Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi (11933)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen (3786)
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
meteor
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Forever_Man
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Bordan
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Forever_Man
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen
Timpul și viteza - Pagina 9 Vote_lcapTimpul și viteza - Pagina 9 Voting_barTimpul și viteza - Pagina 9 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Timpul și viteza

+8
Bordan
Dacu
virgil_48
gafiteanu
virgil
WoodyCAD
CAdi
curiosul
12 participanți

Pagina 9 din 16 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Urmatorul

In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mar 04 Mar 2014, 11:31

Rezumarea primului mesaj :

Prin relativitate, la o viteză mai mare timpul se scurge mai încet, iar la o viteză mai mică timpul se scurge mai repede.
Dar această concluzie duce la un paradox.

Modul în care se constată scurgerea diferită a timpului se bazează pe un mecanism, chiar dacă este vorba de un ceas atomic să-i spunem.
Dacă timpul se scurge mai repede, atunci înseamnă că procesele care stau la baza mecanismului de observare a scurgerii timpului sunt accelerate.

Mai exact, să exemplificăm, avem două ceasuri bazate pe același mecanism, fie ele și atomice.
Unul se află pe un dispozitiv ce se mișcă cu viteza x, iar altul pe un dispozitiv ce se mișcă cu viteza y, mult mai mare ca viteza x.
Dacă la un moment dat cele două ceasuri vor indica valori diferite, aceasta înseamnă că procesele care stau la baza mecanismului identic al celor două ceasuri s-au succesionat cu viteză diferită.
Cel pentru care timpul s-a scurs mai repede s-a datorat creșterii vitezei de succesiune a proceselor care construiesc mecanismul.

Deci concluzia este că dacă se observă o scurgere mai rapidă a timpului, atunci crește viteza proceselor mecanismului ceasului, în timp ce prin relativitate, creșterea vitezei duce la o scurgere mai lentă a timpului.

Vede cineva acest paradox ?

Știu că nu am fost suficient de coerent în explicații, dar nu știu cum să o fac altfel.

O să mai încerc în funcție de părerile voastre.
Poate reușește careva dintre voi să completeze situația pentru a reieși evident acest paradox.
O să mai încerc și eu.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 16:04

Răspund tot eu, evident că X trebuie să analizeze mișcarea spațio-temporală a lui Y prin transformări relativiste.

Cum descriem matematic din perspectiva lui X, prin transformări relativiste, ecuația de mișcarea spațio-temporală a lui Y ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 16:30

Răspund tot eu, că se pare că așa-i firesc.

Din perspectiva lui Y, care se află în mișcare cu viteza v față de X, considerat în repaus, avem ecuația de mișcare Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex

Din perspectiva lui X, corpul Y suferă transformări relativiste, iar din perspectiva lui X ecuația de mișcare a lui Y, atât timp cât v este invariabil la schimbarea sistemului de coordonate, va fi Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex

unde Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetexși Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex, iar Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex

Înlocuind avem

Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex

Dar tocmai am obținut o altă valoare a vitezei calculată în X pentru viteza lui Y.
Cum procedăm acum ?
Pentru că toate calculele sunt corecte și ar trebui să obținem aceeași valoare a lui v  dacă o considerăm invariantă la orice fel de transformări.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 24 Mar 2014, 17:04

PRIMATA INSISTENTA in LOGICA DE RAMA a scris:Dar la fel de bine, din perspectiva amândurora niciunul nu poate stabili dacă unul se deplasează într-un sens și celălalt în celălalt sens.Efectiv niciunul nu poate stabili asta.
....
pai exact asta suneam...din START...nu percepi REALITATEA!
...
FAC APEL LA LOGICA TA....imagineaza-ti ca ambele avioane lasa in urma...firimituri
Cele 2 sisteme, HANSEL si GRETEL, lasa URME PE DRUM...HANSEL din 5 in 5 secunde, iar gretel din 3 in 3 secunde!
...
PUI PARIU CA ATAT HANSEL CAT SI GRETEL STIU....cu ce viteza si care este lungimea drumului....pe care se deplaseaza?
PUI PARIU CA si orice alt observator...TREBUIE SA VADA ACEEASI UNICA REALITATE?
...EU, care am presarat firimituri la 1 secunda, pot TRANSFORMA vitezele lor....IN FUNCTIE DE TIMPUL MEU PROPRIU, DE CICLICITATEA ACTIUNII MELE!
...
Mai simplu de atat nu pot sa-ti explic....RELATIVITATEA...!...insa ce pot sa-ti spun, NICI EINSTEIN NU A INTELES-O...!
...
DRUMUL, URMA.....sunt UNICE REALITATI, invariante la transformari...!
PROIECTIILE, UMBRELE realitatii....sunt doar "variante infinite", transformari multiple...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22484
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 17:13

Eu te înțeleg WoodyCad, dar deocamdată vreau să urmez căi raționale, cât se poate de raționale.

Mai întâi să învăț și să înțeleg ce spune fizica actuală și abia după aia să văd dacă sunt îndreptățit să iau în calcul vreo altă fizică.

Dar deocamdată nu pot să nu iau în calcul tot ceea ce au concluzionat oameni care au meditat profund asupra acestor legi fizice.
Cu siguranță n-au fost niște nebuni, ci au încercat să fie cât mai obiectivi în exprimarea legilor naturii. Nu pot să nu țin cont de părerile lor.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 17:43

curiosul a scris:Deci putem considera că unul este în repaus și unul în mișcare, corect ?
Da, corect.
Este corect ca din perspectiva lui X să analizăm mișcarea lui Y prin transformări relativiste ?
Nu ai ce transformări relativiste să aplici la raportarea vitezei lui Y faţă de X. Pur şi simplu stai pe X şi măsori viteza lui Y.
Transformările relativiste apar la raportarea vitezei unui mobil măsurată în sistemul lui Y la sistemul X. Dacă nu există altă viteză măsurată din Y, nu ai ce transforma.
Din perspectiva lui X , Y se deplasează cu viteza Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex; atât.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 24 Mar 2014, 17:50

primata primitiva a scris:Dar deocamdată nu pot să nu iau în calcul tot ceea ce au concluzionat oameni care au meditat profund asupra acestor legi fizice.
Cu siguranță n-au fost niște nebuni, ci au încercat să fie cât mai obiectivi în exprimarea legilor naturii. Nu pot să nu țin cont de părerile lor.
...
PAI EXACT ASTA SPUN...SANSELE TALE SUNT "0"....daca gandesti asa!
...asa cum spunea Abel odata(mi-a placut logica)...cum poti intelege teoria heliocentrica folosind teoriile geocentrice?
....
TOATA TEORIA UNIFICATA SPUNE....LA FIECARE PAS...."UITA CE AI INVATAT LA SCOALA"...si ai sa descoperi cum functioneaza ...UNIVERSUL!
....
De aceea sunteti PRIMATE....caci lupt.... cu mentalitatile voastre!
...
Cat de greu iti este sa...RENUNTI LA TOATA FIZICA...pentru a recladi ABSOLUT TOTUL pe un fundament REAL!
...EU AM FACUT ASTA...si imediat am realizat ca.... planeta TERRA este locuita de....MAIMUTICI!
....
lucrurile sunt EXTREM,EXTREM,EXTREM....de simple...insa MAIMUTELE SAVANTE...nu pot sa vada simplitatea EXACT DIN CAUZA DROGURILOR STIINTIFICE!...
....
RENUNTA LA COCAINA STIINTIFICA...si vei vedea REALITATEA!....GARANTAT 100%....
...asta-i calea...DOAR TU ITI VEI DA "0 sanse" sau "100% SANSE "...DE A INTELEGE.
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22484
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de hans olo Lun 24 Mar 2014, 18:06

Multe mai spune religia asta UNIFICATĂ. Trebuie să uităm totul pentru a avea acces la revelaţia divină supremă!   Suspect 
Păi asta e tocmai religie, ce promovezi dumneata, nu ştiinţă.   Laughing

hans olo
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 18:17

asds a scris:
Transformările relativiste apar la raportarea vitezei unui mobil măsurată în sistemul lui Y la sistemul X.

Îmi vine să mă dau cu capul de pereți până-mi curge tot sângele din vine.

Deci dacă Y se mișcă față de X, care X este considerat în repaus, din ce sistem aplicăm și sunt valabile transformările relativiste ?
Din a lui X sau a lui Y ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 18:23

Fraților, ce-i așa greu de înțeles ?

X observă că Y se mișcă și X, adică el, este în repaus.
Dar în același timp, Y observă că se mișcă față de X, iar el, Y,  consideră de asemenea că  X este în repaus.

Deci din perspectiva amândurora X este în repaus și Y se mișcă.

Chiar ne batem joc în halul ăsta de logica cu care ne-a înzestrat natura  și o interpretăm și o analizăm așa cum dorim doar din nevoia de a ieși deasupra ?

Chiar nu sesizează nimeni diferența de logică care apare ?
Chiar am înnebunit atât de tare ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 18:59

Ce-i domne greu de priceput? Când ai un mobil Z căruia îi măsori viteza din sistemul Y, o raportezi la Y. Ştiind că sistemul Y se mişcă la rândul lui faţă de X cu o viteză relativistă, tu trebuie să afli viteza lui Z faţă de X. Aici aplici sumarea relativistă a vitezelor.
Dacă ai decât X şi Y nu apare nicio transformare. Dacă Y se mişcă faţă de X cu viteza v poţi spune că şi X se mişcă faţă de Y tot cu viteza v. E acelaşi lucru.
Simplu ca bună-ziua.  Smile

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 19:18

Se poate să te fi indus în eroare răspunsul meu anterior prin care afirmam că viteza lui Y măsurată din X este mai mică decât viteza lui Y măsurată din Y.  Este vorba de viteza de unui fenomen produs în Y şi măsurată din X. Am presupus (se pare că greşit) că la asta te referi, din moment ce viteza lui X faţă de Y este identică cu cea a lui Y faţă de X.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 19:20

Măi Răzvane, lasă Z.
Avem două corpuri X și Y. Care se mișcă și care-i în repaus ?
Aș pierde timp să aștept răspunsul tău.
Așa cum ambele se pot afla în mișcare unul față de celălalt, la fel de bine unul se poate afla în mișcare și unul în repaus, corect ?

Deci
pentru X, Y se află în mișcare și X în repaus,
pentru Y, Y se află în mișcare și X în repaus.

Corect ?

Desigur că-i corect.
Dar din care sistem de referință apar transformări relativiste ?
Evident, din a aceluia care este în repaus față de Y.
Y suferă, percepe modificări relativiste ?
Nu, normal că nu.

Atunci tocmai ți-am arătat că în această situație sunt valabile doar transformări Galilei, cele relativiste se dovedesc a fi nule.
Într-adevăr, situația-i alta dacă considerăm că Y se mișcă față de X și X se mișcă față de Y.

Zi tu dacă nu-i ca la clasa 1 ?


curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 19:36

Măi Răzvane, eu bag de seamă că ai o problemă de percepție.
Hai să-ți explic altfel.

Dacă avem două corpuri, și nimic altceva, nu putem stabili care se mișcă și care-i în repaus.
Corect, sunt absolut de acord.

Dar dacă avem un corp care se mișcă în jurul celuilalt, mai putem afirma că nu putem stabili care se mișcă în jurul celuilalt ?

Depinde !
Depinde care este fix în spațiu.
Pentru că dacă niciunul nu este fix în spațiu și afirmăm în același timp că ambele se mișcă în jurul celuilalt, atunci cu certitudine niciunul nu este fixat în spațiu. Corect ?

Evident că este corect !
Dar din punct de vedere matematic ecuațiile care descriu mișcarea unuia nu sunt aceleași care descriu mișcarea celuilalt, poți să folosești orice relativitate vrei.

Situația se schimbă când fixezi unul dintre ele în spațiu.
Știi exact care se mișcă și care nu.

Eu asta am făcut. Am fixat unul dintre ele în spațiu.
Pentru că pot, privind mișcarea acestora fără să iau în calcul alt SR.
Nu-i așa greu, hai, fă te rog un efort de percepție asupra situației.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 24 Mar 2014, 19:49

primata credincioasa a scris:Dacă avem două corpuri, și nimic altceva, nu putem stabili care se mișcă și care-i în repaus.
Corect, sunt absolut de acord.
....
pai in cazul asta....aplica varianta... cu capul de pereti....
Esti intr-o confuzie totala! Afirmatia de mai sus este INCORECTA 100%...insa esti absolut de acord cu ea!
Dumnezeu exista = 100% o afirmatie incorecta...insa in biserica, in cloaca, toti sunt absolut de acord cu ea!
...
EFECTUL DROGULUI STIINTIFICO-RELIGIOS...NASTE OAMENI PLECATI CU SORCOVA!....maimutici...stiintifico-religioase...!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22484
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 19:51

Spui că: "Din perspectiva lui Y, care se află în mișcare cu viteza v față de X, considerat în repaus, avem ecuația de mișcare Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex"
Cine este  d şi cine este t ?

Mai departe spui: "Din perspectiva lui X, corpul Y suferă transformări relativiste, iar din perspectiva lui X ecuația de mișcare a lui Y, atât timp cât v este invariabil la schimbarea sistemului de coordonate, va fi  Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex "
Cine este d' şi cine este t' ?

Hai să le lămurim întâi pe astea.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 20:01

Lasă-l pe Dumnezeu WoodyCad, că el nu are treabă aici.
Se pare că și tu ai o problemă de percepție.

Dacă avem două corpuri, și nimic altceva, nici măcar un spațiu fix la care să raportăm mișcarea, care-i în mișcare și care-i în repaus ?
Nu putem stabili, dar putem stabili sigur că unul este în mișcare față de celălalt.
Dar când ne propunem să analizăm cu ce viteză se mișcă unul față de celălalt suntem obligați să-l fixăm pe unul.
Dacă l-am fixat pe unul și-am mai aplicat și transformări relativiste ajungem să stabilim că de fapt vitezele diferă din perspectiva celui fix față de perspectiva celui în mișcare.

P.S,
Măi Răzvan, tu ai înțeles ce-am scris  acolo ?

Dacă X este în repaus și Y se mișcă cu v față de X, atunci cu viteza v , Y parcurge o distanță d într-un timp t.
Dar din perspectiva lui X, Y se află în mișcare și suferă modificări relativiste.
Adică spațiul pe direcția de deplasare a lui Y se comprimă, iar timpul din Y se dilată.
Din perspectiva lui X, desigur.

Asta înseamnă că t', din perspectiva lui X va fi acela prin factorul Lorentz.
d' va fi aceea valoare, aceea fracție menționată.

Deci din perspectiva lui X,  Y deși va avea aceeași viteză, se va deplasa doar o distanță d' într-un timp t', în timp ce din perspectiva lui Y, acesta se va deplasa cu v, pe o distanță d într-un timp t.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 20:11

Dacă X este în repaus și Y se mișcă cu v față de X, atunci cu viteza v , Y parcurge o distanță d într-un timp t.
Dar din perspectiva lui X, Y se află în mișcare și suferă modificări relativiste.
E o contradicţie în ce spui mai sus.
Dacă stai în X şi măsori viteza lui Y constaţi că d şi t reprezintă distanţa parcursă de Y în intervalul de timp t, ambele măsurate din X.
Dacă stai în Y şi le măsori din Y, tot faţă de X le măsori, constaţi că Y s-a deplasat faţă de X cu distanţa d în timpul t.
Nu ai nicio transformare relativistă acolo: dacă stai pe X şi măsori viteza lui Y, o faci faţă de X; dacă stai pe Y şi măsori tot viteza lui Y, o faci tot faţă de X. E acelaşi lucru spus cu alte cuvinte.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 20:14

Bravoooo!!!
Tu-le mama lor de corpuri !

Deci dacă X este fix și Y se mișcă nu avem nicio transformare relativistă !!!
Nu apare niciun factor Lorentz.
El apare doar dacă atât X se mișcă față de Y, cât și Y față de X !

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 20:16

Transformările relativiste apar când analizezi din sistemul X desfăşurarea unui fenomen care se produce în Y , nu când măsori viteza  lui Y din X.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 20:21

Iar ne-am încurcat !
Păi vorbim de mișcarea lui Y față de X.
Orice fenomen din Y are impulsul de viteză a lui Y, pe direcția de deplasare a acestuia. Vorbim de Y ca de un tot unitar.

Dacă X este fix și Y se mișcă și nu avem nicio transformare relativistă, atunci poate suferi vreun fenomen din Y vreo transformare relativistă care să nu caracterizeze tot Y-ul ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 20:38

Măi, X şi Y sunt sistame de referinţă. Între ele viteza relativă tinde spre c. În fiecare dintre aceste sisteme de referinţă au loc fenomene: să spunem că în Y curge un robinet pic, pic, pic (a fost apă caldă  Smile ) la interval de 1 secundă măsurat din Y.
Acelaşi interval de timp, atunci când este măsurat din X, va fi mai mare cu factorul gamma, datorită transformărilor relativiste care apar ca urmare a vitezei relative dintre cele două sisteme de referinţă.
Înţelegi, viteza dintre cele două sisteme de referinţă este o simplă viteză; când ea se apropie de viteza luminii în vid spunem că este relativistă.
Transformările relativiste se referă la fenomene măsurate în cele două sisteme de referinţă. Dacă în cele două sisteme nu are loc niciun fenomen, nu avem nicio transformare: pur şi simplu avem două SR-uri care se deplasează cu o viteză dată, unul faţă de altul.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 20:52

Măi, hai să considerăm acum Y ca fiind un robinet din care curge apă (caldă, dacă vrei tu și are importanță) și X...tot așa ceva, ce vrei tu. Să considerăm ipotetic că în acest univers ar fi doar Ion (sau ce vrei tu sau cine vrei tu) și un robinet de apă din care curge apă.
Ion este fix, este în repaus și robinetul se mișcă cu viteză v față de Ion.
Ion știe că el este în repaus și robinetul se mișcă.

Ce transformări relativiste apar ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 20:57

Nu știu cât timp mai pot sta în seara asta, dar mâine o să mă gândesc numai la robinete din care curge apă, câte-un pic, câte-un pic la un interval de t secunde.
Vedem ce se întâmplă.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 21:00

Și stai așa un pic, pentru că ce am calculat eu expunea o altă situație, cam ca un robinet, și tot la acel rezultat am ajuns.
O să ți-l prezint mâine.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 21:04

Dacă SR-ul robinetului se deplasează cu viteză v faţă de Ion (sau Ion se deplasează cu viteza v faţă de SR-ul robinetului - e acelaşi lucru), atunci:
- intervalul de timp în care picură robinetul se măreşte cu gamma, când e măsurat din SR-ul lui Ion, faţă de intervalul de timp măsurat din SR-ul robinetului;
- dimensiunea robinetului, a picăturilor de apă şi a ceea ce mai este în SR-ul robinetului, se micşorează cu gamma pe direcţia deplasării faţă de Ion, atunci când sunt măsurate de Ion, faţă de dimensiunile lor măsurate din SR-ul robinetului.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 21:17

Acestea este un subiect delicat şi am întâlnit mute persoane care pur şi simplu nu-l pot înţelege. De aceea este indicat să respectăm o anumită rigoare în exprimare, pentru a evita ambiguităţile.
De exemplu, atunci când spunem că un obiect se deplasează, devine important să specificăm şi SR-ul faţă de care se deplasează şi faţă de care îi măsurăm viteza.
Când definim nişte mărimi, distanţa, timpul, la fel de important este să stabilim SR-ul din care sunt măsurate.
Dacă ne exprimăm în grabă, riscăm să trecem peste aceste "amănunte" şi acest lucru poate contribui la o înţelegere eronată.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Lun 24 Mar 2014, 21:20

Mai spunemi un lucru.
Dacă robinetul se mișcă față de Ion, atunci tot sistemul robinetului va avea viteza Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetexmăsurat din sistemul lui Ion.
Corect ?
Te întreb asta pentru că ce o să-ți prezint mâine se bazează pe asta.

Edit :
Nu m-am exprimat deloc în grabă. Ai dat-o tu un pic la întors acum, sau am lăsat-o eu un pic mai moale.
Vedem mâine, azi m-ai obosit tare.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Lun 24 Mar 2014, 21:58

Dacă robinetul se mişcă faţă de Ion, dar este imobil în sistemul lui de referinţă, o face cu aceeaşi viteză v a sistemului de referinţă din care face parte.
Dacă robinetul se deplasează cu o viteză u în sistemul de referinţă propriu, atunci faţă de Ion va avea viteza
Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex    sau  Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex, în funcţie de direcţia u de deplasare.
Cu v am notat viteza relativă dintre cele două sisteme de referinţă.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 24 Mar 2014, 22:11

Curiosule, din câte am înţeles eu, pe tine te preocupă rezolvarea paradoxului gemenilor?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33916
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mar 25 Mar 2014, 07:50

Păi hai să vedem ce mă preocupă și cum am înțeles eu ecuațiile astea de mișcare.

Avem două corpuri A și B care sunt în mișcare relativă unul față de altul pe axa x.
Corpul B se mișcă față de corpul A, iar corpul B consideră corpul A ca fiind în repaus. Corpul A va considera de asemenea că acest corp B este în mișcare iar el, corpul A este în repaus.
Din perspectiva corpului B, acesta se mișcă față de corpul A pe axa x, parcurge o distanță d cu viteză v într-un timp t. Gândim logic și simplu fără să mai scriem icși primi, te primi, igreci, zeți primi sau alte cele ca să ne complicăm și să ne pierdem în enșpe mii de necunoscute pe care trebuie să le luăm în calcul.
Un observator din corpul B va scrie ecuația pentru deplasarea lui pe axa x, parcurgând distanța d cu viteza v în timpul t ca fiind d=vt.

Un observator din corpul A va constata aceeași mișcare a corpului B pe axa x, aceeași viteză și același timp necesar pentru a parcurge distanța d.
Din punctul lui de vedere, deoarece observatorul din corpul A știe, este conștient că el este în repaus și celălalt se mișcă, va descrie aceeași mișcare pentru corpul B, d=vt.
Deci și din prisma corpului A, corpul B va parcurge distanța d, cu viteză v în același timp t.

Fără să ne complicăm cu alte explicații și alte transformări. Gândim simplu și logic.

Prin teoria relativității, corpul B este în mișcare față de corpul A pe care-l consideră că este în repaus, ceea ce înseamnă că din perspectiva corpului A, corpul B va fi supus unor modificări relativiste, pentru că acesta se mișcă din perspectiva lui, adică a corpului A.
Cum adică, ce trebuie să înțelegem din asta ?

Păi din perspectiva corpului A, spațiul pe direcția de deplasare a corpului B se va comprima, adică se va îngusta, iar timpul din B se va dilata. Cum și de ce nici naiba nu știe exact.
Așa ne spun ecuațiile.

Tot așa, gândind simplu și logic, aceasta înseamnă că din perspectiva corpului A, distanța d privită din corpul B va fi privită din corpul A ca fiind Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex, iar timpul necesar pentru a parcurge această distanță va fi Timpul și viteza - Pagina 9 Mimetex.

Acum, dacă corpul A este încăpățânat ca mine și interpretează lucrurile așa,   viteza corpului B  va mai fi aceeași privită din perspectiva corpului A ?

Să nu uităm că ecuația pe care o descrie observatorul din corpul B pentru mișcarea lui va fi aceeași d=vt.

Dar observatorul din corpul A va descrie pentru mișcarea corpului B ecuația d'=vt' , nu-i așa ?

Am gândit simplu, fără să mă complic cu niciun fel de alte necunoscute.
Corpul A fix, corpul B în mișcare.
Observatorii din ambele corpuri stabilesc că așa este, atât timp cât este aleator criteriul de stabilire al acestui aspect.
Ei pot de asemenea să constate că se află în mișcare unul față de altul, dar la fel de bine ei pot constata că doar unul se mișcă și unul este fix.
Simplu, ca la clasa 1.

Corpul B observă că el parcurge o distanță d, cu viteza v, într-un timp t.
Evident, raportat la corpul A care este fix.
Corpul A observă că acel corp B a parcurs o altă distanță într-un alt timp și vrea să-i calculeze viteza lui B.

Ce ecuație va scrie acesta pentru corpul B ?
Asta-i întrebarea mea.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de curiosul Mar 25 Mar 2014, 08:18

Și altă situație.
Din perspectiva a două corpuri unul se depărtează față de altul pe aceeași axă. Vorbim de o mișcare inerțială.
Avem trei situații.

1. Corpul A și corpul B se deplasează, dar în sens invers.
2. Corpul A este în repaus și corpul B este în mișcare.
3. Corpul A și corpul B se deplasează în același sens, dar cu viteză diferită.

Cum stabilim care dintre cele trei variante este cea corectă, fără să luăm în calcul un al treilea SR ?

Imposibil de stabilit, dacă nu se ia în calcul un al treilea SR.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Timpul și viteza - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Timpul și viteza - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de asds Mar 25 Mar 2014, 09:19

@ Curiosul:

La primul mesaj:
Tu confunzi viteza relativă dintre sistemele de referinţă cu viteza de desfăşurare a fenomenlor în cele două sisteme de referinţă. La fel şi cu distanţa dintre ele: ea se modifică proporţional cu viteza relativă dintre cele două SR-uri.
Doar dimensiunile unui obiect afalat în SR-ul pe care în consideri că se deplasează relativist în raport cu altul, se micşorează pe direcţia deplasării, nu distanţa dintre SR-uri.

La mesajul al doilea:
Dacă te interesează doar viteza relativă dintre două SR-uri, nu are importanţă viteza lor în raport cu un al treilea.

asds
Vizitator


Sus In jos

Timpul și viteza - Pagina 9 Empty Re: Timpul și viteza

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 16 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum