisenberg și în identificarea exactă a căldurii unui sistem.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 20:49

Asta una, dar cum stabilești exact caldura unui sistem?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 20:50

Termometru cu gaz. De exemplu Heliu. Mai poate fi si un termocuplu. Cu rezistenta de platina.
Sau pentru temperaturi mai domestice clasicul termometru cu mercur.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 20:57

Gata, șefu', mă predau.
Dar ca să stabilești ce căldura are o stea anume, bănuiesc că te duci tu cu termometrul cu mercur pe ea și vă întoarceți amândoi mercur pur.
Sau pe Mercur.
Este interesantă denumirea în românește dacă o separi în două.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 21:08

curiosul a scris:Gata, șefu', mă predau.
Dar ca să stabilești ce căldura are o stea anume, bănuiesc că te duci tu cu termometrul cu mercur pe ea și vă întoarceți amândoi mercur pur.
Sau pe Mercur.
Este interesantă denumirea în românește dacă o separi în două.
Sunt variante. Eu am dat cateva exemple. Cu termometru cu mercur te duci tu la steaua respectiva, eu nu ma incumet. Dar vezi sa nu ramai doar cu mer... si fara ....
Prefer sa folosesc de un spectroscop si analizez de la distanta. Dar parca am mai discutat subiectul acesta Curiosul noi doi. Da pagina.


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Lun 22 Ian 2024, 21:09, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 21:08

Da' nici nu ti-ai pus problema că procedeul de măsurare poate modifica starea termică a unui sistem, nu-i așa?
Sigur că nu-i așa!
Dar nici nu ti-ai pus problema că evaluarea căldurii prin devierea spectrului luminii este posibil să modifice temperatura, nu-i așa?
Sigur că nu-i așa!
Dar nici nu ti-ai pus problema că ecuațiile care descriu un anumit proces al transferului de căldură poate fi sumar și teoretic, nu unul exact, nu-i așa?
Sigur că nu-i așa.
Nenea CAdi este doar o enciclopedie Wikipedia, capabilă să descompună un (a+b)^n în combinații de x luate cate y, nu cineva care să pună întrebările corecte, nu-i așa?
Sigur că nu-i așa!

Caldura este un transfer de energie între două sisteme.
Atât.
Nu mai "are" importanță alte întrebări,  că dă cu virgulă, șefu'.
Iar noi nu suntem cu virgule aici, aici e știință exactă.
Ori e cum spune Wikipedia, ori nu mai e.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 22 Ian 2024, 21:12

CAdi a scris:Subiectul caldura, este inchis . Ca si FOIP=nul. Degeaba incerci sa-i salvezi pielea lui Virgil_48, care confunda fotonii si caldura cu masa.
Universul este alcatuit din 3 forme distincte care se intrepatrund :
Materie, energie, informatie (constiinta) .
Nu confund nimic, dar nu am nici un chef sa te dovedesc de mincinos
cautand mesajele relevante.
care confunda fotonii si caldura cu masa.
Am scris despre relatia dintre cele 3, dar tu ai dori sa fie o confuzie.
O las asa ca sa nu evolueze. Poti sa zici ce vrei. Pentru mine este
evident ca esti marioneta cuiva pe care il supara topicul FOIP.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 21:13

curiosul a scris:Da' nici nu ti-ai pus problema că procedeul de măsurare poate modifica starea termică a unui sistem, nu-i așa?
Sigur că nu-i așa!
Dar nici nu ti-ai pus problema că evaluarea căldurii prin devierea spectrului luminii este posibil să modifice temperatura, nu-i așa?
Sigur că nu-i așa!
Dar nici nu ti-ai pus problema că ecuațiile care descriu un anumit proces al transferului de căldură poate fi sumar și teoretic, nu unul exact, nu-i așa?
Sigur că nu-i așa.
Nenea CAdi este doar o enciclopedie Wikipedia, capabilă să descompună un (a+b)^n în combinații de x luate cate y, nu cineva care să pună întrebările corecte, nu-i așa?
Sigur că nu-i așa!

Caldura este un transfer de energie între două sisteme.
Atât.
Nu mai "are" importanță alte întrebări,  că dă cu virgulă, șefu'.
Iar noi nu suntem cu virgule aici, aici e știință exactă.
Ori e cum spune Wikipedia, ori nu mai e.
Sefu lasa-te de bancuri.Bineinteles ca sunt si erori de masura . Dar se iau in calcul. Fiecare gaz fiecare material are un coeficient  sau de dilatare liniara :
Substanţa α , grad-1 Substanţa α , grad-1
Aluminiu 23⋅10-6 Cauciuc tare 80⋅10-6
Alamă 19⋅10-6 Gheaţă 51⋅10-6
Cupru 17⋅10-6 Invar 0,7⋅10-6
Sticlă (obişnuită) 9⋅10-6 Plumb 29⋅10-6
Sticlă (pirex) 3,5⋅10-6 Oţel 11⋅10-6
Pentru multe solide, numite izotrope, variaţia procentuală (relativă) a lungimii este aceeasi la o anumita presiune si temperatura.


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Lun 22 Ian 2024, 21:14, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 21:14

Na, că iar m-am luat de tine.
Și știi de ce?
Pentru că ești lipsit de originalitate.
Când nu știi ceva, în loc să taci ca toți ceilalți sau să spui tot ce îți ca.că mintea ca mine, iei Wikipedia la purificat.
Ei, iaca nu, la  mine nu merge așa.
Eu nu contest ce e cert, ci ceea ce se consideră cert fără nicio certitudine.
Din acest punct de vedere, CAdi, ai em sori, stai la coadă...

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 21:16

Bai nu e Wikipedia bai. Este stiinta . Sunt nopti nedormite la facultate .De  wikipedia ma folosesc. Ca nu am sa stau sa-ti predau tie cursul. Wink
Si tine cont ca definitia cu ce este caldura este originala. Nu ai sa gasesti asa ceva nicaieri. Ti-am dat mot a mot ca sa priceapa calul. Stii proverbul cu bate saua...


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Lun 22 Ian 2024, 21:19, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 21:18

CAdi a scris:.De  wikipedia ma folosesc.
Ne-am dat toți seama de asta.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 21:22

curiosul a scris:
CAdi a scris:.De  wikipedia ma folosesc.
Ne-am dat toți seama de asta.
Normal. Nu stau sa pierd timpul cu tine explicand lucruri elementare.. Multumeste-te cu informatia. In orice caz cine cunoaste fizica stie unde sunt interpretarile mele personale.
Si sunt prea putini pe forum. Unul este Virgil. Tu esti putin mai sus decat Virgil_48 Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de curiosul Lun 22 Ian 2024, 22:43

Ok, acuma, revenind la subiect, explică-mi și mie cum s-a realizat transferul ăsta de căldură de te-ai încins așa?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de CAdi Lun 22 Ian 2024, 22:55

curiosul a scris:Ok, acuma, revenind la subiect, explică-mi și mie cum s-a realizat transferul ăsta de căldură de te-ai încins așa?

Prin radiatie... Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Caldura - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Caldura - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Caldura - Pagina 3 Empty Re: Caldura

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum