Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 01:42

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
CAdi (11928)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
curiosul (6652)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Razvan (6162)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
eugen (3786)
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Pacalici
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
CAdi
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
curiosul
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Dacu
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Razvan
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
virgil
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
meteor
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
gafiteanu
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
scanteitudorel
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
curiosul
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
virgil_48
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
virgil
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Forever_Man
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
eugen
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Dacu
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Bordan
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Forever_Man
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
virgil
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
virgil_48
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
Dacu
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 
eugen
Definirea infinitului Vote_lcapDefinirea infinitului Voting_barDefinirea infinitului Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 28 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 28 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Definirea infinitului

+3
Dacu
Abel Cavaşi
meteor
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Definirea infinitului Empty Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mar 04 Dec 2012, 23:41

Cine are o definire (completa si riguroasa), sau ceva incercari de a defini ce e infinitul (mic si mare), sa posteze aici.

Infinitul cel mic, e ceva care e permament foarte aprope de 0 (de nimic).

Ce stim de mici este ca: infinitul (mare) este fara sfirsit, nemarginit, de necuprins.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 05 Dec 2012, 08:13

Da, fain subiect. Hai să încerc eu...

Infinit, ca şi adjectiv, înseamnă nelimitat. Infinit, ca şi substantiv, înseamnă valoare nelimitată.

O mulţime are o infinitate de elemente dacă este echipotentă cu o submulţime strictă a sa şi reciproc.

Infinitul mic este inversul infinitului mare.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 05 Dec 2012, 09:19, editata de 2 ori (Motiv : Am adăugat "strictă")
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Dacu Mier 05 Dec 2012, 09:13

Chiar dacă în matematică infinitul mic este acceptat ca fiind ceva foarte mic tinzând la zero asta nu are legătură cu noţiunea de infinit si deci nu putem vorbi decât despre infinit şi nicidecum despre infinit mic şi despre infinit mare.În concluzie nu putem vorbi decât despre infinit iar infinitul din punct de vedere matematic este ceea ce nu poate fi atins de niciun număr de semn negativ atunci când vorbim despre Definirea infinitului Mimetex şi nu poate fi atins de niciun număr de semn pozitiv atunci când vorbim despre Definirea infinitului Mimetex.


Ultima editare efectuata de catre Dacu in Mier 05 Dec 2012, 09:20, editata de 1 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Dacu Mier 05 Dec 2012, 09:18

Abel Cavaşi a scris:Infinitul mic este inversul infinitului mare.
Care este valoarea aşa zisului infint mic şi care este valoarea aşa zisului infinit mare şi ce relaţie matematică poate exista intre aşa zisul infint mic şi aşa zisul infinit mare? Question

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 05 Dec 2012, 09:23

Dacu a scris:
Abel Cavaşi a scris:Infinitul mic este inversul infinitului mare.
Care este valoarea aşa zisului infint mic şi care este valoarea aşa zisului infinit mare şi ce relaţie matematică poate exista intre aşa zisul infint mic şi aşa zisul infinit mare? Question
Ce înseamnă „care”? Ce înseamnă „este”? Ce înseamnă „valoare”? Ce înseamnă „aşa”? ...
Să fim serioşi... Există o limită la care uneori trebuie să ne oprim ca să nu discutăm discuţii.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Razvan Mier 05 Dec 2012, 10:46

meteor a scris:
Infinitul cel mic, e ceva care e permament foarte aprope de 0 (de nimic).
Ce stim de mici este ca: infinitul (mare) este fara sfirsit, nemarginit, de necuprins.
După exprimarea ta, presupun că vrei să te referi la noţiunile din fizică, respectiv la universul mic (microcosmosul) şi universul mare (macrocosmosul), pentru că strict matematic sunt folosite noţiunile de .
Sub acest aspect putem spune că ambele cazuri () reprezintă condiţii la limită în descrierea unor fenomene fizice.


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33165
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mier 05 Dec 2012, 10:55

Nu Razvan, m-am referit doar strict la notiunile de matematica.

Anume, acele operatii/ legi care noi stim la numere, nu mai merg aici:
- inf+inf<>2inf;
- Paradoxul lui Hilbert - Hotelul infinit
- limitile(nedefinitiile);
etc.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Dacu Mier 05 Dec 2012, 14:17

Abel Cavaşi a scris:
Dacu a scris:
Abel Cavaşi a scris:Infinitul mic este inversul infinitului mare.
Care este valoarea aşa zisului infint mic şi care este valoarea aşa zisului infinit mare şi ce relaţie matematică poate exista intre aşa zisul infint mic şi aşa zisul infinit mare? Question
Ce înseamnă „care”? Ce înseamnă „este”? Ce înseamnă „valoare”? Ce înseamnă „aşa”? ...
Să fim serioşi... Există o limită la care uneori trebuie să ne oprim ca să nu discutăm discuţii.
Întrebările mele au fost şi cred că sunt în continuare pertinente deoarece eu consider corecte următoarele:
În matematica nu există infinit mic şi infinit mare dar există minus infinit şi plus infinit ca fiind ceva de neatins de orice număr.Există noţiunea de element infinit mic notat de exemplu cu Definirea infinitului Mimetex în cazul elementelor liniare,Definirea infinitului Mimetex în cazul elementelor de suprafaţă şi Definirea infinitului Mimetex în cazul elementelor de volum într-un sistem de axe de coordonate Definirea infinitului Mimetex.Eu nu am auzit în matematică de infinit mare şi nici de element infinit mare,eu am auzit de minus infinit,plus infinit şi de element infinit mic.
Se pare că am produs o oarecare supărare cu întrebările mele căci văd o reacţie care mă face să cred că este bine ca eu să încep replicile mele cu "Fără supărare...." şi să sfârşesc aceiaşi replică cu "Mulţumesc!". Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 05 Dec 2012, 15:09

Dacu a scris:Întrebările mele au fost şi cred că sunt în continuare pertinente deoarece
Întrebările tale ar fi fost corecte doar dacă nu le ştiai răspunsul. Altfel trebuie considerate tendenţioase şi inutile.
eu consider corecte următoarele:
Aşa se face, se spune ceea ce se gândeşte, nu se pun întrebări tendenţioase la care se cunoaşte răspunsul deja.

[Offtopic]

Se pare că am produs o oarecare supărare cu întrebările mele căci văd o reacţie care mă face să cred că este bine ca eu să încep replicile mele cu "Fără supărare...." şi să sfârşesc aceiaşi replică cu "Mulţumesc!". Rolling Eyes
Prostii! Ţi-am şters comentariul respectiv pentru că nu mai era necesar, din moment ce te-ai cuminţit.
[/Offtopic]
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mier 05 Dec 2012, 15:31

Dacu a scris:
Abel Cavaşi a scris:
Dacu a scris:
Abel Cavaşi a scris:Infinitul mic este inversul infinitului mare.
Care este valoarea aşa zisului infint mic şi care este valoarea aşa zisului infinit mare şi ce relaţie matematică poate exista intre aşa zisul infint mic şi aşa zisul infinit mare? Question
Ce înseamnă „care”? Ce înseamnă „este”? Ce înseamnă „valoare”? Ce înseamnă „aşa”? ...
Să fim serioşi... Există o limită la care uneori trebuie să ne oprim ca să nu discutăm discuţii.
Întrebările mele au fost şi cred că sunt în continuare pertinente deoarece eu consider corecte următoarele:
În matematica nu există infinit mic şi infinit mare dar există minus infinit şi plus infinit ca fiind ceva de neatins de orice număr.Există noţiunea de element infinit mic notat de exemplu cu Definirea infinitului Mimetex în cazul elementelor liniare,Definirea infinitului Mimetex în cazul elementelor de suprafaţă şi Definirea infinitului Mimetex în cazul elementelor de volum într-un sistem de axe de coordonate Definirea infinitului Mimetex.Eu nu am auzit în matematică de infinit mare şi nici de element infinit mare,eu am auzit de minus infinit,plus infinit şi de element infinit mic.
Se pare că am produs o oarecare supărare cu întrebările mele căci văd o reacţie care mă face să cred că este bine ca eu să încep replicile mele cu "Fără supărare...." şi să sfârşesc aceiaşi replică cu "Mulţumesc!". Rolling Eyes
Da zile cum vrei. Poti sa le chemi si badea Gheorghe si badea Vasile.

Daca ai sa intelegi pe +inf la fel il intelegi si pe -inf.

Cum rezolvi tu Paradoxul lui Hilbert, numai... te rog... la subiect, discutii la infinit si certuri cu apa chioara nu ti le sustin.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mier 05 Dec 2012, 15:50

Dacu a scris:
Se pare că am produs o oarecare supărare cu întrebările mele căci văd o reacţie care mă face să cred că este bine ca eu să încep replicile mele cu "Fără supărare...." şi să sfârşesc aceiaşi replică cu "Mulţumesc!". Rolling Eyes
Mie niciodata nu ma supara intrebarile/explicatiile puse normal, si mai ales cele care nu plac urechii sa le auda.

Ok, fie poate nu a fost buna exprimarea.
Pe viitor cred ca ar fi bine acea observata de tine.

Rezolvarea subiectului ai ?!

Supararea vine de acolo, ca tu te ascunzi deseori in tufis cind ceva concret ti s-ar adresa.
Cind gasesti un ceva contrar, o taraganezi cu aia de ameteste lumea prin prejur pina moare bounce .
Concret la subiect, nu chilometri de pagini...
Omuldinluna, curiosul scurt si la subiect si-au expus parerile [la celalalt subiect] , NU intrebari/expuneri ...uragane..

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Joi 06 Dec 2012, 10:36

Mdeeea...


- ??

Daca ar fi adevarata, atunci formula arata ce legatura ar fi intre: inf si PI -??

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Joi 06 Dec 2012, 11:25

Asa se pare ca e mai bine :

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Lun 15 Apr 2013, 13:32

Infinitul este multimea tuturor multimilor care rezolva paradoxul lui Russel.
Deoarece m-a preocupat candva aceasta problema, am ajuns la niste concluzii.
Insa ,aici este o intrebare legata de infinit, asa ca ma rezum la "definitia" din introducere.

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13585
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de omuldinluna Lun 15 Apr 2013, 13:43

Văd că s-a mai discutat despre paradoxul lui Hilbert și aș vrea să fac un comentariu. Nu cred că este nimic ”de rezolvat” acolo, pentru că deși este numit paradox, nu conduce la o contradicție.

Concluzia exemplului, exprimată prin faptul că un hotel cu o infinitate numărabilă de camere, toate ocupate, poate acomoda o infinitate numărabilă de turiști suplimentari, este un fel plastic de a prezenta un rezultat matematic bine cunoscut, anume că atunci când vorbim de mulțimi numărabile, o submulțime netrivială (adică diferită de mulțimea vidă sau mulțimea în care este inclusă) poate avea la fel de multe elemente ca mulțimea din care este extrasă.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30050
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Lun 15 Apr 2013, 14:15

Insa paradoxul lui Hilbert punea problema gasirii unei camere libere intr-un hotel cu o infinitate de locuri, toate ocupate.

_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13585
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de omuldinluna Lun 15 Apr 2013, 14:47

Și eu ți-am spus că nu e nici o problemă, deoarece locurile fiind infinite, le poți pur și simplu schimba etichetarea. Așa cum este dat un exemplu pe wikipedia, deși toate locurile sunt ocupate, poți muta ocupantul camerei cu numărul n în camera cu numărul 2n, astfel încât să eliberezi toate camerele impare. Nu este absolut nici o contradicție sau problemă de rezolvat aici.

Proprietatea fundamentală a unei mulțimi numărabile este că poate fi pusă într-o corespondență biunivoică față de mulțimea numerelor naturale, adică fiecărui element al mulțimii tale îi corespunde îi corespunde unic un număr natural, și toate numerele naturale au câte un element corespondent. De aici și posibilitatea de a face această joacă.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30050
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Lun 15 Apr 2013, 16:02

omuldinluna a scris:
Concluzia exemplului, exprimată prin faptul că un hotel cu o infinitate numărabilă de camere, toate ocupate, poate acomoda o infinitate numărabilă de turiști suplimentari,
"O infinitate numarabila de camere" - poate fi asa ceva ?!
"O infinitate numarabila de camere, toate ocupate" - si asa ceva poate fi ?!

Compararea infinitilor, poate ca este corect. Insa numararea infinitilor, si completarea camerelor (la numar fiind infinit) complet, presupun ca e gresit.


meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de omuldinluna Lun 15 Apr 2013, 16:39

Exemplul cu hotelul este doar o ilustrare a ideilor matematice Laughing.

In realitate un hotel infinit de mare nu exista. Dar daca ar exista, si ar fi vorba de un infinit numarabil, ai putea face smecheria cu turistii.

Uite alt exemplu, ca sa intelegi ce vreau sa spun. Ai o infinitate numarabila de mere, de oferit la turisti. Toate merele sunt deja rezervate, dar turisti iti tot vin. Poti sa le oferi si nou sositilor cate un mar, pe exact acelasi principiu. Schimb rezervarea cu numarul n, o treci in numarul 2n, pe noii doritori ii etichetezi cu numere impare si toata lumea e multumita si cu burta plina.

Intrebarea e, o sa ai vreodata o infinitate de mere? Nu. Dar daca ai avea, ai putea face asta.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30050
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Lun 15 Apr 2013, 18:04

omuldinluna a scris: Așa cum este dat un exemplu pe wikipedia, deși toate locurile sunt ocupate, poți muta ocupantul camerei cu numărul n în camera cu numărul 2n, astfel încât să eliberezi toate camerele impare. Nu este absolut nici o contradicție sau problemă de rezolvat aici.
Aveti dreptate.Si tot acolo se spune ca este un paradox nu in sensul ca implica o contradictie logica, ci in sensul ca se demonstreaza un rezultat contra-intuitiv care este probabil adevarat.
Insa solutiile de demonstrare a paradoxului lui Hilbert "imping" problema noastra spre mai multe "niveluri" de infinit.
Iar ideea de adauga la infinit +1 , nu ma ajuta sa inteleg definitia infinitului.


Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13585
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Lun 15 Apr 2013, 20:53

Syntax a scris:
omuldinluna a scris: Așa cum este dat un exemplu pe wikipedia, deși toate locurile sunt ocupate, poți muta ocupantul camerei cu numărul n în camera cu numărul 2n, astfel încât să eliberezi toate camerele impare. Nu este absolut nici o contradicție sau problemă de rezolvat aici.
Aveti dreptate.Si tot acolo se spune ca este un paradox nu in sensul ca implica o contradictie logica, ci in sensul ca se demonstreaza un rezultat contra-intuitiv care este probabil adevarat.
Insa solutiile de demonstrare a paradoxului lui Hilbert "imping" problema noastra spre mai multe "niveluri" de infinit.
confused
la general nu inteleg ce vorbesti, spre exemplu ce o mai fi: "Insa solutiile de demonstrare a paradoxului lui Hilbert "imping" problema noastra spre mai multe "niveluri" de infinit."

Ceva mi se pare ca esti un untilizator mai vechi ..

Syntax a scris:
Iar ideea de adauga la infinit +1 , nu ma ajuta sa inteleg definitia infinitului.
Cum adica: " ideea de adauga la infinit +1 " ?


meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Lun 15 Apr 2013, 21:36

omuldinluna a scris:Exemplul cu hotelul este doar o ilustrare a ideilor matematice Laughing.

In realitate un hotel infinit de mare nu exista. Dar daca ar exista, si ar fi vorba de un infinit numarabil, ai putea face smecheria cu turistii.
Prin faptul ca ai spus ca ceva infinit e mai degraba un experiment mental, ai cazut iaras in picioare din copac, ca in majoritatea cazurilor, Laughing
Nu pot pricepe cum o infinitate de ceva (camere, mere, etc.) poate fi completata (camerele hotelului cu turisti, spre exemplu).
"Toate camerele unui hotel, care sunt infinite, sa fie toate complete cu turisti"
omuldinluna a scris:
Uite alt exemplu, ca sa intelegi ce vreau sa spun. Ai o infinitate numarabila de mere, de oferit la turisti. Toate merele sunt deja rezervate, dar turisti iti tot vin.
Cum ar putea fi ca multimea infinitata de mere sa fie rezervata turistilor, confused
omuldinluna a scris: Poti sa le oferi si nou sositilor cate un mar, pe exact acelasi principiu. Schimb rezervarea cu numarul n, o treci in numarul 2n, pe noii doritori ii etichetezi cu numere impare si toata lumea e multumita si cu burta plina.

Intrebarea e, o sa ai vreodata o infinitate de mere? Nu. Dar daca ai avea, ai putea face asta.
Adica aceasta vreai sa spui :

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de omuldinluna Lun 15 Apr 2013, 22:10

Nu-ţi face griji, ştiu să cad cu tumbă, ca să nu mă stric Laughing .

Deci toată şmecheria e să înţelegi că acelea sunt doar exemple care să ilustreze un adevăr matematic. Să presupunem că ai un hotel cu o infinitate numărabilă de camere. Atunci ai aşa: camera 1, camera 2, camera 3, camera 4, ..., camera 257, camera 258, ..., camera 23435679 şi tot aşa. Şirul nu se opreşte niciodată.

Toate camerele sunt ocupate, dar dacă vine un turist în plus, îl muţi pe cel din camera 1 în camera 2, pe cel din camera 2 în camera 3 şi tot aşa, deoarece oricare ar fi n numărul camerei, există o cameră cu numărul n+1. Şi uite aşa, poţi să faci loc pentru oricât de mulţi turişti doreşti.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30050
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Lun 15 Apr 2013, 23:02

omuldinluna a scris:Nu-ţi face griji, ştiu să cad cu tumbă, ca să nu mă stric Laughing .
Nu imi fac griji, ca stiu ca pisoii (vulpoii) profeionisti, ce nu ai face, tot nu ii strici, cat
Laughing
omuldinluna a scris:
Deci toată şmecheria e să înţelegi că acelea sunt doar exemple care să ilustreze un adevăr matematic. Să presupunem că ai un hotel cu o infinitate numărabilă de camere. Atunci ai aşa: camera 1, camera 2, camera 3, camera 4, ..., camera 257, camera 258, ..., camera 23435679 şi tot aşa. Şirul nu se opreşte niciodată.

Toate camerele sunt ocupate, dar dacă vine un turist în plus, îl muţi pe cel din camera 1 în camera 2, pe cel din camera 2 în camera 3 şi tot aşa, deoarece oricare ar fi n numărul camerei, există o cameră cu numărul n+1. Şi uite aşa, poţi să faci loc pentru oricât de mulţi turişti doreşti.
In tot aceasta vad o contradictie.

- Pe de o parte spui ca tot intregul numar infinit (de camere sau ce o fi) este ocupat complet [ceea ce mi se pare cam gresit spus].
- Pe de alta parte, la acea perputare din cel cu camera n in camera n+1, rezulta ca mai sunt locuri libere, ceea ce contrazice primul caz.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Lun 15 Apr 2013, 23:11

Fie ca am un semiplan cu cerculete toate de aceeasi raza.

Initial toate cerculetele au culoarea rosie.

Eu ma apuc si colorez toate cerculetele rosii in verzi.

Intrebare:
- E corect a spune ca am coloroat tot infinitul de cerculete de culoare rosie in verde ?!

- Dupa ce am spus ca am colorat toate cerculetele in verde, e corect a spune ca mai ramin cerculete rosii ?!

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25213
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Mar 16 Apr 2013, 10:53

meteor a scris:Fie ca am un semiplan cu cerculete toate de aceeasi raza.
Initial toate cerculetele au culoarea rosie.
Dupa ce am spus ca am colorat toate cerculetele in verde, e corect a spune ca mai ramin cerculete rosii ?!
Dar e corect sa spui ca ai un semiplan cu toate cerculetele de culoare rosie?
Daca afirmatia este adevarata inseamna ca aveti un plan nu un semiplan.(contradictie)
Asa cum se spunea in wikipedia , solutiile prin care s-a incercat sa fie explicat paradoxul lui Hilbert s-au bazat pe stabilirea mai multor "nivele" de infinituri.(tip piramida)
Din acest motiv am spus ca definirea infinitului se confrunta cu o problema de genul : un infinit poate fi format din mai multe infinituri?(o infinitate de infinituri)
Totodata, adaugarea unui turist , ar conduce la eliberarea camerei 1 si mutarea turist 1 in camera 2 , apoi turist 2 mutat in camera 3 ...etc
pana ajung la turist n care e mutat in camera n+1.
Desi in acest moment exista o camera libera pentru noul turist, faptul ca la infinitatea de camere a hotelului am "adaugat" o camera echivaleaza cu infinit+1 si spuneam ca acest lucru nu ma ajuta sa dau o definitie infinitului.




Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13585
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de omuldinluna Mar 16 Apr 2013, 12:11

Către meteor:

1. Legat de contradicția semnalată de tine

Ea nu există deoarece numărul de camere nu este finit. Dacă aveai un număr finit de camere, atunci nu puteai să acomodezi un turist suplimentar fără să dai pe cineva afară, deci afirmația că i-ai păstrat pe toți cu hotelul complet ocupat, dar ai mai băgat încă unul, era intr-adevăr greșită. Însă, numărul infinit este diferit, tocmai în acest sens. Poți să faci o translație cu o cameră pentru toți ocupanții, în registru, tocmai pentru că registrul nu are capăt.

2. Legat de exemplul cu cercurile

Ai o infinitate numărabilă de cercuri roșii. Te apuci să le colorezi cu verde. Colorezi cercul 1, cercul 2, cercul 3, ...., cercul 548686, ... . Oricât de multe cercuri ai colora cu verde, în virtutea faptului că ai un număr infinit de cercuri, o să rămâi cu la fel de multe de cercuri roșii ca la început! De ce? Să presupunem că ai colorat 50 de cercuri cu verde. Cercul 51, încă roșu, îl faci cercul 1, cercul 52 îl faci 2, și tot așa reetichetezi tot șirul de cercuri roșii. Din moment ce acesta era infinit de la bun început, infinit a rămas și acum, deci este la fel de mare ca șirul inițial. O să devină și șirul de cercuri verzi la fel de mare? La limită da, după ce ai colorat o infinitate de cercuri. Poți să faci aceeași șmecherie cu paritatea: iei cercurile roșii, și pe toate cele cu număr impar le faci verzi. Într-un final, din numărul infinit de cercuri roșii, o să obții la fel de multe cercuri verzi, și la fel de multe cercuri roșii, ca în șirul inițial care era făcut numai din cercuri roșii. Așa merge infinitul numărabil.

Infinitul nenumărabil e și mai drăcos ca acesta.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30050
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de virgil Mar 16 Apr 2013, 12:46

Nu cred ca exista o definitie a infinitului pentru ca mintea noastra este structurata sa defineasca numai lucruri finite. Nici nu merita sa ne batem capul cu o astfel de definitie. Din punct de vedere matematic semnul de infinit cu plus sau minus rezolva toate problemele.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Mar 16 Apr 2013, 12:51

virgil a scris:Nu cred ca exista o definitie a infinitului pentru ca mintea noastra este structurata sa defineasca numai lucruri finite. Nici nu merita sa ne batem capul cu o astfel de definitie. Din punct de vedere matematic semnul de infinit cu plus sau minus rezolva toate problemele.
Atunci de ce mintea noastra este structurata sa gandeasca infinit?

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13585
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de virgil Mar 16 Apr 2013, 21:25

Atunci de ce mintea noastra este structurata sa gandeasca infinit?
Mintea noastra doar isi pune intrebari despre infinit. De fapt, se pare ca infinitul nici nu exista in realitate, deoarece daca admitem teoria B-B a nasterii universului, vedem ca universul este atat de mare incat este nemasurabil, dar totusi este finit, si in continua expansiune.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Definirea infinitului Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum