Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 13:19

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 11:58

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi (11925)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48 (11201)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul (6652)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan (6162)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen (3784)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
meteor
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Bordan
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este timpul?

+18
omuldinluna
negativ
Forever_Man
virgil_48
gafiteanu
Syntax
nic
Bordan
ion tudor
meteor
cris
mm
Razvan
curiosul
virgil
AMOT
virtual_inside
CAdi
22 participanți

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Ce este timpul?

Mesaj Scris de CAdi Mar 17 Ian 2012, 17:56

Rezumarea primului mesaj :

Tot ce s-a spus pana acum despre timp este confuz si contradictoriu.
Sa vedem noi, daca reusim sa descifram ce este cu aceasta notiune ,
prezenta atat in fizica clasica cat si in cea moderna!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Joi 17 Sept 2015, 07:10

Bordan a scris:Eu am mai spus pe undeva, că timpul e spațiul în dinamică!
Ca sa lamurim putin problema, timpul este o componenta a spatiului. De fapt, orice fel de sir construim, are in componenta variabila timp, ea asigurand ordonarea sirului, impreuna cu relatia interna x1 < x2. Este mai degraba o consecinta a acestei ordonari, a acestui tip de relatie, care face posibila si existenta vectorilor.
Pentru a face graficul unei functii simple, trebuie sa calculezi in ordine rezultatele functiei pentru fiecare valoare, in ordinea cresterii valorilor lui x. Cand parametrizezi o ecuatie, iei in calcul succesiunea valorilor unui sir, indiferent de rata de crestere a valorilor din acel sir. Din acest motiv poti face calcule cu scari diferite pentru cele doua axe de referinta. De fapt orice grafic inseamna o transformare a valorii x dupa o regula oarecare. Astfel, graficul ecuatiei, devine de fapt sirul ordonatelor.
Daca faci graficul ecuatiei sa fie o dreapta, obtii un nou sistem de referinta, in care fiecarui punt de pe abscisa, ii corespunde unul de pe ordonata, cu aceeasi valoare. In acest caz, ai pe axa absciselor valorile lui x si pe axa ordonatelor valorile lui f(x), iar graficul obtinut va fi mereu bisectoarea unghiului dintre cele doua axe, ca linie de echilibru intre cele doua multimi ordonate dupa legea x1 < x2 si f(x1) < f(x2)
Bordan a scris:Zicea Blaga, că eternitatea s-a născut la sat, și i-am întors pe toate fețele zicerea, cum adică? Dar acolo, în satul românesc tradițional, timpul e la el acasă, "nu e nici timp, nici loc", e doar prezență sau existență.
Parca tot Blaga zicea :"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii şi nu ucid cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc în calea mea". Eu nu sunt chiar asa delicat, si sunt fericit fara sa fiu sarac cu duhul. Imi plac formularile poetice si chiar si eu am cochetat cu poezia la un moment dat. (Mai am si acum accese). Sa nu uitam insa ca Blaga a trait la inceput de secol XX si noi la inceput de secol XXI. Oricum eternitatea nu ne este accesibila decat din perspectiva prezentului : trecutul sub forma istoriei si traditiilor pe care se intemeiaza viitorul. Este ca un proces de invatare la nivel social.

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 17 Sept 2015, 08:07

negativ a scris:Eu nu sunt chiar asa delicat, si sunt fericit fara sa fiu sarac cu duhul.
Eu  as  vrea  sa  fiu  sarac  cu  Duhul . Cu  cat  sunt  mai  sarac  cu  Duhul cu  atat  sunt  mai  bogat  spiritual . Deci ;  mai    putin  are  de  lucrat    Sfantul   Duhul   in  aceasta  situatie. Dar  asta  nu  depinde  de  mine.

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Joi 17 Sept 2015, 09:14

scanteitudorel a scris:Eu  as  vrea  sa  fiu  sarac  cu  Duhul .
Daca vrei, poti...
scanteitudorel a scris:Cu  cat  sunt  mai  sarac  cu  Duhul cu  atat  sunt  mai  bogat  spiritual . Deci ;  mai    putin  are  de  lucrat    Sfantul   Duhul   in  aceasta  situatie. Dar  asta  nu  depinde  de  mine.
Spiritualitatea este mai mult o atitudine legata de intelegerea celor ce te inconjoara. Primul pas ar fi sa le cunosti. Al doilea, sa le organizezi cumva. Abia al treilea este intelegerea. Intelepciunea e abia la sfarsitul lantului cauzal. Lipsit fiind de intelegere, asa cum intentionezi, nu poti fi mai bogat spiritual, pentru ca nu ai cu ce... Logic, nu !?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 17 Sept 2015, 11:04

negativ a scris:Spiritualitatea este mai mult o atitudine legata de intelegerea celor ce te inconjoara. Primul pas ar fi sa le cunosti. Al doilea, sa le organizezi cumva. Abia al treilea este intelegerea. Intelepciunea e abia la sfarsitul lantului cauzal. Lipsit fiind de intelegere, asa cum intentionezi, nu poti fi mai bogat spiritual, pentru ca nu ai cu ce... Logic, nu !?
Ma  scuzi ,  eu  vad  altfel  lucrurile .  Pe  scurt  .  Atunci  cand  se  afirma  despre cineva  ca  este  sarac  cu  Duhul imediat  se  crede  despre  acesta  ca  este  prost  ca  noaptea. O  interpretare  total  gresita.  Fiecare  fiinta  se  naste ,  traieste  si  moare   in  Univesul  acesta  material   pentru  ai  fi  corectate  anumite  trasaturi  , (sa  le  numim deficiente  de  ordin  genetic).   Acestea  nu  pot  fi  corectate  decat  de  o  anumita  stare  energetica  pe  care  eu o  atribui  Sfantului  Duh.  Vorba  unui  politician  bine  mediatizat ,, Soarta  mi-a  dictat  destinul"
Mai  mult  despre  cele  afirmate  in  textul  de  mai  sus  nu  am  a  zice, deoarece nu doresc sa intru intr-o discutie cu scop religios.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 17 Sept 2015, 11:44

Negativ,
Si ca sa revenim la subiect , in Univers nu exista notiunea de timp. Aceasta a fost inventata de om pentru a avea un reper in fenomenele fizice . In Univers exista doar mecanisme fizice . Acesta nu sunt conditionate  de   timp.  Ex. In Galaxia noastra Cesiul  are un timp de injumatatire . In alta Galaxie nu este obligatoriu ca acest timp  sa fie identic.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Bordan Joi 17 Sept 2015, 17:08

negativ a scris: ..  timpul este o componenta a spatiului.

Și spațiul e o componentă a timpului. Poate că mai potrivit ar fi un citat de-a lui Einstein, care-i place la Orakle, că "spațiul și timpul sunt moduri în care gândim nu în care trăim", deci un produs al minții umane.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21159
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Vin 18 Sept 2015, 09:12

Bordan a scris:
negativ a scris: ..  timpul este o componenta a spatiului.
Și spațiul e o componentă a timpului. Poate că mai potrivit ar fi un citat de-a lui Einstein, care-i place la Orakle, că "spațiul și timpul sunt moduri în care gândim nu în care trăim", deci un produs al minții umane.
Hai sa o luam de la baza : Teoretic poti sa te exprimi si asa : "spatiu temporal", cand te referi la durata. Sintagma "durata" spatiala, sau timp spatial, par lipsite de logica, pentru ca este evident ca s-a inversat ordinea incluziunii. Oricum, si spatiul si timpul, sunt niste abstractii, ele putand fi atribuite oricaror categorii de obiecte fizice, dar in conditia incluziunii timpului in spatiu.
Pe cale de consecinta, timpul e o relatie de ordonare, o conditie, un criteriu dupa care putem organiza un spatiu, inclusiv cel social, al constiintei, etc. Oricum, Einstein a observat ca lipseste ceva in teoria cu spatiu-timp. A si spus la un moment dat asta. Asta poate pentru ca desi a descoperit formula ce l-a facut faimos, aceasta continea mai multi termeni decat spatiul si timpul.
De fapt Euler a descoperit formula universului, dar fiind matematician, nu a stiut ce reprezinta din punct de vedere fizic. Daca esti atent la identitatea lui Euler, observi ca ea exprima evolutia, mecanismul de baza universal. Contine toate elementele spatiului universal si relatiile dintre ele. Chiar la prima vedere, exprima cuantificarea, si evident, legaturile intre domeniile material, virtual si imaginar ale realitatii universale, contine toti invariantii naturali fundamentali, operatiile natuarale si legea de corspondenta dintre ele (egalitatea numerica), inclusiv legea relativitatii, care asa cum am mai spus , nu e o teorie. Intr-un spatiu vectorial, daca produsul unei multimi de vectori este constant, vectorii acelei multimi se vor afla in stare de relativitate unul fata de altul. Asta e o lege de baza a sistemelor compozite, in care vectorii determinanti nu sunt de aceeasi natura.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 19 Sept 2015, 05:18

Timpul este o foarte importanta si pretioasa notiune din fizica, ce dovedeste clar ca fizica oficiala este gresita, cand afirma ca "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, ci totul se transforma".  Este prea evident ca timpul trece intrun singur sens, deci se pierde si niciodata nu se transforma.  Noi toti aici acum doara pierdem timpul si nu castigam nimic. Nici un fel de experienta. Ba chiar devenim din ce in ce mai tîmpi, dupa ce invatam cu sîrg si credem fizica oficiala.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Bordan Sam 19 Sept 2015, 06:06

negativ a scris: Hai sa o luam de la baza : Teoretic poti sa te exprimi si asa : "spatiu temporal", cand te referi la durata. Sintagma "durata" spatiala, sau timp spatial, par lipsite de logica, pentru ca este evident ca s-a inversat ordinea incluziunii.

Spațiul temporal sau timpul spațial, la un anumit nivel înseamnă același lucru. Un loc vremelnic sau vremea locului, însemnând vremea la ea acasă, un timp oprit în loc. Nu poți discuta de spațiu și timp fără a te confunda cu ele, creeind o legătură intimă între minte și inimă, între ceea ce știi și ceea ce crezi, între logică și intuiție, separând relativitatea spațio-temporală abstractă într-o realitate concretă, simplificând diversitatea în unicitate.

Imaginarul cu realul și nimicul cu totul, intuite de Euler și demontrate Roger Cotes, ʺeternitatea s-a născut la satʺ, unde timpul e la el acasă, basmele cu Zâne și Feți Frumoși sunt mai reale decât ne putem imagina, filozofate de Blaga, ʺunde nu e nici timp, nici locʺ, spuse de poet, spun de fapt același lucru, că ʺlumea-ncearcă în zadar din goluri a se nașteʺ.

Operații, legi, legături, sisteme, vectori, evoluție, material, virtual, imaginar, realitate, relativitate, invariant, constante, incluziune, ... etc.  ... ʺnu e nimic! Și totuși e ... ʺ.

Ca să putem vorbi despre timp trebuie mai întâi să ... tăcem ..
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21159
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 19 Sept 2015, 06:16

Timpul trece într-un singur sens pentru că este mai probabil acest lucru. Este doar o aparență. Fluctuațiile de echilibru pot fi oricât de mari.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue9 / 109 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Sam 19 Sept 2015, 07:57

gafiteanu a scris:Timpul este o foarte importanta si pretioasa notiune din fizica, ce dovedeste clar ca fizica oficiala este gresita, cand afirma ca "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, ci totul se transforma".  
Lavoisier a inclus in notiunea de "totul" si timpul. Oricum, a facut afirmatia cand in Tara Moldovei se bateau monedele de 3 parale scrise cu caractere chirilice. Fizica "oficiala" de care vorbesti, a aparut prin 1927, in urma colaborarii lui Bohr si Heisenberg, ce au incercat sa puna de acord rezultatele teoretice din fizica cu mecanica clasica, cunoscuta ca "interpretarea Copenhaga". Vreau sa intelegi ca a face o critica fizicii "oficiale" nu inseamna a o desfiinta (actiune demna de un Gengis-Khan modern), ci de a o corecta pe alocuri, unde duce la fundaturi (rezultate contradictorii, ambigue, nedeterminabile, lipsite de cauzalitate)
Una peste alta, si timpul se transforma (ireversibil in acest caz).
gafiteanu a scris:Este prea evident ca timpul trece intrun singur sens, deci se pierde si niciodata nu se transforma.  Noi toti aici acum doara pierdem timpul si nu castigam nimic. Nici un fel de experienta. Ba chiar devenim din ce in ce mai tîmpi, dupa ce invatam cu sîrg si credem fizica oficiala.
Timpul este mai repede un vector de orientare general, provenit din inmultirea altor doi vectori. Cum el este unidirectional, si depinde exclusiv de orientarea vectorilor determinanti, vom reusi sa ne intoarcem in timp cand vom gasi o solutie pentru impartirea vectoriala, sau o solutie pentru inmultirea vectoriala din care sa rezulte un vector cu doua orientari.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Sam 19 Sept 2015, 08:17

Bordan a scris:Ca să putem vorbi despre timp trebuie mai întâi să ... tăcem ..
Nu stiu ce legaturi emotionale ai cu notiunea de timp, dar pot sa-ti spun ca pana acum am tacut (o perioada destul de lunga), timp in care am "rumegat" sensurile.
Pot spune ca si eu am cautat mai intai sensurile "poetice" ale notiunilor, dar in fizica ele trebuie sa fie putin mai specifice si adaptate contextului. In ceea ce ma priveste, nu prea mai am timp la dispozitie si vreau sa discut problema, caci pare destul de confuza. Am nevoie de argumente, nu de atitudini persiflante.
Ca sa revenim la oile noastre, cred ca cea mai buna explicatie pe care am gasit-o pana acum, este cea redactata mai sus,in raspunsul pentru Gafiteanu

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Sam 19 Sept 2015, 08:28

gafiteanu a scris: Ba chiar devenim din ce in ce mai tâmpi, dupa ce invatam cu sîrg si credem fizica oficiala.
Eu imi pun problema si altfel : daca suntem cu adevarat "tâmpi" si aia de au "pus la cale" conspiratia fizica au dreptate ? Nu ar trebui sa aflam macar de ce ? Inafara de asta, cand darâmi o teorie deja functionala pentru nevoile curente, nu ar trebui sa pui ceva in loc ? Trebuie sa crezi in fizica oficiala, altfel nu vad cum am mai schimba mesaje pe acest forum ! Ar trebui sa nu mearga. Ideea este sa gasim solutii mai simple si mai elegante.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Sam 19 Sept 2015, 08:33

Abel Cavaşi a scris:Timpul trece într-un singur sens pentru că este mai probabil acest lucru. Este doar o aparență. Fluctuațiile de echilibru pot fi oricât de mari.
Este la fel de sigur ca rezultatul inmultirii vectoriale. Ai cumva idee cum se impart doi vectori ?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil Dum 20 Sept 2015, 10:00

Timpul inseamna miscare, spus cu alte cuvinte; ex; am mers cale de o saptamana, sau; steaua Syrius este la distanta de opt ani lumina de noi, sau; voi reveni peste cinci minute. Toate aceste expresii si multe altele folosesc timpul pentru a cuantifica o actiune, adica un eveniment, folosind o alta succesiune de evenimente periodice, precum succesiunea zilelor, a anotimpurilor, a anilor, sau a batailor pendulului. Totul este in miscare adica in transformare, iar intinderea unei miscari (transformari) este exprimata sumar si exact prin timp, adica prin compararea cu alte miscari cunoscute. Daca compari o poza din tinerete cu una actuala, nici nu te recunosti, deoarece am trecut printr-o transformare, adica imbatranire, peste noi a trecut timpul, sau noi am trecut prin timp. Timpul este doar notiunea prin care comparam doua stari intre ele, folosindu-ne de alte transformari succesive cunoscute, spre exemplu, nisipul care curge dintr-o clepsidra, sau mai modern vibratia unui cristal de cuart, sau si mai precis, vibratia atomilor de Cesiu "Începând cu 1967, secunda a fost redefinită pe baza proprietăţilor atomului de cesiu. De atunci, secunda este durata egală cu 9.192.631.770 perioade ale radiaţiei care corespunde tranziţiei între cele două niveluri ale stării fundamentale a atomului de cesiu 133.

Citeste mai mult: adevarul.ro/news/eveniment/cel-mai-precis-ceas-lume-pierde-secunda-138-milioane-ani-functioneazaz-1_50abbb007c42d5a6637f5e74/index.html

Iata deci ca de cate ori vorbim de timp, ajungem la miscari sau evenimente periodice. Cand spunem despre un corp ca are viteza de un metru pe secunda, de fapt este modul prescurtat de a spune ca un corp se deplaseaza cu un metru, comparativ cu 9.192.631.770 perioade ale radiaţiei care corespunde tranziţiei între cele două niveluri ale stării fundamentale a atomului de cesiu 133. Timpul este doar raportul dintre o miscare (transformare) necunoscuta, la o miscare (transformare) periodica cunoscuta. El este de fapt adimensional, dar noi i-am dat o dimensiune abstracta ca sa il denumim cumva, motiv pentru care acum ne spargem capetele ca sa-l intelegem.


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 20 Sept 2015, 10:10

virgil a scris: El este de fapt adimensional, dar noi i-am dat o dimensiune abstracta ca sa il denumim cumva, motiv pentru care acum ne spargem capetele ca sa-l intelegem.
Este  asa  cum  ai  scris  tu. De  ce  sa imi  mai  sparg   capul ? Daca  in  procesele  fizice  care  se  petrec  in   Univers   se  tine    cont sau  nu   de  aceasta notiune ,  treaba  lui.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Pacalici Dum 20 Sept 2015, 12:30

Eu as vedea timpul ca o masura a Entropiei.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19416
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Dum 20 Sept 2015, 14:21

Pacalici a scris:Eu as vedea timpul ca o masura a Entropiei.
Timpul e o masura a orice. De-aia si raportul sau de forma este i, o unitate imaginara. Este masura de ordonare. Virgil are dreptate cand spune ca  "este doar raportul dintre o miscare (transformare) necunoscuta, la o miscare (transformare) periodica cunoscuta.". De fapt nu neaparat cunoscuta, ci mai degraba omnistabila (indiferenta la orientare si marime). Am gresit anterior cand am spus ca este de natura vectoriala; poate fi asociata unui vector ca valoare a versorului acestuia stabilita in mod arbitrar.
Cred ca am gresit si cand am considerat timpul ca fiind unul din componentele universale, ca o proprietate a spatiului. Ar putea fi asa doar in ideea ca este o proprietate a tot ce exista, o marime de evolutie. Pare usor de explicat si aratat matematic de ce lumea particulelor este cuantica, cu ajutorul acestei idei. Pare sa fie mai degraba componenta a mecanismului de functionare al Universului (ca mecanism de normare, pe langa cel de transformare ce il si include pe primul). Daca se poate considera evolutia ca mecanism de baza al Universului, atunci este implicit si o masura a entropiei. Evolutia are in schimb manifestari in toate domeniile de manifestare ale realitatii. Timpul mai pare totusi sa fie si invariantul universal, stabilirea unei masuri arbitrare pentru raportul sau de forma putand determina unitati de masura coerente legate de orice fenomen. Legat de ceasurile atomice, se poate spune ca masoara tmpul diferit la viteze mari pentru ca deplasarea cu aceste viteze, afecteaza functionarea atomului insusi, deci si periodicitatea pulsatiilor masurate. etc...
Mai analizez, dar oricum o definitie asa cum incerc eu acum, pare sa fie mai pertinenta decat unele definitii de prin manualele de fizica unde timpul este asimilat cu ceva ce poate fi masurat cu ajutorul ceasului. Chiar si Einstein a spus cand a elborat teoria relativitatii ca ceasul cosmonautui ce zboara cu viteza c va masura un timp mai mare decat ceasul agricultorului ramas pe terra. Nu a spus ca timpul se va scurge diferit, spune doar ca pare si ca ar fi de presupus.E o problema de masurare in conditii de viteza deosebite, nu de dilatare temporala.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Bordan Dum 20 Sept 2015, 16:39

Ca timpul să fie o măsură trebuie să existe un măsurător, la fel cum observația nu poate exista fără observator.

Când am spus că trebuie să tăcem înainte de a vorbi de timp, m-am referit la faptul că nu poți vorbi de timp în același timp, trebuie să ieși din experiment, să "rumegi" din afara teoriei, cu alte cuvinte să taci.

Timpul este vibrația propriei conștiințe!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21159
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Dum 20 Sept 2015, 19:39

Bordan a scris:Ca timpul să fie o măsură trebuie să existe un măsurător, la fel cum observația nu poate exista fără observator.
Adica nu crezi in existenta unui automat celular natural, care sa nu aiba nevoie de observator pentru a functiona.
Bordan a scris:Când am spus că trebuie să tăcem înainte de a vorbi de timp, m-am referit la faptul că nu poți vorbi de timp în același timp, trebuie să ieși din experiment, să "rumegi" din afara teoriei, cu alte cuvinte să taci.
Pot sa tac numai daca ma lamuresti.cu alte argumente decat cel de mai jos.
Bordan a scris:Timpul este vibrația propriei conștiințe!
Astept de la tine o opinie, nu o indicatie de partid. Da-mi o definitie a timpului pe care sa o comparam cu cea propusa de mine.
In acest caz, nu poti judeca dinafara teoriei, atata timp (uite ca iar veni vorba...) cat il folosesti in calculele zilnice, ai rezultate, dar te miri de ce lumea este cuantica si cauti sa curbezi spatiul si sa dilati sau contracti timpul fara sa stii ce sunt si cum functioneaza, daca sunt flexibile sau nu. Relativitatea explicata de Einstein nu e decat o problema de perspectiva geometrica. Daca avea dreptate si timpul chiar se dilata, se gasea pina acum o solutie sa ajungem  rapid la cel mai apropiat sistem solar.
Astept contraargumente, nu respingeri nejustificate. Virgil macar aduce argumente si daca studiem impreuna problema, nu se poate sa nu ajungem la o concluzie. Oricum, dupa cum observ, toata lumea de pe site este de acord ca masa unei particule se modifica atunci cand circula cu viteze apropiate de c. Daca acest lucru depinde de viteza (implicit de timp), nu este foarte probabil ca timpul sa fie de baza iar distanta strabatuta in unitatea de timp sa influenteze variatiile de masa, energie, etc ?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil Dum 20 Sept 2015, 20:44

Daca acest lucru depinde de viteza (implicit de timp), nu este foarte probabil ca timpul sa fie de baza iar distanta strabatuta in unitatea de timp sa influenteze variatiile de masa, energie, etc ?
Spatiul parcurs intre doua puncte A si B difera in functie de viteza cu care se deplaseaza corpul considerat. De fapt fiecare punct a unei particule in miscare se deplaseaza cu viteza luminii, dar rezultanta deplasarii tuturor punctelor particulei este mai mica decat viteza luminii, deoarece traiectoriile punctelor sunt elicoidale, doar centrul de masa se misca liniar., dar desigur cu viteza sub viteza luminii. Acest lucru are influienta la toate nivelele de organizare ale materiei, fie ca vorbim de particule, atomi sau corpuri. In aceasta consta relativitatea spatiului si a timpului. Problema prezentata mai plastic este ca atunci cand comparam distanta parcursa de un om treaz de acasa pana la carciuma, si apoi de la carciuma pana acasa cand se intoarce beat, deoarece drumul parcurs cand este treaz este cel mai scurt, iar drumul cand se intoarce beat fiind serpuit este cu atat mai lung cu cat gradul de betie este mai mare. Astfel desi distanta intre casa si carciuma este aceiasi, omul parcurge distante diferite in stari diferite.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Pacalici Dum 20 Sept 2015, 23:27

virgil a scris:De fapt fiecare punct a unei particule in miscare se deplaseaza cu viteza luminii, dar rezultanta deplasarii tuturor punctelor particulei este mai mica decat viteza luminii, deoarece traiectoriile punctelor sunt elicoidale, doar centrul de masa se misca liniar.

GENIAL!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19416
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Pacalici Lun 21 Sept 2015, 02:11

Se pare ca Abel nu a apreciat faptul ca sunt entuziasmat de ideea lui virgil...Nici nu mai sti cum sa o dai...
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19416
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 21 Sept 2015, 04:31

Eu am inteles perfect din prima lectura ce a vrut sa ne invete virgil.
Pacalici, sa citesti si sa recitesti pana ai sa intelegi. Cedeaza. Nu te mai impotrivi, ca n-ai nici o sansa. Ai doar sansa sa pierzi timpul, si astfel vei descoperi singur ce e timpul, mergand "In Cautarea Timpului Pierdut"..  Pe cand aici iti este servita gratis explicatia, trebuie doar sa o inghiti.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 21 Sept 2015, 04:47

Uite ce clara este urmatoarea explicatie plastica  despre nea Costicla care a golit o sticla:
virgil a scris:Problema prezentata mai plastic este ca atunci cand comparam distanta parcursa de un om treaz de acasa pana la carciuma, si apoi de la carciuma pana acasa cand se intoarce beat, deoarece drumul parcurs cand este treaz este cel mai scurt, iar drumul cand se intoarce beat fiind serpuit este cu atat mai lung cu cat gradul de betie este mai mare. Astfel desi distanta intre casa si carciuma este aceiasi, omul parcurge distante diferite in stari diferite.
Deci spatiul este relativ.  Si timpul este relativ.  Cu conditia ca masa de "eter-etil" inglobat sa depaseasca masa critica.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 21 Sept 2015, 05:05

Mai lunga-mi pare calea,
acum la-ntors acasa.
As vrea sa zbor,
Dar capul nu ma lasa.
(Pene si Curcanu)
P.S. trebuia sa existe si un topic de "Poezii relativiste".
Tot romanul e nascut poiet.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Pacalici Lun 21 Sept 2015, 06:16

Magnific! (Sper ca nu "o iau din nou pe cocoasa ca sunt de acord" cu antevorbitorul meu...)
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19416
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Lun 21 Sept 2015, 09:00

virgil a scris:
Daca acest lucru depinde de viteza (implicit de timp), nu este foarte probabil ca timpul sa fie de baza iar distanta strabatuta in unitatea de timp sa influenteze variatiile de masa, energie, etc ?
Spatiul parcurs intre doua puncte A si B difera in functie de viteza cu care se deplaseaza corpul considerat.
.... Problema prezentata mai plastic este ca atunci cand comparam distanta parcursa de un om treaz de acasa pana la carciuma, si apoi de la carciuma pana acasa cand se intoarce beat, deoarece drumul parcurs cand este treaz este cel mai scurt, iar drumul cand se intoarce beat fiind serpuit este cu atat mai lung cu cat gradul de betie este mai mare. Astfel desi distanta intre casa si carciuma este aceiasi, omul parcurge distante diferite in stari diferite.
Este corect din punct de vedere pur geometric. Dar cum nici un punct fizic nu se deplaseaza de la sine (are nevoie de potential) , viteza lui depinde si de acest parametru, ca si parcursul. Brahistocronele arata destul de clar acest lucru.
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Brachistochrone
Cu rosu este indicata traiectoria cea mai rapida a deplasarii unui punct in camp constant. Se vede ca traiectoria nu e o dreapta.
Cu toate astea, orice grafic al oricarei functii de o variabila este o izocrona, adica la momentul t, valorii marimii care guverneaza legea de compozitie, ii corespunde o valoare pentru marimea guvernata.
virgil a scris:De fapt fiecare punct a unei particule in miscare se deplaseaza cu viteza luminii, dar rezultanta deplasarii tuturor punctelor particulei este mai mica decat viteza luminii, deoarece traiectoriile punctelor sunt elicoidale, doar centrul de masa se misca liniar., dar desigur cu viteza sub viteza luminii. Acest lucru are influienta la toate nivelele de organizare ale materiei, fie ca vorbim de particule, atomi sau corpuri. In aceasta consta relativitatea spatiului si a timpului.
Particula este o aglomerare de energie si are doua componente Ec si Ep, care se conserva . Ep este asimilata masei. Ambele componente evolueaza in timp, si de aceea au caracter ondulatoriu. Ep mai are caracteristica de a se manifesta asimetric in interiorul particulei (care evident ocupa un spatiu), ceea ce este asimilabil caldurii interne. Cum se presupune ca o particula nu poate fi decat sferica, ai dreptate in sensul ca inafara punctelor situate pe diametrul sferei aflat pe directia deplasarii, toate celelalte puncte au o traiectorie elicoidala. "...dar desigur cu viteza sub viteza luminii". Ma interesa mai mult ce inseamna acest desigur. E observabil, dar de ce ? Acest lucru presupune orientarea componentei de masa a particulei, ceea ce inseamna ca gravitatia este o problema a aranjarii centrelor de masa, deci o problema de presiune. Acelas lucru il face si campul em. al particulei. Evident, problema poate fi detaliata, dar va trebui sa mai lamuresc oarece probleme. Acum, ca am reusit sa ma lamuresc ce este cu timpul, si care sunt proprietatile lui, voi putea sa inaintez in studiul proprietatilor punctului material.
Am ajuns la concluzia ca este un automat celular, care stie sa faca numai lucruri extem de simple, pe parcursul evolutiei lui, functie de proprietatile interne si ale mediului.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil Lun 21 Sept 2015, 21:46

Este corect din punct de vedere pur geometric. Dar cum nici un punct fizic nu se deplaseaza de la sine (are nevoie de potential) , viteza lui depinde si de acest parametru, ca si parcursul. Brahistocronele arata destul de clar acest lucru.
Deplasarea despre care vorbesc eu este de doua feluri; o deplasare in jurul centrului de masa, care se face cu viteza luminii atunci cand nu intervin alte forte, si o deplasare axiala atunci cand intervine o forta sau un camp din afara. Prima stare de asazisa deplasare se refera la cuanta generatoare si are loc totdeauna cu viteza luminii si tine de energia interna a acesteia;Eo=h.v; iar a doua forma de deplasare tine de energia cinetica a particulei Ec=1/2m.v^2. cele doua forme de deplasare combinate se fac totdeauna cu viteza constanta a luminii descriind impreuna o elice. Pasul acestei elice difera in functie de viteza de deplasare axiala a particulei si ne da informatii asupra timpului parcurs intre doua puncte, astfel cu cat pasul este mai mic, viteza de deplasare axiala este mai mica, deci timpul deplasarii este mai mare.
Absolut toate punctele materiale ale particulei sunt de fapt puncte ce apartin cuantei generatoare si de aceia se deplaseaza cu viteza luminii. particula nu trebuie considerata un corp rigid, asa ca absolut toate punctele au si o raza variabila permitand sa se deplaseze cu aceiasi viteza constanta. mai exact spus, fiecare punct are propria lui elice.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 22 Sept 2015, 01:47

negativ a scris: Particula este o aglomerare de energie si are doua componente Ec si Ep, care se conserva .
La fel cum si energia este o aglomerare inteligenta de particule neinteligente. Componenta Ep este partea statica, iar Ec partea dinamica. Niciuna nu se conserva perfect. Deoarece vine si se duce "in spatiu" sau in alte corpuri, unde se transforma in ceva de nerecunoscut ca energie..

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Mar 22 Sept 2015, 07:33

gafiteanu a scris:
negativ a scris: Particula este o aglomerare de energie si are doua componente Ec si Ep, care se conserva .  
La fel cum si energia este o aglomerare inteligenta de particule neinteligente. Componenta Ep este partea statica, iar Ec partea dinamica.  Niciuna nu se conserva perfect. Deoarece vine si se duce "in spatiu" sau in alte corpuri, unde se transforma in ceva de nerecunoscut ca energie..
1 - Era vorba de conditii ideale.
2 - Am invatat pana acum sa recunoastem aproape toate tipurile de energie. Eu sunt de parere ca mai trebuie adaugata energia aferenta structurii, inafara de cea existenta intre atomi prin legaturile chimice. Dar nu e cazul inca. Ea ar trebui sa iasa din calcule.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de negativ Mar 22 Sept 2015, 08:50

virgil a scris:
Este corect din punct de vedere pur geometric. Dar cum nici un punct fizic nu se deplaseaza de la sine (are nevoie de potential) , viteza lui depinde si de acest parametru, ca si parcursul. Brahistocronele arata destul de clar acest lucru.
Deplasarea despre care vorbesc eu este de doua feluri; o deplasare in jurul centrului de masa, care se face cu viteza luminii atunci cand nu intervin alte forte, si o deplasare axiala atunci cand intervine o forta sau un camp din afara. Prima stare de asazisa deplasare se refera la cuanta generatoare si are loc totdeauna cu viteza luminii si tine de energia interna a acesteia;Eo=h.v; iar a doua forma de deplasare tine de energia cinetica a particulei Ec=1/2m.v^2. cele doua forme de deplasare combinate se fac totdeauna cu viteza constanta a luminii descriind impreuna o elice. Pasul acestei elice difera in functie de viteza de deplasare axiala a particulei
Este foarte corect ce spui aici, dar asta presupune existenta unei "corzi" de masa, care vibreaza. Functie de cat de mare este dar si de orientarea sa, exista in doua zone una de certitudine si una de incertitudine. Pana acum, nu am reusit decat sa stabilesc zona de incertitudine, fara sa fiu sigur ce anume o determina. Am o marime care poate fi orice. Cel mai probabil ar fi energia, dar nu stiu cum inca. Trebuie sa ajung la valoarea lui h de la cauza la efect si nu invers, cum s-a facut pana acum.
virgil a scris:.....si ne da informatii asupra timpului parcurs intre doua puncte, astfel cu cat pasul este mai mic, viteza de deplasare axiala este mai mica, deci timpul deplasarii este mai mare.
Absolut toate punctele materiale ale particulei sunt de fapt puncte ce apartin cuantei generatoare si de aceia se deplaseaza cu viteza luminii. particula nu trebuie considerata un corp rigid, asa ca absolut toate punctele au si o raza variabila permitand sa se deplaseze cu aceiasi viteza constanta. mai exact spus, fiecare punct are propria lui elice.
Cuanta generatoare (in opinia mea perturbatia de durata finita) are doua componente iar energia ei totala se imparte intre ele. Parerea mea este ca ar trebui sa aiba trei, fara sa pot justifica altfel decat prin aparitia masei la viteze mai mici decat c. Daca aceasta impartire este echilibrata, viteza de deplasare a perturbatiei, se face cu c. Pe parcurs, aceasta poate fi influentata (vreau sa aflu cum) astfel incat viteza de deplasare scade, aparand masa.
Particula este ca si fotonul dealtfel un sistem miniatural complet, in care energia totala se conserva. Trebuie sa existe un mecanism natural prin care toti protonii si electronii sunt la fel, iar in univers numarul lor ar trebui sa fie egal. Teoria BB nu explica de ce sunt toti la fel. Exista o lege dupa care alte cantitati de energie nu pot forma particule. Ca in orice sistem, trebuie sa existe o functie de descriere ce poate caracteriza parametrii de autooscilatie. Daca functia de evolutie determina constantele universale, trebuie sa mai existe o functie la fel de simpla care sa determine functionarea sistemului, caci altfel nu stiu unde sa ma opresc cu valorile. Ar trebui sa fie un mecanism astfel incat, ca si la functia de evolutie, sa determine natural aceste valori, fara sa mai trebuiasca alte explicatii. Trebuie doar descrise conditiile, legea si sa iasa din calcul pur si simplu.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 7 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum