Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 16:59

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Astazi la 16:11

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 11:58

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Bordan în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Gravitonul
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi (11926)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48 (11202)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen (3784)
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
meteor
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Bordan
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_lcapFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Voting_barFormula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 21 Vizitatori

Abel Cavaşi

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Formula de echivalenta masa-energie

+6
virgil
gafiteanu
CAdi
mm
virgil_48
Dacu
10 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de Dacu Vin 20 Sept 2019, 07:47

Rezumarea primului mesaj :

1) A fost impusă formula de echivalenta masa-energie Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Gif si daca da , atunci care a fost motivul motivul pentru care a fost impusa?
2) Poate un corp de masă Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Gif să cedeze toată energia sa?
3) Cum ar arăta acel corp de masă Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Gif dacă ar ceda toată energia sa?
4) Ce se intelege prin energia unui corp?
5) Care este valoarea maximă a energiei pe care o poate ceda un corp de masă Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Gif și ce condiții ar trebui să existe pentru a fi cedată acea energie maximă?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de Dacu Mar 29 Oct 2019, 07:56

curiosul a scris:Dar, pe de altă parte, virgile, așa cum îi spuneam și lui Dacu, ce încerc eu să demonstrez?
Că am dreptate?
Dar dacă n-am dreptate?
Cine are dreptate?
Și nu cine, cât de ce!

Eu cred că nu există adevăr absolut în ce ne privește pe noi ca oameni, tocmai pentru că adevărul este și poate fi interpretabil.

Iar lucrurile fac să rezum adevărul realității mele la modul în care percep lucrurile într-un moment sau altul.
Există adevăr absolut și acest unic adevăr va aflat mai repede decât cred unii!Adevărul absolut nu poate fi interpretat!Nu există adevăruri relative decât dacă sunt impuse diverse axiome de calcul!Câte formule de calcul există pentru calculul distanței dintre două puncte?Question Idea study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2591
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de curiosul Sam 02 Noi 2019, 12:50

mm a scris:
virgil a scris:Este atat de simplu ce sustin eu.
1. Linia dreapta este o curba cu raza de curbura infinita. Aveti vreo problema cu aceasta afirmatie?
2. Orice corp care patrunde intr-un camp gravitational se deplaseaza pe o traiectorie curba, cu raza de curbura finita, a carei marime depinde de intensitatea campului si de  viteza corpului. O vom numi traiectorie predefinita, pentru a o deosebi de celelalte traiectorii rezultate in urma perturbarii produse de cauze externe corpului.
3. Orice abatere de la traiectoria predefinita a corpului, duce la aparitia unei forte care se opune cauzei acestor abateri.
4. In cazul particular cand corpul se deplaseaza pe o traiectorie rectilinie, orice abatere asupra traiectoriei este sanctionata cu aparitia unei forte numita forta centrifuga.
5. Tot forta centrifuga este aceia care actioneaza asupra unui corp care se roteste pe o traiectorie circulara, alta decat cea predefinita de intensitatea campului si viteza corpului.
6. Asupra unui corp care se deplaseaza pe o traiectorie predefinita nu se manifesta forte de corectie a traiectoriei. Din aceasta categorie fac parte corpurile ceresti ale sistemelor cosmice stabile precum galaxii, sisteme solare sau sisteme planetare.


.  Excelenta sistematizare a problemei, virgil!

Subscriu lui mm, virgile!
Dar este și adevărat?
Și îmi vine în minte acum scenele din filmul Wanted cu "Angelica lu' Jolie", în care glonțul se duce inerțial pe o traiectorie curbă.
Dar asta este pentru cine nu acceptă caracterul evident al realității mecanicii newtoniene și nu ia în calcul faptul că nu vorbim de o traiectorie curbă, ci realitatea stă într-o mișcare ce ține de compunerea vectorială a vitezelor, ce determină mișcarea glonțului pe o "diagonală dreaptă", nu pe o traiectorie curbă.
Și de ce spun asta?

Pentru că chiar dacă ar fi așa, și-mi spun părerea doar din perspectiva mea ca observator, asta neagă în vreun fel mecanica newtoniană?
Eu cred că nu!
Și exact ca aproximarea făcută de relativitate!
Din perspectiva newtoniană regulile sunt clare!
Că de aia au și fost formulate, și nu s-au schimbat până acum, pe baza observațiilor pe care le experimentăm în viața de zi cu zi.

S-or fi mișca corpurile pe treaiectorie curbă, dar în ceea ce mă privește pe mine ca observator, modul inerțial în care ele se deplasează din perspectiva mea este pe linie dreaptă.
Bun, nu-i dreaptă! E curbă! Așa cum ziceți voi.
Cu ce schimbă acest aspect principiile newtoniene?
Pentru că ele sunt implicate una de alta, una pe alta.
Principiul inerției implică direct principiul forței acțiunii și reacțiunii, spre exemplu.
Ideea de forță, prin accelerația produsă, implică clar modificarea stării inerțiale (fie de repaus relativ, fie de mișcare rectilinie uniformă).
Desigur, astea raportate la o anumită direcție pe care acționează forța.

Deci, repet, chiar dacă presupunem că nu este fals ce susții tu și nu numai, că mișcarea inerțială este de fapt realizată pe o curbă, nu pe o linie dreaptă, cu ce schimbă sau ar trebui să schimbe percepția asupra principiilor newtoniene clasice, virgile?
Adică, de exemplu, nu mai rămâne valabil principiul acțiunii și reacțiunii, principiul conform căruia o forță presupune accelerarea corpului pe direcția pe care acționează etc, ci doar schimbă în caracteristica inerției aspectul de mișcare rectilinie uniformă?

Dacă e doar asta, atunci așa să fie, eu n-am o problemă cu asta, dacă asta nu duce la consecințe care țin de schimbarea altor aspecte newtoniene, care ar contrazice efectiv ceea ce percep și experimentez eu newtonian.
Pentru că este ca și cum ai schimba simbolul unei cifre fără să schimbi "însemnătatea" ei numerică, valorică, ceea ce nu duce la contradicție în sistem.
Faptul că linia dreapta este de fapt o curbă cu rază infinită nu duce la contradicție în sistem, dar nici nu-l completează, ci doar privești mai complet un aspect care nu poate fi completat.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 02 Noi 2019, 14:04

curiosul a scris:. . . . .
Subscriu lui mm, virgile!
Dar este și adevărat?
Și îmi vine în minte acum scenele din filmul Wanted cu "Angelica lu' Jolie", în care glonțul se duce inerțial pe o traiectorie curbă.
Este aceeasi manipularea a mintii pe care ne-au indus-o magnetii.
 Nu poti sa crezi ca forta pe care simti ca o produce un magnet, nu
este atractie. Asa este construit omul, ce poti sa-i faci ?
 Nu poti sa crezi ca nu exista inertie curba când ai vazut mingiile lovite
"cu efect "de unii fotbalisti, sau mingiile de pinpong si tenis cum  
iau traiectorii curbe.
Avem tot ce ne trebuie ca sa ne prostim!
Pana nu vor juca fotbal, pinpong sau tenis in cosmos, in lipsa aerului,
entuziastii inertiei ondulate nu se vor potoli. Acolo vor incerca sa
imprime efect mingiilor, si ele tot drept se vor duce.
Se numeste efectul Magnus, am aflat asta de la cel mai mare fan al
inertiei ondulate de pe forum. Increde-te in ratiune si logica !
Nu exista efect fara cauza. Nu exista curbare a traiectoriei fara o
forta laterala.  "Inertia curba" este rezultatul unei impingeri laterale
produsa de un mediu material, nu este o proprietate a miscarii.  Sad
Asta nu are nevoie de demostratie. Dar o poti spune de o suta de ori
pe forum, ca nu impresioneaza pe nimeni.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11202
Puncte : 43921
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de curiosul Sam 02 Noi 2019, 15:07

virgil_48 a scris:
Este aceeasi manipularea a mintii pe care ne-au indus-o ...
Virgile (indice 48),
cel puțin aparent, pare că exact asta încerci să faci tu!
Poate că fără să-ți dai seama, cred!
Pentru simplul fapt că argumentezi la nesfârșit "virusul care ne virusează".
Tu, de fapt, negi cu vehemență "varianta oficială" doar cu scopul de a sublinia o variantă care nu are decât un suport pur teoretic.
Dar insistând atât de mult în această manieră pentru a susține această idee eu cred că o dai în cealaltă extremă, adică "marfa bună merită lăudată, marfa proastă trebuie lăudată".
Și o "lauzi" atât de mult și insistent, încât aproape convingi cititorii să "nu se ducă cu sacul la pomul lăudat".

Dacă e să dau Cezarului ce-i al Cezarului, și eu cred că ajung la concluzia că orice deviere de la mișcarea rectilinie uniformă, inerțială cum îi zicem noi, "cere" energie.
Dar dacă rezumăm raționamentul doar la acest aspect s-ar putea să ne limiteze capacitatea de a privi, înțelege și accepta variantele alternative.
Par exemple, oare nu cumva mișcarea în câmp gravitațional este de fapt una inerțială?
Caz în care și suporterii cu curbele au dreptate!
Dar oare nu cumva există vreo altă explicație a mișcării inerțiale, care împacă lupul, capra și varza și pe care nu o luăm în calcul pentru că nu ne duce efectiv mintea sau/și nu suntem capabili să o percepem?

Tu, efectiv, nu iei în calcul nici în cea mai mică măsură posibilele variante cu "dacă".
Tu, efectiv, dezvolți părerile tale sub formă clară de certitudini, care mai degrabă creează ideea de persoană prea sigură pe ea, ceea ce și aduce "la pachet" tendința de îndoială, din partea celorlalți, asupra persoanelor cu "ochelari de cal".
Mie, personal, mai multă încredere îmi inspiră persoanele oarecum îndoielnice decât cele prea sigure pe ele.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 02 Noi 2019, 19:15

curiosul a scris:. . . . .
Par exemple, oare nu cumva mișcarea în câmp gravitațional este de fapt una inerțială?
Caz în care și suporterii cu curbele au dreptate!
Dar oare nu cumva există vreo altă explicație a mișcării inerțiale, care împacă lupul, capra și varza și pe care nu o luăm în calcul pentru că nu ne duce efectiv mintea sau/și nu suntem capabili să o percepem?
.
Prea multa filozifie curiosule. Uite o "definitie" a inertiei din Wikipedia:
N-o fi ea cea venita de la Newton, dar spune ce trebuie:
Inerția este rezistența oricărui corp cu masă la modificarea stării sale de repaus sau de mișcare rectilinie uniformă
atunci când asupra sa nu acționează forțe externe.
Un corp aflat in camp gravitational cum poate fi in miscare inertiala ?
Degeaba ai indoieli.
De forta gravitationala ai auzit, este o forta externa. Miscarea in camp
este o miscare inertiala compusa cu gravitatia, deci nu mai este inertiala
.
Fiindca insusirea de "inertiala" exclude compunerea, prin definitie.
Daca ai urmari firul acesta, ai intelege ce scriu eu.
Dar nu are nici o importanta daca intelegi sau nu. Iar eu imi sustin
punctul de vedere fiindca nu exista contraargumente ci numai
impotrivire generata de încrederea oarba in paradigma existenta.
Speculatiile tale cu privire la "ochelarii de cal" le ignor fiindca ne
cunoastem de multa vreme. Ai mai zis tu si altele.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11202
Puncte : 43921
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 03 Noi 2019, 09:18

curiosul a scris:. . . . .
Tu, efectiv, nu iei în calcul nici în cea mai mică măsură posibilele variante cu "dacă".
Tu, efectiv, dezvolți părerile tale sub formă clară de certitudini, care mai degrabă creează ideea de persoană prea sigură pe ea, ceea ce și aduce "la pachet" tendința de îndoială, din partea celorlalți, asupra persoanelor cu "ochelari de cal".
Mie, personal, mai multă încredere îmi inspiră persoanele oarecum îndoielnice decât cele prea sigure pe ele.
Sunt aspecte care sunt tributare lui "daca", asa cum scriu mereu
despre FOIP. Dar este contraproductiv sa scrii asta in fiecare
raspuns. Insa cine a citit subiectele legate de el mai din timp,
intelege ca are nevoie de o confirmare din partea cercetarii celei
mai avansate.
Alt aspect, cum este convertirea materiei in energie, mi se pare
o eroare evidenta. Eu nu tratez ideea cu "daca" desi toti cei care
au un cuvant de spus o trateaza ca pe o certitudine.
Materia aceea care scientistii o dau lipsa, s-a transformat in eter
material dinamic si le-a scapat printre degete. Se va confirma,
odata cu eterul.
Iar atunci când vad cum sustinatorii paradigmei, in mod constient
sau nu, pun umarul la demolarea mecanicii elementare, sustinand
inertia curba, nu mai pun nici un "daca". Nu este cazul.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11202
Puncte : 43921
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Noi 2019, 11:15

virgil_48 a scris:
Prea multa filozifie curiosule. Uite o "definitie" a inertiei din Wikipedia:
N-o fi ea cea venita de la Newton, dar spune ce trebuie:
Inerția este rezistența oricărui corp cu masă la modificarea stării sale de repaus sau de mișcare rectilinie uniformă
atunci când asupra sa nu acționează forțe externe.
Un corp aflat in camp gravitational cum poate fi in miscare inertiala ?
Dar ce te face să crezi că gravitația este o forță?
Tot pentru că așa scrie pe wiki? Pentru că produce accelerație?
Dar dacă...putem vorbi și despre o accelrație inerțială?
Pentru că în acest caz de accelerație "inerțială", cum ar fi în cazul accelerației din câmpul gravitațional, corpul nu opune rezistență la modificarea stării de mișcare.

Degeaba ai indoieli.
Eu cred că problema ta e că tu nu vrei să ai îndoieli.
Pentru că nu ai nicio certitudine că ce susții tu este adevărat.
Dar ai dreptate, am spus noi multe și tot degeaba, de aici și porțiunea cu ochelarii de cal.
Și de aici, și claritatea nedumeririi dacă tu încerci să demonstrezi că ceilalți sunt orbi sau dacă tu crezi că ceilalți încearcă să te orbească.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 03 Noi 2019, 11:51

curiosul a scris:. . . . .
Dar ce te face să crezi că gravitația este o forță?
Tot pentru că așa scrie pe wiki? Pentru că produce accelerație?
Dar dacă...putem vorbi și despre o accelrație inerțială?
Pentru că în acest caz de accelerație "inerțială", cum ar fi în cazul accelerației din câmpul gravitațional, corpul nu opune rezistență la modificarea stării de mișcare. . . . .
Nu scrie pe wiki ci in toate cartile de fizica. Iar cu atatia "daca"
poti uita pe ce lume te afli. Cu ei vrei sa reformezi mecanica
elemenara ? Tu esti sigur numai de ce a spus Nea ? Fiindca
acolo tragi. Totul este "daca, poate, uneori" ? Adica relativ.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11202
Puncte : 43921
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Noi 2019, 12:28

virgil_48 a scris:
Nu scrie pe wiki ci in toate cartile de fizica.
Iar ce scrie pe wiki este "citat" din cărțile de fizică.
Iar eu cred că ce scrie în cărțile de fizică, cel puțin în ce privește mecanica newtoniană, este scris bine.
Și nu pentru că o iau eu de bună, ci pentru că, repet, sunt chestiuni pe care le pot verifica prin propriile percepții.
Iar cu atatia "daca" poti uita pe ce lume te afli.

Eu cred că oricum habar n-avem pe ce lume trăim exact, din prisma faptului că întotdeauna există o versiune alternativă, dacă schimbi perspectiva din care privești lucrurile.
Cu ei vrei sa reformezi mecanica elemenara ?

Stai un pic, că eu nu vreau să reformez nimic, să ne înțelegem.
Pare cu tu ești cu "moțiunile de cenzură", nu eu.
Tu ești cel care se bate cu pumnul în piept că el știe ce spune, nu eu.
Iar ce am spus eu, este doar varianta cu "dacă", care s-ar putea să nu se știe și care s-ar putea să fie oleacă mai adevărată devât versiunea realității din convingerile mele.

Tu esti sigur numai de ce a spus Nea ?
Et voila, aici apare versiunea ta adevărată, ca și în cazul lui negativ.
Simplul fapt că ai ales să formulezi în exprimarea ta apelativul "Nea", și nu Einstein, spre exemplu, pentru mine reprezintă clar o formă instinctivă de exprimare a unor frustrări interioare.

Fiindca acolo tragi. Totul este "daca, poate, uneori" ? Adica relativ.
Uneori, mai puțin "uneori".
Dar da, eu cred că totul este interpretabil, ceea ce și urcă relativitatea pe podium.
Nu totul se rezumă la logica cu care gândești, iar obiectivitatea cu care raționezi logic este pur și simplu o percepție interioară, personală, nu un aspect universal valabil.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de virgil Lun 04 Noi 2019, 07:34

Referitor la relativitatea masei cu viteza pe intelesul tuturor; sa zicem ca mergi la cules de ciuperci si ai un cos de nuiele la tine si cosul la inceput e gol si are o masa de repaus m0. Apoi incepi sa culegi cate o ciuperca si o pui in cos, si grabesti pasul si culegi din ce in ce mai multe ciuperci, si iar grabesti pasul si culegi si mai multe, dar la un moment dat ajungi la viteza maxima pe care nu o poti depasi, dar gasesti in continuare ciuperci, si le tot culegi, ca ai putea aduna oricat de multe, dar cosul tau cantareste prea mult acum, si este greu sa-l cari pana acasa, asa ca incet incet arunci cate o ciuperca, cosul isi pierde din greutate, dar si tu raresti pasul ca ai obosit, si incet incet te intorci cu o mana de ciuperci acasa. Cand pui cosul pe cantar el este mai greu exact cu masa ciupercilor adunate. Ghicitoare; cine sunt ciupercile si cine e cosul? Very Happy Very Happy Very Happy

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 04 Noi 2019, 08:45

virgil a scris:Referitor la relativitatea masei cu viteza pe intelesul tuturor; sa zicem ca mergi la cules de ciuperci si ai un cos de nuiele la tine si cosul la inceput e gol si are o masa de repaus m0. Apoi incepi sa culegi cate o ciuperca si o pui in cos, si grabesti pasul si culegi din ce in ce mai multe ciuperci, si iar grabesti pasul si culegi si mai multe, dar la un moment dat ajungi la viteza maxima pe care nu o poti depasi, dar gasesti in continuare ciuperci, si le tot culegi, ca ai putea aduna oricat de multe, dar cosul tau cantareste prea mult acum, si este greu sa-l cari pana acasa, asa ca incet incet arunci cate o ciuperca, cosul isi pierde din greutate, dar si tu raresti pasul ca ai obosit, si incet incet te intorci cu o mana de ciuperci acasa. Cand pui cosul pe cantar el este mai greu exact cu masa ciupercilor adunate. Ghicitoare; cine sunt ciupercile si cine e cosul? Very Happy Very Happy Very Happy
Imi pare rau sa spun asa ceva virgil, despre un raspuns al tau, dar asta
este naivitate pentru fraieri, sau o gluma fara acoperire.
Ar fi potrivit daca s-ar mai face adunari pentru popularizarea stiintei
prin caminele culturale.
Poate macar emoticoanele din final sa constituie o raza de speranta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11202
Puncte : 43921
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de virgil Lun 04 Noi 2019, 09:05

virgil_48 a scris:
virgil a scris:Referitor la relativitatea masei cu viteza pe intelesul tuturor; sa zicem ca mergi la cules de ciuperci si ai un cos de nuiele la tine si cosul la inceput e gol si are o masa de repaus m0. Apoi incepi sa culegi cate o ciuperca si o pui in cos, si grabesti pasul si culegi din ce in ce mai multe ciuperci, si iar grabesti pasul si culegi si mai multe, dar la un moment dat ajungi la viteza maxima pe care nu o poti depasi, dar gasesti in continuare ciuperci, si le tot culegi, ca ai putea aduna oricat de multe, dar cosul tau cantareste prea mult acum, si este greu sa-l cari pana acasa, asa ca incet incet arunci cate o ciuperca, cosul isi pierde din greutate, dar si tu raresti pasul ca ai obosit, si incet incet te intorci cu o mana de ciuperci acasa. Cand pui cosul pe cantar el este mai greu exact cu masa ciupercilor adunate. Ghicitoare; cine sunt ciupercile si cine e cosul? Very Happy Very Happy Very Happy
Imi pare rau sa spun asa ceva virgil, despre un raspuns al tau, dar asta
este naivitate pentru fraieri, sau o gluma fara acoperire.
Ar fi potrivit daca s-ar mai face adunari pentru popularizarea stiintei
prin caminele culturale.
Poate macar emoticoanele din final sa constituie o raza de speranta.
Dar n-ai raspuns la ghicitoare. Very Happy

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de curiosul Mier 06 Noi 2019, 22:05

Virgile,
permite-mi, te rog, să mă bag și eu în seamă.
Eu cred că problema nu este tocmai corect exemplificată.
Eu cred că problema ține mai degrabă de accelerarea continuă pentru a ajunge la viteza luminii.
Pentru că, spre exemplu, tu de unde știi că nu te deplasezi deja cu viteza luminii acum?
La nivel de viteză constantă (inerțială) lucrurile decurg ca și cum ai fi în repaus.

Pe de altă parte, care-i treaba cu accelerația?
Spre exemplu, un glonț ieșit pe țeavă mai accelerează?
Sau el accelerează doar pentru scurt timp, în momentul în care se realizează explozia?

Dacă înțelegi exemplul, atunci explicația este asemănătoare fotonului?
Pentru că noi măsurăm, de fapt, viteza fotonului "ieșit din țeavă", dar ce "explozie" anume îl accelerează de la 0 la c ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de curiosul Mier 06 Noi 2019, 22:35

Pentru virgil 48,
virgile,
lucrurile sunt relative pur și simplu pentru că depind de perspectivă.
Cam filozofic, dar în ce privește rațiunea noastră, lucrurile așa stau.

Tu cu ce viteză te deplasezi acum?
Păi...depinde de reper...
Și rațiunea mi-ar spune mie că acel reper face lucrurile relative, nu absolute.
De asta relativitatea, cel puțin aia restrânsă, e ochei.

Mai paradoxal, e relativ faptul că totul este relativ din acest punct de vedere?
Răspuns final, DA!
Nu poți să ai nici măcar o bază concretă în ceea ce privește obiectivismul rațiunii, pentru simplul fapt că rațiunea însăși este fundamentată pe criterii subiective.

Regulile logice sunt pur și simplu consecințe ale modului în care percepem realitatea, mod care nu are o structură obiectivă în niciun caz.

Ceea ce face ca rațiunea însăși să fie subiectivă atât timp cât ieși din spectrul percepțiilor directe.

Concluzia este că fie accepți obiectivismul caracterului relativ al realității, fie accepți subiectivismul modului în care o percepi.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Formula de echivalenta masa-energie  - Pagina 6 Empty Re: Formula de echivalenta masa-energie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum