Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 11:58

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Ieri la 16:39

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
CAdi (11925)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
virgil_48 (11201)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
curiosul (6652)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Razvan (6162)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Pacalici (5571)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
eugen (3784)
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Pacalici
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
CAdi
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
curiosul
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Dacu
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Razvan
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
virgil
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
meteor
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
gafiteanu
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
scanteitudorel
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
curiosul
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
virgil_48
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
virgil
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Forever_Man
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Dacu
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
eugen
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Bordan
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
virgil
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Forever_Man
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
virgil_48
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
Dacu
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 
eugen
despre magnetism Vote_lcapdespre magnetism Voting_bardespre magnetism Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

despre magnetism

+16
eugen
omuldinluna
Bordan
cris
Razvan
WoodyCAD
AMOT
meteor
CAdi
sadang
virgil
kosmyn
nic
mm
Abel Cavaşi
eliza
20 participanți

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

despre magnetism Empty despre magnetism

Mesaj Scris de eliza Joi 26 Mar 2009, 22:01

Imi cer iertare pentru limbajul meu nu tocmai "fizician", intrucat nu am avut inca ocazia sa studiez amanuntit acesta stiinta.
Se predau in scoli atatea lucruri despre magnetism, dar niciodata nu se atinge problema materialitatii campului magnetic. Nu se explica in nici o carte de ce o particula este influentata de o alta, desi nu exista aparent nici o interactie materiala, presupus fiind faptul ca intre particule nu ar fi nimic. S-a presupus la un moment dat ca ar exista niste particule responsabile de existenta campului magnetic, prea mici sa fie puse in evidenta. Existenta unor particule este oarecum sprijinita si de modul in care se modeleaza undele magnetice in jurul unui magnet.
Poate veti spune ca este doar o unda o energie? dar cum este purtata aceasta energie si transmisa mai departe?
Astept raspunsul dvs si imi cer scuze pentru lipsa de cunostiinte in domeniu.
O zi buna,
Eliza

eliza

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2
Puncte : 16536
Data de inscriere : 26/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 27 Mar 2009, 06:36

Bună, Eliza, şi bine ai venit!

Ai pus o problemă foarte interesantă. Evident, au mai pus-o şi alţii, dar, de regulă, întrebările fără răspuns sunt repetate.

Din câte ştiu eu, Ştiinţa oficială nu consideră important răspunsul la această întrebare. Ea se mulţumeşte să descrie natura, mai degrabă decât să o înţeleagă în toate amănuntele. Dealtfel, acesta este un proces normal în cercetare: începem prin a descrie natura şi abia apoi observăm esenţele ei.

Să îţi spun acum părerea mea despre problema ridicată de tine în legătură cu materialitatea câmpului magnetic.
Din punctul meu de vedere, substanţa nu diferă de câmp la cel mai profund nivel. Altfel spus, dacă am avea un microscop oricât de puternic, am vedea că, la nivel profund, substanţa dispare, lăsând loc nimicului.

Existenţa interacţiunilor se datorează existenţei legilor de conservare. Corpurile produc în jurul lor câmpuri atunci când parametrii lor esenţiali (energie, impuls, moment cinetic, etc.) variază, transmiţând restului Univrsului, prin ceea ce noi numim câmp, informaţia că acel rest al Universului trebuie să se mişte în aşa fel încât să conserve variaţia parametrilor.

Încă o dată, felicitări pentru că îţi pui asemenea probleme (pe care mulţi nu şi le pun)!
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue9 / 109 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de mm Vin 27 Mar 2009, 12:25

despre magnetism, dar niciodata nu se atinge problema materialitatii campului magnetic.
In mod hotarat si fara indoiala campul magnetic este imaterial.
Nu exista dubii in aceasta privinta, chiar daca atitudinea "oficiala" e dubioasa.
Intr-o exprimare mai precauta, magnetismul reprezinta imaterialul iar electricul reprezinta materialul(fizicul, substanta). Aceasta exprimare mai generala poate fi mai apoi aprofundata, analizata, etc. fiind cam totuna cu afirmarea celor doua principii YANG si YIN. Lumea noastra contine simultan in fiecare element (sistem) al sau cele doua aspecte numite mai 'nainte; sinonim cu natura duala a tuturor lucrurilor (inclusiv a Lumii).
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de eliza Mier 08 Apr 2009, 23:13

Buna seara! Multumesc mult ca mi-ati raspuns!
Despre limita dintre materialitate si imaterialitate, aceasta este practic imposibil de stabilit, intrucat conceptia de material si imaterial este doar in functie de cunoasterea si perceptia noastra... Dar atata timp cat lucrurile pot fi explicate si se poate ajunge chiar la disparitia oricarui dubiu ca lucrurile se intampla intr-un anumit fel ptr ca altfel nu se poate (asa cum s-a ajuns in chimie, pentru anumite procese), ma gandesc ca se poate face asta si in fizica... adica sa se excluda orice alta varianta intrucat varianta experimentala este cea mai probabila (iar asta e explicat clar stiintific).
Stiti cumva experimente ce pot lega fizica clasica de principiile filozofice si experientele spirituale? Caci este o mare carenta informationala a profesorilor de stiinte exacte din tara pe aceasta tema si practic aceasta legatura intre fizica si spiritualitate este esentiala ptr omul de rand in special. Stiu ca legatura aceasta exista, dar oamenii continua sa neaga si sa tainuiasca multe experiente ce demonstreaza contrariul, iar filmele si documentarele care mai prezinta astfel de dovezi isi pierd credibilitatea prin lipsa limbajului si a cunostiintelor celor ce le prezinta.
Va multumesc! O zi frumoasa maine!
Eliza

eliza

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2
Puncte : 16536
Data de inscriere : 26/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de mm Joi 09 Apr 2009, 09:23

Fizica clasica nu promoveaza nici un fel de legaturi cu spiritualitatea chiar daca au existat (si exista) si fizicieni "luminati " cu inclinatii puternic spirituale. Poate ca nici nu se pot face asemenea legaturi deoarece "fizica tine doar cat tine experimentul" material. Experimentele de fizica facandu-se (exclusiv) pe linie materiala exclud din start manifestarile imateriale. Pe de alta parte fizica contine o serie de concepte "fara substanta" dar despre care nu afirma verde ca ar fi imateriale. Aici putem numi vidul, campul, si alte notiuni cu care se lucreaza fara jena. Filozofii orientale, precum cea chineza, afirma ca la baza tuturor lucrurilor sta "ceva" nedetectabil numit TAO care atunci cand se manifesta ia doua aspecte contrarii, pereche, ce compun prin interactiunea lor toate lucrurile. Fizica noastra este insa, deocamdata, ff departe de acest "model", sa-i spunem matematic, modelare matematica. De fapt fizica noastra nu ofera nici un fel de modelare pentru lumea noastra, ar trebui sa recunoastem ca Fizica actuala este doar una eminamente mecanicista.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de nic Joi 09 Apr 2009, 09:33

Buna dimineata,
Traim intr-o lume ,,strict’’ materialista, mai ales in ultima perioada de 300 ani, am aruncat tot ce a fost spiritual, ce este in afara materie. Pentru lumea in care traim, TOTUL este materie, nimic nu exista in afara ei, chear daca viata, experiente stiintifice arata ca ar mai fi ceva, le catalogam nu sunt stiintifice si am terminat.
Daca, omenirea nu se va inclina,in marea majoritate spre spiritualitate, in urmatorul apropiat civilizatia se va aotodistruge...
cu stima Nic

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue0 / 100 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19246
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de kosmyn Joi 09 Dec 2010, 15:12

mu cred ca undele magnetice nu sunt facute din ceva material...trebuie sa aiba o masa chiar daca este egal cu 0 virgula ceva(neglijabil)...eu stiu ca daca un corp n-are masa nu exista..asa ca ....cam asemanator cu lumina este acest caz de nedumerire...inainte nu se stia din ce e alc lumina...

kosmyn
Interesat
Interesat

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 17
Puncte : 14735
Data de inscriere : 08/12/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de virgil Joi 09 Dec 2010, 20:20

Si totusi, ce inseamna spiritualitate, cum se percepe, si cum se interpreteaza. prin ce experiente stiintifice poate fi pusa in evidenta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de sadang Sam 03 Mar 2012, 18:31

Incerc de ceva vreme sa-mi explic un fenomen magnetic pe care l-am intalnit mai demult, dar nu am avut timp de el. Este vorba despre un magnet AlNiCo aflat pe ecranul unui monitor. Monitorul este tip CRT cu masca si pozitionarea luminoforilor RGB triunghiulara si tunurile electronice in triunghi (delta), asa cum se poate evedea si in imaginile de mai jos:


despre magnetism Crt-monitor-2
-= formarea imaginii pe un tub cinescop color =-



despre magnetism CRT_screen._closeup
-= matricea de luminofori RGB =-



despre magnetism DeltaGun
-= directionarea fasciculelor de electroni prin masca =-

sau se poate vedea de pe acest link: -= Monitors =-


Polii Nord si Sud ai magnetului AlNiCo se afla pe cele doua fete, iar forma magnetului cat si a liniilor de camp magnetic sunt asa precum se poate vedea si in imaginea de mai jos:


despre magnetism Permanent-magnet
-= magnet paralelipipedic cu polii magnetici pe cele doua fete =-


As dori parerea voastra despre forma campului magnetic al acestui magnet. Mai corect, as dori parerea voastra despre interactiunea dintre campul magnetic al magnetului permanent, masca tubului catodic si fasciculele de electroni, din care rezulta imaginile frumoase de mai jos (calitate slaba, poze facute cu telefonul mobil, iar frecventa cadre a monitorului setata pe 60Hz):

despre magnetism Photo00481
magnet cu polul nord in jos


despre magnetism Photo00491
magnet cu polul sud in jos


despre magnetism Photo00501m
-= doi magneti care se atrag N-S =-


despre magnetism Photo00511a
-= doi magneti care se atrag S-N =-


despre magnetism Photo00521
-= doi magneti care se resping S-S =-


despre magnetism Photo00532
-= doi magneti care se resping N-N =-


despre magnetism Magsfera
-= ferofluid pe un magnet sferic =-
-= imaginea provine din Fundamentul Universului a lui WoodyCad =-

Eu nu-mi pot explica, desi am citit si lucrat destul cu tuburile catodice, de ce apare aceasta imagine. De ce aceasta forma, 3 fascicule de culoare la 120 de grade intrepatrunse cu alte trei fascicule de alta culoare, tot la 120 de grade. Conturul lor ar fi un hexagon. Constructia interna a acestei imagini imi sugereaza suprapunerea a doua triunghiuri, unul cu varful in sus iar celalalt cu varful in jos. In 3D ar insemna intrepatrunderea a doua tetraedre! Si nu pot sa nu ma gandesc si la exemplul lui WoodyCad, cu imaginea obtinuta din ferofluid pe magnetul sferic. Nu cred in coincidente!

Orice parere la subiect este binevenita. Multumesc.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de CAdi Sam 03 Mar 2012, 19:09

Intr-adevar ,
cam ciudat:
liniile de camp la magnetul pus cu N in jos pe ecran se dezvolta pe diagonalele magnetului si pe capete dand aspectul a doua frunze de trifoi care au petalele ingemanate doua cate doua!(dupa principiul + cu - se atrage)partea rosie si partea albastra a petalelor sau elicelor!
La fel si la cel cu polul S spre ecran numai ca sunt orientate invers!
Tetraedru este cel mai mic volum pe care il pot ocupa 4 particule in spatiu!
Eu am spus ca teoria lui WoodyCad are si valente pozitive care trebuie interpretate corect.
Intr-adevar conturul lor este un hexagon!
Pentru echilibrare in univers actioneaza Yin si Yang= energie negativa ,energie pozitiva (cu linii de camp contrare )Iata ca filozofia a fost demonstrata si experimental!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de meteor Sam 03 Mar 2012, 21:51

Am citeva intrebari... cam prea simple....
1. Care e principiul de functionare a unui magnet permament{cum se formeaza si cum functioneaza}?(electronii de valenta "trec" de o parte a magnetului, astfel apare in un capat o cantitate mai mare de - si in cealalta mai mult +, corect?!)
2. Geometric (in tridimensional nu in bidimensional) cum se formeaza polii (N si S) la un magnet permament(de oarecare forma, sau cel putin paralelipipidica,cub, potcoava, sfera)?!
3. Fie am o bucata de magnert permament, ii determin polaritatile, apoi iau un ciocan si il despart in 2 parti (diferite si neegale), cum mai departe geometric sai determin polaritatile (adica in fiecare punct ce polaritate are.. sau cum se mai reprezinta {prin culorile rosie si neagra })?!

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue9 / 109 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de virgil Sam 03 Mar 2012, 22:39

Conturul lor ar fi un hexagon.
Tot forma hexagonala era in discutie pe un forum de astronomie. S-a observat ca planeta jupiter la unul din poli, prezinta o forma hexagonala. Raspunsul meu a fost simplu; luati o sticla de ceas sau o farfurie cu fundul curbat, si puneti in ea un pumn de bilute de rulment, apoi scuturati un pic farfuria si o sa vedeti ca bilele se aseaza in hexagon. in cazul lui jupiter, nu sunt bile ci curenti turbionari, aflati in campul gravitational al planetei. In cazul de fata este vorba de o proiectie exterioara a magnetonilor Bohr ai electronilor care se rotesc in microcircute care genereaza liniile de camp exterioare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de AMOT Dum 04 Mar 2012, 08:14

Cum arata liniile de camp magnetic ale unui disc circular decupat dintr-un magnet paralelipipedic?Unde sunt polii magnetici ai discului circular decupat dintr-un magnet paralelipipedic?Aceleasi intrebari in cazul unei sfere decupate dintr-un magnet paralelipipedic........ Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue6 / 106 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17865
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de virgil Dum 04 Mar 2012, 08:20

Cum arata liniile de camp magnetic ale unui disc circular decupat dintr-un magnet paralelipipedic?Unde sunt polii magnetici ai discului circular decupat dintr-un magnet paralelipipedic?Aceleasi intrebari in cazul unei sfere decupate dintr-un magnet paralelipipedic........
Nu forma exterioara da nastere polilor magnetici, ci modul de dispunere a microcristalina care genereaza orientarea magnetonilor electronici. Dovada ca exista magneti de toate formele inclusiv sferici. oricat ai decupa un magnet permanent tot magnet ramane, iar resturile indepartate sunt magnetizate mai departe.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de sadang Dum 04 Mar 2012, 09:56

Virgil, nu as vrea sa ajungem in acelasi impas cu aceasta discutie, asa cum am ajuns cu celalalta in care am zis eu STOP, pentru ca nu ducea nicaieri... dpmdv.

Te rog sa pui cu creionul pe hartie explicatia data de tine legata de forma hexagonala. Pentru un singur electron este suficient. Banuiesc ca te referi la electronii fasciculelor RGB si la momentul lor magnetic.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de virgil Lun 05 Mar 2012, 13:52

Bine, dar ce vezi in poza nu este rezultatul unui singur electron. Acolo este vorba de un intreg circuit ce genereaza un microcurent inchis. Fiecare punct de pe suprafata sferica reprezinta un mic pol nord (sau sud). Suma acestor micro poli genereaza polul magnetului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de CAdi Lun 05 Mar 2012, 14:08

[quote="virgil"]
..................................
Nu forma exterioara da nastere polilor magnetici, ci modul de dispunere a microcristalina care genereaza orientarea magnetonilor electronici. Dovada ca exista magneti de toate formele inclusiv sferici. oricat ai decupa un magnet permanent tot magnet ramane, iar resturile indepartate sunt magnetizate mai departe.

As zice si prin asta ii raspund si lui Sadang ca nu dispunerea microcristalina cat orientarea campului da nastere polilor magnetici.
Odata cu aparitia campului magnetic apare si dipolulul magnetic

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de virgil Lun 05 Mar 2012, 15:04

despre magnetism Image-91FB_4F54F6B0
Nu intreaga masa a bilei se magnetizeaza, printre microcristale unele sunt asezate in asa fel ca da nastere la microcurenti si deci la linii de forta, iar altete se anuleaza reciproc.
In poza de mai sus am aratat la baza niste microcurenti generatori de camp magnetic. Este posibil ca tensiunea superficiala a sferei sa influienteze asezarea acestor microcurenti, sau poate liniile de camp sunt influientate de tensiunea superficiala doar la iesirea prin suprafata sferica.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de CAdi Lun 05 Mar 2012, 17:43

Credeam ca miscarea electronilor determina aparitia campului magnetic (electromagnetic) nu pozitia microcristalelor.
Ce zici?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de sadang Lun 05 Mar 2012, 18:23

Multumesc Virgil si CAdi. Dar as dori sa analizam mai degraba interactiunea campului magnetic cu fasciculele de electroni RGB ai tubului catodic, decat sa ne axam pe sfera lui WoodyCad. M-ar interesa mai degraba care ar fi forma liniilor de camp ale magnetului dreptunghiular, si modul in care acestea interactioneaza cu fasciculele de electroni, din care sa rezulte imaginea respectiva.

Conform magnetismului clasic, mie nu mi-a iesit. Am sa incerc in seara asta sa fac un filmulet cu telefonul, cu acelasi magnet si su altele de alte forme. Poate din mai multe exemple am putea trage o concluzie referitoare la forma si consistenta campului magnetic.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de virgil Lun 05 Mar 2012, 18:51

As dori parerea voastra despre forma campului magnetic al acestui magnet. Mai corect, as dori parerea voastra despre interactiunea dintre campul magnetic al magnetului permanent, masca tubului catodic si fasciculele de electroni, din care rezulta imaginile frumoase de mai jos (calitate slaba, poze facute cu telefonul mobil, iar frecventa cadre a monitorului setata pe 60Hz):
Atunci cand asezi un magnet pe ecranul unui tub cinescop, apare efectul Busch, in care electronii nu mai vin in linie dreapta spre ecran, ci capata o traiectorie elicoidala, patrunzand sub alt unghi prin masca ecranului.
Cobinarea miscarii electronilor data de bobinele de deflexie cu perturbatia data de magnet conduce la acele imagini. Daca de exemplu faci aceasta experienta pe o imagine de TV, vei observa o rasucire a imaginii spre stanga sau dreapta in functie de polaritatea magnetului, cat si o curbare a ei. Nu este recomandat sa te joci cu magnetul pe ecran pentru ca se magnetizeaza masca si apoi da alte culori decat cele normale. Demagnetizarea mastii se face cu o bobina cu multe spire cuplata la priza.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de CAdi Lun 05 Mar 2012, 19:47


Daca reusim sa descifram liniile de camp magnetic ale unui magnet le reusim apoi sa le descifram si pe ale celor doi magneti pusi unul langa altul:
Se stie ca liniile de camp magnetice apar la deplasarea electronilor de valenta ai atomilor, stimulati printr-un mijloc oarecare,
(vezi experienta dintr-a cincea cu bagheta de sticla si bucatelele de hartie s-au chihlimbar!)la un capat al unui corp deci acumularea de energie negativa(-) la un capat si deficit de energie la capatul celalat(+)
Dupa cum vezi in figura avem 2 elice cu 3 palete si paletele complementare 2 cate 2.Se pune problema de ce apar in cazul tau 2 elice pe ecran?
Dupa cum observi magnetul este de forma paralelipipedica:
are patru laturi si patru unghiuri!
In cazul nostru deoarece magnetul a fost polarizat pe directiasa zicem N-S ;liniile de camp se orienteaza pe laturile mici ale paralelipipedului dupa cum vezi in figura
sa zicem violet(-) alb (+)La colturile magnetului are loc o schimbare de directie a campului si pentru complementaritate se schimba polaritatea daca avem (+) pe latura mica la colturi avem (-) si invers ...
Deci in final avem 6 palete alternante...care dau aspectul a doua elice...(violet si alb -albastrui)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de sadang Lun 05 Mar 2012, 19:56

Virgil, am degauss inlcus, nu-mi fac griji din cauza magnetizarii. Mai am 2 monitoare identice in beci plus alte modele, toate CRT-uri, de pe vremea cand reparam pentru firme. Timp sa am numa, sa tot magnetizez la ele.

Bun, efectul Busch (am sa-l studiez), transforma deplasarea liniara a electronilor intr-una elicoidala. Dar totusi, acest efect ar trebui sa se aplice identic asupra celor trei fascicule. Rezulta atunci ca intercalarea culorilor si unghiul acestora de 120 de grade il dicteaza forma campului magnetului? Sau in ultima instanta interactiunea dintre deplasarea elicoidala a electronilor si liniile de forta ale campului magnetic! Gresesc?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de sadang Lun 05 Mar 2012, 20:03

CAdi, cele 6 petale sunt raportate la centrul magnetului, nu au treaba cu laturile acestuia sau cu colturile lui. Sub magnet, exact in centrul lui, apare un cerc mic de culoare galbena. Deci aceste petale sunt pozitionate la 60 de grade fata de un centru comun. Asta se va vedea mai bine de pe filmuletul pe care il voi face. Nu uita, Nordul este pe o fata iar Sudul pe cealalta fata. Liniile de camp magnetic se inchid de sus in jos sau de jos in sus, depinde cum este asezat magnetul pe ecran.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de CAdi Lun 05 Mar 2012, 20:26

Daca spui ca nu au treaba cu deviatia campului magnetic la colturile magnetului paralelipipedic ,de ce apar 3 petale la (-) si de ce apar 3 petale la (+)?(alternante)
Sunt curios la un magnet in forma de sfera cum apar liniile de camp?
(sau cilindric)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de sadang Lun 05 Mar 2012, 20:50

Nu stiu CAdi. Vom vedea maine dupa ce verific cu diferiti magneti.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de virgil Lun 05 Mar 2012, 20:57

Sau in ultima instanta interactiunea dintre deplasarea elicoidala a electronilor si liniile de forta ale campului magnetic! Gresesc?
Nu gresesti, asa este, doar ca traiectoria electronilor este complexa deoarece si bobinele de deflexie introduc niste variabile. Combinatia dintre campul electrostatic, si campurile magnetice ale bobinelor de deflectie si ale magnetului exterior, plus magnetizarea locala a mastii ecranului, fac ca procesul respectiv sa fie foarte complicat. Fiecare gaurica din masca poate deveni o sursa locala de camp magnetic care produce atat devierea electronilor dar si dispersia celor care se apropie de muchia gaurii, fapt ce produce acele umbre ca petalele unei flori.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de sadang Mar 06 Mar 2012, 15:47

Ai dreptate Virgil. Este o combinatie de efecte, dar care totusi realizeaza aceasta frumoasa forma. Si as vrea sa inteleg in detaliu cum se separa zonele colorate, care este forma liniilor de forta magnetice si interactiunea acestora cu masca tubului, si cu fasciculul de electroni.

Initial imaginea este alba, asta insemnand ca cele trei fascicule lumineaza, la intensitate maxima, fiecare luminoforul asociat. Deci intensitatea fasciculelor de electroni este maxima si se mentine asa pe toata durata experimentului (putem spune ca nr. de electroni este acelasi in fiecare din cele trei fascicule), ceea ce variaza fiind directia acestora (sub influenta campului magnetic al magnetului permanent) fata de directia initiala imprimata de bobinele de deflexie.

Campul magnetic al magnetului permanent este constant si nu variaza ca forma si intensitate. Ramane sa analizam interactiunea liniilor de forta ale acestuia cu masca tubului catodic si cu electronii din fasciculele RGB.

Masca tubului catodic este fixa, nu-si modifica parametrii fizici, singurul aspect care variaza fiind caracteristica magnetica indusa de catre magnetul permanent.

Din informatiile obtinute din filmuletele urmatoare sper sa putem aprofunda analiza aceasta.


Din pacate nu am putut upload-a decat un singur filmulet. Conexiunea mea actuala este limitata si ca viteza si ca latime de banda, asa ca restul filmuletelor le voi posta maine sau poimaine, dupa ce ajung acasa. Sorry!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de virgil Mar 06 Mar 2012, 16:53

Indiferent ce faci cu magnetul, apar trei petale de o culoare si trei de alta culoare, respectand o simetrie in oglinda. Asta ma face sa cred ca liniile de forta ale unui pol creaza 3 petale, si liniile de forta a celuilalt pol creaza alte 3 petale in oglinda cu primele. inseamna ca liniile de forta ies din magnet prin cele trei domenii, si intra in magnet prin alte trei domenii. Am putea spune ca liniile de forta intre nord si sud sufera o rasucire de 60 grade. Dar oare campul de inalta tensiune al ecranului nu influienteaza si pozitionarea electronilor magnetului, sau magnetonii acestora?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de CAdi Mar 06 Mar 2012, 17:42

Sadang,
pana nu faci experienta cu un magnet cilindric sau sferic nu pot sa trag o concluzie...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre magnetism Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre magnetism Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre magnetism Empty Re: despre magnetism

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum