Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Astazi la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Astazi la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Lun 06 Mai 2024, 08:22

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi (11934)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48 (11214)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul (6677)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan (6162)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen (3792)
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
meteor
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Forever_Man
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
eugen
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_lcapce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Voting_barce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este masa?

+10
virgil_48
totedati
george
AMOT
Razvan
WoodyCAD
virgil
CAdi
cris
Abel Cavaşi
14 participanți

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Ce este masa?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 17 Mar 2011, 14:01

Rezumarea primului mesaj :

Deschid aici acest subiect pentru a evita o divagaţie pe blogul meu.

Pe blogul lui Abel Cavaşi
Anonim a scris:Referitor la subiectul contradictoriu dintre Abel Cavasi si anonim legat de masa din formula lui Einstein
Definitie:masa= cantitatea de substanta (materie) dintr-un corp (obiect etc.)Credeti ca se poate modifica cu viteza ? Energia se poate acumula in masa si aceasta se multiplica cumva ...creste? (eventual prin cresterea agitatiei moleculare)
Credeti ca pe Luna sau intr- o nava cosmica care zboara cu viteze foarte mari ne-am modificat cantitatea de substanta din corp s-au nava si-a modificat cantitatea de substanta?
A nu se confunda masa cu greutatea care este o forta !Raspundeti va rog la subiect.
Multumesc!
Masa nu este cantitate de substanţă, ci este o măsură a inerţiei. Într-adevăr, cantitatea de substanţă nu depinde de viteză, dar inerţia creşte cu viteza.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33947
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos


ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Joi 25 Dec 2014, 14:55

Dl Virgil! Subiectul topicului s-a epuizat. Dar cel care a deschis topicul, imi pare ca inca nu si-a spus parerea asupra notiunii (conceptului de masa). De la masa fiind   intru-catva legata de energie, am ajuns la sisteme de captare a energiei regenerabile. Dl moderator ne arata  ca am deviat mult de la subiectul topicului. Daca nu mai are nimeni nimic de spus, legat de definirea masei, probabil ca va fi inchis. Dar cum am mai spus undeva mi s-ar parea interesant de lamurit esenta conceptului de -forta-.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Numarul mesajelor : 790
Data de inscriere : 02/08/2014

Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de omuldinluna Joi 25 Dec 2014, 15:00

Nu, ai inteles gresit. Niste mesaje d-ale mele care trebuiau postate in alte topicuri au ajuns si aici, asa ca pur si simplu le-am sters, de aceea am scris "topic gresit". Puteti continua orice discutie pe problematica topicului.

omuldinluna
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 2728
Data de inscriere : 03/08/2011

Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Joi 25 Dec 2014, 20:41

Omul_Din_Luna! Multumesc pentru clarificare. Este vina mea. Eu am interpretat mesajul ca o atentionare. Noi ne-am cam spus parerea cu privire la definitia masei. Nu stiu ce obiectii are dl Cavasi la raspunsaurile noastre.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13357
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mier 31 Dec 2014, 18:08

Dl Virgil! Am gasit intr-un curs de fizica a lui Gheorghe Cata Danil aceasta formula, care spune ca este adimensionala.    
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Mimetex.cgi?{\xi=\frac{G_N.m^2}{\hbar

http://www.physics.pub.ro/Cursuri/Gheorghe_Cata-Danil_-_Tehnici_Nucleare_%28Stiinte_Aplicate_an_IV%29/Lectia1-2.pdf
1.3 Fort¸ele fundamentale
1.3.1 Imaginea clasic˘a ¸si cuantic˘a a fort¸elor

O masura a intensitatii cuplajului interactiei gravitationale
pentru o particula de masa m este data de raportul adimensional
ξG = GNm^2/hc Ż (1.2)       ξ_G=G_(N.m^2 )/(ћ.c)    
ın care, daca se ınlocuieste masa m cu masa protonului mp ¸si se
folosesc valorile numerice din Tabelul 1.4, se obtine
ξG = GN.mp^2/hc Ż ≈ 10−40
de unde se observa ca gravitatia poate fi neglijata pentru fizica
particulelor elementare la energiile uzuale.

Daca inlocuiesc pe has barat cu h/2.pi si pe h cu relatia de definitie ce am gasit-o pentru h.  ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Mimetex.cgi?{ h=\frac{k.q_e^2}{r_e   obtinem ca;

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 >=\frac{G}{k}.\frac{m_p^2}{q_e^2}.\frac{2.\pi.re.f_{fae}}{c}= ad

 Se raporteaza  intre ele marimile asemenea si rezulta odata ca G si k  si apoi m si q au aceeasi dimensiune. Adica:    [G]=[k] si [m]=[q]

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13357
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de virgil Lun 01 Iun 2015, 19:38

masa este: mc2=h.v; m=hv/c2; deci masa reprezinta raportul dintre energia unei cuante si patratul vitezei de propagare a ei, in jurul unui punct fix numit centrul de masa.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Noi 2015, 09:03

Asa cum in macro, masa se formeaza din pulberea de stele, si in micro masa se formeaza din pulberea mediului electromagnetic. Insa aici trebuie sa distingem o masa de repaus de valoare fixa si bine determinata,care este un "dat" pentru fiecare particula, si o masa de miscare variabila, crescatoare cu viteza, dar si descrescatoare cu scaderea vitezei. In ce priveste masa de miscare, observam ca aceasta este proportionala cu unda insotitoare a particulei, cu cat viteza particulei este mai mare, cu atat unda insotitoare are o frecventa mai mare, si cu atat mai mult creste masa relativista. Dar cresterea vitezei unei particule se bazeaza pe asimilarea de fotoni din campul accelerator, iar scaderea vitezei se face prin franarea particulei in alt camp, si presupune cedarea de fotoni de catre particula, si odata cu aceasta se obtine o scadere a masei de miscare a acesteia. Deci am putea spune ca fotonii sunt asemanatori cu lestul unui balon, lest format din saci de nisip, pe care cand ii arunci pierzi din masa, iar cand ii adaugi iti creste masa balonului. Numai ca in cazul particulelor, fotonii se regasesc din belsug in campul accelerator, si modifica frecventa undei insotitoare, sporind viteza particulei, si dimpotriva in campul de franare pierde din fotoni, scazand astfel frecventa undei insotitoare si evident a masei relativiste.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 04 Noi 2015, 12:09

Masa este acea parte a materiei (cuante-energie), care are nevoie de impuls, pentru a se modifica starea de miscare din starea de inertie anterioara.
Impulsul primit va modifica cantitatea de materie, masa si energie (in plus sau minus). Dar se poate ca anterior impulsului sa intervina actiunea unui camp, care sa modifice cantitatea de materie, masa si energie.
In cazul fotonilor nu exista masa de inertie, deoarece ei se afla deja in maximum de miscare posibila. Fotonii au doar masa de energie.
Atentie la felul cum am folosit si asociat termenii !

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de virgil Joi 05 Noi 2015, 07:42

Dupa cum spune Negativ, masa este una singura, in timp ce eu am sustinut ca masa de repaus este un "dat", iar masa de miscare este un balast adiacent ca urmare a modificarii vitezei.
Cand vorbim despre masa, trebuie sa ne gandim mai intai la modul cum se nasc particulele, si la faptul ca totdeauna avem de a face cu particule si antiparticule.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de virgil Dum 10 Ian 2016, 10:40

virgil a scris:Dupa cum spune Negativ, masa este una singura, in timp ce eu am sustinut ca masa de repaus este un "dat", iar masa de miscare este un balast adiacent ca urmare a modificarii vitezei.
Cand vorbim despre masa, trebuie sa ne gandim mai intai la modul cum se nasc particulele, si la faptul ca totdeauna avem de a face cu particule si antiparticule.

Viteza luminii depinde de epsilon; din relatia lui Coulomb pentru un atom ipotetic, cu numarul de sarcina maxim Zmax;
m.c2/Rc=Zmax.(e2/4pi.eps).(1/Rc^2) ;
in care; Zmax=c/v0 ;
Rc=Lce/2pi;  Lce= Lamda Compton pentru electron;
c2=Zmax. (e^2/m). (1/4pi.eps).(2pi/Lce) ;
folosind relatiile de echivalenta pentru sarcina avem;
e=Mp.c/pi; Mp este masa protonului.
( eps) =1/2pi2. (Mp.c/m.v0). (Mp/Lce) ;
Deci epsilon este legat de raportul celor doua impulsuri maxim (Pmax) pentru proton si minim (Pmin)pentru electronul la viteza de pe orbita hidrogenului.
eps=1/2pi2 .(Pmax/Pmin).(Mp/Lce) ; in care Pmax/Pmin= (1836). (137 );
Putem afla in ce consta masa protonului;
Mp=2pi2.(eps.Lce).1/(1836) . (137) ;

este mai simplu de interpretat asa, ca produsul dintre densitate si suprafata;
"Cum masa protonului se masoara in Kg, inseamna ca epsilon este o caracteristica a mediului electromagnetic care se masoara in [Kg/m] sau[(Kg/m3). (m2)]; adica produsul dintre densitatea spatiului din care se naste protonul (adica volumul sferei primului orbital si suprafata acestuia".

Mp=1.67482.10^-27 kg;

eps=1/2pi2 .(Pmax/Pmin).(Mp/Lce) ; in care Pmax/Pmin= 1836.137 ;
eps=1/2pi2 .(1836.137).(1.67482.10^-27/2.42621.10^-12)= 8.7842.10^-12;
Fata de 8.854304.10^-12 ; cat este real.
Aceasta diferenta se datoreaza faptului ca raportul maselor si raportul vitezelor nu sunt numere intregi asa cum au fost luate in calcul.
Revenind asupra relatiei; Mp=2pi^2.(eps.Lce).1/(1836.137). vedem ca raportul dintre lungimea de unda a cuantei generatoare (care este egala cu lungimea de unda Compton pentru un electron care s-ar deplasa cu viteza luminii), si factorul de proportionalitate "1836" ne da chiar lungimea de unda a cuantei generatoare a protonului; deci putem scrie ca masa protonului este;
Mp=2pi^2.(epsilon). Lcp/137 ; Dar c/v0=137 ; iar c/ Lcp =niu,p ; adica frecventa cuantei generatoare a protonului.
deci ; Mp=2pi2.(eps).[1/(niu,p).]. (v0) ; inlocuind valorile avem;

 Mp=2pi^2.(8.854.10^-12). [1/(2.268.10^23)]. 2.188.10^6=1.686.10^-27 kg;
adica in unitati echivalente avem;  [kg]->  [kg/m] . [s] . [m/s ];
pentru electron stim ca frecventa este de 1836 de ori mai mica decat a protonului, iar viteza minima de deplasare este de 1836^2 de ori mai mica decat in cazul protonului. vmin=2.188.10^6/1836^2=0.649m/s ;
me=2pi^2.(8.854.10^-12). [1/(1.2356.10^20)].(2.188.10^6/1836^2)=0.918.10^-30 kg;
Deci masa de repaus a unei particule este raportul dintre constanta epsilon a mediului electromagnetic cu frecventa acestuia amplificata cu viteza minima de propagare a acestui semnal oscilant.


Ultima editare efectuata de catre virgil in Lun 11 Ian 2016, 11:12, editata de 3 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de virgil Dum 10 Ian 2016, 20:18

Cum masa protonului se masoara in Kg, inseamna ca epsilon este o caracteristica a mediului electromagnetic care se masoara in [Kg/m] sau [(Kg/m3). (m2)]; adica produsul dintre densitatea protonului si suprafata acestuia.

Mp=1.67482.10^-27 kg;
raza protonului; rp= 2.103.10^-16 m;
V=(4/3).pi. rp^3 =(4/3).pi. (2.103.10^-16)^3 = 3.89588.10^-47  m3 ;
S= 4.pi.rp^2 = 4.pi.(2.103.10^-16)^2 = 5.557.10^-31 m2 ;
Mp.S/V= 4.pi.rp^2/(4/3).pi. rp^3=Mp. 3/rp ; notam; eps=3.Mp/rx; sau rx=3Mp/eps;
epsilon este; eps=8.854304.10^-12 kg/m;
rx=3.1.67482.10^-27 / 8.854304.10^-12=5.6745.10^-16 m;
Aceasta presupune ca protonul se formeaza dintr-un volum cu raza de rx=5.6745.10^-16m, din spatiul caracterizat de epsilon. Deci putem afla densitatea exacta a mediului;
ro=Mp/(4/3).pi. rx^3 =1.67482.10^-27/4/3).pi. (5.6745.10^-16)^3 = 2.18824.10^18 kg/m3
Aceasta densitate a mediului electromagnetic se manifesta numai atunci cand mediul oscileaza cu o anumita frecventa. In cazul protonului frecventa este; niu,p= 2.2687.10^23; 1/s; in cazul electronului frecventa este de 1836 de ori mai mica. Deci densitatea mediului depinde de frecventa acestuia. Aceasta inseamna ca in microcosmos volumul ocupat de substanta mediului se contracta cu cat frecventa creste, in timp ce in macrocosmos volumele ocupate de substanta cresc pe masura ce temperatura creste.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

ce este masa - Ce este masa? - Pagina 9 Empty Re: Ce este masa?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum