Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Astazi la 18:08

» OZN in Romania
Scris de CAdi Astazi la 09:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Astazi la 08:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 09:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 03:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Dum 01 Sept 2024, 20:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 06:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 04:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 12:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 00:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 07:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 00:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 19:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 00:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 08:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 23:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 11:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 04:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 10:01

» Constatari
Scris de CAdi Mier 31 Iul 2024, 19:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 09:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 01:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 10:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 07:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 02:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 11:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 00:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Lun 15 Iul 2024, 18:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 23:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 09:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Structura atomului
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi (12260)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan (6170)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen (3910)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
meteor
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 12 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 27 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 1 Invizibil și 26 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Joi 25 Ian 2024, 15:57

Ce este un foton ?

+12
CAdi
theMisuser
WoodyCAD
virgil_48
Adrian Gheorghe
Abel Cavaşi
negativ
gafiteanu
Pacalici
virgil
Bordan
scanteitudorel
16 participanți

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 29 Aug 2015, 03:11

Rezumarea primului mesaj :

Extras   din Wikipedia.
Fotonul, numit și cuantă de lumină, este particula elementară responsabilă pentru toate fenomenele electromagnetice.
Fotonii participă la interacțiunile electromagnetice; toate formele de lumină (nu numai cea vizibilă) se compun din fotoni. Masa de repaus a fotonului este zero; astfel, în absența oricărei interacțiuni viteza fotonului (viteza luminii, c) este aceeași în toate sistemele de referință. Cînd este absorbit fotonul transmite materiei energia, impulsul și momentul său cinetic. Ca toate particulele elementare fotonii au atît proprietăți de corpuscul cît și de undă — prezintă dualismul undă-corpuscul —, în general considerîndu-se că în momentul interacțiunii cu materia fotonii se comportă preponderent ca particule, iar în timpul propagării libere se comportă ca unde. Aceasta problema a fost discutata si de Newton si contemporanii sai.
De cine sunt produsi fotonii ? Prezint  o  fig.  si  intreb  daca  acestia  sunt  fotoni?
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 14ujf35
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos


Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Dum 17 Noi 2019, 04:13

Dacu a scris:
Este vorba cumva despre:..........
Nu. Toata lumea vorbeste de asta, dar nu am vazut nici un experiment simplu (ca la orice ora de fizica), unde difractia sa se produca în vid, pentru ca nu se produce. Dirac a spus ca "Fotonii interfereaza numai cu ei însisi si niciodata cu altii". S-au gasit unii sa afirme ca a doua parte a afirmatiei nu ar fi valida în conditiile existentei unor câmpuri. Afirmatia nu era legata de câmpuri, totusi. Problema asta darâma jumatate din fizica cuantica, dar si principiul lui Huygens, care nu e decât pe jumatate adevarat, dar daca nu au fost de acord cu Dirac... Pot sa le bag în ochi demonstratia, ca tot vor zice ca nu e adevarat...

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Dum 17 Noi 2019, 07:41

negativ a scris:
Dacu a scris:
Este vorba cumva despre:..........
Nu. Toata lumea vorbeste de asta, dar nu am vazut nici un experiment simplu (ca la orice ora de fizica), unde difractia sa se produca în vid, pentru ca nu se produce. Dirac a spus ca "Fotonii interfereaza numai cu ei însisi si niciodata cu altii". S-au gasit unii sa afirme ca a doua parte a afirmatiei nu ar fi valida în conditiile existentei unor câmpuri. Afirmatia nu era legata de câmpuri, totusi. Problema asta darâma jumatate din fizica cuantica, dar si principiul lui Huygens, care nu e decât pe jumatate adevarat, dar daca nu au fost de acord cu Dirac... Pot sa le bag în ochi demonstratia, ca tot vor zice ca nu e adevarat...
Fotonul este un vartej de entitati subfotonice (fotonini). Fiecare farama de foton (fotonin) vibreaza pe ceiasi frecventa cu fotonul. La experimentul celor doua fante trecerea unui foton se face partial prin ambele fante simultan, si partial este absorbit de ecranul fantelor. (depinde de distanta dintre fante si deschiderea lor ). de ce sunt necesari fotonini in aceasta explicatie? pentru ca aceiasi fotoni sunt numiti drept particule de schimb in campul electromagnetic. dar fotonii totdeauna sunt in miscare cu viteza luminii, deci intre placile unui condensator, campul electric ar trebui sa fie format din fotoni, dar cum acestia se deplaseaza cu viteza luminii, inseamna ca placile condensatorului sunt de fapt niste emitatori de fotoni, iar acest lucru ar presupune un consum de energie, ceia ce nu se observa la un camp ststic. Atunci cine este particula de schimb a campului electric? aceasta este acel fotonino, o farama de foton, care este un mic vartej care nu se deplaseaza cu viteza luminii pe o anumita directie ca fotonul, ci mai degraba se comporta ca un gaz ideal care se afla intre o sursa calda si una rece, care reprezinta placile condensatorului. deci am putea spune ca avem fotonini calzi si fotonini reci polarizati intre placa pozitiva si cea negativa a condesatorului. Astfel cand eliberam un electron si un pozitron intre placi, fiecare particula se va accelera spre sursa "calda" sau "rece", adica (+) sau ( - ), adica placa opusa incarcarii electrice a particulei.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12369
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Dum 17 Noi 2019, 08:20

Pe de alta parte, experimentul lui Young efectuat cu electroni ne arata ca si in cazul cand este trimis cate un electron, tot apar franjele de interferenta. deci si electronii sunt de fapt niste norisori de fotonino de o frecventa cel putin egala cu frecventa corespunzatoare lungimii de unda Compton, care pot trece simultan prin ambele fante, asemanator fotonilor.
Desigur aceasta explicatie nu lamureste totul despre electron, ci numai comportarea lui in cazul experimentului celor doua fante. mai jos arat reprezentarea schematica a campului electric si comportarea electronilor in camp;
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Camp_e10
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Camp_d10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Camp_e12

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de mm Mar 19 Noi 2019, 04:50

.  Interesanta discutia despre foton, cel putin in ultimele mesaje. Dar cum arata un foton? Nu prea stiu eu, insa se pare ca, unii stiu. Am dat intamplator peste opera [279 pagini] unui autor, agreat de Mishin. Mi-au atras atentia urmatoarele doua imagini, unde constat o foarte mare similitudine cu analiza si calculele marca virgil:

. Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Foton_12

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Foton_13


.  Pentru cea de-a doua figura, [figurile au iesit pe dos, nu stiu de ce] in textul asociat, calcule conduc la demonstrarea deplasarii spre rosu. adica la formula,

υ = A∙sin{eH∙x/c[(1/σ)∙e−H∙x/c∙(η1∙S − G/c )∙t+ c∙ρ/σ∙H]}

prima data publicata in 1994. "Deplasarea spre rosu" este (c∙ρ/σ∙H ).  Pentru edificare, iata pagina:

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Pru_p110

.  In principal constat ca fotonul grafic coincide cu definitia mishiniana a radiatiei EM din "Roza eterurilor", despre care am mai vorbit. Adica de "covrigei" cu rotatie de infasurare in aceeasi directie cu sensul deplasarii. Pe de alta parte, constat ca literatura de specialitate, eterica -sau tehnica, simplu- e ff avansata fata de ce stim noi pe aici. Mie imi e chiar inaccesibila.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 24027
Data de inscriere : 20/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mar 19 Noi 2019, 07:00

Pentru Virgil : Încearca sa exprimi "roiul" de fotonini sau cum îi numesti, cu ideea de "fond indiscernabil", una din stãrile masei. Ideea e ceva mai complicata si nu am descris-o înca din perspectiva fizica, dar principiul e acelasi. Problema fantelor era despre modelul de interferenta, nu despre natura pariculelor cu care se face experimentul. Deci, reiau : Experimentul Young nu da rezultate în vid. Cineva explica si de ce, cu mijloacele cunoscute, iar documentul se poate gasi aici. Mai clar decât asta, e greu... pâna nu întelegi problema ca mine.
Pentru MM : Îmi pare rau sa-ti spun ca modelele prezentate pentru foton si modelul sau formal sunt caracteristice gazelor, ori eterul nu este un gaz, ci în cel mai bun caz, dupa exprimarea lui Fermi un "gaz ideal complet degenerat". Si chiar stiu cum arata un foton, spre deosebire de propunerea lui Mishin, despre care ti-am motivat mai sus ca e gresita.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de mm Mar 19 Noi 2019, 23:42

.  Nu e (gresita) propunerea lui Mishin caci e propunerea lui Prussov (P. D.). Care are ca recenzenti de carte tot felul de profesori, inclusiv din Berlin, Hamburg, etc. Nivelul matematicii utilizate in carte e ff bun, clasic si international. De aceea il cred pe dansul si mai putin pe tine, negativ. Nu cred ca stie cineva cum arata fotonul, desi afirmi ca tu stii! Presupusul si stiutul sunt diferite dar noi orientalii le mai confundam. Da nu-i bai.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 24027
Data de inscriere : 20/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mier 20 Noi 2019, 04:49

Pentru MM : Ba este bai, pentru ca nici matematica corecta nu e aia pe care o stim cu totii de la scoala.Ce crezi, ca daca profesorii sunt de renume sunt si mai priceputi ? Si care "noi, orientalii" ? Orientalii sunt de la Nistru mai spre est. Si asa sunt amestecati cu de-ai nostri ramasi pe acolo din timpuri imemoriale. Astia din vest sunt de fapt "rebeli" de-astia care au crezut ca sunt mai smecheri decât "buricul centrului", nepoti lenesi si nepriceputi care cred ca bunicii nu sunt buni la nimic desi de la ei au învatat tot ce stiu, exact ca în ziua de azi, fara sa înteleaga ceva, cum era de asteptat. Deci vest europenii sunt nepotii nostri degenerati.  Noi suntem între occidentali si orientali si datorita limbii române, suntem mai destepti decât ei. Ambele tipuri de culturi au radacini adânci în limba înaintasilor nostri care are întelesurile corecte. Nu te mai chinui sa întelegi lucrurile traduse în limba lor. Sunt numai fragmente de întelegere. Nu stiu daca ai urmarit postarile mele de pâna acum, dar când nu am fost sigur am zis ca presupun. De data asta însa sunt mult mai sigur pe ceea ce am aflat, caci se confirma cu ajutorul matematicii completate de mine cu elemente ce au scapat pâna acum cercetatorilor, dar care se regasesc în limba româna ca notiuni distincte.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de mm Mier 20 Noi 2019, 08:08

.  Cand am spus noi orientalii am creat o mica diversiune, intentionat (stiu f bine ce suntem noi), si a functionat ca momeala.
.  Subiectul era altul, Prussov si manualul sau de ~300 de pagini, apreciat si de occidentalii, care ne monitorizeaza si pe noi, esticii. In fond, lumina vine de la rasarit, e normal ca vesticii sa se orienteze spre sursa de lumina, adica spre noi.
. In ce priveste fotonul, nu cred ca stii ce este fotonul, cum arata, etc., eventual pot sa cred ca presupui ca stii. Dar daca-mi arati un desen, proba, dovada, cu fotonul, eventual pot sa-mi schimb parerea.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 24027
Data de inscriere : 20/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mier 20 Noi 2019, 08:24

N-am înteles care e traba cu momeala pe care as fi înghitit-o ... Stii unii pesti sunt asa de mari încât nu sesizeaza nici când înghit barca cu tot cu pescarul ce a aruncat momeala, fiind atrasi de fapt de o prada mai mare ce nu se afla în câmpul de perceptie al pescarului. Cred ca am raspuns pe larg despre parerea mea legata de manualul mentionat. Mai trebuie sa spun ca orice se bazeaza pe calculele matematice actuale, pentru mine nu are prea mare valoare, poate doar asa, ca exercitiu. Si nu-mi pasa ce crezi despre ce stiu, dar am spus pentru ca ai întrebat si e bine sa stii ca undeva e cineva care gândeste total diferit.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de mm Joi 21 Noi 2019, 01:30

.  Te-a momit -nu eu- facilul dezbaterii unui aspect secundar - noi, orientali? In loc sa abordezi subiectul foton, al carui desen l-am reprodus dupa un profesionist.
.  In ciuda afirmatiei tale ca stii ce si cum e un foton, eu nu te (mai) cred pe cuvant si iti solicit(am) niste dovezi, formule, desene, schite, orice dovada. Ca la generalitati eu nu subscriu, nu le consider dovezi.

.  In ce priveste pestii care inghit barca, nu exista asa ceva in realitate, poate in filme. Povestile pescaresti de mai demult, cu pestele-Kit care inghitea o corabie (barca) s-au dovedit mincinoase dupa ce mai tarziu unii i-au numarat fanoanele Kitului si chiar au constatat ca nu inghite decat niste crustacei, numiti krill. Altfel spus, daca barca are doi centimetri, o poate inghiti.


Ultima editare efectuata de catre mm in Joi 21 Noi 2019, 03:01, editata de 1 ori
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 24027
Data de inscriere : 20/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Joi 21 Noi 2019, 01:55

Ce fel de profesionist mai nene ? În idei confuze si absurditati pe care le ascunde în spatele unor calcule ce nu spun nimic ? Sa fim seriosi !
Si da, o barca de doi centimetri, care da si masura pescarului din ea.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de mm Joi 21 Noi 2019, 03:51

. Profesionisti cu scoala. La intrebarea ?ce fel de.
. Incorect si ilogic sa spui, afirmi, crezi ca barca dă dimensiunea pescasrului. E taman invers. Iar in cazul virtual in speta, intr-o barca de 2 cm, in mod evident, nu incape un pescar.

. Revenind la logica, nu cred ca stii ce-i fotonul, pentru ca n-ai dovezi ca ai stii (mai bine decat main-streamul, cum zisesi).
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 24027
Data de inscriere : 20/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Joi 21 Noi 2019, 04:00

Nu am încredere în oameni (si mai ales profesori) care spun "credeti-ma pe mine". Ar trebui sa spuna : daca nu ma credeti, verificati si veniti cu argumentele potrivite pentru pareri contrare. Din pacate în general lumea crede ca astea sunt argumentele : câteva ecuatii. Eu nu cer nimanui sa ma creada, ci doar sa verifice ca alte pareri sunt inconsistente. Credeam ca am lamurit asta pâna acum.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de mm Joi 21 Noi 2019, 04:12

. N-am lamurit nimic. Daca nu vii cu dovezi, tot ce spui e zero. Chiar daca ai bune intentii.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 24027
Data de inscriere : 20/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Vin 22 Noi 2019, 08:52

mm a scris:.  N-am lamurit nimic. Daca nu vii cu dovezi, tot ce spui e zero. Chiar daca ai bune intentii.
Decat o discutie adiacenta, mai bine o analiza directa a fotonului;
Sa presupunem ca avem un foton a carui frecventa este de un ciclu pe secunda. Energia lui este data de; E=h.niu= (m.c.lambda).(niu); in care m este masa electronului, c este viteza luminii, lambda este lungimea de unda compton a electronului,  iar niu este frecventa care am presupus ca este egala cu unu.
Aceiasi valoare a constantei lui Planck h se obtine daca in loc de lungimea de unda Compton pentru electron, calculam o lungime de unda corespunzatoare frecventei de un ciclu pe secunda, iar asta inseamna o lungime de unda de 3.10^ 8 m, iar masa fotonului va fi de;
Mfoton= (m,electr) . (Lambda el) /(Lambda fot)=(0,9.10^-30).(2,42.10^-12)/(3.10*8 )=7,26.10^-51kg;
Iata ca in acest caz masa fotonului are o valoare imposibil de determinat fizic. Dar iata ca folosind relatiile mele de similitudine pentru hipocosmos avem niste subparticule apropiate de aceasta valoare.

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Hipoco12

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Vin 22 Noi 2019, 09:14

Pentru Virgil : Am motive sa cred ca de fapt nu e "masa fotonului", ci mai degraba masa dezlocuita de foton. Ce-ar fi sa analizezi si din perspectiva asta ?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Vin 22 Noi 2019, 11:09

negativ a scris:
Pentru Virgil : Am motive sa cred ca de fapt nu e "masa fotonului", ci mai degraba masa dezlocuita de foton. Ce-ar fi sa analizezi si din perspectiva asta ?
Atunci cum justifici masa relativista a particulelor decat ca o masa suplimentara adaugata la masa de repaus, datorita cresterii energiei particulei, adica de absorbtia de fotoni, care in cazul franarii particulei, fotonii sunt pusi in libertate, adica particula revine la masa de repaus, pierzand aportul de masa adus de fotoni.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Vin 22 Noi 2019, 22:14

Nu e vorba de masa suplimentara, ci de forta necesara pentru a misca o particula cu aceeasi masa. E ca la acceleratia masinilor. Ai nevoie de mai multa forta pentru a o misca mai repede. Asta tine de inertie, care e alt cui în anvelopele teoriei relativitatii si se explica altfel pentru foton, altfel pentru particula.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Vin 22 Noi 2019, 23:25

negativ a scris:
Nu e vorba de masa suplimentara, ci de forta necesara pentru a misca o particula cu aceeasi masa. E ca la acceleratia masinilor. Ai nevoie de mai multa forta pentru a o misca mai repede. Asta tine de inertie, care e alt cui în anvelopele teoriei relativitatii si se explica altfel pentru foton, altfel pentru particula.
Este vorba de echivalenta dintre masa si energie, conform relatiei; h.niu=mc2 asa cum am facut eu echivalenta dintre unitatile de masura electrice cu cele mecanice, a facut Einstein cu mult timp in urma echivalenta dintre energia oscilanta si energia cinetica, dar nu a insistat, sau nu a clarificat acest lucru, astfel ca toata lumea ia drept adevarata masa relativista ca fiind o crestere reala de masa, pe cand ea este o crestere reala de energie, prin cresterea frecventei undei insotitoare De Broglie.Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Relati18

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Vin 22 Noi 2019, 23:39

Nu stiu, nene. Eu am folosit propria conceptie despre aceste probleme si nu prea ma intereseaza ce au spus altii, pot fi dati cu aur pe ei. Faptul ca am raspunsuri la unele neclaritati din fizica si matematica nu se datoreaza analizei a ceea ce se presupune ca e corect, ci asupra a ceea ce exista. Oricum, energia e o marime sintetica si se masoara în ergi. Puterea, forta si altele cu care e confundata energia, au alte unitati de masura, ce toate pot fi transformate destul de simplu în ergi.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Vin 22 Noi 2019, 23:50

Din analiza vectoriala a relatiei lui Einstein pe care am mai aratat-o rezulta clar ca masa nu creste ca substanta, ci are loc o reasezare a pasului traiectoriei elicoidale a punctelor materiale a acesteia.
https://drive.google.com/open?id=1cRVbp7hrKMilmmVyHT5MPJLvIDASJ_W1

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 23 Noi 2019, 00:42

Tot asa cum toti oamenii sunt egali ca lungime-inaltime, greutate, forta, culoare, inteligenta, miros, potenta sexuala, etc.
Oameni nu sunt relativi. Ni se pare noua ca oameni sunt deosebiti.
Relativitatea lui Einstein a fost o mare prostie.
Toti fotonii sunt egali. Numai ca unii sunt mai egali decat altii.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Sam 23 Noi 2019, 03:36

gafiteanu a scris:Tot asa cum toti oamenii sunt egali ca lungime-inaltime, greutate, forta, culoare, inteligenta, miros, potenta sexuala, etc.
Oameni nu sunt relativi. Ni se pare noua ca oameni sunt deosebiti.
Relativitatea lui Einstein a fost o mare prostie.
Toti fotonii sunt egali. Numai ca unii sunt mai egali decat altii.
Cu asta nu convingi pe nimeni ca stii ce inseamna un foton.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mar 03 Dec 2019, 21:12

virgil a scris:
negativ a scris:
Nu e vorba de masa suplimentara, ci de forta necesara pentru a misca o particula cu aceeasi masa. E ca la acceleratia masinilor. Ai nevoie de mai multa forta pentru a o misca mai repede. Asta tine de inertie, care e alt cui în anvelopele teoriei relativitatii si se explica altfel pentru foton, altfel pentru particula.
Este vorba de echivalenta dintre masa si energie, conform relatiei; h.niu=mc2 asa cum am facut eu echivalenta dintre unitatile de masura electrice cu cele mecanice, a facut Einstein cu mult timp in urma echivalenta dintre energia oscilanta si energia cinetica, dar nu a insistat, sau nu a clarificat acest lucru, astfel ca toata lumea ia drept adevarata masa relativista ca fiind o crestere reala de masa, pe cand ea este o crestere reala de energie, prin cresterea frecventei undei insotitoare De Broglie.Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Relati18

Si totusi fotonul are impuls I=h.niu/c ; adica se comporta ca o particula. Insa fotonul este o suprapunere de efecte a doua campuri, electric si magnetic care oscileaza in faza, in doua planuri perpendiculare, ce se rotesc in jurul axei de propagare. Insa stim ca liniile de forta ale campului electric nu interactioneaza in nici un fel cu liniile de forta ale campului magnetic, si cum liniile campului magnetic sunt inchise, ele nu pot transmite un impuls. Atunci responsabil cu transmiterea impulsului se face doar campul electric al carui linii de forta sunt deschise, si fac legatura dintre un maxim si un minim. Acest lucru imi intareste convingerea ca sarcina electrica a electronului poate fi exprimata ca un impuls.Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Sarcin10

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mar 03 Dec 2019, 22:06

E adevarat ca cei mai multi vad echivalenta asta ca pe o egalitate, desi e ca si cum ai compara mere cu pere. Dar pare mai putin important pentru mine acum. Afirmatiile de mai sus sunt corecte, dar pe mine ma intereseaza cum vezi tu "cuanta generatoare". Nu îmi trebuie calcule, ci o descriere a modului în care crezi ca se produce. Am deja un model de generare al fotonului, dar el se bazeaza doar pe emiterea sa de catre o particula. Mai am doua modele înca neclarificate (în conditii diferite) din care unul pare mai aproape de ideea ta de "cuanta generatoare".

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Dec 2019, 10:41

negativ a scris:
E adevarat ca cei mai multi vad echivalenta asta ca pe o egalitate, desi e ca si cum ai compara mere cu pere. Dar pare mai putin important pentru mine acum. Afirmatiile de mai sus sunt corecte, dar pe mine ma intereseaza cum vezi tu "cuanta generatoare". Nu îmi trebuie calcule, ci o descriere a modului în care crezi ca se produce. Am deja un model de generare al fotonului, dar el se bazeaza doar pe emiterea sa de catre o particula. Mai am doua modele înca neclarificate (în conditii diferite) din care unul pare mai aproape de ideea ta de "cuanta generatoare".
Cred ca trebuie mai intai sa vedem cum arata o unda laser, pentru ca o cuanta generatoare este tot o unda EM, de o frecventa superioara peste 10^20 hz/s. Unda laser se produce in doua etape; prima etapa presupune ca un atom sa fie excitat de o alta unda electromagnetica, excitatie ce consta in saltul unui electron de pe o orbita mai apropiata de nucleu, pe o orbita mai departata de nucleu. Astfel creste energia potentiala a electronului si de fapt a intregului atom. Atomul este ca un instrument muzical, ca o vioara ale carei coarde vibreaza pe anumite frecvente acordate pe frecventa nucleului astfel incat nici o radiatie nu paraseste atomul. In momentul cand atomul este expus la o radiatie EM externa, spunem ca se produce un pompaj energetic, adica electronii sar pe alte orbite corespunzatoare excitatiei primite. In etapa a doua, inceteaza pompajul exterior, iar electronii revin pe orbitele initiale de dinanitea excitatiei. Iata ca acum este momentul important cand se emite unda laser, a carei lungime de unda se poate calcula cu relatiile lui Balmer, Pashen, sau Phound. (nu stiu daca am scris corect numele). Studiind aceste relatii vedem ca intervine o constanta numita constanta lui Rydeberg, care de fapt reprezinta lungimea de unda fundamentala a atomului de hidrogen. (aceasta afirmatie imi apartine, si am descoperit-o folosind relatiile de similitudine intre micro si macrocosmos.) De fapt electronul la trecerea lui de pe un strat energetic pe altul strabate spatiul intraatomic dintre cele doua orbite, sau dintre cei doi orbitali ca sa fiu in ton cu fizica actuala. La traversarea acestui spatiu care este structurat ca foile de ceapa cu frecvente diferite, se produce un fel de " bang sonic" o " violare" a spatiului de un electron care nu este acordat pe frecventa spatiului pe care il traverseaza, emitand o unda care are frecventa egala cu diferenta dintre frecventa mediului intraatomic si frecventa undei De Broglie care insoteste electronul.
Iata deci ca unda electromagnetica se produce ca urmare a adaptarii frecventei undei De Broglie a electronului, care este un fel de "atmosfera" a electronului, la frecventa spatiului intraatomic care este un fel de "atmosfera" a nucleului. dar ce sunt aceste " atmosfere" ? sunt campurile electromagnetice incojuratoare formate din "fotonini" care sunt ca moleculele din aer (oxigen, azot, hidrogen. etc) care oscileaza pe frecvente proprii si diferite, fiind stratificate ca foile de ceapa, dupa frecventele lor proprii. Neadvertenta intre frecventa proprie a electronului cu frecventa spatiului nuclear are ca rezultat eliminarea diferentei de frecventa (energie) printr-o "bula" de fotonini care oscileaza pe diferenta celor doua frecvente, dar aceasta "bula" de fotonini are miscarea spiralata a electronului, care revine pe orbita mai apropiata de nucleu.
Deci cuanta generatoare, seamana cu o "bula de fotonini" care oscileaza in faza pe o frecventa, rotindu-se in jurul axei de deplasare, si care este expulzata cu viteza luminii din spatiul intraatomic, in spatiul cosmic, adica un fel de vortex elicoidal.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Dec 2019, 11:23

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Fotonu10

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 04 Dec 2019, 12:02

Un "foton" este o idee in constiinta.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 982
Puncte : 15908
Data de inscriere : 24/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Dec 2019, 20:52

Forever_Man a scris:Un "foton" este o idee in constiinta.
Este, ca si cum as spune eu despre tine ca esti o idee in constiinta mea. Desigur, dar este suficient ca sa te descriu? ar trebui sa scriu o biblioteca intreaga ca sa pot spune ce este un om. Se pare ca si despre foton se poate scrie tot o biblioteca.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Dacu Mier 04 Dec 2019, 21:29

Forever_Man a scris:Un "foton" este o idee in constiinta.
Ce este conștiința? Question Exclamation Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 04 Dec 2019, 23:40

Dacu a scris:
Ce este conștiința? Question Exclamation Idea

Culori, sunete, gusturi, emotii, ganduri, etc.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 982
Puncte : 15908
Data de inscriere : 24/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Dec 2019, 06:57

Pentru Virgil : în esenta descrii aceeasi modalitate de producere a fotonului pe care am detaliat-o si eu mai bine. Speram sa gasesc o idee cumva diferita, dar cred ca te împiedica oarecum felul în care crezi ca sunt fotonii. Oricum nu e vorba de "vortexuri", desi formal ar semana. Afirmatia despre constanta Rydberg despre care spui ca reprezinta chiar lungimea de unda fundamentala a atomului de hidrogen, are o explicatie destul de simpla. Am "schemele" de functionare clarificate pentru foton, electron, proton si atomul de hidrogen (cu câte trei reprezentari pentru fiecare). Totusi, cum au ajuns sa se formeze, înca îmi scapa, pentru ca mai întâi, în conditiile cosmice pe care le-am dedus, ar trebui sa se formeze atomul de hidrogen, celelalte fiind componente si fotonul particula de schimb. Ma mai gândesc... desi teoretic pare simplu si practic la fel, relatia matematica folosita pâna aici, pare sa nu mai fie utila.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 12 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum