Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 00:02

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 21:57

» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil_48 Ieri la 11:30

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în How Self-Reference Builds the World - articol nou
( 1 )


» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la Forever_Man în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este constiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12194)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi (11936)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48 (11216)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen (3793)
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
meteor
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_lcapCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Voting_barCum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Cum a dedus Newton legea gravitatiei

5 participanți

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Joi 02 Noi 2023, 08:47

Rezumarea primului mesaj :

Chiar, cum a dedus Newton legea gravitatiei?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de curiosul Mar 06 Feb 2024, 19:56

Și asta se poate demonstra galileian aplicand ecuațiile legii de mișcare.
Matematic vorbind, indiferent cât de insesizabil este în funcție de masele corpurilor accelerate spre pământ, prin legea atracției universale ele trebuie să aibă accelerație diferită spre pământ.
Dacă nu o au, legea atracției universale este greșită demonstrată experimental.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6677
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de curiosul Mar 06 Feb 2024, 20:33

Pe de altă parte, cred că ar trebui gândit și în felul următor, nu neapărat intr-o idee conspirationistă.
În exemplul prezentat de CAdi oamenii ăia au construit ditamai buncărul pentru care e nevoie de 3 ore pentru a-l vida si un consum financiar destul de mare pentru a demonstra că accelerația corpurilor în cădere liberă este aceeași.
Același efect experimental ar fi putut fi realizat muuult mai ieftin și mai economic.
Am putea trage concluzia că fie oamenii aia nu au ce face cu banii, fie experimentul este foarte important pentru ei și necesar de a fi realizat la scară mare.
Important pentru ce?
Fie au ei vreo teorie teoretică pe care noi nu o deducem acum pentru care rezultatul experimentului este foarte important realizat la scară mare, fie poate chiar și ei nu sunt de acord cu legile lui Newton.
Ambele ar putea fi posibile.
Și nu cred că e neapărat un punct de vedere determinat de "tendințe paranoice", întrebătoare, în urma cărora "se ascunde" ceva.
Și ce s-ar putea ascunde, mă rog?
Dar, în sfârșit, ar putea fi ceva la mijloc...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6677
Data de inscriere : 22/03/2011

CAdi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Mar 06 Feb 2024, 21:52

virgil_48 a scris:
Experienta aceea tocmai confirma relatia lui Newton. Cum s-a fixat
asa gand in mintea ta ?
Cred ca tu faci trolling cu subiectul acesta, nu poti fi atat de departe
de fizica cum arati pe acest topic !
Laughing
Esti pe dinafara pe langa ca stai prost cu logica . Te-a mirosit bine Meteor .
Cred ca tu ii stergi si mesajele lui Meteor.
De altfel cat ai fost moderator s-au vazut tot felul de ,,incurcaturi" pe forum pentru care iti cereai scuze...
Iar troling ai facut tu destul pe forum cu teoria lui Le Sage pe care ti-ai insusit-o si nici macar pe aceea nu ai stapanit-o bine Wink


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Mar 06 Feb 2024, 22:06, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Mar 06 Feb 2024, 21:54

curiosul a scris:Pe de altă parte, cred că ar trebui gândit și în felul următor, nu neapărat intr-o idee conspirationistă.
În exemplul prezentat de CAdi oamenii ăia au construit ditamai buncărul pentru care e nevoie de 3 ore pentru a-l vida si un consum financiar destul de mare pentru a demonstra că accelerația corpurilor în cădere liberă este aceeași.
Același efect experimental ar fi putut fi realizat muuult mai ieftin și mai economic.
Am putea trage concluzia că fie oamenii aia nu au ce face cu banii, fie experimentul este foarte important pentru ei și necesar de a fi realizat la scară mare.
Important pentru ce?
Fie au ei vreo teorie teoretică pe care noi nu o deducem acum pentru care rezultatul experimentului este foarte important realizat la scară mare, fie poate chiar și ei nu sunt de acord cu legile lui Newton.
Ambele ar putea fi posibile.
Și nu cred că e neapărat un punct de vedere determinat de "tendințe paranoice", întrebătoare, în urma cărora "se ascunde" ceva.
Și ce s-ar putea ascunde, mă rog?
Dar, în sfârșit, ar putea fi ceva la mijloc...

Legat de ultima ta constatare Curiosule si de ce zicea nea gafiteanu : stiinta oficiala si neoficiala...
Bineinteles ca nu au construit ditamai buncarul doar pentru o biata experienta in vid cu o pana si o bila , experiment  care se putea face mult mai simplu.
Ai dreptate Curiosule , buncarul a fost construit  si  pentru alt gen de experiente, nu numai pentru cele din vid legate de gravitatie.... Cool
Ai o bila alba

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 07 Feb 2024, 10:32

Talentul tau la imprastierea discutiei il recunosc ! Dar ce este scris
in citat, arata ca ai mari lacune de logica.
Daca in legea gravitatiei ar conta numai masa Pamantului, corpurile
din jurul lui ar fi "atrase" toate cu aceeasi forta si cele mai grele ar
cadea cu viteza mai mica(in urma celor usoare) .
https://cercetare.forumgratuit.ro/t3305p150-cum-a-dedus-newton-legea-gravitatiei#113195
CAdi a scris:
. . . . .
Consecinta ?  ramane acceleratia constanta si intr-un caz si in celalalt pentru ca in ambele cazuri conteaza doar masa Pamantului
dar tot mi se pare extrem de ciudata aceasta lege  a gravitatiei in care F depinde doar de masa Pamantului ?!,
care totusi e confirmata de experienta. Nu stiu poate la unii li se pare normal.
. . . . .
NU ESTE ADEVARAT !
Forta gravitationala depinde de masa Pamantului si de masa corpului
care cade ! Daca forta ar fi egala in ambele situatii, acceleratiile in
cadere ar fi diferite(invers proportionale cu masele).
Corpul mai usor ar avea acceleratia mai mare si ar cadea mai repede!  
. . . . .
Este cazul sa clarifici ce ai afirmat . Fiindca pare a fi scris intr-un moment
de entuziasm. Poate sa citezi pe cineva apropiat care te confirma ?!
P.S. Fixatia ta jalnica cu M + m in loc de M x m, ar conduce implicit la
concluzia ca toate corpurile grele ar cadea spre Pamant in vid cu viteza mai
mica decat corpurile usoare. Deci dupa tine, pana ajunge jos inaintea bilei !   Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Mier 07 Feb 2024, 12:18

Nu mai stau de vorba cu tine pentru ca pierd timpul : nu stii fizica  si stai prost si cu logica pe langa multe altele.... Razz
Vorbesti numai in necunostinta de cauza.
Te rog  sa nu mai postezi pe topicele mele , esti in afara total cu subiectele expuse,
inclusiv cu ce inseamna m+M  asa cum a constatat si Kepler  study

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 07 Feb 2024, 13:08

CAdi a scris:Nu mai stau de vorba cu tine pentru ca nu stii fizica  si stai prost si cu logica pe langa multe altele.... Razz
Vorbesti numai prostii.
Te rog  sa nu mai postezi pe topicele mele , esti in afara total cu subiectele expuse,
inclusiv cu ce inseamna m+M  asa cum a constatat si Kepler  study
E bine ca nu te mai referi deloc la ce scrie pe topic. Nici la ce ai
scris tu, nici la ce am scris eu. Nu-ți dă mâna . Așa ca bate câmpii
cu spor in speranta ca nu va citi nimeni ! Sansele sunt mari.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Mier 07 Feb 2024, 14:04

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:Nu mai stau de vorba cu tine pentru ca nu stii fizica  si stai prost si cu logica pe langa multe altele.... Razz
Vorbesti numai prostii.
Te rog  sa nu mai postezi pe topicele mele , esti in afara total cu subiectele expuse,
inclusiv cu ce inseamna m+M  asa cum a constatat si Kepler  study
E bine ca nu te mai referi deloc la ce scrie pe topic. Nici la ce ai
scris tu, nici la ce am scris eu. Nu-ți dă mâna . Așa ca bate câmpii
cu spor in speranta ca nu va citi nimeni ! Sansele sunt mari.
Du-te mai si bate campii in alta parte

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 07 Feb 2024, 15:47

CAdi a scris:
virgil_48 a scris:
CAdi a scris:Nu mai stau de vorba cu tine pentru ca nu stii fizica  si stai prost si cu logica pe langa multe altele.... Razz
Vorbesti numai prostii.
Te rog  sa nu mai postezi pe topicele mele , esti in afara total cu subiectele expuse,
inclusiv cu ce inseamna m+M  asa cum a constatat si Kepler  study
E bine ca nu te mai referi deloc la ce scrie pe topic. Nici la ce ai
scris tu, nici la ce am scris eu. Nu-ți dă mâna . Așa ca bate câmpii
cu spor in speranta ca nu va citi nimeni ! Sansele sunt mari.
Du-te mai si bate campii in alta parte
Topicul acesta l-ai initiat ca sa vorbesti singur ? Acum dupa ce ai
inteles ca sustii aberatii, ar trebui sa corectezi impresia . Sa nu
inteleaga cineva ca participi aici numai ca sa aperi cauza lui A.E.
si de fapt esti ca si el, strain de fizica.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Mier 07 Feb 2024, 17:44

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:
virgil_48 a scris:
E bine ca nu te mai referi deloc la ce scrie pe topic. Nici la ce ai
scris tu, nici la ce am scris eu. Nu-ți dă mâna . Așa ca bate câmpii
cu spor in speranta ca nu va citi nimeni ! Sansele sunt mari.
Du-te mai si bate campii in alta parte
Topicul acesta l-ai initiat ca sa vorbesti singur ? Acum dupa ce ai
inteles ca sustii aberatii, ar trebui sa corectezi impresia . Sa nu
inteleaga cineva ca participi aici numai ca sa aperi cauza lui A.E.
si de fapt esti ca si el, strain de fizica.
Cat esti de strain de carte. Ce cauti tu aici ? Ti se par aberatii pentru ca esti departe de fizica . Pune mana pe carte daca pana acum nu s-a prins nimic de tine glumetule study
Te-a citit bine Meteor Smile
Tu nu ai venit aici sa creezi ceva, ai venit sa distrugi si sa imprastii venin.   Nu am invatat ceva folositor de la tine.
Ai mai si plagiat 2 fizicieni de la 1700 si ai crezut ca ne uimesti cu o noua teorie a gravitatiei Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 07 Feb 2024, 21:49

Felicitari pentru ca ti-ai extins cercul de sustinatori cu Meteor !    
De acum cu el si cu A.E, esti cel mai tare din parcare .   Laughing
Cu asa echipa, relatia lui Newton va fi sigur corectata cu M + m
in loc de M x m !
Asta era important, de acolo am pornit. Restul sunt vorbe de claca.
A fost vorba pe topicul acesta si de push gravity, FOIP,... ? Ce te-a
isterizat asa de le aduci in discutie ? Nu le doreai aici !
Tot nu poti dormi linistit din cauza lor ? Te inteleg !
P.S. vezi sa nu uiti de dunga rosie. Aduce o nota de optimism.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Joi 08 Feb 2024, 08:10

virgil_48 a scris:
A fost vorba pe topicul acesta si de push gravity, FOIP,... ? Ce te-a
isterizat asa de le aduci in discutie ? Nu le doreai aici !
Tot nu poti dormi linistit din cauza lor ? Te inteleg !
P.S. vezi sa nu uiti de dunga rosie. Aduce o nota de optimism.
Tu nu vezi mai ca esti pe dinafara si cu ce sustii  ?
Fatio si Le Sage fondatorii teoriei ,,push gravity " se opuneau fortei gravitatiei lui Newton, nu exista forta de atractie intre cele 2 corpuri proportionala cu m.M,
e o diferenta de densitate care duce la impingere si te trezesti  tu acum sa-l aperi pe Newton ? Laughing
Nu ai logica, nu esti in stare sa apreciezi nici experienta din vid pe care eu, Curiosul si Virgil o interpretam corect, si nici macar nu esti atent la remarca fizicienilor care fac experienta.
Esti total paralel cu fizica si vii tu aici sa faci comentarii pe baza remarcilor mele si ale lui Virgil ? Razz
Pune mana pe carte study  si dupa ce iti insusesti bine materia comentam Basketball
Pana atunci nu am ce discuta cu tine ca m-am plictisit sa tot te corectez (oricum nu intelegi nimic pentru ca nu stapanesti notiunile de baza in fizica)
 si sa-ti tot dau rosu pe baza aberatiilor care le sustii Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 08 Feb 2024, 08:44

CAdi a scris:. . . . .
Tu nu vezi mai ca esti pe dinafara si cu ce sustii  ?
Fatio si Le Sage fondatorii teoriei ,,push gravity " se opuneau fortei gravitatiei lui Newton, nu exista forta de atractie intre cele 2 corpuri proportionala cu m.M,
e o diferenta de densitate care duce la impingere si te trezesti  tu acum sa-l aperi pe Newton ?  Laughing  
Nu ai logica, nu esti in stare sa apreciezi nici experienta din vid pe care eu, Curiosul si Virgil o interpretam corect, si nici macar nu esti atent la remarca fizicienilor care fac experienta.
Esti total paralel cu fizica si vii tu aici sa faci comentarii pe baza remarcilor mele si ale lui Virgil ?  Razz  
Pune mana pe carte study  si dupa ce iti insusesti bine materia comentam Basketball
Pana atunci nu am ce discuta cu tine ca m-am plictisit sa tot te corectez (oricum nu intelegi nimic pentru ca nu stapanesti notiunile de baza in fizica)
 si sa-ti tot dau rosu pe baza aberatiilor care le sustii Very Happy
Eu vad bine ce eforturi faci ca sa imprastii subiectul topicului.
Hai mai spune-ne cum functioneaza caderea libera in vid cu noua
relatie a gravitatiei(cu M + m)  pe care o sustii pe acest topic.
Fixatia ta jalnica cu M + m in loc de M x m, ar conduce implicit la
concluzia ca toate corpurile grele ar cadea spre Pamant in vid cu viteza mai
mica decat corpurile usoare. Deci dupa tine, pana ajunge jos inaintea bilei !
Poti sa te concentrezi putin la subiect ? Daca raspunzi nu mai revin !
Pe Fatio, Le Sage, Virgil, Curiosul, ar trebui sa-i consulti inainte de
a-i coopta in echipa ta impreuna cu Meteor si A.E. Speri ca in felul
acesta, echipa numeroasa(7 membri !) va autentifica noua relatie ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Joi 08 Feb 2024, 15:10

Toate corpurile cad la fel indiferent de masa lor, asta arata experienta. Ca este m+M sau m.M nici nu mai conteaza.
Dar nu-am cu cine sa discut ca esti pe dinafara , ai avea o scuza daca ai zice ca nu te-ai uitat la filmulet Very Happy



Ultima editare efectuata de catre CAdi in Joi 08 Feb 2024, 16:52, editata de 2 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 08 Feb 2024, 16:32

CAdi a scris:Toate corpurile cad la fel indiferent de masa lor, asta arata experienta. Ca este m+M sau m.M nici nu mai conteaza.
Dar nu-am cu cine sa discut ca esti pe dinafara , ai avea o scuza daca ai zice ca nu te-ai uitat la filmulet Very Happy
Avem acum ce citi mai serios despre "cum a dedus Newton legea
gravitatiei".
https://cercetare.forumgratuit.ro/t3290p30-pendulul#113226
De la tine am ramas cu concluzia subliniata.
Degeaba razi de cei din vechime. Nici nu treci pe langa ei. Si nu
aveau filme sau suporteri sa invoce.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Joi 08 Feb 2024, 16:34

Cine rade de cei din vechime ? Iar imi pui in gura vorbe ?
Experienta arata ca nu exista forta intre corpuri , nu exista nici ,,push gravity" nici ,,forta de atractie" ,
mai curand un spatiu deformabil Einstein in care toate corpurile cad cu aceeasi acceleratie.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Joi 08 Feb 2024, 17:33

virgil_48 a scris:
Avem acum ce citi mai serios despre "cum a dedus Newton legea
gravitatiei".
https://cercetare.forumgratuit.ro/t3290p30-pendulul#113226
.

apropo Virgil_48 ca tot ai dat linkul de mai sus , cum interpretezi citatul din link in care Newton afirma urmatoarele :
F = - G M.m/r2 (2.3)

unde : G = 6,67·10-11 m3/kg·s2 (constanta atracţiei universale).
Deoarece relaţia (2.3) dă forţa gravitaţională în funcţie de masele celor două corpuri şi de distanţa dintre ele, aceasta este deseori numită ”acţiune de la distanţă”.
Legea nu face nici o referire la timpul necesar forţei generate de un corp să ajungă la celălalt corp.
Forţa , sau acţiunea, ar părea că se propagă instantaneu pe distanţa dintre cele două corpuri şi ar fi o proprietate inerentă a oricărui fel de materie, (m.3.).

Într-o scrisoare a lui Newton către Bentley (care a editat Principiile ediţia a II-a) se fac referiri la faptul că legea sa nu trebuie interpretată ca mai sus, astfel el scrie textual:

”Este de neconceput că materia brută neînsufleţită ar trebui să opereze, fără medierea a ceva care nu este material, asupra altei materii şi să o influenţeze fără contact reciproc […].
Şi acesta este unul din motivele pentru care am dorit să nu-mi atribui mie ideea unei gravitaţii înnăscute […].
[Aceasta] este pentru mine o absurditate atât de mare încât cred că nici un om care are facultăţi competente în probleme filozofice n-ar putea cădea vreodată în ea”.


Dar nu numai Virgil_48 . Sunt invitati toti colegii (care mai suntem pe forum)  sa formuleze o interpretare la fraza lui Newton (dintre ghilimele)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 08 Feb 2024, 23:20

CAdi a scris:
virgil_48 a scris:
Avem acum ce citi mai serios despre "cum a dedus Newton legea
gravitatiei".
https://cercetare.forumgratuit.ro/t3290p30-pendulul#113226
.

apropo Virgil_48 ca tot ai dat linkul de mai sus , cum interpretezi citatul din link in care Newton afirma urmatoarele :
F = - G M.m/r2 (2.3)
. . . . .
Dar nu numai Virgil_48 . Sunt invitati toti colegii (care mai suntem pe forum)  sa formuleze o interpretare la fraza lui Newton (dintre ghilimele)
In fraza subliniata emite o apreciere: ar parea, ar fi ... Nu stiu daca
este scrisa inainte sau dupa textul albastru(Vezi mesajul precedent).
Dar in cel de-al doilea isi exprima pozitia cu fermitate.
Asta inseamna sa lupti pentru cunoastere. Sa cauti, sa ai indoieli, sa
te apropii, sa gasesti, sa revii, sa te indepartezi. Mai ales ca lui nu-i
confirma concluziile vreun for oficial. Spunea ceva de la el si nu avea
pretentii de monopol.
Nu cita ca un papagal sigur de el ce au spus altii !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Vin 09 Feb 2024, 08:54

Fraza albastra, care ii apartine lui Newton, are legatura cu fraza subliniata.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 09 Feb 2024, 10:46

CAdi a scris:Fraza albastra, care ii apartine lui Newton, are legatura cu fraza subliniata.
Asa este, cele doua par sa se contrazica !  Asta doreai sa subliniezi ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Vin 09 Feb 2024, 19:05

Relatii  gravitationale pentru formula teoretica CAdi : FG=  KA.(m+M)/R^2

Constanta gravitationala :
KA=F.R^2/(m+M)
Unitati de masura rezultante : N.m^2/kg
Verificare : FG=  KA.(m+M)/R^2=  (N.m^2/kg ).(kg/m^2) =N  (Unitatea de masura se verifica.

Forta de atractie de catre Terra a oricarui obiect care ajunge in campul gravitational al planetei este de forma :
Fp= M.ap
unde M este masa planetei
ap=acceleratia gravitationala din campul gravitational al planetei.

Fp= M.ap=  K.(m+M)/R^2 de unde acceleratia planetei :
ap=   K.[(m+M)/ M ] . (1/R^2)
unitate de masura (m/s^2)

Sa revenim la exemplul  nostru de mai sus :
mb=10 kg.
MT=100Kg
Mp=0.1 kg
Distanta  10 m
Atunci acceleratia Newton
pentru bila si pana va fi :
ab= KN.M/R^2   = KN.100/100 =k


iar acceleratia CAdi :
pentru bila va fi :
apb=K A.[(10+100)/ 100].1/100= 1,1/100=0.011 KA
pentru pana
app=KA.[(0.1+100)100].1/100=1.01=0.01001.KA

Obs.
Constanta KA se poate determina :
media acceleratiei campului gravitational terestru este de aproximativ a=9,81 m/s^2 deci KA se poate determina  inlocuind in formule masa de 100 de kg cu masa reala a Terrei .


P.S. Il rog pe Virgil_48 sa-l lase pe Virgil sa comenteze primul , si poate sa comenteze si el dupa Virgil daca doreste si nu se supara.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil Sam 10 Feb 2024, 10:37

Nu stiu ce sa comentez, pentru ca doar niste experimente foarte precise ar putea sa demonstreze ca acceleratia bilei este diferita sau nu, de acceleratia penei. Pana in prezent experimentele demonstreaza ca cele doua corpuri cu mase foarte diferite cad in vid cu aceiasi acceleratie, asa cum mi se pare si firesc. Eu consider in continuare ca relatia lui Newton este corecta, cel putin pana la proba contrarie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12194
Puncte : 55617
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Sam 10 Feb 2024, 11:38

Am uitat sa adaug ca la stabilirea constantei gravitationale si acceleratiei gravitationale a Terrei se ia raza Terrei la care se adauga distanta la care se afla obiectul.

Virgil, am mai zis, eu am incercat o corelare intre legea gravitatiei cu forma legii conservarii impulsului  si observatiile lui Kepler.

De altfel ideea cu m+M mi-a venit de pe acest topic . Nu sunt sigur nici eu daca este corecta . Smile
Si apoi nici cu formula asta nu rezolvam nimic. Ca tot nu zburam cu farfurii zburatoare asa cum vreau eu Very Happy

In orice caz stiinta, fizica actuala , nu are un raspuns pentru gravitatie.
In afara de o lege exterioara de la 1687 (Newton) fizica bajbaie in domeniu, nu stie nici acum ce factori  determina gravitatia.
Doar ipoteze.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil Sam 10 Feb 2024, 13:21

CAdi a scris:Am uitat sa adaug ca la stabilirea constantei gravitationale si acceleratiei gravitationale a Terrei se ia raza Terrei la care se adauga distanta la care se afla obiectul.

Virgil, am mai zis, eu am incercat o corelare intre legea gravitatiei cu forma legii conservarii impulsului  si observatiile lui Kepler.

De altfel ideea cu m+M mi-a venit de pe acest topic . Nu sunt sigur nici eu daca este corecta . Smile

Virgil a scris;
Kepler a stabilit relatia dintre masele, perioadele de miscare a corpurilor ceresti si distantele dintre ele, fara sa spuna ceva de gravitatie. T^2=4pi^2.R^3/K(m+M) ; Intrucat masele planetelor sunt cu mult mai mici decat masa Soarelui , relatia de mai sus s-a simplificat renuntand la masa planetei.
T^2=4pi^2.R^3/K(M) ; sau T^2/R^3= 4pi^2/KM; daca aproximam elipsele cu cercuri avand in vedere ca excentricitatea elipselor este de ordinul sutimilor, putem afla legatura dintre
viteza, acceleratie si constanta K.  v^2=K.M/R,
sau acc=v^2/R =K.M/R^2 ;
Daca am lua in calcul (M+m), vedem ca masa Pamantului este de 10^24 kg, in timp ce un corp de 100kg este de 10^22 ori mai mic, adica influienta asupra acceleratiei este cu 22 de zerouri in fata, adica imposibil de observat. Asa ca si bila si pana cad odata.


In orice caz stiinta, fizica actuala , nu are un raspuns pentru gravitatie.
In afara de o lege exterioara de la 1687 (Newton) fizica bajbaie in domeniu, nu stie nici acum ce factori  determina gravitatia.

Virgil a raspuns;
Raspunsul privind cauza gravitatiei la dat Einstein, dar mai mult filozofic decat fizic.

Doar ipoteze.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12194
Puncte : 55617
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Sam 10 Feb 2024, 14:14

Ai dreptate ,  nu poate fi observata acceleratia diferentiata a bilei sau a penei in raport cu Terra sau cel putin o intarziere de timp la sosire
Asta se vede si din formule.
Odata ce se depaseste baricentru in directia Soarelui sau a Pamantului , orice obiect spatial cade in campul gravitational al Soarelui sau al Pamantului.
Insa s-ar putea face o experienta in spatiu cosmic intr-un punct Lagrange L1 sau cel mult L2 , cu 2 corpuri intr-o nava cosmica ,
sa vedem cum se realizeaza atunci Legea lui Newton.
Sau 2 greutati, in buncarul acela din experienta, aflate la acelasi nivel si distanta de sol , una de 20 de tone si un ac de cusut de exemplu
si 2 cantare de ,,touch down"  cu cronometru atomic, sa vedem daca exista diferente de timp la aterizare Smile

Iar Einstein, are o explicatia sumara, nu are formula cu demonstratia, l-a mai si negat pe Newton Razz

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Dum 11 Feb 2024, 11:45

Imi cer scuze :
Are si Einstein totusi o explicatie a gravitatiei: Formula (Ecuatia ) pentru camp gravitational a lui Einstein (fara demonstratie) formulata de matematicianul
David Hilbert la indicatia lui Einstein o gasiti aici :
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ecuațiile_lui_Einstein
In aceste ecuatii se distinge tensorul Ricci si tensorul energie-impuls al sursei. Tensorul Rici are o valoare geometrica.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 11 Feb 2024, 12:06

Sa ne gandim putin ! In legatura cu formula fortei gravitationale pe
care o promoveaza CAdi, cea cu M + m, imi amintesc ca am gasit cu
ani in urma un site in care scria ca de fapt formula ar trebui sa fie
asa :                 Fg = G x (M + m) x m / r2
Cel care scria, parea sa stie subiectul ! Eu am ramas numai cu ideea.
A trecut multa vreme si nu mai gasesc adresa, sau a disparut.
Aceasta upgradare nu ar influenta rezultatele pentru mase m mici in
comparatie cu M, dar pentru un sistem de doua stele gemene egale,
Fg care rezulta este dubla !
Sa aiba vreo legatura cu realitatea ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11216
Puncte : 44017
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de CAdi Dum 11 Feb 2024, 12:14

virgil_48 a scris:Sa ne gandim putin ! In legatura cu formula fortei gravitationale pe
care o promoveaza CAdi, cea cu M + m, imi amintesc ca am gasit cu
ani in urma un site in care scria ca de fapt formula ar trebui sa fie
asa :                 Fg = G x (M + m) x m / r2
Cel care scria, parea sa stie subiectul ! Eu am ramas numai cu ideea.
A trecut multa vreme si nu mai gasesc adresa, sau a disparut.
Aceasta upgradare nu ar influenta rezultatele pentru mase m mici in
comparatie cu M, dar pentru un sistem de doua stele gemene egale,
Fg care rezulta este dubla !
Sa aiba vreo legatura cu realitatea ?
Nu sunt de acord cu formularea aceasta :Fg = G x (M + m) x m / r2
Daca te uiti la explicatiite mele eu am venit cu o noutate :
Si anume ca orice obiect aflat in campul gravitational al Terrei este atras cu forta  Terrei (a planetei)
Forta de atractie de catre Terra a oricarui obiect care ajunge in campul gravitational al planetei este de forma :
Fp= M.ap in loc de F=m.a
unde M este masa planetei
ap=acceleratia gravitationala din campul gravitational al planetei.
Deci :
Fp= M.ap=  K.(m+M)/R^2 de unde acceleratia planetei :
ap=   K.[(m+M)/ M ] . (1/R^2)
unitate de masura (m/s^2)
Iar constanta mea KA= se deduce din formula mea spre deosebire de Cavendish care a dedus-o din formula lui Newton.
Deci daca o deduci din formula F=K.(m+M)/R^2  iti da alta valoare la fel de logica asa cum a gasit Cavendish folosind formula lui Newton.

Prin formula m+M acceleratiile dintre obiecte sunt diferite dar asa cum zicea si Virgil diferenta este de ordinul 10^-22 sau 10^-24 greu de pus in evidenta
pentru ca orice obiect caruia ii masori acceleratia trebuie sa ii faci o echivalenta cu masa Terrei care este enorma in raport cu obiectul.
F = m.a putem sa o folosim in fizica clasica pentru calcule care nu necesita multa precizie si pentru care fizica clasica este suficienta pentru ca daca ar fi sa luam fenomenul la bani marunti ,
si acesta trage de planeta ( daca ar exista o forta de gravitatie a la Newton) ...dar asa cum am mentionat mai sus diferenta in acceleratie este insesizabila.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11936
Puncte : 57137
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de eugen Dum 11 Feb 2024, 13:15

Ne luptam lupta formulelor ? Poate ne grabim.
Intr-o formula, sa zicem a lui Newton, sunt trei entitati : masa 1, masa 2, mediul.
Mediul este " ascuns" in asa numita " constanta gravitationala".
Formula similara la fortele electrice:
Sarcina 1, sarcina 2, mediul ( o constanta care include permitivitatea electrica). Plus ca prin legea lui Gauss o sarcina electrica poate fi asociata prin fluxul total prin suprafata care o inchide.
La formula lui Newton nu apare nici o caracteristica, nici un parametru de mediu . Nici un flux... Poate ar trebui sa meditam la aceasta...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3793
Puncte : 32395
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de virgil Dum 11 Feb 2024, 20:00

eugen a scris:Ne luptam lupta formulelor ? Poate ne grabim.
Intr-o formula, sa zicem a lui Newton, sunt trei entitati : masa 1, masa 2, mediul.
Mediul este " ascuns" in asa numita " constanta gravitationala".
Formula similara la fortele electrice:
Sarcina 1, sarcina 2, mediul ( o constanta care include permitivitatea electrica). Plus ca prin legea lui Gauss o sarcina electrica poate fi asociata prin fluxul total prin suprafata care o inchide.
La formula lui Newton nu apare nici o caracteristica, nici un parametru de mediu . Nici un flux... Poate ar trebui sa meditam la aceasta...
Cititi la pag.88 tab.37. de unde rezulta tratarea gravitatiei ca o forta pseudo electromagnetica, stabilind un epsilon si miu pentru sistemul solar..
https://drive.google.com/file/d/12sT1vI2_btdzLMM2vVtwkxPK5ujqVq74/view?usp=sharing

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12194
Puncte : 55617
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


CAdi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de curiosul Dum 11 Feb 2024, 20:36

Azi sunt în "starea" aia în care eu consider că am un cuvânt obiectiv de spus în orice subiect.
De ce aș face excepție în acesta pe care l-am analizat totuși destul de mult?
Mă rog, destul de des greșesc doar pentru că măsor de 3-4-5 ori, nu de 7 ori, înainte să tai o dată.
În sfârșit...
Ideea este că forțele mecanice trebuie clar separate de forțele naturale.
Sau cel puțin, principiul prin care se transmite modificarea stării de mișcare prin (inter)acțiune mecanică nu poate fi considerat principiu generalizator la orice nivel de manifestare a forței și transmitere a unei cantități de mișcare sau pentru modificarea stării de mișcare a unui corp.

Dacă dăm Cezarului ce-i al Cezarului, nu există niciun fel de certitudine că un corp transmite o modificare a stării de mișcare a altui corp fără o interacțiune directă.
Directă înseamnă instantanee, așa cum este momentul în care un fotbalist lovește o minge de fotbal.

Un eventual câmp, generat de un corp, prin acțiunea sa instantanee asupra celuilalt, nu presupune matematic implicația distanței dintre corpuri decât dacă ceea ce produce acțiunea instantanee prin intermediul unui mediu de interactiune este dispersibil/ă radial în funcție de distanță.
Altfel nu este justificată regula inversului pătratului distanței.

Dacă presupunem că această regulă este observată experimental în comportamentul interacțiunii la distanță a corpurilor, atunci ceva din jurul unui corp "atractiv" este dispersat radial conform regulei inversului pătratului distanței, iar corpul "atras" interacționează intr-o manieră corespunzătoare mediului în care se află.
Cum ar veni, ar implica o "densitate" radială diferită a mediului care produce un fel de "absorbție" a corpului.
Inerțial, un corp s-ar îndrepta tot timpul spre locul din spațiu unde densitatea spatiului este mai mare.
Dacă se înțelege ce vreau să spun.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40653
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de curiosul Dum 11 Feb 2024, 21:05

Mai mult, eu nu înțeleg cum de amestecați lucrurile.
Matematica este o "știință" cantitativă, iar fizica este o "știință" fenomenologică.
Din acest motiv, anumite rezultate matematice aplicate "cantitativ" în anumite fenomene fizice nu pot fi interpretate fenomenologic, ci doar cantativ.
E o diferență de percepție care trebuie în mod clar să sublinieze faptul că un rezultat matematic nu poate fi interpretat ca fenomen fizic.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40653
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum a dedus Newton legea gravitatiei  - Pagina 7 Empty Re: Cum a dedus Newton legea gravitatiei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum