Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil_48 Ieri la 23:14

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Ieri la 22:35

» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil_48 Ieri la 18:56

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 18:05

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Mier 15 Mai 2024, 14:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Mar 14 Mai 2024, 19:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 22:17

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:52

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:09

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 13:53

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12207)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi (11968)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48 (11237)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen (3797)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
meteor
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 6 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 9 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 9 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este un foton ?

+12
CAdi
theMisuser
WoodyCAD
virgil_48
Adrian Gheorghe
Abel Cavaşi
negativ
gafiteanu
Pacalici
virgil
Bordan
scanteitudorel
16 participanți

Pagina 6 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 29 Aug 2015, 14:11

Rezumarea primului mesaj :

Extras   din Wikipedia.
Fotonul, numit și cuantă de lumină, este particula elementară responsabilă pentru toate fenomenele electromagnetice.
Fotonii participă la interacțiunile electromagnetice; toate formele de lumină (nu numai cea vizibilă) se compun din fotoni. Masa de repaus a fotonului este zero; astfel, în absența oricărei interacțiuni viteza fotonului (viteza luminii, c) este aceeași în toate sistemele de referință. Cînd este absorbit fotonul transmite materiei energia, impulsul și momentul său cinetic. Ca toate particulele elementare fotonii au atît proprietăți de corpuscul cît și de undă — prezintă dualismul undă-corpuscul —, în general considerîndu-se că în momentul interacțiunii cu materia fotonii se comportă preponderent ca particule, iar în timpul propagării libere se comportă ca unde. Aceasta problema a fost discutata si de Newton si contemporanii sai.
De cine sunt produsi fotonii ? Prezint  o  fig.  si  intreb  daca  acestia  sunt  fotoni?
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 14ujf35
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25332
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos


Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mar 18 Apr 2017, 10:18

Nu a existat si nici nu va exista vreodata razboaie interstelare.
Dl. Tudorel!
Imi place siguranta din raspunsul dumitale.
Ideile acestea provin din scenariile holiudiene, care au adus ceva bani scenaristilor de acolo.
Eu am argumentat ca fotonul ar fi o structura dinamica in eter de tipul motorului electric liniar. Si ar aparea ca un terasament de cale ferata, de la care lipsesc sinele si au ramas doar traversele. Am argumentat pe undeva ca forta electromagnetica, propulsoare a structurii dinamice, ar fi la echilibru cu forta de inertie la nivelul fiecarei unde. Ceeace ar asigura translatia uniform rectilinie a fotonului in vid. Acest model pare sa explice foarte bine si dualismul unda corpuscul, dar si lipsa retroradiatiei. Retroradiatia este ceruta de aplicarea principiului Huigens-Fresnel si de oparte si de cealalta a frontului de unda. Dumneata ce nemultumiri ai in legatura cu acest model?
motiv pentru care nici una nu orbiteaza exact pe un multiplu intreg al perioadei fundamentale.
Dl.Virgil!
Aici vorbesti despre o perioada fundamentala. Ai ajuns la vre-o relatie care da frecventa fundamentala de rotatie a planetelor din sistemul solar?

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Numarul mesajelor : 790
Data de inscriere : 02/08/2014

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 18 Apr 2017, 10:20

Andrei Gheorghe a scris: Dumneata ce nemultumiri ai in legatura cu acest model?
Eu  nu  am  nici o  nemultumire  , dar  mi-a  sarit  in  ochi textul  tau   provenit   din scenariile holiudiene.
Adian Gheorghe a scris: Si tot praful cosmic ar putea fi cenusa de la razboaie intrestelare.


Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Mar 18 Apr 2017, 10:32, editata de 1 ori

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 18 Apr 2017, 10:24

Abel Cavaşi a scris:Depinde ce răspuns dorești, oficial sau neoficial. Conform Fizicii oficiale, fotonii nu sunt așa. Și nici conform Fizicii elicoidale.
Acum am si eu un raspuns. Multumesc.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25332
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mar 18 Apr 2017, 11:18


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12207
Puncte : 55684
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Pacalici Mar 18 Apr 2017, 11:31

Adrian Gheorghe a scris:Si tot praful cosmic ar putea fi cenusa de la razboaie intrestelare.
Ba , eu sunt de acord cu Adrian. Nu inteleg de ce tu, tudorele, consideri ca noi oamenii am fi buricul universului? De unde sti tu, ca nu a avut loc un razboi interplanetar in sistemul nostru solar? Ai ceva argumente sau graiesti din gusa? Si daca a fost si nu a fost deloc "holiudiene" adica Hollywoodiene? [ vezi: https://en.wikipedia.org/wiki/Hollywood ]! Evil or Very Mad
Si mai aveti pretentia de cercetatori da nu visati de loc..... Neutral
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19479
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 18 Apr 2017, 14:07

Deci tu propui ca parcurgerea unei orbite complete de catre un
satelit sa se numeasca pulsatie? Ar putea fi, dar ce se schimba
înafara de nume? Nu ajungi tot la relatiile ce decurg din formula
lui Newton? Incearca o echivalare intre acestea(cele prezentate
de tine) si acelea.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11237
Puncte : 44109
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mar 18 Apr 2017, 15:33

virgil_48 a scris:
Deci tu propui ca parcurgerea unei orbite complete de catre un
satelit sa se numeasca pulsatie? Ar putea fi, dar ce se schimba
înafara de nume? Nu ajungi tot la relatiile ce decurg din formula
lui Newton? Incearca o echivalare intre acestea(cele prezentate
de tine) si acelea.
Nu intelegi esenta lucrurilor. Dupa Newton, orice orbita este posibila, iar dupa mine, orbitele sunt cuantificate in functie de pulsatia fundamentala a corpului care se afla in nucleu. Acest lucru face asemanarea intre atom si sistem macrocosmic fie el Galaxie, sistem stelar, sistem solar sau sistem de sateliti.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12207
Puncte : 55684
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mar 18 Apr 2017, 18:22

scanteitudorel a scris: Cand  este  posibil sa  am  si  eu  un  raspuns  la  intrebarea   cu care  am  deschis  acest  topic  ?
Fotonul este un impuls datorat unor perturbatii electrice de durata finita ce se propaga prin mediul em si are componentele de masa nule (e un fel de a spune, dar mecanismul e foarte complicat). Exista mai multe posibilitati de producere a fotonului, din care nu am explorat decât doua pe care le-am vazut mai usor. Cauzele în schimb sunt multiple. Ideea e sa nu-l vezi ca pe un mecanism dependent de fizica Newtoniana, asa cum îti închipui tu ca este electronul. Apreciem cu totii ca vrei sa faci si tu ceva în domeniu, dar esti cam prea departe de realitatea fenomenelor. Eu cred ca trebuie sa-ti reconsideri pozitia si sa faci un model al electronului de alta natura, atâta timp cât nici adversarii stiintei "oficiale" nu sunt de acord cu modelul tau.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20587
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 18 Apr 2017, 20:06

negativ a scris:Fotonul este un impuls datorat unor perturbatii electrice de durata finita ce se propaga prin mediul em si are componentele de masa nule (e un fel de a spune, dar mecanismul e foarte complicat)
Fotonul este  un  pachet  de  energie de   forma  sferica  , format  din   corpusculi  magnetici  si electrici si este  asociat  la  randul  sau  prin  intermediul  liniei  magnetice  la  exterior  si electrice  la  interior de  alti  fotoni formandu-se un  sir  elicoidal  ,   ceea  ce  numim noi  o  linie  EM .  El este  emis  numai de  catre  electroni,  nu  de protoni nu  de  neutroni.  Cand  aceste pachete  ,  sub  forma unei  linii  EM patrund  in  interiorul unui alt   atom deregleaza  tot  mecanismul  acestuia  aflat  in echilibru  energetic  iar  acesta  emite  diferite  radiatii  dupa  caz   .  Numai in  anumite  conditii de   laborator , in  functie  de  structura  atomului si a  unui  camp  magnetic  L.I.O.  acesta  accepta  linia  electromagnetica  dar  numai  pe  o  anumita  frecventa ,care  depinde  de  intensitatea  campului  L.I.O. iar dupa  un timp asa  zis  de  relaxare,  acesta  emite  linia EM  in exterior  cu  aceiasi  frecventa.
Spre  deosebire  de  tine  care  refuzi sa  crezi in modelul atomului  de  Hidrogen prezentat  de  mine  ,( si nu  esti  singurul ) , exista  si cate  o  persoana  care-l  accepta.  Spre  ex. un Prof.  Univ. in  Fizica. Deocamdata  eu merg  pe  acest model   pentru  a-mi  explica  fenomene  electrice  si magnetice simple  sau mult  mai complexe .  Eu  caut  cauza  care  determina  efectul  ,  scopul  si  mijlocele  folosite  .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25332
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 18 Apr 2017, 20:20

virgil a scris:
Nu intelegi esenta lucrurilor. Dupa Newton, orice orbita este posibila, iar dupa mine, orbitele sunt cuantificate in functie de pulsatia fundamentala a corpului care se afla in nucleu. Acest lucru face asemanarea intre atom si sistem macrocosmic fie el Galaxie, sistem stelar, sistem solar sau sistem de sateliti.
Aceasta pulsatie fundamentala, ca si celelalte fenomente oscilante
pe care le sustii, se petrec fara consum de energie? Nu se
epuizeaza nimic, fiindca totusi au loc niste miscari?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11237
Puncte : 44109
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mar 18 Apr 2017, 20:48

virgil_48 a scris:
virgil a scris:
Nu intelegi esenta lucrurilor. Dupa Newton, orice orbita este posibila, iar dupa mine, orbitele sunt cuantificate in functie de pulsatia fundamentala a corpului care se afla in nucleu. Acest lucru face asemanarea intre atom si sistem macrocosmic fie el Galaxie, sistem stelar, sistem solar sau sistem de sateliti.
Aceasta pulsatie fundamentala, ca si celelalte fenomente oscilante
pe care le sustii, se petrec fara consum de energie? Nu se
epuizeaza nimic, fiindca totusi au loc niste miscari?
In natura sistemele micro sau macrocosmice, sunt tot timpul in consonsnta cu mediul energetic extern. Astfel daca Soarele are o anumita viteza cca.220 km/s, aceasta se datoreaza pozitiei pe care o ocupa fata de nucleul galaxiei. Starea energetica a Soarelui este egala cu starea energetica a pozitiei acestuia, astfel energia cinetica este egala cu energia potentiala. Energia potentiala este data de campul nucleului galactic, in timp ce energia cinetica apartine corpului care se deplaseaza in camp. Mai mult decat atat am putea spune ca este o legatura "organica" intre energia cinetica si cea potentiala, astfel incat cand viteza creste, corpul se apropie de nucleu, si spunem ca a crescut energia cinetica, iar cand corpul se departeaza de nucleu spunem ca a crescut energia potentiala scazand proportional viteza corpului. Toate acestea se datoresc atat campului cat si energiei cinetice a corpului. In toate aceste miscari nu se consuma nimic, energia se conserva trecand dintr-o forma in alta, pentru ca sistemul oscilant este un tot unitar, iar energia continuta in el este totdeauna egala cu energia potentiala a locului pe care il ocupa acest sistem in spatiu, in corelatie cu alte sisteme. Toate galaxiile din cosmos sunt legate intre ele precum arcurile de la o saltea, orice modificare a starii unui arc se transmite la toate celelalte, si invers. Intreg universul este o suma de oscilatoare aflate in echilibru cosmic.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12207
Puncte : 55684
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mier 19 Apr 2017, 00:44

Tudorele, am afirmat deja ca majoritatea nu poate (din considerente obiective) sa fie de acord cu modelul tau. Iar daca un profesor universitar accepta un model macar asemanator cu al tau, înseamna ca de fapt vorbiti separat, despre lucruri total diferite. Sau, în cel mai rau caz, s-a dus la vale învatamântul în România.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20587
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 19 Apr 2017, 05:13

negativ a scris:Tudorele, am afirmat deja ca majoritatea nu poate (din considerente obiective) sa fie de acord cu modelul tau.
Nu  intotdeuna  majoritatea  are   dreptate .Avem  cazuri celebre  in istorie.  Ramai tu la  parerea  ta  iar   eu merg  mai  departe  in  deteminarea    cauzei  si  nu  a  efectului , a  scopului  si a  mijlocelor  folosite pentru  atingerea  acestuia  in fenomenele  care  se  petrec  in  Univers  si Microunivers.  Virgil  a  afirmat o data ca  electronul  se  comporta  ca  un roi  de  Albine    ,  la  care  eu  mai adaug  : Intregul  atom poate fi   asemanat  cu  un  stup  de  Albine.
negativ a scris:Exista mai multe posibilitati de producere a fotonului, din care nu am explorat decât doua pe care le-am vazut mai usor.

Cand  afirmi  ceva   ,  demonstreaza,    cum vrei  tu.  Prin  formule  matematice  ,  prin texte  insotite  de   figuri explicative  .  Eu  vreau  sa  vad  si  altceva  in  afara  de  vorbe  goale , de  genul  ,, am facut  , am  dres ,  s.a.m.d."
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25332
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 19 Apr 2017, 06:16

Acum Pacalici ,   sa-ti  demonstrez  ce  inseamna  sa ai  o mentalitate  diferita  fata  de  interlocutor.  La  textul scris  de  mine  la  pag 5 ,
scanteitudorel a scris:Nu a existat si nici nu va exista vreodata razboaie interstelare.
, tu  repede  ai  scris
Pacalici a scris:Ba , eu sunt de acord cu Adrian. Nu inteleg de ce tu, tudorele, consideri ca noi oamenii am fi buricul universului? De unde sti tu, ca nu a avut loc un razboi interplanetar in sistemul nostru solar? Ai ceva argumente sau graiesti din gusa?
, fara  sa-ti dai seama  ca  in  Univers  exista  fiinte  mult  mai  evoluate  decat  noi ,   unde  gena  raului ,  a  infatuari , a urii, a posesiei,  s.a.m.d.  lipseste  cu  desavarsire  . Acestea   au  ajuns  la  un inalt  grad  de  spiritualitate  si  doar  asa  au  dobandit  vaste  cunostinte  in  materie  de  stiinta.  Altfel nu  ar  fi  avut  acces  la  informatii   si fireste   nu  ar  fi   construit  vehicule care   sa-i  transporte  in orice loc  din  Univers.  Acum  poate  ai  sa  pricepi de  ce  intre  astfel  de  fiinte  inteligente  nu   pot  exista  conflicte .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25332
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Pacalici Mier 19 Apr 2017, 07:29

scanteitudorel a scris:Acum Pacalici ,   sa-ti  demonstrez  ce  inseamna  sa ai  o mentalitate  diferita  fata  de  interlocutor.  La  textul scris  de  mine  la  pag 5 ,
scanteitudorel a scris:Nu a existat si nici nu va exista vreodata razboaie interstelare.
, tu  repede  ai  scris
Pacalici a scris:Ba , eu sunt de acord cu Adrian. Nu inteleg de ce tu, tudorele, consideri ca noi oamenii am fi buricul universului? De unde sti tu, ca nu a avut loc un razboi interplanetar in sistemul nostru solar? Ai ceva argumente sau graiesti din gusa?
, fara  sa-ti dai seama  ca  in  Univers  exista  fiinte  mult  mai  evoluate  decat  noi ,   unde  gena  raului ,  a  infatuari , a urii,  a  posesiei,  s.a.m.d.  lipseste  cu  desavarsire  . Acestea   au  ajuns  la  un inalt  grad  de  spiritualitate  si  doar  asa  au  dobandit  vaste  cunostinte  in  materie  de  stiinta.  Altfel nu  ar  fi  avut  acces  la  informatii   si fireste   nu  ar  fi   construit  vehicule care   sa-i  transporte  in orice loc  din  Univers.  Acum  poate  ai  sa  pricepi de  ce  intre  astfel  de  fiinte  inteligente  nu   pot  exista  conflicte .

Nu ai demonstrat nimic.
Ce argumente ai ca o civilizatie mai avansata tehnologic ca a noastra , care sunt evident fiinte mai evoluate decat noi, are ganduri pasnice? Ai trait intr-o astfel de civilizatie? Ai intalnit o astfel de civilizatie? Poti sa ne dai un exemplu?
Argumentul meu imediat, Nemtii in al doilea razboi mondial erau mult evoluati tehnologic fata de americani, englezi, francezi, etc. Dovada sunt toate mostenirile furate de rusi pana la americani si invers, dupa ce au invins pe nemti. Rachete, giroscoape, submarine , avioane, automobile, electronica, fisiune nucleara si asa mai departe. Ei contrazic rapid ce spui tu.

Invata sa accepti ca pot exista si alte posibilitati in evolutia fiintelor inteligente de pretutindeni. asa ca avem dreptul, pe care il neaga facatorul de abelatii, susnumitul Abel Cavasi de a ne exprima un punct de vedere, furand puncte de evaluare care nu au fost acordate de el la vremea lor.  El nu face decat sa se contrazica singur in sforaitoarele declaratii referitoare la acest forum.
Tu, scanteitudorel, fi foarte circumspect la ce urmeaza sa afirmi, ca sunt altii care te analizeaza. Unii tac de frica lui Abel, alti isi expun punctul de vedere , asa cum au facut gafiteanu, negativ si Pacalici. Invata sa nu fi ranchiunos si sa " fugi" pe sit-ul creat de tine cand cineva nu e de acord cu tine. VINO CU ARGUMENTE VALABILE ca sa iti explici punctele de vedere. Nu da cu " rosu" ca banditul ala de Abel care fura la greu puncte de la cei care emit idei diferite de ale lui. n-o fi el "sfanta inchizitie" asa cu crede.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19479
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mier 19 Apr 2017, 08:42

Stimati domni !
Vad ca deja subiectul deschis de onorabilul Tudorel s-a pierdut în polemici paralele si neconstructive.
Ce nu înteleg foarte bine este cum Tudorel, care dupa cum singur se caracterizeaza nu are gânduri si nici obiective curente, poate emite ipoteze sau critici sau orice ar dori....
Presupun ca si admin-ul are un cuvânt de spus dar mai ales obligatii în plus fata de noi simpli participanti la discutiile de pe aici, aberante sau nu. Un pic de ordine în subiecte ar trebui sa fie, altfel nu mai pricepe nimeni nimic. Asta demonstreaza totusi ca e necesar un sistem de abordare a fizicii (momentan lipsa).
Cât despre extraterestri, daca sunt la fel ca noi de încuiati, nici o speranta sa-i vedem vreodata.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20587
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 19 Apr 2017, 10:34

Pacalici a scris: VINO CU ARGUMENTE VALABILE ca sa iti explici punctele de vedere. Nu da cu " rosu" ca banditul ala de Abel care fura la greu puncte de la cei care emit idei diferite de ale lui. n-o fi el "sfanta inchizitie" asa cu crede.
Cu asta  ai  pus capac  la  toate.  Ti-am  scris  a  nu  stiu  cata  ora,  ca  eu nu  folosesc  aceasta  metoda. Dar  tu  Berbec.
negativ a scris:Ce nu înteleg foarte bine este cum Tudorel, care dupa cum singur se caracterizeaza nu are gânduri si nici obiective curente, poate emite ipoteze sau critici sau orice ar dori..

1. Vigilentule , au  fost scrise  obiectivele  curente si altele  la  inscrierea  pe  forum , dar  le-am  sters  dupa  un  an .De  ce ?
2. Dar  tie  cine  iti  da  dreptul  sa  emiti critici  ,  ipoteze  sau  orice  doresti   de  felul acesta ,,  invatamantul  romanesc  este  la  pamant " doar  pentru  faptul  ca   un Prof.  Univ.  de  Fizica a  apreciat  lucrarea  mea.
3.  Daca  esti  moderator si  nu-ti  place de o anumita  conversatie ai    un  drept  atribuit  de  administrator si anume   de-al  plasa  in Off  topic  si nu  acela  de-a  umbla  cu  para, de  felul ,,  Presupun ca  admin-ul  are  un  cuvant  de  spus ".
4.,,Decat  un  forum  academic  mort  mai bine  unul  mai  putin  academic,  dar  viu"  vorba  lui  virgil_48
5 . Si cu  asta  am  incheiat  orice  discutie  pe  acest  topic.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25332
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Pacalici Mier 19 Apr 2017, 11:19

scanteitudorel a scris:Cu asta ai pus capac la toate. Ti-am scris a nu stiu cata ora, ca eu nu folosesc aceasta metoda. Dar tu Berbec.

Adica NU AI ARGUMENTE? Ca eu am specificat ca rosu a dat panarama de admin. Pentru tine rea un "rosu"intre ghilimele figurativ. Tare!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19479
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mier 19 Apr 2017, 12:07

Înteleg Prof. Univ. , dar si Fizica cu majuscula ? ...

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20587
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 19 Apr 2017, 12:25

negativ a scris:Înteleg Prof. Univ. , dar si Fizica cu majuscula ? ...
Intreaba-l  pe  Hercules  si-ti raspunde  el scurt  si  la  obiect.
Hercules a scris: Iar multi gura- casca prostii (ca negativ de exemplu), fara sa priceapa ceva inghit timpeniile.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25332
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mier 19 Apr 2017, 17:10

Dl.Virgil!
Formulele din postarea (din lucrarea) dumitale, imi par destul de sofisticate. Numai dumneata stii prin ce rationamente le-ai dedus. Eu nu stiu ce este T0; FiM; sau V0. Vreau sa-mi dai un exemplu de determinarea lui T1 pentru o planeta. Sau sa-mi dai perioadele de revolutie ale planetelor, gasite cu relatiile dumitale. Eu m-am gandit ca de fapt Soarele este un ocean de fotoni, care sunt emisi si absorbiti de atomi, cam in aceeasi proportie. Si toti fotonii din volumul astrului ar realiza o masa considerabila. Numai un numar mic de fotoni ajung la suprafata astrului, de unde scapa in spatiu. Si atunci mi se pare normal ca masa fotonilor din tot volumul astrului, sa aibe un rol in miscarea planetelor. Si de aici ar putea sa apara o legatura intre durata fotonului Tauf si constanta astronomica a lui Kepler. Dar dumneata nu prea admiti ca fotonii ar avea o durata Tauf care ar determina lungimea de 2,18 cm a fotonului in vid. Dupa cate am inteles dumneata sustii ca lungimea fotonului ar fi doar cat o lungime de unda. Din cate am retinut eu, stiu ca si in stiinta oficiala se spune ca fotonul este format dintr-un tren de unde, care ar avea lungimea de la 50 pana la 150 de cm. Dupa mine fotonul are lungimea, doar cat o lungime de unda, numai cand este absorbit (refractat) in atom.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13384
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mier 19 Apr 2017, 19:36

Adrian Gheorghe a scris:Dl.Virgil!
Formulele din postarea (din lucrarea) dumitale, imi par destul de sofisticate. Numai dumneata stii prin ce rationamente le-ai dedus. Eu nu stiu ce este T0; FiM; sau V0. Vreau sa-mi dai un exemplu de determinarea lui T1 pentru o planeta. Sau sa-mi dai perioadele de revolutie ale planetelor, gasite cu relatiile dumitale. Eu m-am gandit ca de fapt Soarele este un ocean de fotoni, care sunt emisi si absorbiti de atomi, cam in aceeasi proportie. Si toti fotonii din volumul astrului ar realiza o masa considerabila. Numai un numar mic de fotoni ajung la suprafata astrului, de unde scapa in spatiu. Si atunci mi se pare normal ca masa fotonilor din tot volumul astrului, sa aibe un rol in miscarea planetelor. Si de aici ar putea sa apara o legatura intre durata fotonului Tauf si constanta astronomica a lui Kepler. Dar dumneata nu prea admiti ca fotonii ar avea o durata Tauf care ar determina lungimea de 2,18 cm a fotonului in vid. Dupa cate am inteles dumneata sustii ca lungimea fotonului ar fi doar cat o lungime de unda. Din cate am retinut eu, stiu ca si in stiinta oficiala se spune ca fotonul este format dintr-un tren de unde, care ar avea lungimea de la 50 pana la 150 de cm. Dupa mine fotonul are lungimea, doar cat o lungime de unda, numai cand este absorbit (refractat) in atom.
Cand vorbim de sisteme cosmice sau microcosmice, trebuie sa avem pentru comparatie un fel de unitate de masura, adica un sistem etalon. In cazul sistemului atomic, hidrogenul este sistemul nr 1. luat drept etalon. In cazul sistemelor macrocosmice, pentru fiecare familie de sisteme (galaxii, sistm stelare sau microgalaxii, sist. solare. sist de sateliti), s-au determinat prin relatiile de similitudine, parametrii cosmici ai unor sisteme etalon, formate doar din doua corpuri, prin analogie cu hidrogenul. Aceste sisteme etalon nu le-am gasit identificate de astronomi, desi pot exista in realitate fara indoiala. Pentru aceste sisteme toti parametrii care le caracterizeaza, au fost notate cu indice zero, fiind niste constante cosmice. Astfel T0, reprezinta perioada de revolutie a unui sistem binar. V0 reprezinta viteza minima care poate caracteriza un corp care orbiteaza nucleul unui sistem binar. FiM este perioada de pulsatie a campului nuclear al unui sistem binar etalon, pulsatie care corespunde cu perioada de revolutie a corpului orbital. M0 este masa nucleului etalon, m0 este masa corpului care orbiteaza nucleul in sistemul etalon s.a.m.d.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12207
Puncte : 55684
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mier 19 Apr 2017, 19:48

Nimic nu este simplu, a fost foarte greu sa fac putina ordine in macrounivers, dar nu este tot. Poate altacineva va merge mai departe pe urmele mele. Este un mod cu totul lou de a privi lumea.
Iata aici cateva constante cosmice determinate cu relatiile de similitudine.



Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Consta13

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12207
Puncte : 55684
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Joi 20 Apr 2017, 07:39

Da, Virgil !
Ceea ce ai facut este o încercare de generalizare a cuantificarii naturale la scara macro. Eu tot caut sa lamuresc cauza raportului maselor electron/proton pentru ca similitudinea pe care ai observat-o e corecta, atâta timp cât pleaca de la legea atractiei universale descoperita de Newton. Plec de la ideea ca relatia de calcul e identica atât pentru legea lui Coulomb, cât si pentru legea gravitatiei.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20587
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Vin 21 Apr 2017, 09:06

Dl.Virgil!
Uite aici un articol care vrea sa explice niste mistere ale Lunii. Poate gasesti ceva interesant in el. Dar este in engleza.
https://cddis.nasa.gov/lw16/docs/papers/sci_1_Williams_p.pdf

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13384
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Vin 21 Apr 2017, 12:51

Adrian Gheorghe a scris:Dl.Virgil!
Uite aici un articol care vrea sa explice niste mistere ale Lunii. Poate gasesti ceva interesant in el. Dar este in engleza.
https://cddis.nasa.gov/lw16/docs/papers/sci_1_Williams_p.pdf
Multumesc, o sa ma uit mai atent, cand o sa reusesc sa traduc.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12207
Puncte : 55684
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Sam 22 Apr 2017, 15:15

Dl.Virgil!
Am postat de dimineata un raspuns la o postare a dumitale in care dadeai densitatea maxima a masei dedusa de dumneata. Nu mai gasesc acea postare. Reiau aici raspunsul de acolo. Spuneam ca ma mirat faptul ca densitatea la care ai ajuns dumneata este doar cu un ordin de marime mai mica decat densitatea pe care am gasit-o eu la structura dinamica a neutronului. La densitatea neutronului eu am ajuns plecand de la formula inductiei magnetice a neutronului. Relatie gasita de la echilibrul dintre forta electromagnetica si forta de inertie la nivelul undei stationare a neutronului. Uite aici calculul urmat de mine.
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 >}

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13384
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Dum 23 Apr 2017, 11:53

Dl. Virgil! Am reluat redactarea calculului urmat de mine, intr-o forma corectata, mai usor de urmarit. Fiindca in postarea anterioara, pierdusem un Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Mimetex de la numitorfractiei care da densitatea neutronului si erau scrise foarte marunt si inghesuite si cred ca era greu de urmarit. Si nu stiu cum de a disparut postarea de ieri dimineata, ca raspuns la o postare a dumitale in care aparea densitatea maxima gasita de dumneata de circa Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Mimetex. Sper ca iti este cunoscuta semnificatia simbolurilor folosite.

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 >}

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Mimetex

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Mimetex

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Mimetex

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Mimetex

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13384
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Dum 23 Apr 2017, 13:21

D-nul Adrian, eu nu pot, si nu-mi permit sa analizez aceste relatii, mai ales ca nu curnosc tot rationamentul dvs. De exemplu, inductia magnetica a neutronului, este o notiune care nu are echivalent in fizica clasica. daca porneati de la magnetonul Bohr-Procopiu pentru electron sau proton, era ceva cunoscut si mi se parea logic, dar neutronul desi are moment magnetic, nu stiu despre ce inductie este vorba.
Despre "n" care probabil este un indice de refractie, trebuie spus cum a-ti ajuns la el, cat despre "k" prin care dvs notati numarul de unde, am mai avut o discutie pe aceasta tema, dar nu s-a finalizat cu intelegerea pe deplin a acelui numar de bucle de sinusoida pe care le-ar avea un foton. Aceste notiuni, pentru mine nu sunt clarificate si nici relatia de la care porniti calculul. Ar fi bine ca sa plecati totdeauna de la o relatie fizica consacrata pentru energie sau pentru moment magnetic, si sa faceti transformarile dvs, astfel incat sa ajungeti la un rezultat, altfel eu nu prea pot patrunde rationamentul dvs. Identitatea sarcina, masa pe care o sustineti dvs. nu este valabila, pentru ca sarcina electrica reprezinta o proprietate distincta fata de masa. De exemplu in interiorul atomului se gasesc atat protoni cat si neutroni, care sunt purtatori de mase aproape egale, in timp ce interactiunea cu electronii o fac numai protonii care au sarcina opusa, iar neutronii care desi au masa, nu au si sarcina, si nu interactioneaza cu electronii. Daca sarcina ar fi egala cu masa, atunci nucleul atomului ar atrage cu o forta dubla electronii, iar orbitele ,sau mai binezis orbitalii lor ar avea alte dimensiuni, ceia ce nu concorda cu realitatea. Mai sunt o multime de exemple care demonstreaza ca masa particulelor nu este totuna cu sarcina, dar dvs, ignorati acest lucru.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12207
Puncte : 55684
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mar 25 Apr 2017, 11:53

Dl. Virgil!
Eu am dedus din consecintele pe care le produce identitatea dimensionala masa-sarcina, ca in esenta ei fizica inductia magnetica B este frecventa (f), iar densitatea masica -ro-, in esenta ei fizica este frecventa la patrat. Adica este inductia magnetica la patrat (ro~f^2=B^2). Nalfa este indicele de refractie al mediului atomic. Si este dat de inversul constantei de structura fina alfa. Constanta alfa reflecta raportul intre viteza electronului pe prima orbita permisa  Veo1 si viteza luminii in vid c (alfa=Veo1/c). Deoarece se spune ca electronul se misca pe orbita permisa, ca si o unda (se propaga), am asimilat inversul lui alfa ca pe un indice de refractie al luminii (Nalfa=1/alfa= 137).
Deoarece neutronul are dimensiunile pe jumatate fata de ale electronului, rezulta ca viteza de propagare a fotonului gama neutronic, in structura dinamica a neutronului este pe jumatate din viteza fotonului gama electronic. Asta inseamna ca indicele de refractie a mediului neutronic este de doua ori Nalfa, (Nn=2*Nalfa). Frecventa fotonului gama neutronic este de1838 sau 1840 de ori frecventa fotonului gama electronic (Ffan=1838*Ffae). K este constanta interactiunilor electrice si am dedus ca reflecta, de cate ori creste potentialul electric al undei stationare a electronului, fata de potentialul electric al unei unde a fotonului in vid. La identitatea dimensionala masa-sarcina, ma dus logica unor formule pe care am mai prezentat-o pe undeva.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13384
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Mar 25 Apr 2017, 12:42

Cu ce dovezi sprijiniti aceasta afirmatie?



Ca sa aveti un potential electric, este necesar sa aveti in acelasi timp atat sarcina pozitiva cat si sarcina negativa, numai astfel se naste o diferenta de potential electric. Insa in cazul unei unde exista totdeauna un decalaj de pi/2, intre valoarea pozitiva si cea negativa a campului electric, si in consecinta nu exista niciodata un potential electric intr-o unda.



Daca masa ar fi identica cu sarcina, atunci orice masa ar avea sarcina, deci constanta gravitationala K ar trebui sa fie de aceiasi valoare si in microcosmos si in macrocosmos, ceia ce nu este adevarat.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12207
Puncte : 55684
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mier 26 Apr 2017, 10:32

Dl. Virgil!
Am mai aratat si alta data ca am ajuns la aceste concluzii urmarind logica formulelor.
1) Dovada pentru aceasta afirmatie este data doar de formulele dimensionale. De la analiza dimensionala a circuitului RC am gasit ca masa si sarcina, au aceeasi dimensiune fizica ([M]=[Q]=L^3/T^2). De la aceasta relatie rezulta imediat, prin raportare la volumul (V=L^3), ca densitatea masei -ro-, aceea care da esenta fizica a masei, (fiindca volumul V este geometrie, este abstractiune si nu produce nici-un efect fizic real) este 1/T^2 , care este patratul frecventei (ro=1/t^2=f^2). Iar formula dimensionala a inductiei magnetice este B=M*T^-2*I^-1=M/(T^2*I). Punem I= Q/T si rezulta B=(M*T)/(T^2*Q). Dupa simplificare (unde M si Q au aceeasi dimensiune), rezulta ca inductia magnetica B, in esenta ei fizica este frecventa (B=1/t=f).Si daca densitatea masei -ro- este frecventa la patrat, inseamna ca este inductie magnetica la patrat (ro=f^2=B^2).
2) Potentialul electric este dat de produsul campului electric  E cu lungimea L (U=E*L).
3) Decalarea (defazajul) dintre semiundele sinusoidei este de Pi radiani nu de Pi/2. Si se ajunge la aceasta decalare dupa ce semiundele parcurg jumatate de cerc.
4) Masa este identica cu sarcina, numai dimensional, deoarece si una si cealalta, produc acelasi efect asupra sarcinilor de acelasi tip, din imediata vecinatate. Si sunt masuri ale efectului pe care il produc. Dar structura dinamica a masei nu este identica cu structura dinamica a sarcinii.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13384
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 6 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum